Ubezpieczamy24.com

Co robić, gdy kierowca ciężarówki zachoruje w trasie?

Jesień to czas, kiedy często zmagamy się z wieloma nieprzyjemnymi objawami takimi jak np. gorączka, kaszel, czy katar. W tym okresie szczególnie należy zadbać o swoje zdrowie. Co jednak może zrobić zawodowy kierowca ciężarówki, kiedy choroba dopadnie go w trasie? Jakie ma możliwości? Dowiedz się!

Zwykle, gdy kierowcy zawodowi odczuwają objawy choroby, to próbują z nimi wygrać, sięgając po dostępne bez recepty leki na kaszel, grypę, czy gorączkę. Decydują się także na powrót do domu, aby móc dojść do siebie. Czasem jednak nagły powrót do domu może być bardzo utrudniony – np. w sytuacji, gdy kierowca znajduje się nawet kilka tysięcy kilometrów od domu. W takiej sytuacji warto skontaktować się ze spedytorem, który powie co najlepiej zrobić. Najpewniej spedytor zaproponuje krótki przestój (np. na parkingu), aby kierowca mógł zregenerować siły i być na nowo gotowy do pracy. W dalszej części artykułu, przedstawiamy kilka rozwiązań na sytuacje, w której kierowca ciężarówki zachoruje w trasie. 

Jak kierowca może wykorzystać kartę EKUZ w trasie?

Każdy kierowca zawodowy, który często jeździ za granicę, już na samym początku powinien wyrobić kartę EKUZ. To nic innego jak Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Jest ona potwierdzeniem przysługującego prawa do bezpłatnej podstawowej opieki zdrowotnej w każdym innym kraju należącym do UE lub EFTA niż kraj kierowcy.

Co robić, gdy kierowca ciężarówki zachoruje w trasie? 4

Karta EKUZ w trasie jest bardzo przydatna, gdy kierowca zawodowy nagle poczuje się gorzej i będzie chciał skorzystać z pilnej konsultacji lekarskiej, czy też będzie potrzebował recepty na odpowiednie leki. Mając taką kartę, z łatwością można umówić się na wizytę lekarską. Dodatkowo warto podkreślić, że jeśli podczas konsultacji kierowca zawodowy dostanie zwolnienie lekarskie, to może zdecydować się na powrót do domu, natomiast pracodawca zobowiązany jest do tego, aby umożliwić kierowcy jak najszybszy powrót.

Jak wygląda pomoc medyczna w poszczególnych krajach?

Przygotowaliśmy niedługie zestawienie, dzięki któremu można się dowiedzieć, jak wygląda pomoc medyczna w tych krajach, do których najczęściej udają się kierowcy zawodowi.

Dodatkowo warto dodać, że leki na choroby przewlekłe i antybiotyki zwykle muszą być przepisane przez lekarza na właściwej recepcie. Natomiast podczas ich zakupu w aptece trzeba mieć przy sobie i okazać ważną kartę EKUZ. To istotne, ponieważ inaczej będzie trzeba ponieść całkowity koszt zakupu.

Doc Stop – szybka pomoc dla kierowców

Już od kilkunastu lat działa program Doc Stop, który powstał w Niemczech i z czasem zaczął pojawiać się w innych krajach Europy. Z usług Doc Stop mogą skorzystać kierowcy, którzy podczas jazdy poczuli się źle lub dopadło ich osłabienie. Aby taka pomoc została bezpłatnie udzielona na terenie Polski, konieczne jest posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego, natomiast w innych krajach UE wymagane jest okazanie karty EKUZ.

chory kierowca ciężarówki obraz 2

Jak skorzystać z pomocy dla kierowców?

To bardzo proste! Jedyne co trzeba zrobić, to zadzwonić na infolinię Truck Service: 01805 112 024. Trzeba też podkreślić, że jest ona obsługiwana przez osoby, które znają wiele języków, zatem niezależnie od tego, w jakim miejscu znajduje się kierowca, może zadzwonić na infolinię i podać swoją lokalizację. Wówczas dyżurny przekaże informacje, gdzie jest najbliższy parking Doc Stop (tam będzie czekać wykwalifikowany personel medyczny lub odpowiednio przeszkolony personel stacji paliw) lub bezpośrednio wyśle pomoc. Interesującą ciekawostką jest to, że tylko w Niemczech znajduje się więcej niż 700 Doc Stopów.

Jakie zwroty po angielsku warto znać w razie choroby w trasie?

Nie da się ukryć, że język angielski jest językiem uniwersalnym. Warto zatem znać przynajmniej podstawowe zwroty i wyrażenia, dzięki którym bez problemu będzie można porozumiewać się w większości krajów. Poniżej przedstawiamy przykładowe zdania, które umożliwiają dokładne określenie problemu, dolegliwości i sprawią, że komunikacja z lekarzami jest prostsza.

 • Źle się czuję – I feel badly
 • Niedobrze mi – I feel sick
 • Mam gorączkę – I have a fever
 • Boli mnie głowa – I have a headache
 • Czuje, że jestem chory – I feel ill
 • Boli mnie… – I’ve got pain in my…
 • Czy są tu jacyś lekarze mówiący po…? – Do you have any doctors who speak…?
 • Czy bierze Pan obecnie jakieś lekarstwa – Are you on any sort of medication?
 • Czy ma Pan Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego? – Have you got a European Health Insurance Card?

Inne słówka, które mogą okazać się przydatne:

 • izba chorych – infirmary,
 • lekarstwo – cure / medicine,
 • objawy – symptoms,
 • leczenie – treatment,
 • pierwsza pomoc – first aid,
 • środki przeciwbólowe –
 • painkillers, pójść do lekarza – to go to the doctor,
 • umówić wizytę u lekarza – to make an appointment to see a doctor

Ubezpieczenia branży transportowej

Od ponad dekady, zapewniamy najlepszą ochronę dla firm z branży transportowej.
ubezpieczenie oc spedytora obraz 1
Co sądzisz o naszych treściach?

Dajemy z siebie wszystko, aby odpowiedzieć na Twoje pytania!

Wystaw nam notę!
5/5 - (1 vote)