Ubezpieczamy24.com

Gdzie najtaniej OC w 2021 roku?

Opłaty związane z użytkowaniem samochodu nigdy nie są przyjemne dla jego właściciela, a często najwyższa z nich dotyczy niestety samego ubezpieczenia. W ostatnich latach stawki bardzo mocno poszybowały do góry i dlatego wiele osób zastanawia się obecnie, gdzie najtaniej OC można zakupić i czy w ogóle jest to możliwe. Jak najbardziej dalej można tanio ubezpieczać swoje auto i dzisiaj pokażemy Wam, jak się do tego zabrać.

Stawki OC – dlaczego tak drożały w ostatnich latach?

Zastanawiacie się, od czego zaczął się ten drastyczny skok stawek? Komisja Nadzoru Finansowego w Polsce zarzuciła firmom ubezpieczeniowym drastyczne i nagminne zaniżanie wysokości odszkodowania z tytułu polisy OC. Nie był to zarzut bezpodstawny. Naprawdę wiele osób, które likwidowało szkody z takich polis, miało ogromne problemy z uzyskaniem satysfakcjonujących kwot.

Cały problem polegał na tym, że towarzystwa ubezpieczeniowe długie lata bardzo agresywnie ze sobą konkurowały na rynku. Wojna cenowa była tak potężna, że praktycznie wszystkie firmy zwyczajnie dokładały się do ubezpieczeń, z każdym rokiem coraz mocniej. Aby nieco zrekompensować te koszty, standardową praktyką były próby zaniżania odszkodowań. Ta praktyka została jednak ukrócona przez wspomniany wcześniej KNF i ubezpieczyciele musieli podnieść stawki za polisy, aby przywrócić je do rentownego poziomu.

OC powoli tanieje

Na szczęście najgorsze już za nami. Drugi rok z rzędu wartości stawek praktycznie się nie zmieniają, a w ostatnich miesiącach można było nawet zaobserwować delikatne obniżki. Oczywiście nie zmienia to faktu, że polisa często jest bardzo droga. Najbardziej odczuwają to młodzi kierowcy. Często okazuje się, że koszt zakupu polisy przekracza rynkową wartość kilkunastoletniego auta, które jest ubezpieczane. Naturalnie marnym pocieszeniem jest znane każdemu stwierdzenie, że „na zachodzie jest drożej”. Owszem, ale biorąc pod uwagę zachodnie zarobki i ich stosunek do stawek ubezpieczeń, tamtejsi obywatele płacą i tak za swoje pojazdy mniej.

Sprawdźmy więc, gdzie najtaniej OC wykupić do swojego auta i przede wszystkim jak to zrobić.

Gdzie najtaniej OC – dla znalezienia taniej polisy nie ma uniwersalnej reguły

gdzie najtaniej oc obrazek 2

Kiedy kupujecie dla siebie na przykład nowy telewizor, możecie przeanalizować oferty z rynku i szybko znaleźć ten sklep, w którym w danym momencie da się go kupić najtaniej. Jeśli poinformujecie o tym fakcie rodzinę i znajomych, kupią oni tam identyczny telewizor w tej samej cenie. Niestety w przypadku komunikacyjnych polis OC to nie działa. Tego samego dnia jedna osoba zakupi w danej firmie OC za 500 zł, a druga w tym samym miejscu zapłaci już na przykład 900 zł.

Na to nie ma reguły, gdyż cena każdej polisy ustalana jest w sposób indywidualny. Na stawkę wpływ ma wiele elementów, do których zalicza się między innymi:

Wiek kierowcy oraz jego doświadczenie za kierownicą.

Marka i model pojazdu (pod uwagę brane są tutaj policyjne statystyki, niektóre modele aut biorą wyraźnie częściej, niż pozostałe, udział w wypadkach).

Wiek auta i jego aktualny przebieg.

Miejsce zamieszkania (w dużym mieście jest większe ryzyko wypadku niż na wsi).

Stan cywilny kierowcy (uznaje się, że osoby mające rodzinę i dzieci są ostrożniejsze, spokojniej jeżdżą).

Pojemność silnika (bardzo ważny parametr, im większy silnik, tym wyższa stawka).

Zniżki lub zwyżki do OC (zniżki dostajemy za bezszkodową jazdę, a zwyżki dotyczą osób młodych lub które miały w ostatnich latach kolizję z własnej winy).

Tak naprawdę powyżej zaprezentowaliśmy bardzo krótką listę unikalnych cech, które brane są pod uwagę przez ubezpieczycieli przy wyliczaniu składki. Może być ich o wiele więcej. Ceny ubezpieczeń nie są normowane przez prawo i dlatego każda firma ubezpieczeniowa można ustalać własne kryteria, unikalne dla siebie. Skoro tak się dzieje, to jak stwierdzić, gdzie najtaniej OC dla danego pojazdu?

Najtańsze OC 2021

Znalezienie niedrogiego ubezpieczenia jest możliwe przede wszystkim po dokładnym przeanalizowaniu rynku. Jak wspomnieliśmy wcześniej, każdy ubezpieczyciel ma swoje kryteria do wyliczania stawek OC. W jednej firmie możemy więc zapłacić za swoje ubezpieczenie 1000 zł, a w drugiej już tylko 500 zł i to wcale nie jest wizja czysto teoretyczna. Różnice w cenach polis przeciętnie sięgają kilkuset złotych, ale może to być nawet więcej niż 1000 zł!

Porównanie ofert wszystkich ubezpieczycieli nie do końca jest jednak oczywiste. Naturalnie można to zrobić w tradycyjny sposób. Odwiedzamy dziesiątki biur towarzystw ubezpieczeniowych lub spędzamy kolejne popołudnia na dzwonieniu do biur obsługi klienta. Jest to jakieś rozwiązanie, ale raczej mało atrakcyjne. Trudno pozwolić sobie przecież na takie marnowanie czasu.

Porównywarka OC

Alternatywą są teoretycznie popularne dzisiaj porównywarki ubezpieczeń, których w sieci jest mnóstwo. Wszystkie reklamują się prostotą i szybkością działania, a do tego możliwością zaoszczędzenia nawet kilkuset złotych miesięcznie. Porównywarki nie są jednak idealne. Po pierwsze żadna z nich nie pokaże nam tam naprawdę wszystkich dostępnych ofert na rynku. Kalkulatory współpracują najczęściej z kilkoma tylko ubezpieczycielami. Teoretycznie można skorzystać z kilku takich narzędzi, ale dalej nie będzie to pełny pogląd. Niektóre firmy wyliczają składki indywidualnie, po kontakcie i dlatego ich nie zobaczymy w takich wynikach.

Kalkulator OC

Cena wyświetlająca się w kalkulatorze jest do tego nierzadko orientacyjna. Ostateczna stawka może się zmienić, gdy dana oferta zostanie już w pełni przystosowana pod konkretną osobę. Kalkulator musi pracować na pewnych standardowych danych, a konkretny ubezpieczyciel może brać pod uwagę jeszcze inne aspekty, które nie zostały wcześniej uwzględnione.

Najtańsze OC z doświadczonym agentem

Trzecią opcją jest więc po prostu kontakt  z doświadczoną agencją ubezpieczeniową. Dobra firma współpracuje z wszystkimi towarzystwami ubezpieczeniowymi. Dzięki temu, po krótkiej rozmowie dostaje się kompletne zestawienie z realnymi cenami, a więc przygotowanymi pod konkretną osobę i auto. Jeśli chcesz więc wiedzieć, gdzie najtaniej OC, po prostu zgłoś się do nas. Nasi agenci porównają dla Ciebie wszystkie oferty z rynku, dokładnie wszystko omówią i odpowiedzą na nurtujące Cię pytania. Kontaktując się z nami, naprawdę szybko przekonasz się, jak wiele możesz zaoszczędzić na jednej tylko polisie.

Najtańsze ubezpieczenie OC

gdzie najtaniej OC obrazek

Tylko kompleksowe porównanie ofert z rynku pozwala na znalezienie faktycznie najtańszej możliwej opcji. Przy okazji ważna uwaga. Nie trzeba obawiać się kupowania taniej polisy. Zakres tych ubezpieczeń jest regulowany prawnie, a więc ustalany odgórnie. Nie ma więc znaczenia to, jaką stawkę się płaci. Zawsze suma ubezpieczenia będzie taka sama, zgodna z aktualnymi przepisami.

Istnieje jednak kilka sposobów zwiększających szansę na znalezienie naprawdę taniej oferty. Zanim sprawdzisz, gdzie najtaniej OC dla Twojego auta, przejrzyj poniższe wskazówki, dzięki którym będziesz mógł liczyć na jeszcze niższe stawki.

OC gdzie najtaniej – wskazówki przed szukaniem oferty

Jeśli jesteś młodym kierowcą lub masz zwyżki do OC przez kolizje, kupując auto możesz pokusić się na takie z mniejszym silnikiem. Duże pojemności niestety negatywnie wpływają na wysokość składki. Im mniejszy silnik, tym tańsze będzie OC, nawet jeśli masz duże zwyżki.

Zastanawiasz się gdzie najtaniej OC dla młodego kierowcy?

A może warto pomyśleć nad tym, aby auto miało starszego współwłaściciela…

Na wysokich stawkach OC najbardziej cierpią młodzi, którzy nie mieli możliwości wypracowania sobie zniżek. Co gorsza, osoby mające mniej niż 26 lat automatycznie dostają wysoką zwyżkę. Statystycznie to właśnie młodzi kierowcy powodują najwięcej wypadków i dlatego są oni dla ubezpieczyciela grupą wysokiego ryzyka. Co w takim razie zrobić?

Zanim sprawdzi się, gdzie najtaniej OC, warto dodać współwłaściciela do swojego auta. Może to być na przykład członek rodziny. Osoba taka powinna mieć więcej niż 26 lat i możliwie najwięcej zniżek na OC. Przy wyliczaniu składki zniżki współwłaściciela będą wzięte pod uwagę i obniżą wyraźnie ostateczną cenę.

Gdzie najtaniej OC dla motocykla i skutera

Jeśli posiadasz motocykl lub skuter to prawdopodobnie zainteresuje Cię nasza oferta na Ubezpieczenie motocykla. Nasza agencja specjalizuje się między innymi w wyszukiwaniu najlepszych ofert na motocykle, dopasowując tym samym ofertę do potrzeb Naszych Klientów. Wystarczy wypełnić formularz na naszej stronie, a nasz agent w przeciągu kilku godzin zgłosi się do Ciebie z prawdopodobnie najlepszą ofertą na rynku. Nie wierzysz? Sam sprawdź.

oc dla młodych kierowców obrazek 2

Gdzie najtaniej OC i AC

Większość firm ubezpieczeniowych oferuje zniżki klientom wykupującym kilka polis na raz. Nie musi to być od razu OC+AC w jednym pakiecie, gdyż może nie potrzebujesz Auto Casco. Możesz jednak wykupić polisę dla swojego samochodu, ubezpieczając się na życie, czy kupując ubezpieczenie domu. Nasi agenci specjalizują się również w tych ubezpieczeniach. Jeśli więc szukasz atrakcyjnego pakietu, dzięki któremu zaoszczędzisz pieniądze, zgłoś się do nas już dziś.

Nie ryzykuj, jazda bez OC kompletnie się nie opłaca

Naprawdę odradzamy podejmowanie prób unikania płacenia tego ubezpieczenia. Obecnie wprowadzane są nowe procedury, dzięki którym „wyłapanie” takich kierowców jest o wiele skuteczniejsze. Kary za brak OC idą nawet w tysiącach złotych, ale to wcale nie to jest największym problemem. Wystarczy spowodować kolizję drogową bez ubezpieczenia. Sprawca będzie z własnej kieszeni płacił za naprawy uszkodzonych pojazdów czy infrastruktury drogowej. Zapłaci także za leczenie i rehabilitację ewentualnych ofiar, a i może będzie musiał też wypłacić im odszkodowanie. Kwoty te mogą przekraczać nawet milion złotych! Naprawdę warto, skoro OC nierzadko można kupić już za mniej niż 400 zł rocznie?

Jesteś zainteresowany naszą ofertą?

Sprawdź więc już dzisiaj, gdzie najtaniej OC do Twojego auta. Nasi agenci czekają. Po prostu skontaktuj się z nami. Przygotujemy pełne zestawienie i podpowiemy, którą ofertę najlepiej wybrać.

Może zainteresuje Cię również nasza oferta na ubezpieczenie domu

Co sądzisz o naszych treściach?

Dajemy z siebie wszystko, aby odpowiedzieć na Twoje pytania!

Wystaw nam notę!
5/5 - (1 vote)

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *