Praca w branży transportowej jest nie tylko ciężka, ale i niezwykle stresująca. To na właścicielu takiej firmy, jak i jego kierowcy, spoczywa bowiem pełna odpowiedzialność za przewożony ładunek. Sytuacje są różne i często naprawdę niewiele trzeba, aby towar uległ uszkodzeniu lub padł ofiarą kradzieży. Bardzo możliwe, że w wielu przypadkach wozisz rzeczy, których wartość jest wielokrotnie wyższa, niż samego pojazdu! Przyjmując każde zlecenie, podejmujesz ogromne ryzyko, ale w razie problemów nie musisz odpowiadać własnym majątkiem. Wystarczy wykupić specjalne ubezpieczenie OCP. Sprawdź już teraz, czy warto wykupić ubezpieczenie OCP.
Czym jest ubezpieczenie OCP / OCPD?
Ubezpieczenia OCP, zwane również OCPD są całkowicie nieobowiązkowe, ale z pewnością warto się nimi zainteresować. To specjalna ochrona dedykowana firmom działającym w branży transportowej. Polisa taka w dużej mierze zapewnia ochronę na wypadek błędów popełnionych przez przewoźnika lub kierowcę odpowiedzialnego za przewóz towarów. Jeśli np. pracownik spowoduje wypadek, którego efektem będzie uszkodzenie towaru klienta, OCP zapewni pokrycie tych szkód.
Nie da się ukryć, że taka polisa bardzo ułatwia prowadzenie tego rodzaju biznesu. Wystarczy jedno nieszczęśliwe zdarzenie, aby firma stanęła na skraju bankructwa. Im bardziej wartościowe ładunki wozisz i pokonujesz dłuższe trasy, tym większa szansa na takie nieprzyjemne zdarzenie. Z reguły ubezpieczenie OCP wykupuje się na okres 12 miesięcy. Ważne jest tutaj zwrócenie uwagi na zakres ochrony, w tym sumę ubezpieczeniową.
Polisa tego typu zapewnia ochronę od momentu przyjęcia towaru do transportu do chwili jego zdania w punkcie docelowym. Każda firma transportowa może się specjalizować w przewozie innych rodzajów ładunku, dlatego polisy te są zawsze indywidualnie dopasowywane do konkretnych potrzeb.
Sprawdź też: Ubezpieczenie cargo – co należy wiedzieć?
Kalkulator składki OCP
Oblicz składkę, wypełniając nasz formularz. Zaproponujemy dla Ciebie najlepszą ofertę.
Wynegocjujemy w Twoim imieniu najlepsze warunki.
Wypełnij formularz
Przygotuj dokumenty i uzupełnij wymagane pola w formularzu.
Czekaj na kontakt
Oczekuj na kontakt naszego specjalisty, który przedstawi niezobowiązująco ofertę.
Podpisz polisę online
Jeśli cena polisy jest dla Ciebie satysfakcjonująca - możemy zawrzeć umowę online.
Dlaczego warto wykupić ubezpieczenie OCP dla firmy transportowej
Na pewno wiesz już, jaka jest najważniejsza korzyść z wykupu polisy OCP – to po prostu bezpieczeństwo. Jeśli dojdzie do uszkodzenia towaru, będziesz musiał pokryć szkodę z własnej kieszeni. Gdy ładunki są wyjątkowo cenne, nawet jedno takie zdarzenie może spowodować, że firma stanie dosłownie na skraju bankructwa. Mając OCP prowadzenie biznesu jest o wiele łatwiejsze, gdyż odpowiedzialność za towar klienta spoczywa na barkach ubezpieczenia.
Istnieje jednak jeszcze jedna, bardzo ważna korzyść – jest nią poprawa wizerunku firmy. Obecnie coraz częściej polisy OCP są już w pewnym sensie obowiązkowe. Wielu klientów uzależnia od nich skorzystanie z oferty konkretnego przedsiębiorstwa transportowego. Mając ubezpieczenie, zwiększasz swoją konkurencyjność i docierasz z usługami do szerszego grona zainteresowanych Twoją ofertą osób. Jak widzisz, jest to opłacalna inwestycja, która w krótkim czasie może Ci się zwrócić!
Oczywiście musisz pamiętać o tym, że ubezpieczenie to nie będzie działać w każdej sytuacji. Odszkodowanie będzie wypłacone wtedy, gdy towar ulegnie uszkodzeniu z winy Twojej lub kierowcy, ale…nie może być to efekt rażących zaniedbań. Jeśli ładunek stracił na wartości np. w wyniku nieprawidłowego zamocowania go na czas transportu, ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania. Inną sytuacją może być spowodowanie wypadku przez nietrzeźwego kierowcy lub zaniedbanie stanu techniczne pojazdów.
Ile trzeba zapłacić za ubezpieczenie OCP?
Jesteś ciekawy, ile trzeba zapłacić za ubezpieczenie OCP? W takim razie najlepiej już teraz skorzystaj z dostępnego na naszej stronie kalkulatora i wypełnij formularz. Otrzymasz zestawienie najciekawszych ofert wraz z bardzo dokładnym porównaniem cen. Nie da się w inny sposób ustalić kosztów takiej polisy.
Musisz mieć świadomość tego, że każdy ubezpieczyciel indywidualnie, według własnych kryteriów wylicza stawkę za OCP.
W efekcie różnice pomiędzy poszczególnymi firmami ubezpieczeniowymi mogą być ogromne. Kiedy w jednym miejscu polisa okaże się wyjątkowo droga, w innym będzie ona bardziej przystępna cenowo. Zestawienie ze sobą wielu ofert jest więc najlepszym sposobem na znalezienie tej najlepszej.
Ubezpieczalnie proponujące OCP muszą przede wszystkim ocenić ryzyko podpisania umowy z klientem. Zazwyczaj ważnym kryterium jest suma rocznych obrotów. Im są one wyższe, tym droższe będzie ubezpieczenie. Ważny wpływ na cenę ma także wielkość pojazdów. Polisy dla firm korzystających z aut mających masę do 3.5 tony na pewno będą tańsze niż wtedy, gdy transporty wykonuje się dużymi ciężarówkami.
Ostatecznie na wysokość składki ma wpływ także suma ubezpieczeniowa. Oczywiście im będzie ona większa, tym wyższy koszt polisy OCP. Poszukując oferty, zwróć uwagę na to, dana propozycja nie obejmuje udziału własnego w szkodzie. Przy takich zapisach w umowie ubezpieczony musi częściowo pokryć szkodę z własnej kieszeni. W wielu przypadkach takie rozwiązanie może się okazać nieatrakcyjne.
Przykładowe kwoty składek za ubezpieczenie OCP
Jak już wspomnieliśmy wcześniej, jednoznaczne ustalenie ile trzeba zapłacić za ubezpieczenie OCP jest w zasadzie zadaniem niemożliwym. Przepisy są dość zawiłe, a do tego każda ubezpieczalnia przygotowuje własne kryteria udzielania takiego finansowania. Jednak aby choć trochę przybliżyć orientacyjne koszty, postanowiliśmy wyliczyć je dla dwóch odrębnych, przykładowych sytuacji.
Kalkulacja ubezpieczenia OCP dla małej firmy transportowej
Czas teraz na pierwszy przypadek, w którym mamy do czynienia z małą firmą transportową. W naszym przykładzie przyjęliśmy, że:
- klient ma małą firmę i wykorzystuje tylko jedną ciężarówkę,
- od roku pojazd ani razu nie brał udziału w kolizji,
- osoba podpisująca umowę jest zainteresowana sumą gwarancyjną na poziomie 100 tysięcy euro.
Z naszych wyliczeń wynika, że składka za OCP w tym przypadku wyniosłaby około 1200 zł. Co bardzo istotne, w pakiecie jest już ochrona na wypadek kradzieży towaru lub jego zniszczenia w wyniku rozboju.
Kalkulacja ubezpieczenia OCP dla średniej firmy transportowej
Czas teraz na drugi przypadek, w którym mamy już do czynienia z nieco większą firmą transportową. W naszym przykładzie przyjęliśmy, że:
- klient ma 5 stale wykorzystywanych ciężarówek,
- ubezpieczający się chce mieć sumę gwarancyjną na poziomie 300 tysięcy euro,
- wykorzystywane przez firmę pojazdy ani razu nie spowodowały kolizji w ostatnich 12 miesiącach.
Tutaj nie ma zaskoczenia – firma jest większa i ma kilka ciężarówek, a więc na pewno wozi towary o sporej wartości. Dużo wyższa jest również suma gwarancyjna. Taki przedsiębiorca musiałby się liczyć ze stawką OCP na poziomie około 3000 zł.
Na co, zwracać uwagę kupując ubezpieczenie OCP?
Wybierając ubezpieczenie OCP pamiętaj, aby nie kierować się tylko i wyłącznie ceną. Nigdy nie podpisuj żadnej umowy w ciemno! Przed zrobieniem tego dokładnie się z nią zapoznaj i nie spiesz się. Jeśli coś jest dla Ciebie niezrozumiałe lub po prostu masz wątpliwości, poproś o wyjaśnienie. Niestety nierzetelne zapoznawanie się z warunkami ubezpieczeń mogą Ci przysporzyć wiele problemów. Gdy dojdzie do szkody, nagle może się okazać, że odszkodowanie Ci się należy.
Z tego powodu, podpisując umowę, koniecznie zwróć uwagę na:
Listę wyłączeń
Są to klauzule, które zdejmują z ubezpieczyciela odpowiedzialność za szkodę w konkretnych sytuacjach (lista wyłączeń może być długa i nierzadko obejmuje np. sytuacje, w których pojazd był niesprawny, kierowca nie miał uprawnień lub był pod wpływem alkoholu albo towar został nieprawidłowo zabezpieczony w naczepie).
Wysokość sumy gwarancyjnej
Powinna jak najlepiej odpowiadać maksymalnej wartości ładunków, jakie transportuje.
Zakres ubezpieczenia
Między innymi pod kątem tego, czy obejmuje on transporty międzynarodowe, czy tylko krajowe.
Oczywiście zwróć także uwagę na to, co dokładnie oferuje Ci ubezpieczyciel. Sprawdź zakres ochrony, warunki związane z wypłatą odszkodowania oraz zgodność umowy z aktualnymi przepisami.
Sprawdź też: Ubezpieczenie cargo, a ubezpieczenie OCP – jaka jest różnica?
Jak czytać umowę polisy OCP
Sprawdzenie warunków ubezpieczenia to podstawa, ale nie zapominaj o ważnych danych. Wiele osób całkowicie ignoruje pierwsze dwie strony umowy, a są one niesłychanie istotne. Na początku znajdziesz bowiem podstawowe informacje na temat ubezpieczyciela, jak i ubezpieczonego. Zweryfikuj koniecznie, czy wszystkie podane tam dane są zgodne z rzeczywistością. Niestety błędy mogą być w przyszłości podstawą do niewypłacenia odszkodowania lub wydłużą czas oczekiwania na pieniądze.
Jeszcze ważniejsza jest druga strona umowy! Jeśli chcesz opłacać polisę OCP w ratach, znajdziesz tam wszystkie szczegóły związane z tymi płatnościami. Zweryfikuj, czy wysokość rat się zgadza i upewnij się, że dostępne opcje ich uiszczenia spełniają Twoje oczekiwania.
Sprawdź też: Jak ubezpieczyć samochód ciężarowy?
Oblicz koszty OCP bez wychodzenia z domu
Jak widzisz, mając firmę transportową, powinieneś poważnie zastanowić się nad wykupieniem takiego ubezpieczenia. Jego brak nie tylko naraża Cię na bardzo poważne straty finansowe. Nie mając OPC znacząco zmniejszasz zasięg swojej działalności. Możesz mieć pewność, że mnóstwo potencjalnych klientów nie skorzysta z Twojej oferty, gdyż nie masz polisy. Takie przedsiębiorstwo transportowe wygląda nieprofesjonalnie i przede wszystkim nie wzbudza zaufania.
Wypełnij formularz
Wypełnij formularz, opisując w ten sposób swoją sytuację i podając oczekiwania związane z polisą OCP.
Czekaj na kontakt
Na podstawie tych danych zespół naszych doświadczonych pracowników przygotuje zestawienie wielu ofert z rynku.
Podpisz polisę online
Wybierzesz nie tylko tę najlepszą, idealnie dopasowaną do potrzeb, ale i najtańszą.
Sprawdź też: Ubezpieczenie ciągnika siodłowego
Andrzej Piwoński to starszy specjalista w zakresie ubezpieczeń z wieloletnim doświadczeniem w branży. Od wielu lat przygotowuje jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Stale jest na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeń i dociekliwie sprawdza oferty, porównując je ze sobą. Dzięki temu jest w stanie dostarczyć naszym klientom najbardziej aktualnych i korzystnych rozwiązań ubezpieczeniowych. Zawsze podchodzi do swojej pracy z pełnym zaangażowaniem, szukając najlepszych ofert dla każdego naszego klienta indywidualnie.
Dajemy z siebie wszystko, aby odpowiedzieć na Twoje pytania!