Ubezpieczamy24.com

Brak zapłaty za zlecenie transportowe – co robić?

Zrealizowałeś transport, a na koncie firmowym wciąż nie widać przelewu? Nic dziwnego w tym, że oczekujesz, że klient zapłaci w wyznaczonym terminie za dostawę towaru. Jednak realia są takie, że prawie każdy przedsiębiorca zetknął się z sytuacją, w której kontrahent nie zapłacił za wykonane usługi lub zrobił to zbyt późno. Gdy termin płatności już upłynął, to możesz nawiązać kontakt ze swoim prawnikiem. Aczkolwiek drogę sądową doradzamy wtedy, gdy wykorzystasz już inne możliwości. Co należy robić z zaległymi należnościami za transport, by odzyskać pieniądze? Sprawdź to!

1. Jak najszybciej wystaw fakturę

Po zrealizowaniu zlecenia transportowego postaraj się jak najszybciej wystawić fakturę i dostarczyć ją klientowi. Im szybciej to zrobisz, tym wcześniej możesz spodziewać się zapłaty za dostawę towaru. Pamiętaj, aby dokładnie określić dzień, do którego trzeba opłacić fakturę. Wówczas żadna ze stron nie będzie miała żadnych wątpliwości, natomiast Twój klient będzie wiedział, do kiedy ma czas na opłacenie faktury.

2. Nawiąż kontakt z kontrahentem

Gdy już wiesz, że klient nie zapłacił w ustalonym terminie, to najpierw postaraj się z nim skontaktować. Być może nie zrobił tego celowo? W życiu zdarzają się różne sytuacje – być może kontrahent zwyczajnie zapomniał zapłacić? 

Truck-Assistance-obraz-4
Porozmawiaj z nim lub wyślij do niego wezwanie do zapłaty. Pamiętaj, aby zawrzeć w nim:

3. Skorzystaj z usług firmy windykacyjnej

Najczęściej rozmowa z klientem lub wezwanie do zapłaty przynosi oczekiwany efekt. Jeśli tak się jednak nie stanie, to pamiętaj, aby nie poddawać się. Nie musisz jednak od razu iść do prawnika i składać pozwu sądowego. Lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie najpierw z usług firmy windykacyjnej, która może zaoferować skuteczną pomoc w odzyskaniu należności w sposób pozasądowy.

4. Złóż pozew o zapłatę

Gdy wezwanie do zapłaty okazuje się bezskuteczne, to jako przewoźnik możesz wstąpić na drogę sądową. W sytuacji, gdy sąd właściwy do rozpoznania roszczeń z umowy przewozu nie był określony w zleceniu transportowym musisz najpierw sprawdzić, w jakim sądzie powinieneś wnieść pozew. Musisz pamiętać, że Prawo przewozowe znajduje zastosowanie tylko, jeśli chodzi o przewozy krajowe. W sytuacji, gdy natomiast roszczenie wynika z umowy przewozu międzynarodowego, to zastosowanie znajdują przepisy Konwencji CMR.

Gdy ustalisz już, jaki sąd jest właściwy do rozpoznania sprawy i ustaliłeś wartość przedmiotu sporu, to zbierz wszystkie nieopłacone faktury. Faktury VAT powinny być opatrzone podpisem dłużnika, choć należy podkreślić, że jego brak nie wpływa na bezzasadność powództwa. Jednak taki podpis sprawia, że faktury są dowodem, że dłużnik przyjął i nie kwestionował faktury.

Podsumowanie – brak płatności za wykonane zlecenie transportowe

Istotnym elementem jest też zebranie dokumentacji, która umożliwi wykazanie wysokości roszczenia – np. umowy i zlecenia. Dokumentem, który potwierdza realizację zobowiązania przez przewoźnika, może być też dokument wydania towaru (WZ). Nie zapomnij także dołączyć do pozwu wezwania do zapłaty, które będzie skierowane do dłużnika oraz potwierdzenia nadania i odebrania.

Podsumowując, niezapłacona faktura nie jest jednoznaczna z tym, że jako przewoźnik straciłeś swój zarobek, a usługi transportowe zostały wykonane za darmo. W takiej sytuacji warto skorzystać z usług profesjonalnej kancelarii prawnej, która zajmuje się windykacją należności i skutecznie pomaga w odzyskiwaniu zapłaty za zrealizowane usługi.

Najlepsza ochrona dla branży transportowej

Zapewniamy najlepszą ochronę dla firm z branży transportowej. Oferujemy profesjonalne podejście oraz szeroki zakres ochrony. Zapraszamy do kontaktu.

ubezpieczenie oc spedytora obraz 1
Co sądzisz o naszych treściach?

Dajemy z siebie wszystko, aby odpowiedzieć na Twoje pytania!

Wystaw nam notę!
5/5 - (1 vote)