Ubezpieczamy24.com

Autocasco a Assistance – jakie są różnice?

Zgodnie z przepisami każdy samochód musi mieć ubezpieczenie OC, za którego brak przewidziane są dotkliwe kary finansowe. Jednak właściciele aut często decydują się również na zakup nieobowiązkowych produktów ubezpieczeniowych, z których zdecydowanie największą popularnością cieszą się Autocasco oraz Assistance. W artykule wyjaśniamy, czym są te polisy oraz co odróżnia je od siebie. Podpowiadamy także, w jakich sytuacjach warto zdecydować się na zakup każdej z nich.

Autocasco – co to jest?

autocasco a assistance obraz 1

Autocasco to polisa komunikacyjna, która obejmuje pojazd ochroną w zakresie jego uszkodzenia, zniszczenia bądź nawet utraty w wyniku np. kradzieży. Autocasco, czyli ubezpieczenie AC, jest ubezpieczeniem nieobowiązkowym, jednak w wielu przypadkach warto zdecydować się na jego zakup. 

Co odróżnia je od OC?

Choć jako właściciel samochodów musisz wykupić dla niego komunikacyjne ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, tak sam nigdy nie otrzymasz z niego odszkodowania. Jego celem jest bowiem ochrona innych osób przed skutkami finansowymi Twoich błędów popełnionych podczas prowadzenia pojazdu. Jeśli więc np. podczas manewrowania na parkingu uderzysz w inne auto, jego właściciel otrzyma odszkodowanie z Twojego OC i te pieniądze można wykorzystać np. do sfinansowania naprawy. Jednak w takiej sytuacji za usunięcie usterek własnego samochodu będziesz musiał zapłacić sam…chyba, że masz ubezpieczenie AC.

Ten prosty przykład dokładnie pokazuje, czym jest ta polisa. W jej ramach ubezpieczyciel pokrywa koszty szkód związanych bezpośrednio z ubezpieczonym samochodem. Jeśli więc np. obetrzesz bok auta o słupek, będziesz mógł się ubiegać o odszkodowanie z AC w celu sfinansowania naprawy. Pieniądze zostaną także wypłacone m.in. wtedy, gdy do szkody dojdzie w wyniku działania osób trzecich (np. wandal porysuje karoserię), zwierząt (np. potrącenie sarny w trakcie jazdy), groźnych zjawisk atmosferycznych (np. upadek drzewa na pojazd w trakcie silnego wiatru). Odszkodowania wypłacane są również w przypadku kradzieży auta (jeśli nie uda się go odzyskać) oraz szkód całkowitych, takich jak np. spalenie bądź utopienie samochodu.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu Autocasco?

Jeśli zdecydujesz się na zakup tego ubezpieczenia, ważną informacją będzie dla Ciebie to, że ubezpieczyciele mają pełną swobodę pod kątem tego, jaki zakres ochrony zaproponują w ramach polisy. Wynika to z faktu, że Autocasco jest nieobowiązkowe, a więc kwestia ta nie jest unormowana prawnie. W związku z tym, poszukując AC dopasowanego do potrzeb, musisz dokładnie zweryfikować parametry każdej oferty.

Najważniejsze aspekty, na które należy zwrócić uwagę, to:

  • typ zdarzeń objętych ochroną – zależnie od oferty ochroną mogą być objęte tylko uszkodzenia pojazdu lub dodatkowo np. jego kradzież,
  • wartość pojazdu na polisie – należy zwrócić uwagę na to, czy jest ona zgodna z faktyczną wartością samochodu oraz jaki jest sposób jej określania (kwota ta może być niezmienna przez cały okres obowiązywania umowy lub zmienna, gdzie ubezpieczyciel ustala wartość auta w dniu wystąpienia szkody),
  • sposób likwidacji szkody – do wyboru jest kosztorys (ubezpieczyciel szacuje wartość szkody i wypłaca odszkodowanie), naprawa bezkosztowa w zwykłym warsztacie (stosowane są części zamienne) lub w ASO (podzespoły oryginalne),
  • wielkość udziału własnego – w celu obniżenia składki za OC, możesz zdecydować się na procentowy lub kwotowy udział w szkodzie (oznacza to, że w razie np. uszkodzenia pojazdu pewną część kosztów naprawy pokryjesz z własnej kieszeni),
  • wysokość franszyzy integralnej, jeśli występuje – jest to minimalna wartość szkody, za jaką ubezpieczyciel ponosi odpowiedzialność (gdy szkoda zostanie wyceniona na niższą kwotę, nie otrzymasz odszkodowania z AC),
  • obszar ochrony w ramach AC – Autocasco może chronić przed zdarzeniami, do których doszło wyłącznie na terenie Polski lub także w innych krajach.

Autocasco – kiedy korzystać?

Zakup tego ubezpieczenia jest godny polecenia wszystkim właścicielom samochodów nowych, kilkuletnich oraz także starszych, które jednak z różnych względów mają bardzo dużą wartość. Warto zastanowić się nad AC również w przypadku pokonywania autem bardzo dużych dystansów w ciągu roku, gdyż zwiększa to ryzyko wystąpienia szkody.

Ubezpieczenie Autocasco kompleksowo chroni bowiem przed konsekwencjami finansowymi uszkodzenia, zniszczenia czy kradzieży pojazdu. Co ważne, odszkodowania wypłacane są nawet wtedy, gdy do szkody doprowadzi sam kierowca samochodu – np. podczas manewrowania po parkingu uszkodzi własny pojazd.

Co należy podkreślić, zakup AC nie musi wiązać się z dużym wydatkiem i zwykle jest szczególnie opłacalny, gdy dokupuje się go do obowiązkowego OC u jednego ubezpieczyciela. Często w takich przypadkach można liczyć na atrakcyjny rabat. Jednocześnie należy podkreślić, że duże możliwości w zakresie wyboru zakresu ochrony sprawiają, że cenę Autocasco można w szerokim zakresie zmieniać i dopasowywać do potrzeb.

Assistance – co to jest?

assistance krótkoterminowe obraz 2-min

Drugi rodzaj nieobowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego, którego dotyczy ten artykuł, obejmuje bardziej techniczne kwestie. Assistance to bowiem ochrona dla kierowcy w razie wystąpienia zdarzenia, które uniemożliwia kontynuację jazdy samochodem. W tym przypadku ubezpieczony zamiast dostać odszkodowanie w takich przypadkach, może bezpłatnie skorzystać z różnych usług. Podstawą jest oczywiście darmowa pomoc drogowa – przyjedzie ona do zepsutego w trasie pojazdu i jeśli będzie to możliwie, podejmie próbę naprawy, a w przeciwnym wypadku odholuje auto do wskazanego miejsca.

Zakres ochrony w ramach Assistance często jest jednak znacznie szerszy, gdyż może obejmować również:

  • pojazd zastępczy na czas naprawy samochodu,
  • bezpłatny nocleg w hotelu, jeśli do zdarzenia dojdzie daleko od miejsca zamieszkania,
  • transport dla pasażerów auta oraz ewentualnie zwierząt,
  • uruchomienie pojazdu z rozładowanym akumulatorem,
  • dostarczenie paliwa,
  • opłacenie usługi wymiany uszkodzonej opony.

Co ważne, pomoc drogowa nieodpłatnie dostępna jest w ramach AC również po wypadku (ważne, jeśli będzie się jego sprawcą) oraz pożarze samochodu.

Assistance – kiedy korzystać?

Zakup ubezpieczenia Assistance jest godny polecenia przede wszystkim tym osobom, które dużo podróżują samochodem i często w związku z tym znajdują się daleko od miejsca zamieszkania. Do tego ubezpieczenie to będzie wręcz niezbędne, jeśli planujesz podróż własnym autem do innego kraju – koszty holowania pojazdu za granicą mogą być niezwykle wysokie.

Polisa Assistance, podobnie jak AC, zwykle nie należy do bardzo drogich. Wysokość składki w dużej mierze uzależniona jest od zakresu ochrony, a więc usług oferowanych w ramach ubezpieczenia, ilości zdarzeń objętych ochroną w trakcie trwania umowy oraz obszaru obowiązywania (tylko Polska lub np. cała Unia Europejska). Do tego na cenę wpływ może mieć wiek pojazdu, gdyż im starszy, tym większe ryzyko awarii.

Autocasco vs Assistance – najważniejsze różnice

Podobne nazwy tych ubezpieczeń mogą wprowadzać w błąd, co często prowadzi do ich mylenia. Jednak różnice między nimi są znaczące. Obydwa ubezpieczenia są dobrowolne i – w odróżnieniu od OC – oferują właścicielowi pojazdu możliwość uzyskania odszkodowania za określone zdarzenia. Na tym jednak kończą się ich podobieństwa.

Zakres ochrony:

  • Autocasco (AC) zapewnia ochronę głównie przed szkodami związanymi z uszkodzeniem pojazdu (nawet z winy jego kierowcy), jego zniszczeniem, np. w wyniku pożaru, oraz kradzieżą. Jest to zatem ubezpieczenie skoncentrowane na zabezpieczeniu finansowym pojazdu przed konkretnymi ryzykami.

  • Assistance, z kolei, oferuje pomoc techniczną w razie awarii czy problemów z pojazdem. Posiadacz polisy ma dostęp do wielu usług, takich jak holowanie, auto zastępcze, czy nocleg, jeśli naprawa wymaga czasu. Assistance jest więc bardziej skierowane na zapewnienie wsparcia w nagłych sytuacjach, które utrudniają korzystanie z auta.

Udział własny:

  • Autocasco daje możliwość obniżenia składki poprzez deklarację tzw. udziału własnego, co oznacza, że część kosztów szkody bierze na siebie ubezpieczony. Przykładowo, przy kradzieży auta można zadeklarować 10% udziału własnego, co zmniejszy wypłacone odszkodowanie o tę wartość.

  • Assistance nie przewiduje udziału własnego, jednak mogą pojawić się dodatkowe koszty, np. w przypadku holowania pojazdu na większą odległość niż ta, która jest objęta ubezpieczeniem.

Koszty ubezpieczenia:

Cena również stanowi istotną różnicę. Składka za Autocasco jest zazwyczaj wyższa, ponieważ ubezpieczenie pokrywa pełną wartość samochodu. Assistance, ze względu na bardziej ograniczony zakres ochrony, jest zazwyczaj tańsze.

ubezpieczenie nowego samochodu obraz 11

Oblicz składkę i wybierz ochronę dopasowaną do swoich potrzeb

Jeśli zastanawiasz się, które ubezpieczenie będzie dla Ciebie najlepsze – Autocasco czy Assistance – zachęcamy do obliczenia składki i dopasowania polisy do Twoich potrzeb. Wybierz opcję, która zapewni Ci pełen komfort i bezpieczeństwo na drodze.
Wiadomość do eksperta

Sprawdź, jaką ofertę dla Ciebie przygotowaliśmy

Telefon do eksperta

Porozmawiajmy

Co sądzisz o naszych treściach?
Dajemy z siebie wszystko, aby odpowiedzieć na Twoje pytania!
Aktualizacja: przez Andrzej Piwoński
Wystaw nam notę!
post