Na zakup krótkoterminowego assistance można zdecydować się z różnych powodów, ale najczęściej jest nim wyjazd na zagraniczne wakacje. Kierowcy nie chcą stresować się problemami z samochodem na urlopie, dlatego kupują assistance krótkoterminowe. Dodajmy do tego, że uzyskanie pomocy za granicą może być znacznie droższe. Zatem warto się zabezpieczyć i po prostu kupić ubezpieczenie assistance. Jak ono działa? Co zapewnia? Ile kosztuje? Sprawdź koniecznie!
Assistance krótkoterminowe - co to?
Ubezpieczenie assistance jest niezwykle przydatnym ubezpieczeniem. Może ono pomóc rozwiązać kosztowne problemy, które nierzadko można napotkać w ruchu drogowym. Mając taką polisę, właściciele aut mogą otrzymać bezpłatną pomoc, gdy ich auto odmówi posłuszeństwa w czasie jazdy. Wówczas ubezpieczyciel zleci interwencję specjalistów, którzy podejmą się naprawy auta na miejscu bądź zajmą się odholowaniem pojazdu do najbliższego warsztatu.
Jednak ubezpieczenia assistance są zwykle dostępne tylko w wariancie całorocznym, czyli zapewniają ochronę przez cały rok. Gdy jednak wybierzesz się na zagraniczne wakacje własnym samochodem i tylko na ten okres chcesz mieć zapewnioną ochronę, całoroczna polisa assistance może być zbyt poważnym wydatkiem. Co w takim wypadku? Alternatywą jest assistance krótkoterminowe auta. Najczęściej jest ono ważne tylko przez kilka dni lub tygodni (zwykle 7, 15 lub 30 dni), czyli stosunkowo krótki czas. Cena takiego ubezpieczenia jest dużo niższa, ale zakres ochrony pozostaje taki sam jak w przypadku zwykłego assistance.
Kiedy warto wybrać krótkoterminowe assistance?
- wybierasz się na dłuższy wyjazd i masz niewielkie doświadczenie za kierownicą;
- głównie jeździsz na krótkich dystansach, a niedługo wybierasz się gdzieś dalej;
- masz zaplanowane wakacje za granicą, jedziesz na nie własnym pojazdem, a nie masz pełnego assistance bądź masz assistance działające jedynie w Polsce;
- Twoje assistance nie zapewnia auta zastępczego, a zależy Ci na takiej opcji.
Jaką ochronę gwarantuje assistance krótkoterminowe?
Assistance krótkoterminowe jest nieobowiązkową polisą, dlatego też możesz spotkać się z bardzo różnymi ofertami. Dostępne oferty mogą znacząco się od siebie różnić, a co więcej: nierzadko każdy ubezpieczyciel ma do zaoferowania kilka wariantów tej polisy do wyboru. Najczęściej pakiety assistance krótkoterminowego zawierają usługi z tych kategorii:
- pomoc techniczna - ubezpieczyciel zapewnia doraźną pomoc w doprowadzeniu samochodu do stanu, w którym możliwa będzie dalsza jazda. Chodzi tutaj m.in. o drobne naprawy na miejscu zdarzenia, wymianę koła, dostarczenie paliwa, czy podładowanie akumulatora;
- pomoc medyczna - ubezpieczyciel zapewnia m.in. dostęp do pomocy lekarskiej i pielęgniarskiej, dostarczenie potrzebnych leków, czy gwarantuje zorganizowanie i opłacenie kosztów transportu medycznego;
- pomoc w podróży - w ramach pomocy w podróży ubezpieczyciel zajmie się np. załatwieniem kierowcy zastępczego, znalezieniem i opłacenie noclegu na czas naprawy samochodu, czy zapewnieniem kierowcy i pasażerom innego transportu do miejsca zamieszkania;
- pomoc prawna - ubezpieczyciel zapewnia pomoc prawnika, która może się przydać w razie awarii czy wypadku. Gdy dojdzie do takiego zdarzenia, pomoc w komunikacji - ubezpieczony nie musi martwić się, że z powodu nieznajomości prawa czy bariery komunikacyjnej, coś pójdzie nie tak, jak powinno, czego efektem będą problemy z prawem. Kierowcy mogą skorzystać także ze wsparcia tłumacza;
- pomoc informatyczna - ubezpieczyciel zapewnia dostęp do całodobowej infolinii, która udziela informacji m.in. o najbliższych warsztatach, stacjach paliw, aptekach, czy sklepach z częściami samochodowymi.
Jeśli chcesz się dowiedzieć, jaka jest dokładna lista świadczeń w ramach Twojego pakietu, sprawdź to w OWU.
Gdzie można kupić assistance krótkoterminowe?
Sprawdź, jaką ofertę dla Ciebie przygotowaliśmy
Porozmawiajmy
Ile kosztuje assistance krótkoterminowe?
Assistance krótkoterminowe obowiązuje przez dużo krótszy czas niż polisa całoroczna, dlatego też cena takiego ubezpieczenia jest niższa. Najczęściej za assistance krótkoterminowe trzeba zapłacić od 50 do 300 zł. Od czego zależy to, ile zapłacisz? Przede wszystkim od takich parametrów jak m.in. czas obowiązywania ochrony ubezpieczeniowej, lista świadczeń, czy też ich limity. Im bogatszy zakres polisy wybierzesz, tym więcej zapłacisz.
Na co musisz zwrócić uwagę, kupując assistance krótkoterminowe?
Wybierając assistance krótkoterminowe, postaraj się zapewnić sobie najlepsze poczucie bezpieczeństwa. Na pewno nie chcesz dopuścić do sytuacji, w której assistance po prostu nie zadziała. Sprawdź zatem zakres terytorialny – istnieją oferty działające jedynie w Polsce. Znajdziesz także takie, które działają również w Europie. Równie ważne są limity dla konkretnych świadczeń, w tym limit holowania. Może się okazać, że z każdej z usług możesz skorzystać tylko określoną liczbę razy lub do wyczerpania danego budżetu. Limit holowania oznacza maksymalną odległość, na jaką samochód może zostać przeholowany bez dodatkowych opłat, co może być szczególnie istotne w przypadku awarii w trudno dostępnym miejscu. Dodatkowo nie każdy samochód można ubezpieczyć przy użyciu krótkoterminowego assistance. Zazwyczaj stosowane są ograniczenia wiekowe, co oznacza, że zakup ubezpieczenia dla starszego modelu auta może być niemożliwy. Pamiętaj, aby dokładnie zapoznać się z warunkami oferty i upewnić się, że zawiera ona wszystkie niezbędne dla Ciebie świadczenia, tak aby uniknąć niespodzianek w kryzysowej sytuacji.
Assistance krótkoterminowe a mini assistance - poznaj różnice
Niektórzy uważają, że assistance krótkoterminowe i mini assistance to jest to samo. Nie jest to jednak prawda. Jeśli chodzi o assistance krótkoterminowe, to masz tutaj szeroki zakres świadczeń oferowanych najczęściej przez maksymalnie 30-dniowy okres. Natomiast mini assistance działa przez cały rok. Najczęściej jest ono oferowane jako gratis do zakupu OC. Nie trzeba za nie dodatkowo płacić, zatem kierowcy często się decydują na ten produkt. Jednak taka polisa ma zazwyczaj okrojony zakres i znajduje zastosowanie w dużo mniejszej liczbie sytuacji.
Czy mini assistance to dobry wybór na zagraniczne wakacje? Raczej nie. Dlaczego? Wynika to z kilku powodów. Jednym z nich jest to, że zazwyczaj ma zakres terytorialny obejmujący jedynie Polskę. Równie istotne jest to, że limity kilometrów w ramach holowania są tak niskie, że zwykle po prostu się nie przydają. A jak się domyślasz, odpowiedni pakiet jest tutaj bardzo ważny, gdy wybierasz się autem za granicę.
Gdy zatem masz w planach wyjazd za granicę i masz mini ASS, to jednak proponujemy rozważyć jeszcze zakup krótkoterminowego assistance. Złym pomysłem jest ryzykowanie tym, że będziesz musiał płacić za wszystkie awaryjne usługi (np. holowanie samochodu) z własnej kieszeni. Uwierz, że wówczas zapłacisz bardzo dużo, dodajmy do tego rozliczenie w euro. Lepiej zatem po prostu kupić krótkoterminowe assistance. Chętnie znajdziemy dla Ciebie najlepszą ofertę – zadzwoń lub napisz do nas już dziś!
Andrzej Piwoński to starszy specjalista w zakresie ubezpieczeń z wieloletnim doświadczeniem w branży. Od wielu lat przygotowuje jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Stale jest na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeń i dociekliwie sprawdza oferty, porównując je ze sobą. Dzięki temu jest w stanie dostarczyć naszym klientom najbardziej aktualnych i korzystnych rozwiązań ubezpieczeniowych. Zawsze podchodzi do swojej pracy z pełnym zaangażowaniem, szukając najlepszych ofert dla każdego naszego klienta indywidualnie.
Dajemy z siebie wszystko, aby odpowiedzieć na Twoje pytania!