Ubezpieczamy24.com

Brak przeglądu auta – co grozi za brak przeglądu technicznego?

Jak często należy dokonywać przeglądu technicznego samochodu?

To, kiedy trzeba wykonywać badania techniczne zależy przede wszystkim od wieku pojazdu.

Jeśli kupujesz nowe auto w salonie, pierwszy przegląd musisz wykonać po 3 latach. Kolejny po 5 latach, czyli 2 lata później. Po tym czasie przepisy traktują już równo wszystkie auta – przeglądy trzeba wykonywać raz w roku. Czym grozi brak dopilnowania tego terminu?

Co grozi za brak przeglądu 2021

Brak przeglądu technicznego może mieć poważne i różne następstwa. Utrata dowodu rejestracyjnego z uwagi na brak przeglądu może nie być jedynym zmartwieniem. Sprawdź, co grozi za brak przeglądu. 

brak przeglądu auta

Mandat karny za brak przeglądu

Jeśli w czasie podróży zostaniesz zatrzymany do kontroli drogowej, Policjant na pewno nałoży na Ciebie mandat karny za brak przeglądu. Zastanawiasz się, jaka kwota mandatu wynosi za brak przeglądu auta? Co prawda za to przewinienie nie ma punktów karnych, ale zapłacisz nawet 500 zł. Przepisy dają stróżom prawa duże widełki pod tym kątem, ale najczęściej nakładają oni maksymalne kary. Nie ma co się temu dziwić – brak przeglądu auta to kolejna plaga naszych dróg.

Zatrzymanie dowodu rejestracyjnego

Kolejną karą może być zatrzymanie dowodu rejestracyjnego. Jeżeli przegląd skończył się zaledwie parę dni temu, jest możliwe, że tego unikniesz. W pozostałych przypadkach kontrola zakończy się blokadą dowodu. Jeśli Policjant stwierdzi, że stan techniczny pojazdu wzbudza wątpliwości, może nawet zabronić dalszej jazdy. Oznacza to, że z miejsca kontroli dzwonisz po lawetę i płacisz za kosztowny transport auta.

Odmowa wypłaty odszkodowania - dotkliwa kara za brak przeglądu

To wszystko jest jednak niskim wymiarem kary. Jeżdżąc bez OC ryzykujesz, że w razie kolizji pokryjesz szkody z własnej kieszeni, prawda? Czy wiesz, że brak przeglądu auta w takiej sytuacji grozi identycznymi konsekwencjami? Z punktu widzenia prawa takie auto jest niedopuszczone do ruchu. Każdy ubezpieczyciel wymaga ważnych badań technicznych. Ich brak stanowi podstawę do odmowy wypłaty odszkodowania! Możesz więc mieć OC, ale przy braku przeglądu i kolizji z własnej winy pokryjesz szkody ze swojej kieszeni.

Jak wygląda procedura zatrzymania dowodu rejestracyjnego?

W większości przypadków kontrola drogowa wykazująca brak przeglądu auta kończy się zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego. Warto wiedzieć, jak wygląda ta procedura, gdyż pod koniec 2018 znacząco się ona zmieniła.

Przed tym terminem zatrzymanie dowodu rejestracyjnego faktycznie oznaczało fizyczne jego odebranie. Policjant zatrzymywał dokument, wystawiał kierowcy pokwitowanie, a następnie dowód odsyłał do wydziału komunikacji. Po 1 października 2018 roku jest nieco inaczej. Teraz nie tracisz już fizycznie swojego dokumentu. Wszystkie dowody znajdują się w ujednoliconym systemie. Policja w czasie kontroli blokuje go w cyfrowej bazie, a Ty zachowujesz swój dokument. Oczywiście nie oznacza to, że wolno Ci dalej jeździć. Policjant może wydać jedynie zgodę kontynuacji jazdy w dniu zatrzymania do kontroli. Masz wtedy obowiązek od razu udać się na stację kontroli pojazdów.

Jak odzyskać zatrzymany dowód rejestracyjny?

W czasie kontroli drogowej zatrzymano Ci dowód za brak ważnego badania technicznego? W takim wypadku musisz przede wszystkim jak najszybciej wybrać się do stacji kontroli pojazdów. Ponieważ dziś po kontroli zachowujesz swój dokument, diagnosta musi wpisać do niego przeprowadzoną kontrolę (oczywiście, jeśli pojazd będzie sprawny technicznie). Teraz masz w zasadzie dwie możliwości. Pierwszą jest udanie się do wydziału komunikacji – zabierasz dowód rejestracyjnych z pieczątką od diagnosty. Tam Twój dokument zostanie odblokowany w systemie i będzie mógł jeździć. Możesz również udać się na dowolny Komisariat Policji, aby przeprowadzić taką samą procedurę.

Dodatkowa kara finansowa za nieterminowy przegląd

UWAGA! Jeśli długo zwlekałeś z przeglądem, może czekać Cię niemiła niespodzianka na stacji diagnostycznej. Niewiele osób wie o tym, że brak przeglądu powyżej 30 dni to jeszcze jedna kara finansowa. Diagnosta w takim przypadku pobierze za badanie dwukrotność standardowej kwoty tej usługi!

Ile kosztuje kontrola na stacji diagnostycznej?

Spełnienie obowiązku prawnego i coroczne wykonanie przeglądu nie jest kosztowne. Pamiętaj, że stacje kontroli pojazdów stosują odgórne, ustalone przepisami, cenniki. 

przegląd auta

Nie ma więc znaczenia, gdzie pojedziesz – cena zawsze będzie taka sama. Ile w takim razie to kosztuje?

99 zł dla samochodów osobowych zasilanych Pb, ON lub z silnikiem elektrycznym,
162 zł dla pojazdów osobowych z zamontowaną instalacją LPG lub CNG,
63 zł dla motocykli oraz ciągników rolniczych,
51 zł dla motorowerów,

Dlaczego auta z zasilaniem gazowym są droższe w przeglądach? Do standardowych 99 zł doliczane są 63 zł za specjalistyczne badanie samej instalacji. Diagnosta sprawdza nie tylko ważność legalizacji butli oraz dokumenty pod kątem legalności montażu. Jego obowiązkiem jest również zbadanie szczelności wszystkich newralgicznych punktów układu. Jazda na LPG jest jednak stosunkowo tania, a więc nieco wyższa opłata za przegląd nie powinna stanowić problemu.

Czy auto z instalacją LPG musi częściej przechodzić przeglądy?

Nie, absolutnie nie ma takiego obowiązku. Przypominamy, że instalacji nie można montować samodzielnie i nie można do tego używać części z rynku wtórnego. Montażem musi zająć się wyspecjalizowany warsztat posiadający odpowiednie uprawnienia. Po założeniu instalacji dopilnuj, aby uzyskać fakturę, dokładną specyfikację wykorzystanych części oraz dokument z legalizacji zbiornika. Dokumenty te są niezbędne przy wpisywaniu instalacji do dowodu rejestracyjnego – masz 30 dni na zgłoszenie montażu w wydziale komunikacji. Dokumenty zabierasz również na przegląd do wglądu diagnosty.

Dealerzy aut często oferują montaż fabrycznej instalacji LPG w nowych autach. Jeśli się na to zdecydujesz, nie tracisz prawa do wykonania pierwszych przeglądów po 3 i 5 latach. Później standardowo robisz to raz w roku.

Co, jeśli samochód nie przejdzie przeglądu?

Może zdarzyć się taka sytuacja, że w czasie przeglądu wyjdą na jaw pewne usterki i diagnosta nie będzie mógł „wbić” kontroli technicznej do dowodu. Co wtedy? Nie dostajesz pieczątki, a potwierdzenie przeprowadzenia przeglądu i negatywnej oceny. Od teraz masz 14 dni na usunięcie wszystkich stwierdzonych usterek i ponowne wybranie się na kontrolę.

W takiej sytuacji nie musisz jednak płacić od nowa za całe badanie. Diagnosta weryfikuje tylko to, co wcześniej było niesprawne. Płacisz za kontrolę każdej usterki osobno – ceny wynoszą od 13 do 36 zł. Co ważne, jeśli usterek było dużo, nie zapłacisz więcej, niż standardowa cena pełnego badania. Kwoty sumują się więc tylko do pewnego momentu.

Na co diagności kładą nacisk podczas kontroli pojazdu na przeglądzie?

Każdemu polecamy, przed udaniem się na przegląd, wizytę w specjalistycznym warsztacie mechanicznym. Wystarczy zlecić tam podstawową kontrolę, aby mieć pewność, że pojazd jest sprawny i z przejściem badań technicznych nie będzie problemu.

W czasie kontroli diagności sprawdzają przede wszystkim stan najważniejszych układów w pojeździe, w tym hamulcowego, kierowniczego oraz zawieszenia. Specjalista sprawdzi również układ wydechowy. Choć nie ma takiego obowiązku, w uzasadnionych przypadkach może być kontrola składu spalin pod kątem obecności groźnych związków chemicznych.

Bardzo ważne są również opony. To nie tylko odpowiednia głębokość bieżnika. Pamiętaj, że opony na jednej osi muszą być takie same! Powodem niezaliczenia przeglądu może być również korozja. Pojawiająca się na karoserii nie jest wielkim problemem. Jeśli jednak mocno skorodowane są główne elementy nośne konstrukcji, diagnosta prawie na pewno nie dopuści pojazdu do ruchu. Niedopuszczalne są również wycieki z silnika. Lekkie zapocenie jednostki napędowej nie jest problemem, ale kapiący olej na pewno wykluczy pojazd z zaliczenia badania.

Pamiętaj jeszcze o paru podstawowych kwestiach, którymi możesz zająć się na własną rękę. Przed wybraniem się na kontrolę sprawdź, czy w pojeździe działają wszystkie światła, włącznie z oświetleniem tablicy rejestracyjnej. Skontroluj działanie wycieraczek i spryskiwaczy szyb. Upewnij się, również, że działa klakson. Dodatkowo na badaniu musisz mieć przy sobie obowiązkowe wyposażenie, czyli gaśnicę oraz trójkąt ostrzegawczy.

Na przegląd auta możesz wybrać się nawet 30 dni przed terminem

Jeszcze do niedawna kierowcy zawsze mieli dylemat związany z wyborem terminu badania. Rok liczyło się bowiem od dnia faktycznego przeprowadzenia przeglądu. Rodziło to pewne problemy. Wyobraź sobie sytuację, w której przegląd Twojego auta kończy się dopiero za 3 tygodnie, ale za parę dni wyjeżdżasz na 2-tygodniowy urlop. Oznaczało to konieczność dużo wcześniejszego zrobienia przeglądu i stracenia wspomnianych 3 tygodni.

Dziś tego problemu już nie ma! Zgodnie z nowymi przepisami na przegląd możesz wybrać się nawet 30 dni przed terminem, nie tracąc ani dnia. Badanie zostanie zaliczone, a jego ważność rozpocznie się bezpośrednio po dniu, w którym kończą się poprzednie badania techniczne.

Do ważnych zmian trzeba zaliczyć również rozbudowanie tzw. bazy CEPiK. Dziś diagnosta w czasie kontroli musi sprawdzić aktualny przebieg pojazdu i wpisać go do wspomnianego wyżej systemu. Przepis ten ma ograniczyć zjawisko „kręcenia” przebiegu przed sprzedażą pojazdu. Znając numer rejestracyjny oraz VIN pojazdu, każdy może sprawdzić w bazie zapisy przebiegu z kolejnych badań. Przebieg powinni aktualizować w bazie również Policjanci w czasie każdej kontroli drogowej.

Brak miejsca w dowodzie rejestracyjnym na pieczątki

Jak zapewne wiecie, dowód rejestracyjny ma ograniczoną ilość miejsca na pieczątki stacji kontroli pojazdów.

Brak przeglądu auta - co grozi za brak przeglądu technicznego? 4

Na kilka tygodni przed przeglądem warto upewnić się, że jest jeszcze miejsce. Jeśli go nie ma, powinieneś wybrać się do wydziału komunikacji celem wyrobienia nowego dokumentu. Znajdzie się w nim tylko jedna pieczątka potwierdzająca ostatnie badanie techniczne – wystawiona oczywiście przez sam urząd.

Co jednak, jeśli brak miejsca zauważysz dopiero w czasie przeglądu? Wtedy diagnosta nie wystawi Ci pieczątki, a dokument potwierdzający pozytywne przejście kontroli. Potwierdzenie to musisz wozić ze sobą na wypadek kontroli drogowej. Od momentu jego otrzymania masz 30 dni na wymianę dowodu rejestracyjnego. Na podstawie potwierdzenia od diagnosty urząd umieści stosowną pieczątkę z kontroli w nowym dokumencie.

Oblicz składkę OC/AC

Jak widzisz, przeglądy techniczne są równie ważne, jak ubezpieczenie OC. Zawsze powinieneś rzetelnie pilnować obu tych terminów. 

Planuj sobie odpowiednio przeglądy techniczne i z odpowiednim wyprzedzeniem poszukuj polis komunikacyjnych. W przypadku OC możesz skorzystać z naszej pomocy. Zajrzyj na stronę Ubezpieczamy24.com i wykorzystaj nasz kalkulator OC. W kilka minut, bez wychodzenia z domu znajdziesz najtańszą polisę!

Co sądzisz o naszych treściach?

Dajemy z siebie wszystko, aby odpowiedzieć na Twoje pytania!

Wystaw nam notę!
5/5 - (1 vote)

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *