Ubezpieczamy24.com

Czy ubezpieczenie AC obejmuje uszkodzenie silnika?

Ubezpieczenie AC to produkt, na którego zakup decyduje się coraz więcej kierowców. Jest ono dobrowolne, ale zdecydowanie warto je kupić, ponieważ zapewnia bezpieczeństwo m.in. na wypadek kradzieży samochodu czy spowodowania uszkodzeń pojazdu z własnej winy. Kierowcy często zastanawiają się również, czy ubezpieczenie AC obejmuje uszkodzenie silnika. Otóż nie jest to prosta sprawa, ponieważ nie zawsze można otrzymać odszkodowanie za uszkodzony silnik w pojeździe. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, kiedy uzyskasz pieniądze od ubezpieczyciela po uszkodzeniu silnika.

Czy ubezpieczenie AC obejmuje uszkodzenie silnika obraz 2

Czym jest ubezpieczenie AC?

Zdążyliśmy już wspomnieć, że polisa AC jest nieobowiązkowa, zatem nie ma konieczności jej zakupu. Jednak kierowcy chętnie się na nią decydują, ponieważ umożliwia ona uzyskanie odszkodowania w określonych sytuacjach. 

Ten produkt cieszy się popularnością zwłaszcza wśród właścicieli aut, których wiek wynosi maksymalnie 12 lat oraz oczywiście posiadacze samochodów prosto z salonu.  Kiedy może przydać się autocasco, czyli AC? Głównie w takich sytuacjach jak:

Planując zakup ubezpieczenia AC, możesz się spotkać z tym, że będzie ono oferowane w dwóch wariantach – pełnym i okrojonym. W zależności od tego, którą wybierzesz opcję, możesz mieć zapewnioną szeroką ochronę lub tylko ochronę przed szkodą całkowitą.

Kiedy najczęściej zdarza się uszkodzenie silnika?

Chyba każdy zdaje sobie sprawę z tego, że silnik to serce każdego pojazdu. Koniecznie musi prawidłowo pracować, ponieważ inaczej możemy nie dotrzeć do celu lub nawet nie uda się nam ruszyć w trasę. Silnik jest częścią złożoną z licznych elementów, a na poprawność ich pracy wpływa mnóstwo czynników takich jak m.in. optymalny poziom środka smarnego. Oczywiście możliwe są również inne powody, dla których może zdarzyć się uszkodzenie silnika takie jak m.in.:

Nie mamy tutaj dobrych informacji, ponieważ zazwyczaj powyższe okoliczności nie uprawniają do wypłaty środków z polisy AC. Jeśli chcesz mieć pewność, że w takim przypadku uzyskasz pieniądze, rozważ ubezpieczenie od awarii samochodu.

Ubezpieczenie AC a uszkodzenie silnika

Jeśli przejrzysz Ogólne Warunki Ubezpieczenia (OWU) polis AC oferowanych na polskim rynku, wywnioskujesz, że czasem ubezpieczenie AC może obejmować także uszkodzenie silnika. Nie oznacza to jednak, że AC działa tak samo jak ubezpieczenie od awarii samochodu.

Przykładowo jeśli silnik zepsuje się na skutek wjechania w drzewo czy przy próbie kradzieży samochodu, możesz liczyć na wypłatę odszkodowania. Aczkolwiek jeśli wystąpi typowa awaria silnika, nie masz co liczyć na to, że firma ubezpieczeniowa pokryje koszty naprawy. 

Zanim zdecydujesz się na wybór konkretnej oferty AC, dokładnie zapoznaj się z OWU. To ważne, ponieważ znajdziesz tam szczegółowe informacje dotyczące tego, kiedy zostaną wypłacone środki i jakie zdarzenia muszą zaistnieć, aby tak się stało (np. wypadek, pożar, czy kolizja).

Czasami zdarza się również tak, że naprawa silnika nie jest opłacalna. W sytuacji kiedy koszt naprawy będzie wyższy niż wartość samochodu, firma ubezpieczeniowa może orzec szkodę całkowitą. Oczywiście taka decyzja zawsze musi być oparta na wycenie sporządzonej przez biegłego. Wówczas kierowca otrzyma jedynie różnicę między wysokością odszkodowania a wartością wraku.

Czy ubezpieczenie AC obejmuje uszkodzenie silnika obraz 1-min

Kiedy ubezpieczyciel nie zapłaci za naprawę uszkodzonego silnika?

Pamiętaj o tym, że w niektórych sytuacjach ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania. Praktycznie każde OWU zawiera dość rozbudowaną listę wyłączeń. Są to sytuacje, w których ubezpieczyciel nie ma obowiązku wypłacenia odszkodowania. Oto kilka najczęściej występujących wyłączeń odpowiedzialności ubezpieczyciela:

Wypłata odszkodowania po uszkodzeniu silnika? Kup ubezpieczenie od awarii

Niestety realia są takie, że na wypłatę odszkodowania w przypadku uszkodzenia silnika możesz liczyć w niewielu przypadkach. Właściwie jest tutaj więcej wyłączeń niż wskazań do wykonania takiej wypłaty. Jednak warto wiedzieć, że istnieje inny produkt nazywany ubezpieczeniem od awarii (motogwaracja). Wybierając ten produkt, kierowcy mogą liczyć na naprawę rozmaitych podzespołów takich jak m.in. silnik, instalacja elektryczna czy skrzynia biegów.

ubezpieczenie komunikacyjne obraz 20

Zapraszamy do kontaktu w celu dopasowania polisy

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego ubezpieczenia, skontaktuj się z zespołem ekspertów Ubezpieczamy24.com i uzyskaj więcej informacji. Warto mieć na uwadze, że wysokość odszkodowania zwykle nie jest bardzo wysoka, ponieważ sumy gwarancyjne są dość niskie. Przed podjęciem finalnej decyzji warto również rozważyć, czy faktycznie dany produkt ubezpieczeniowy jest opłacalny. Na koniec dodajmy, że polisa AC i ubezpieczenie od awarii to dwa zupełnie różne produkty. Ich zakres ochrony nie pokrywa się – właściwie świetnie się uzupełniają, dlatego możesz rozważyć zakup obu ubezpieczeń.
Wiadomość do eksperta

Sprawdź, jaką ofertę dla Ciebie przygotowaliśmy

Telefon do eksperta

Porozmawiajmy

Co sądzisz o naszych treściach?

Dajemy z siebie wszystko, aby odpowiedzieć na Twoje pytania!

Wystaw nam notę!
post