Ubezpieczamy24.com

Ciągnik siodłowy – najważniejsze informacje, które warto wiedzieć

Od bardzo długiego czasu drogowy transport towarów odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu tzw. łańcucha dostaw. Na polskich drogach każdego dnia przemieszczają się tysiące pojazdów ciężarowych, w tym ciągników siodłowych, które stanowią podstawę floty każdej firmy transportowej. Jeśli ciągnik siodłowy, jest na Twojej liście życzeń i planujesz jego zakup, powinieneś znać podstawowe informacje na ich temat. Przydadzą się niezależnie od tego, czy inwestujesz w pojazd przeznaczony do eksploatacji ciągłej, czy sporadycznego wykonywania przewozów. Sprawdź, co warto wiedzieć o ciągnikach siodłowych!

Czym jest ciągnik siodłowy?

ciągnik siodłowy obraz 2

Ciągnik siodłowy (nie mylić z ciągnikiem rolniczym) to pojazd mechaniczny służący przede wszystkim do ciągnięcia naczep o dużej ładowności. W przeciwieństwie do samochodu ciężarowego, ciągnik siodłowy posiada jedynie silnik wraz z kabiną dla kierowcy. Nie ma tam przestrzeni do załadunku towarów – zamiast niej jest tzw. siodło, które umożliwia szybkie podłączanie naczep bez konieczności używania narzędzi. Naczepa z kolei tworzy przestrzeń dla ładunków. Jest bez przednich kół, gdyż ta część opiera się na ciągniku siodłowym (po podłączeniu do siodła).

Siodło nie jest stałym połączeniem między ciągnikiem a naczepa i pozwala na skręcanie naczepy względem ciągnika. Może się obracać, dzięki czemu manewrowanie ciągnikiem siodłowym jest łatwiejsze – można łamać zestaw, wciskając się tym samym w nawet bardzo wąskie ulice.

Ważną zaletą ciągnika siodłowego jest jego uniwersalność. Zwykła ciężarówka służy do transportu tylko określonych ładunków – np. wywrotka czy chłodnia. Naczepy są natomiast elementem wymiennym. Istnieje wiele ich rodzajów, można przyłączać różnego rodzaju naczepy, przez co ciągnik siodłowy można wykorzystać do przewozu zupełnie różnych ładunków, od tych na paletach, przez produkty szybko psujące się (chłodnie), a na kontenerach czy całych pojazdach kończąc.

Ciągnik siodłowy - najważniejsze informacje, które warto wiedzieć 7

Najlepsze ubezpieczenia

Ciągniki siodłowe to niezbędne narzędzia dla przemysłu transportowego, ale także stanowią duży koszt dla przedsiębiorstw. Dlatego ważne jest, aby właściwie je zabezpieczyć. Nasze ubezpieczenia ciągników siodłowych oferują pełną ochronę przed różnymi ryzykami, takimi jak wypadki drogowe, kradzieże czy uszkodzenia mechaniczne. Zaufaj nam i skorzystaj z naszej oferty, aby mieć spokój i pewność, że Twój biznes jest zabezpieczony w każdej sytuacji.
Wiadomość do eksperta

Sprawdź, jaką ofertę dla Ciebie przygotowaliśmy

Telefon do eksperta

Porozmawiajmy

Jakie są najpopularniejsze rodzaje ciągników siodłowych?

Podstawowy podział tych pojazdów dotyczy ich konstrukcji. Mamy tutaj dwa rodzaje, z których mniej popularne są tzw. ciągniki balastowe. Są przystosowane do ciągnięcia wieloosiowych naczep, wykorzystywanych głównie do realizacji przewozów ponadgabarytowych. To z tego powodu jest ich relatywnie niewiele, gdyż służą do wyspecjalizowanych zadań. Druga grupa to znane zapewne każdemu ciągniki siodłowe, które ciągną 1- lub 2-osiową naczepę. Są bardzo zwrotne, a z racji mnogości rodzajów naczep mają szerokie zastosowanie.

Powyższe ciągniki siodłowe różnią się pewnymi parametrami technicznymi. Po pierwsze mamy tzw. pojazdy lekkie, wyposażone w 2 osie. Zgodnie z przepisami dopuszczalna masa całkowita takiego pojazdu wraz z naczepą może ważyć do 42 ton. W przypadku ciągników 3-osiowych waga ta rośnie do 44 ton. Do tego dochodzą jeszcze pojazdy wyposażone w hydraulikę. Usprawnia załadunek i rozładunek, szczególnie towarów niebezpiecznych, jak na przykład paliwa.

Jakie są najpopularniejsze marki ciągników siodłowych?

Osoby pamiętające czasy poprzedniego ustroju politycznego w Polsce na pewno doskonale kojarzą ciągniki siodłowe produkowane przez polskie fabryki STAR oraz Jelcz. Obecnie przedsiębiorstwa te skupiają się w zasadzie wyłącznie na produkcji baz do pojazdów militarnych. 

Nasi krajowi przewoźnicy korzystają z ciągników siodłowych zagranicznych marek, z których najpopularniejsze to:

 • DAF,
 • Scania,
 • MAN,
 • Renault,
 • Mercedes Benz,
 • Iveco,
 • Volvo.

Z kolei w Stanach Zjednoczonych ogromną popularnością cieszą się ciągniki siodłowe Kenworth, Peterbilt oraz Mack, które w Europie są praktycznie niespotykane.

Kto może kierować ciągnikiem siodłowym z naczepą?

Biorąc pod uwagę wymagania związane z prowadzeniem ciągnika siodłowego wraz z naczepą, kierowca musi przede wszystkim posiadać prawo jazdy kategorii C+E. Osoba pracująca w transporcie krajowym lub międzynarodowym na takim pojeździe musi mieć dobre zdrowie, a do tego odpowiednie predyspozycje psychofizyczne. Od ludzi takich wymaga się m.in.:

 • dobrej spostrzegawczości,
 • ponadprzeciętnych umiejętności w zakresie długotrwałego koncertowania uwagi,
 • odporności psychicznej na monotonność pracy, braku nadpobudliwości
 • agresja kierowcy ciągnika siodłowego jest zdecydowanie niewskazana,
 • gotowości do wielodniowego „mieszkania” w pojeździe (dotyczy przewozów międzynarodowych).
zakup używanego ciągnika siodłowego obraz 1

Dodatkowo kierowcy z wadami wzroku mają obowiązek prowadzenia ciągników siodłowych w okularach bądź z założonymi soczewkami kontaktowymi. Mile widziane są też pewne zdolności związane z mechaniką czy elektromechaniką pojazdową, dzięki którym osoba prowadząca pojazd jest bardziej samowystarczalna w trasie.

Jako ciekawostkę warto dodać, że oprócz wspomnianej już kategorii prawa jazdy, istnieje także wersja C1+E. Od powyższej różni się tym, że umożliwia kierowanie zespołem pojazdów, których masa całkowita nie przekracza 12 ton. Co ważne, każdy kandydat na takiego kierowcę musi przejść kurs kwalifikacji wstępnej, a do tego regularnie powinien udawać się na szkolenia podnoszące jego kompetencje.

Sprawdź też:

Czy warto inwestować w ciągnik siodłowy?

Jeśli chcesz zajmować się transportem towarów na większe odległości, zakup ciągnika siodłowego to dziś tak naprawdę jedyne rozsądne rozwiązanie. Alternatywę stanowi tylko transport kolejowy, gdyż obecnie można przewozić w ten sposób naczepy, ale póki co w Polsce rozwiązanie to jest mało popularne.

Ciągniki siodłowe stanowiły i raczej długo będą stanowić podstawowy sposób przewozu towarów na skalę międzynarodową, w obrębie jednego kontynentu. Co ważne, na rynku pojawia się coraz więcej nowoczesnych technologii, które ułatwiają zarówno planowanie transportów, jak i ich realizację. Mowa tutaj m.in. o różnego rodzaju oprogramowaniu, urządzeniach nawigacyjnych czy systemach automatyzujących pobór opłat drogowych. Do tego należy dodać stale rozwijającą się sieć drogową, która zdecydowanie ułatwia przewozy towarów.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Niewątpliwie ciągniki siodłowe są dużo droższe od nawet najlepszych samochodów osobowych. Ich zakup to dla firmy ogromny wydatek i jednocześnie inwestycja na lata, a więc warto dobrze przemyśleć każdą taką decyzję.

Z pewnością warto przyjrzeć się opiniom na temat danego ciągnika siodłowego, szczególnie pod kątem awaryjności i kosztów ewentualnych napraw.

Przy wyborze ciągnika siodłowego trzeba zweryfikować jego parametry techniczne, z których najważniejsze to:

 • rodzaj silnika,
 • ilość osi,
 • wyposażenie kabiny i opcje regulacji siodła.

W przypadku silnika głównym parametrem, na którym należy się skupić, jest jego moc. W Europie dominują ciągniki siodłowe z jednostkami napędowymi generującymi około 500 koni mechanicznych. Im moc jest większa, tym łatwiejszy będzie przewóz bardzo ciężkich ładunków. Parametr ten ma także niezwykle istotne znacznie wtedy, gdy transporty towarów często będą realizowane przez tereny górskie.

W kwestii ilości osi, standardem są dzisiaj ciągniki siodłowe wyposażone w 2 osie, ale 6 kół. Przednia skrętna ma po jednym kole, natomiast tylna napędowa po 2 z każdej strony. Zwiększa to przyczepność i pozwala na bezpieczny transport bardzo ciężkich ładunków. Biorąc pod uwagę ten parametr, zwróć także uwagę na ilość napędzanych osi.

Jeśli chcesz wykorzystywać ciągnik siodłowych do transportów międzynarodowych, musisz zadbać o komfort kierowcy. W kabinie powinna znaleźć się m.in. lodówka, dużo schowków, ogrzewanie postojowe czy dobre radio. Istotne jest także to, aby było tam miejsce do spania – łóżko w tylnej lub górnej części kabiny. Z kolei regulacja siodła to funkcja, która pozwala w płynny sposób wyrównać poziomy ciągnika siodłowego z naczepą. Dzięki temu prowadzenie pojazdu jest pewniejsze i bezpieczniejsze.

Sprawdź też:

Gdzie kupić ciągnik siodłowy?

Jeśli chcesz zajmować się transportem towarów na większe odległości, zakup ciągnika siodłowego to dziś tak naprawdę jedyne rozsądne rozwiązanie. Alternatywę stanowi tylko transport kolejowy, gdyż obecnie można przewozić w ten sposób naczepy, ale póki co w Polsce rozwiązanie to jest mało popularne.

Ciągniki siodłowe stanowiły i raczej długo będą stanowić podstawowy sposób przewozu towarów na skalę międzynarodową, w obrębie jednego kontynentu. Co ważne, na rynku pojawia się coraz więcej nowoczesnych technologii, które ułatwiają zarówno planowanie transportów, jak i ich realizację. Mowa tutaj m.in. o różnego rodzaju oprogramowaniu, urządzeniach nawigacyjnych czy systemach automatyzujących pobór opłat drogowych. Do tego należy dodać stale rozwijającą się sieć drogową, która zdecydowanie ułatwia przewozy towarów.

Ciągnik siodłowy - najważniejsze informacje, które warto wiedzieć 8

Zwróć uwagę na ceny – ciągniki siodłowe są dość drogimi pojazdami, więc zwróć uwagę na ceny oferowanych przez sprzedających. Nie kupuj pojazdu od razu, ale porównaj oferty z różnych źródeł, aby upewnić się, że kupujesz ciągnik siodłowy w dobrej cenie.

Mam nadzieję, że powyższe porady pomogą Ci w napisaniu artykułu na temat poszukiwania i kupowania ciągników siodłowych, czyli pojazdów ciężarowych. Powodzenia!

Leasingować ciągnik siodłowy czy kupić go za gotówkę?

Jeśli od niedawna działasz w branży transportowej lub masz niewielką firmę, zapewne nie stać Cię na to, aby kupić nowy ciągnik siodłowy za gotówkę. W takim przypadku powinieneś rozważyć leasing, który jest świetną alternatywą dla kredytu. Nie tracisz zdolności kredytowej i możesz finansować zakup pojazdu bez wnoszenia wkładu własnego. Jednocześnie w czasie trwania umowy leasingowej (zwykle od 2 do 6 lat), nie musisz martwić się m.in. kwestiami serwisowania ciągnika siodłowego. Opłacasz relatywnie niską, miesięczną ratę, a gdy umowa dobiegnie końcak, możesz oddać pojazd leasingodawcy lub wykupić go na własność.

Jeśli jednak chcesz kupić za gotówkę, zawsze możesz zdecydować się na używany ciągnik siodłowy. Cena 2-3-letnich wozów, szczególnie poleasingowych, zwykle jest bardzo przystępna, a auta wciąż są w doskonałym stanie technicznym. Najlepiej poszukiwać pojazdów, które wykorzystywane były w transporcie krajowym.

Jaka jest różnica pomiędzy ciągnikiem siodłowym, a ciężarówką?

Najważniejszą różnicą pomiędzy samochodem ciężarowym a ciągnikiem siodłowym jest połączenie przestrzeni załadunkowej z kabiną kierowcy. W pierwszym przypadku wszystko znajduje się na sztywno w obrębie jednej ramy. W drugim mamy pojazd z kabiną oraz siodłem, do którego podpinana jest naczepa. Dzięki temu połączenie to jest obrotowe, co ułatwia manewrowanie całym zestawem w ciasnych miejscach. Jednocześnie ciągnik siodłowy jest w stanie przewozić znacznie cięższe ładunki.

Warto pamiętać o tym, że branża transportu drogowego nieustannie się rozwija i z całą pewnością ciągniki siodłowe jeszcze długo będą dla niej kluczowe. Nawet ewentualne wyeliminowanie silników spalinowych raczej nie doprowadzi do spadku znaczenia takich pojazdów. Już prowadzone są prace nad odpowiednikami elektrycznymi, a i bardzo możliwe, że w nieco odleglejszej przyszłości na drogach pojawią się duże, autonomiczne ciężarówki.

Sprawdź też:

Ile trzeba zapłacić za ubezpieczenie?

Ciągniki siodłowe, tak jak wszystkie inne pojazdy mechaniczne, muszą mieć aktualne ubezpieczenie OC. Polisa ta zapewnia ochronę w razie błędów kierowcy, które doprowadzą do kolizji bądź wypadku drogowego. Oczywiście będąc właścicielem takiego pojazdu, warto dokupić do niego AC. Ubezpieczenie auto casco jest ważne z racji ogromnej wartości ciągnika siodłowego. Nie bez znaczenia jest również Assistance, które w razie awarii zapewnia kierowcy możliwość skorzystania z pomocy drogowej bez konieczności ponoszenia dodatkowych opłat.

Nie da się ukryć, że posiadacze ciągników siodłowych muszą liczyć się z dość wysokimi kosztami ubezpieczenia. Są one znacznie wyższe niż w przypadku samochodów osobowych. Przeciętnie zakup pakietu OC z AC i Assistance to wydatek od kilku do nawet kilku tysięcy złotych rocznie. Ostateczna cena uzależniona jest od wielu czynników, w tym m.in.:

 • marki, modelu oraz rocznika ciągnika siodłowego,
 • historii szkodowej oraz wielkości zniżek właściciela,
 • zakresu działania – pojazd wykorzystywany w transporcie krajowym czy międzynarodowym,
 • wysokości sum gwarantowanych,
 • rocznych obrotów firmy transportowej.

Jeśli chcesz dokładnie poznać cenę ubezpieczenia ciągnika siodłowego w swoim przypadku, najlepiej już teraz skorzystaj z naszej oferty. Otrzymasz zestawienie dopasowanych do potrzeb ofert, które będzie efektem analizy polis od wszystkich cenionych ubezpieczycieli. Uzyskasz także profesjonalne wsparcie w wyborze ubezpieczeń oraz załatwieniu związanych z nimi formalności.

Wiadomość do eksperta

Sprawdź, jaką ofertę dla Ciebie przygotowaliśmy

Co sądzisz o naszych treściach?

Dajemy z siebie wszystko, aby odpowiedzieć na Twoje pytania!

Wystaw nam notę!
5/5 - (1 vote)