Ubezpieczamy24.com

Czym jest OC w życiu prywatnym?

Ubezpieczeniem OC w życiu prywatnym nazywamy dobrowolne ubezpieczenie, które bardzo często łączy się z ochroną nieruchomości. Decydując się na takie rozwiązanie, mamy zapewnioną ochronę obejmującą odpowiedzialność cywilną od rozmaitych zdarzeń. Istotną informacją jest tutaj to, że taki produkt ma zastosowanie wobec wszystkich domowników czy nawet zwierząt domowych. To produkt, który zdecydowanie warto kupić i mieć ochronę, gdy dojdzie do wyrządzenia nieumyślnej szkody innej osobie lub mieniu należącym do niej. Dowiedz się więcej na temat OC w życiu prywatnym!

Czym jest OC w życiu prywatnym?

OC w życiu prywatnym to nieobowiązkowe ubezpieczenie, które zabezpiecza finansowo na wypadek szkód, które możemy nieumyślnie wyrządzić osobom trzecim, np. sąsiadom. Jest to ochrona przed szkodami, które mogą wyrządzić nie tylko osoby dorosłe, ale także najmłodsi czy zwierzęta domowe. W ramach ubezpieczenia OC w życiu prywatnym gwarantowane są świadczenia pieniężne, które obejmują naprawy i odszkodowania.
oc w życiu prywatnym obraz 2

W jaki sposób działa ubezpieczenie OC w życiu prywatnym?

Jaki jest zakres ochrony ubezpieczenia OC w życiu prywatnym? Jest to popularny produkt, który obejmuje zabezpieczenia finansowe na wypadek szkód nieumyślnie spowodowanych wobec osób trzecich. Oczywiście odszkodowanie z takiego ubezpieczenia OC w życiu prywatnym przysługuje poszkodowanemu, a nie właścicielowi polisy. Jeśli chcesz zgłosić szkodę z polisy OC w życiu prywatnym, zazwyczaj będziesz miał do wyboru kilka sposobów na zrobienie tego. Możesz dokonać tego mailowo, przez formularz na stronie WWW ubezpieczyciela, w oddziale towarzystwa bądź telefonicznie. Pamiętaj, że zwykle ubezpieczyciel dokonuje wypłaty odszkodowania po 30 dniach.

Jaką ochronę zapewnia OC w życiu prywatnym?

OC w życiu prywatnym w odróżnieniu od ubezpieczenia OC komunikacyjnego, nie jest obowiązkowe. Jest to dobrowolna polisa, choć co warte zaznaczenia: coraz więcej osób decyduje się na jej zakup. Chroni ona przed licznymi sytuacjami, dlatego też każdy powinien rozważyć jej posiadanie. W jakich okolicznościach OC w życiu prywatnym może okazać się przydatne? Więcej na ten temat piszemy poniżej.

1

Mieszkanie w bloku 

Standardowe ubezpieczenie mieszkania i domu obejmuje zazwyczaj szkody spowodowane zdarzeniami losowymi, takimi jak pożar, powódź czy huragan. OC w życiu prywatnym rozszerza tę ochronę, obejmując również przypadki zalania mieszkania sąsiada, który może domagać się odszkodowania. Można także rozszerzyć polisę o OC najemcy, które zabezpiecza właściciela nieruchomości przed szkodami wyrządzonymi przez lokatora lub jego zwierzę.

2

Szkody rzeczowe

OC w życiu prywatnym jest przydatne w różnych codziennych sytuacjach, nawet podczas podróży. Na przykład, manewrując na zatłoczonym parkingu, można przypadkowo zarysować czyjeś auto. Spiesząc się do pracy podczas jazdy na rowerze, możesz przypadkowo wytrącić przechodniowi telefon, który rozbije się o chodnik. W takich przypadkach OC w życiu prywatnym pokryje koszty naprawy.

3

Uszkodzenia spowodowane przez dzieci lub zwierzęta

Polisa OC w życiu prywatnym jest również nieoceniona w przypadku szkód wyrządzonych przez dzieci lub zwierzęta. Na przykład, gdy dziecko wybije szybę u sąsiada lub pies pogryzie kogoś podczas wakacji, koszty pokryje ubezpieczyciel. Dzieci mają naprawdę ogromną wyobraźnię i pomysłowość, dlatego warto mieć na wszelki wypadek wykupiony taki produkt i nie martwić się o to, że ewentualne zniszczenia spowodowane przez nie (lub zwierzęta) zrujnują budżet domowy.

4

Inne sytuacje, w których przydaje się OC w życiu prywatnym

Niestety wiele szkód możemy spowodować wskutek własnego niedbalstwa. Jako przykład warto tutaj wymienić np. pozostawienie włączonego żelazka i wyjście z domu, co może doprowadzić do pożaru. Dobrym przykładem jest także wrzucenie niedopałka do kosza na śmieci bez sprawdzenia, czy ten jest zgaszony – tutaj również istnieje ryzyko pożaru. Nieprzestrzeganie podstawowych zasad ostrożności może być bardzo niebezpieczne. Poza tym OC w życiu prywatnym jest również polecanym produktem dla operatorów dronów, a także dla osób, które często korzystają z hulajnóg elektrycznych.

Czy warto zastanowić się nad ubezpieczeniem OC w życiu prywatnym?

Naszym zdaniem zakup ubezpieczenia OC w życiu prywatnym jest dobrą decyzją. Jest to produkt, który jest przydatny zarówno w przypadku osób dorosłych, jak i dzieci. Jeśli dojdzie do nieumyślnej szkody (ale nie w wypadku samochodowym) można mieć pewność, że nie będzie trzeba pokrywać kosztów z własnej kieszeni. Nie chcesz martwić się tym, że coś się może wydarzyć? W takim razie zakup OC w życiu prywatnym za kilkadziesiąt złotych miesięcznie jest rewelacyjnym pomysłem.

oc w życiu prywatnym obraz 1

Pamiętaj jednak, że OC w życiu prywatnym to produkt, którego absolutnie nie można nadużywać. Oznacza to, że nie powinieneś z niego korzystać, jeśli dana sytuacja się nie zdarzyła bądź wyglądała całkowicie inaczej, niż planujesz to opisać w zgłoszeniu szkody. To wręcz niedopuszczalne! Warte uwagi jest także to, że rzadko zdarzają się jakiekolwiek problemy z wypłatą odszkodowania w uzasadnionych przypadkach. Przebiega to zwykle sprawnie, chociaż przypominamy, że OC w życiu prywatnym nie obejmuje szkód komunikacyjnych. Co więcej, zawarcie tego typu ubezpieczenia jest proste i zajmuje dosłownie kilka minut oraz można skorzystać z innych dodatków, oferowanych przez agentów z odpowiednimi kwalifikacjami i kompetencjami.

Nie musisz płacić odszkodowania z własnej kieszeni

Jednym z najważniejszych powodów, dla których warto rozważyć ubezpieczenie OC w życiu prywatnym, jest brak konieczności pokrywania odszkodowań z własnych środków. Polisa ta obowiązuje na terenie całego kraju, a w razie potrzeby można ją rozszerzyć o ochronę poza granicami.
Jeśli jesteś rodzicem, z pewnością ważną informacją dla Ciebie będzie to, że nie będziesz musiał z własnej kieszeni opłacać napraw szkód nieumyślnie wyrządzonych przez Twoje dzieci. Gdy pociecha np.:

Jak widzisz, są to sytuacje, które trudno przewidzieć, dlatego polisa OC w życiu prywatnym została stworzona w taki sposób, że dane TU odpowiada za szkody, do których wyrządzenia osobom trzecim doszło nieumyślnie. 

W każdym przypadku ważne jest to, że zgłaszane szkody nie mogą być zmyślone, muszą być dokładnie opisane oraz zgodne ze stanem faktycznym. Przykładowo, gdy doszło do uszkodzenia niewielkiego kawałka lakieru samochodowego, w zgłoszeniu nie trzeba prezentować wszystkich zarysowań, które rzekomo powstały w wyniku zgłaszanego zdarzenia.

Jak zgłosić szkodę z OC w życiu prywatnym?

Zastanawiasz się, w jaki sposób zgłosić szkodę z OC w życiu prywatnym? Istnieje właściwie na to kilka sposobów. Możesz to zrobić bezpośrednio u agenta ubezpieczeniowego, ale jeśli niekoniecznie chcesz wychodzić z domu, aby tego dokonać, rozważ zgłoszenie szkody online. Zrobisz to w prosty sposób. Na odpowiedniej stronie znajdziesz ważne wytyczne i wykaz dokumentów, które musisz dołączyć do zgłoszenia. Nie obawiaj się jednak – jeśli coś przeoczysz, ubezpieczyciel skontaktuje się z Tobą i przekaże Ci najważniejsze informacje o brakach.

Jak znaleźć najlepsze OC w życiu prywatnym?

Podjąłeś już decyzję o zakupie OC w życiu prywatnym, ale nie wiesz, jak znaleźć najlepszą ofertę? Właściwie będziesz potrzebował do tego jedynie dostępu do Internetu. Przygotowaliśmy dla Ciebie również kilka cennych wskazówek, mówiących co powinieneś sprawdzić przed wyborem ubezpieczenia.
Oto trzy najważniejsze kwestie:

Ważną kwestią jest to, abyś wybrał rzetelne i zaufane towarzystwo ubezpieczeniowe. Aktualnie wybór ofert jest naprawdę ogromny, dlatego znalezienie ubezpieczenia, które będzie odpowiadało Twoim potrzebom, nie powinno sprawić większych problemów. Daj sobie czas na wyszukanie oferty zapewniającej najwięcej ochrony, aby uniknąć płacenia odszkodowania z własnych pieniędzy.

ubezpieczenie na życie dla rodziny obraz 3

Jak kupić ubezpieczenie OC w życiu prywatnym?

Jak natomiast kupić ubezpieczenie OC w życiu prywatnym? Jest to produkt, który możesz nabyć jako osobną polisę lub jako element polisy posiadacza domu/mieszkania. Zacznij od znalezienia odpowiedniej oferty, a następnie złóż odpowiedni wniosek – w większości przypadków będziesz mógł zrobić to online. Jeśli chcesz mieć pewność, że znajdziesz najkorzystniejszą propozycję, skorzystaj z naszej pomocy. Po wybraniu odpowiedniej oferty wystarczy, że podpiszesz umowę i już!
Wiadomość do eksperta

Sprawdź, jaką ofertę dla Ciebie przygotowaliśmy

Telefon do eksperta

Porozmawiajmy

Ile trzeba zapłacić za ubezpieczenie OC w życiu prywatnym?

Udzielenie jednoznacznej odpowiedzi na powyższe pytanie nie jest proste, ponieważ to, ile wyniesie całkowity koszt ubezpieczenia OC w życiu prywatnym, jest zależne od licznych czynników. W przypadku gdy protekcja ma być połączona z umową ubezpieczenia domu, można liczyć na to, że koszt będzie niższy. Zazwyczaj roczna składka za takie ubezpieczenie waha się w okolicach 300-400 zł.

Miej na uwadze, że na cenę ubezpieczenia OC w życiu prywatnym ma wpływ zakres ochrony, czas trwania umowy, czy metraż mieszkania. Na im dłużej podpiszesz umowę, tym atrakcyjniejszą stawkę możesz otrzymać. Jeśli natomiast chodzi o koszty ubezpieczenia OC w życiu prywatnym w połączeniu z ochroną nieruchomości, to mogą one wynieść nawet 900-1000 złotych rocznie.

Co sądzisz o naszych treściach?

Dajemy z siebie wszystko, aby odpowiedzieć na Twoje pytania!

Wystaw nam notę!
post