Ubezpieczamy24.com

Czym jest Home Assistance i czy warto je kupić?

Każdy właściciel domu czy mieszkania powinien zabezpieczać ten majątek na wypadek różnych nieprzewidzianych zdarzeń. Zalanie, pożar czy zerwanie dachu w czasie wichury to tylko przykłady sytuacji, które mogą doprowadzić do powstania niezwykle kosztownych w likwidacji szkód. Właśnie taką ochronę zapewniają ubezpieczenia nieruchomości, które swoim zasięgiem obejmują zarówno mury, jak i cenne rzeczy znajdujące się w pomieszczeniach. Jednak czy wiesz, że zakres tej polisy można rozszerzać dokupując do niej różne pakiety dodatkowe? Jednym z nich jest Home Assistance i w artykule wyjaśniamy, czym jest oraz czy warto je kupić – sprawdź już teraz!

Home Assistance – co to za dodatek do ubezpieczenia nieruchomości?

Jeśli jesteś właścicielem samochodu, na pewno doskonale znasz pojęcie Assistance. To popularne ubezpieczenie komunikacyjne, w ramach którego masz zapewnioną kompleksową i bezpłatną pomoc, jeśli w trasie dojdzie do awarii pojazdu. Ubezpieczyciel pokrywa m.in. koszty holowania pojazdu, ale także nierzadko np. użytkowania samochodu zastępczego czy wynajęcia noclegu, który trzeba zarezerwować w związku z oczekiwaniem na naprawę w warsztacie. Wspominamy o tym nie bez powodu – Home Assistance działa na dokładniej takiej samej zasadzie, a różnica polega na tym, że dotyczy nieruchomości. Zwykle Home Assistance jest rozszerzeniem do polisy podstawowej, podobnie jak w ubezpieczenie komunikacyjnym. O co chodzi?

Czym jest Home Assistance i czy warto je kupić? 11

Wyobraź sobie sytuację, w której piętrzy Ci się stos brudnych ubrań i gdy już zabierasz się za ich pranie nagle odkrywasz, że Twoja pralka odmawia posłuszeństwa. Zapewne od razu zadzwonisz po serwisanta, który przyjedzie na miejsce, zajmie się naprawą i…niestety sporo policzy sobie za usługę. Gdybyś miał Home Assistance, koszty te pokryje firma ubezpieczeniowa!

Co ważne, sam zakup takiego dodatku do ubezpieczenia nieruchomości zwykle wiąże się z symboliczną opłatą rzędu kilkunastu złotych. Mając taką polisę nie będziesz musiał się martwić m.in. takimi kwestiami, jak awaria rury w łazience, zwarcie w instalacji elektrycznej czy ułamanie klucza w zamkach drzwi. Firma ubezpieczeniowa nie tylko pokryje koszty usunięcia tych usterek, ale także zapewni wsparcie w zakresie znalezienia i wezwania fachowca, który się tym zajmie.

Warunek uzyskania takich korzyści jest jeden – wnikliwie zapoznaj się z umową ubezpieczenia Home Assistance, zanim ją podpiszesz. Zakres ochrony może być różny, zależny tak od oferty danego ubezpieczyciela, jak i wysokości składki.

Jaki jest zakres ochrony w ramach ubezpieczenia Home Assistance?

Przede wszystkim mając takie ubezpieczenie, unikniesz wielu kosztów związanych z awariami wyposażenia oraz instalacji znajdujących się w nieruchomości. Dotyczy to więc m.in. napraw sprzętu AGD i RTV, sieci elektrycznej, wodociągowej i gazowej, zepsutych zamków czy szyb w oknach.

Jednak przy wyborze odpowiedniego pakietu Home Assistance, ochronę tę można rozszerzyć o różnego rodzaju nieplanowane wydatki związane z lokatorami nieruchomości. Jeśli np. Twoje dziecko zachoruje i będzie wymagało pilnej opieki medycznej, ubezpieczyciel może zorganizować i zapłacić za transport. Do tego sfinansuje zakup leków czy wynajmu np. pokoju w hotelu, jeśli będzie to wymagane w związku z pobytem młodego człowieka w szpitalu.

Korzyści z posiadania ubezpieczenia Home Assistance – sprawdź, dlaczego warto je kupić!

Podstawową korzyścią z posiadania tego ubezpieczenia jest oczywiście uwolnienie się od zmartwień wynikających z różnych awarii w nieruchomości oraz kosztów ich usuwania. Do tego można spać spokojniej mając pewność, że w razie wypadku osoby zamieszkującej dom czy mieszkanie, ubezpieczyciel pokryje wiele wydatków wiążących się z takim wydarzeniem.

Co ważne, zakres ochrony w Home Assistance może rozszerzyć nawet o samochód, rower czy domowe zwierzęta! To kolejny powód, dla którego warto posiadać tę polisę.

Ostatnią zaletą, dla wielu osób zapewne najważniejszą jest to, że wszystkie powyższe korzyści z posiadania tego ubezpieczenia można uzyskać przy relatywnie niewielkim wydatku. W większości przypadków wysokość składki za Home Assistance jest bardzo niska!

Jaki może być zakres dodatkowej ochrony w Home Assistance?

Wiesz już, że polisa ta obejmuje zarówno eksploatację nieruchomości, jak i zdarzenia, w których pilnej pomocy będą potrzebować jej mieszkańcy. Do tego Home Assistance może zagwarantować zwrot kosztów poniesionych w związku z unieruchomieniem samochodu czy roweru. Jednak to wciąż nie jest koniec!

Mając takie ubezpieczenie, możesz liczyć także na wsparcie ubezpieczyciela w zakresie:

Jakie są ograniczenia ochrony w ubezpieczeniu Home Assistance?

W przypadku tych ubezpieczeń musisz liczyć się z występowaniem pewnych limitów. Zwykle dotyczą one zarówno liczby zdarzeń objętych ochroną, jak i kwoty, która może być przeznaczona na likwidację danego szkody. Są to ograniczenia roczne, a więc obowiązujące dla całego okresu trwania umowy. O co dokładnie chodzi?

W warunkach ubezpieczenia Home Assistance znajdziesz tabele z dokładną listą zdarzeń objętych ochroną. Przy każdej pozycji będą informacje dotyczące tego, jaki jest limit kwotowy dla likwidacji szkody oraz ile razy można skorzystać z pomocy ubezpieczyciela. Załóżmy więc, że w ciągu roku możesz 3 razy zlecić naprawę domowej instalacji – wodociągowej, elektrycznej oraz gazowej. Gdy wyczerpiesz ten limit, do końca umowy ubezpieczenia ta konkretna usługa będzie już niedostępna.

Jednocześnie zapoznając się z warunkami umowy, zwróć uwagę na informacje dotyczące tego, kiedy ubezpieczyciel nie ponosi odpowiedzialności za szkody. Na przykład odszkodowania możesz nie otrzymać w momencie, gdy:

Jaki jest koszt pakietu Home Assistance do ubezpieczenia nieruchomości?

Wspominaliśmy już o tym, że dokupienie Home Assistance do ubezpieczenie mieszkania czy domu wiąże się z relatywnie niewielkim wydatkiem. Oczywiście ten uzależniony jest w dużej mierze od oferty danego ubezpieczyciela. Jednak zawsze wysokość składki dla tego pakietu wylicza się na podstawie wielkości nieruchomości oraz jej aktualnej wartości rynkowej.

home assistance obraz 2

W przypadku mieszkań średniej wielkości ze starego budownictwa, opłata ta wynosi przeciętnie od około 130 do 300 zł rocznie. Właściciele większych domów jednorodzinnych muszą liczyć się z nieco wyższą kwotą – np. do 500 zł na rok, jeśli budynek ma około 100 mkw. i wart jest w okolicach 600 tysięcy złotych.

Zaledwie przy jednej awarii w nieruchomości koszt Home Assistance może się zwrócić!

Choć wydatek 100-300 zł wydaje się spory, tak zauważ, że nierzadko wystarczy 1 zdarzenie w ciągu roku, aby całkowicie się on zwrócił! Jeśli zepsuje Ci się pralka w domu, serwisant policzy sobie nawet ponad 300 zł za pracę. Podobne stawki pobierają m.in. elektrycy, hydraulicy czy ślusarze. Kwota będzie jeszcze wyższa, gdy np. będziesz musiał skorzystać z prywatnego transportu medycznego. Jak widzisz więc, koszt ubezpieczenia Home Assistance jest relatywnie niewielki w stosunku do tego, ile możesz na nim zaoszczędzić!

Czy można rozwiązać umowę polisy Home Assistance, a jeśli tak, to kiedy?

Co do zasady, nie ma możliwości rozwiązania umowy takiego ubezpieczenia w trakcie jej trwania. Prawo takie przysługuje Ci jedynie w okresie pierwszych 30 dni od jej podpisania. Jeśli z niego skorzystasz, musisz liczyć się z tym, że ubezpieczyciel zwróci wpłaconą składkę, ale pomniejszoną o kwotę należną za czas, w którym ochrona obowiązywała.

Dla wyjaśnienia podajmy prosty przykład – roczna składka za Home Assistance wynosi 365 zł i tyle zapłaciłeś w dniu podpisania umowy. Dzieląc tę kwotę przez liczbę dni w roku otrzymujemy równo złotówkę za każdą dobę ochrony ubezpieczeniowej. Jeśli więc rozwiązałbyś taką umowę po 15 dniach, otrzymałbyś zwrot składki pomniejszony o 15 zł.

Po upływie miesiąca chęć rozwiązania umowy można zgłosić najwcześniej dopiero na minimum 30 dni przez jej faktycznym zakończeniem. Jest to jednocześnie czas, w którym mamy prawo negocjować nowe warunki Home Assistance, jeśli chcemy korzystać z niego przez kolejny rok.

Czym jest Home Assistance i czy warto je kupić? 12

Gdzie szukać ubezpieczenia Home Assistance?

Jeśli dana firma ma w ofercie ubezpieczenia nieruchomości, to na pewno znajdzie się w niej również Home Assistance. Aby znaleźć najlepszą polisę, która będzie się cechować doskonałym stosunkiem ceny do zakresu ochrony, powinieneś przejrzeć propozycje wielu ubezpieczycieli. Możesz zrobić to samodzielnie, ale zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie kontakt z nami. Wybierzemy i zaproponujemy Ci najbardziej atrakcyjne polisy Home Assistance biorąc pod uwagę Twoje potrzeby. Prowadzimy szeroko zakrojoną współpracę z wieloma ubezpieczycielami, mając możliwość indywidualnego negocjowania cen oraz zakresu ochrony!
Wiadomość do eksperta

Sprawdź, jaką ofertę dla Ciebie przygotowaliśmy

Telefon do eksperta

Porozmawiajmy

Co sądzisz o naszych treściach?

Dajemy z siebie wszystko, aby odpowiedzieć na Twoje pytania!

Wystaw nam notę!
5/5 - (1 vote)