Każde ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej zapewnia ochronę na wypadek popełnionych przez właściciela polisy błędów. Nie inaczej jest w przypadku OC przewoźnika drogowego, popularnie określanego mianem OCPD / OCP. Czy warto kupić OC przewoźnika? Co to za rodzaj ubezpieczenia? Tego wszystkiego dowiesz się z dalszej części wpisu.
Jaką ochronę zapewnia OC przewoźnika drogowego?
Korzystanie z ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej to gwarancja wypłaty odszkodowania w przypadku szkód wywołanych błędem samego przewoźnika.
Firma transportowa nie musi więc obawiać się roszczeń ze strony klientów, jeśli z jej winy:
przesyłka zostanie uszkodzona lub będzie niekompletna,
towar zaginie,
zlecenie przewozowe nie zostanie zrealizowane na czas, co narazi klienta na straty.
Pamiętaj, że prowadząc biznes z tej branży naprawdę nietrudno o takie zdarzenia. Nawet chwila nieuwagi czy nie do końca przemyślana decyzja mogą doprowadzić do kosztownych szkód.
Musisz mieć świadomość tego, że odpowiedzialność przewoźnika bardzo dokładnie normują przepisy prawa. W przypadku transportu krajowego jest to prawo przewozowe, np. przy realizacji zleceń na skalę międzynarodową będzie to już konwencja CMR. Jeśli prowadzisz biznes z tej branży i chcesz dokładnie poznać zakres swojej odpowiedzialności, najlepiej dokładnie zweryfikuj te akty prawne.
Jaki jest zakres ubezpieczenia OC przewoźnika?
Można śmiało powiedzieć, że OC przewoźnika to niejako lustrzane odbicie konwencji CMR oraz prawa przewozowego, oczywiście w zakresie odpowiedzialności firmy transportowej. Oznacza to, że odszkodowanie dostanie nie tylko Twój klient, jeśli np. uszkodzisz jego towar lub nie dostarczysz go na czas – na pieniądze może liczyć także przewoźnik.
Może się tak zdarzyć np. wtedy, gdy musiałeś ponieść koszty dodatkowego przeładunku, aby transport dotarł na czas. To samo może się tyczyć np. nadprogramowego magazynowania towarów, które wynikło z niezależnych od Ciebie przyczyn, a naraziło na nieprzewidziane koszty.
Z drugiej strony oznacza to, że ubezpieczenie OC przewoźnika drogowego nie zapewnia ochrony wtedy, gdy nie miałeś wpływu na powstałe szkody. Tutaj wystarczy prosty przykład – ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania, jeśli np. towar został zniszczony w wyniku działania sił przyrody (klęsk żywiołowych). Przed tym także możesz się chronić, ale wymaga to wykupienia innej polisy – w tym przypadku jest to ubezpieczenie CARGO.
Sprawdź też: Ubezpieczenie cargo, a ubezpieczenie OCP – jaka jest różnica?
Czy ubezpieczenie OC przewoźnika jest obowiązkowe?
Odpowiedź jest bardzo prosta – nie, ubezpieczenie OCP nie jest obowiązkowe.Nie istnieją żadne przepisy, które w jakikolwiek sposób zmuszałyby przewoźników do zakupu takiej polisy. To jednak nie oznacza, że powinieneś już teraz zamknąć tę stronę. Czy jesteś gotowy na poniesienie dużych kosztów, jeśli realizacja zlecenia transportowego pójdzie nie po Twojej myśli? Czasem wystarczy nawet zaledwie kilka wpadek w ciągu roku, aby firma dosłownie stanęła na skraju bankructwa.
Oczywiście są sytuacje, w których nie tylko nie musisz, ale i nie możesz kupić OCP. Dotyczy to tych firm, które zajmują się przewozem wyłącznie własnych rzeczy, na przykład producentów. Jeśli transportujesz własny ładunek, możesz go chronić tylko poprzez ubezpieczenie CARGO.
Dlaczego warto kupić ubezpieczenie OC przewoźnika?
Skoro ubezpieczenie to nie jest obowiązkowe, to w takim razie, dlaczego warto się nim zainteresować? Powód jest bardzo prosty – w ostatnich latach kupowanie ubezpieczenia OCP stało się dobrym zwyczajem. Wynika to z faktu, że coraz więcej klientów weryfikuje przewoźników, sprawdzając, czy mają oni polisę OC przewoźnika. Większość z tych osób, jeśli stwierdzi ich brak, po prostu zrezygnuje ze skorzystania z usług i pójdzie do konkurencji!
W pewnym sensie możesz więc traktować OC przewoźnika jako ubezpieczenie obowiązkowe. Jeśli masz licencję do wykonywania tego zawodu, chcesz rozwijać swój biznes i docierać do wielu nowych klientów, powinieneś wykupić taką polisę już dziś. Obecnie wiele firm ubezpieczeniowych ma swoje oferty nawet dla tych przewoźników, który korzystają z pojazdów o DMC poniżesz 3,5 tony – jeszcze nie tak dawno temu było to niemożliwe.
Przyjmujesz zlecenia transportowe jako podwykonawca? Bez OC przewoźnika stracisz wielu klientów!
O tym, że ubezpieczenie OC przewoźnika powinieneś traktować w zasadzie jako obowiązkowe, świadczy jeszcze jeden fakt. Umowy OC przewoźnika są tak przygotowane, że zmuszają przewoźników do weryfikowania swoich podwykonawców. Gdy przekazują oni realizację zleceń innym firmom, muszą upewnić się, że również mają one wykupioną polisę OC. W przypadku jej braku ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania.
Co to oznacza dla Ciebie? Jeśli przyjmujesz zlecenia transportowe na zasadzie podwykonawstwa i nie masz OCPD, możesz stracić mnóstwo możliwości zarobku. Wbrew pozorom posiadanie takiej polisy nie musi oznaczać ponoszenia dużych kosztów. Ubezpieczenia OC nie są drogie, choć cena zależy od indywidualnej sytuacji. Ich zakres, w tym przede wszystkim wysokość sumy gwarancyjnej, ustala się po konkretne potrzeby. Chcesz porównać koszty OCPD? To bardzo proste! Skorzystaj z dostępnego na naszej stronie kalkulatora. Szybko i bez wychodzenia z domu prześwietlisz wiele ofert z rynku od najlepszych ubezpieczycieli.
Spedytorzy również weryfikują OCPD
Lista przedsiębiorców skrupulatnie weryfikujących dziś ubezpieczenia OC przewoźnika jest dużo dłuższa. Kolejni na niej to spedytorzy, którzy nie tylko sprawdzają, czy umowa OCPD jest ważna. Oceniają oni również bardzo dokładnie jej zakres, a nawet weryfikują, czy potwierdzenia zawarcia nie zostały sfałszowane!
Teoretycznie więc możesz nie kupować tej polisy, ale w praktyce jej brak oznacza, że odcinasz sobie dostęp do zdecydowanej większości rynku. Co gorsza, pogarszasz swój wizerunek, szczególnie pośród klientów, którym dziś bardzo zależy na bezpieczeństwie. Pamiętaj, że OCPD zabezpiecza interesy nie tylko Twoje, ale i Twojego klienta, który może liczyć na odszkodowanie, jeśli z transportem stanie się coś złego.
Poznaj najważniejsze zalety ubezpieczenia OC przewoźnika
Czas więc na krótkie podsumowanie. Co zyskasz, decydując się na wykupienie polisy OCPD o odpowiednim zakresie ochrony i z sumą gwarancyjną dopasowaną do skali prowadzonego przez Ciebie biznesu?
Zalet jest wiele, a do najważniejszych należy zaliczyć:
poprawę wizerunku, a więc i większe zainteresowanie ze strony klientów,
swobodę w przyjmowaniu zleceń transportowych związanych z podwykonawstwem,
zabezpieczenie finansowe związane z prowadzeniem biznesu,
poprawę wiarygodności i możliwość konkurowania z najlepszymi przewoźnikami na rynku.
Wniosek jest jasny – dzięki OCPD nie zostaniesz daleko z tyłu swojej konkurencji. Wykupując taką polisę, Twój biznes będzie mógł się dynamicznie rozwijać. Jednocześnie jego prowadzenie będzie mniej stresujące – w razie problemów otrzymasz odszkodowanie i nie będziesz musiał likwidować szkód z własnej kieszeni.
Jak znaleźć tanie i dobre OCPD? Skorzystaj z kalkulatora online!
Została więc ostatnia, ale jakże ważna kwestia – znalezienie dobrego ubezpieczenia OC przewoźnika drogowego. Jak to zrobić? To proste i, co ważne, nie musisz nawet wychodzić z domu. Z pomocą przychodzi nasz kalkulator polis ubezpieczeniowych. Korzystając z tego prostego narzędzia, szybko porównasz ze sobą wiele ofert z rynku. Sprawdzisz warunki, ceny, zakres ochrony i dopasujesz wszystko do swoich potrzeb.
Gwarantujemy, że korzystając z tego kalkulatora, szybko znajdziesz nie tylko najlepsze, ale i najtańsze OCPD. Przekonaj się już dziś!
Sprawdź też: Ubezpieczenie firmy transportowej
Andrzej Piwoński to starszy specjalista w zakresie ubezpieczeń z wieloletnim doświadczeniem w branży. Od wielu lat przygotowuje jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Stale jest na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeń i dociekliwie sprawdza oferty, porównując je ze sobą. Dzięki temu jest w stanie dostarczyć naszym klientom najbardziej aktualnych i korzystnych rozwiązań ubezpieczeniowych. Zawsze podchodzi do swojej pracy z pełnym zaangażowaniem, szukając najlepszych ofert dla każdego naszego klienta indywidualnie.
Dajemy z siebie wszystko, aby odpowiedzieć na Twoje pytania!