Ubezpieczamy24.com

Gdzie ubezpieczyć dom? Wybierz najlepszą firmę ubezpieczeniową

Dokładnie przejrzyjmy dostępne polisy mieszkaniowe

Dobór umowy do własnych potrzeb powinien opierać się na dokładnym porównaniu wielu ofert, które znajdziemy na rynku ubezpieczeniowym. Dzięki temu nie ryzykujemy, że ominie nas korzystniejsza cenowo propozycja, a wykupiona polisa będzie niedopasowana. Aby nie musieć zapoznawać się z każdą firmą z osobna, warto skorzystać z porównywarki – np. kalkulatora ubezpieczeń nieruchomości lub też specjalnego formularza, w którym to agent indywidualnie przygotuje ofertę na ubezpieczenie domu. W ten sposób najlepiej dopasujemy zakres ochrony i porównamy wysokości składek u różnych ubezpieczycieli. Porównywarka ubezpieczeń ma kilka ważnych zalet. Przede wszystkim pozwala jednocześnie przeglądać kilka ofert spełniających wybrane kryteria. Dodatkowo możemy zakupić ubezpieczenie przez Internet – oszczędzamy czas i wygodnie realizujemy płatność. Kalkulator umożliwia przejrzyste porównanie różnych wariantów ochrony, wraz z dodatkami do głównego ubezpieczenia. Wskaże konkretne kwoty odszkodowania w razie wystąpienia sytuacji objętych polisą.

Chciałbyś ubezpieczyć mieszkanie lub dom?

Ubezpieczenie nieruchomości dzięki nam może być łatwe i przyjemne. Ubezpieczymy Twoje mieszkanie od zdarzeń losowych, kradzieży z włamaniem, czy też rozszerzymy Twoją polisę o oc w życiu prywatnym. Życie dostarcza wiele sytuacji, w których to ubezpieczenie tego rodzaju jest niezwykle przydatne. Wypełnij nasz formularz i samemu dobierz zakres ochrony.

Wybór rozszerzeń i ustalenie ceny polisy za dom

Ubezpieczenie nieruchomości powinno obejmować różne sytuacje losowe, które grożą domowi – nie tylko pożary i zalania, które pokrywa podstawowa ochrona. Zawsze warto skorzystać z umów dodatkowych, które pozwolą ubezpieczyć mieszkanie na przykład na wypadek kradzieży, awarii instalacji wodnej czy szkód wyrządzonych przez nieletnich.

Dodatki mogą chronić finansowo również przed stłuczeniem szyb okiennych lub przepięciem elektrycznym, które grozi trwałym uszkodzeniem urządzeń podłączonych do prądu. Rozszerzenia umowy powinniśmy dobierać w granicach rozsądku – nie warto dopłacać do ubezpieczenia na wypadek powodzi, jeśli w okolicy nie ma rzek lub dużych zbiorników wodnych.

Wykupując ubezpieczenie z dodatkami, ustalamy jego cenę, którą płacimy z góry za cały rok. Nawet dopłata 100 złotych może robić wyraźną różnicę w wysokości odszkodowania, jeśli stanie się szkoda. Kalkulator ubezpieczeń pomoże określić rozmiar polisy – jej poszczególne warianty będą obejmowały różne dodatki. Należy wybrać taką opcję, która pokryje jak największą liczbę możliwych sytuacji, a zarazem będzie odpowiednia dla naszego budżetu.

Sprawdźmy warunki polisy na ubezpieczenie domu

Zanim zdecydujemy się na konkretne ubezpieczenie mieszkania lub domu, najlepiej przeczytać jego regulamin w Internecie. Dokument ogólnych warunków umowy (OWU) znajdziemy w porównywarce polis lub na stronie ubezpieczyciela. Nie należy zakładać, że szczegółowe informacje w nim zawarte są nam niepotrzebne – zawsze trzeba zwrócić uwagę na wyłączenia odpowiedzialności, zakres wariantu podstawowego, rozszerzenia (liczbę i rodzaj), limity kwotowe oraz definicje. Zapoznajmy się z procesem likwidacji szkody – jego przebieg i warunki, które musimy spełnić (np. czas na zgłoszenie szkody, wymagane dokumenty) także znajdziemy w OWU.

Aby podjąć decyzję z największą pewnością, że polisa spełni nasze oczekiwania i nie popełnimy częstych błędów, warto przeczytać opinie innych klientów na forach internetowych. Wielu z nich będzie niezadowolonych z obsługi, czasu likwidacji szkody czy kwoty odszkodowania. Negatywne komentarze pojawią się pod każdą ofertą, dlatego nie powinny nas od razu zniechęcać, lecz weźmy je pod uwagę – podobnie jak rankingi ubezpieczeń. Pozwolą nam uzupełnić wiedzę teoretyczną i lepiej zorientować się na rynku polis mieszkaniowych.

Nieczytanie ogólnych warunków umowy

Wspomniane wyżej ogólne warunki umowy (OWU) są pomijane częściej, niż może się wydawać. Podejmując poważne decyzje, takie jak zakup ubezpieczenia mieszkania, nawet co trzecia osoba nie czyta dokładnie podpisywanych umów. Zamiast tego, wielu opiera się wyłącznie na rozmowie z agentem ubezpieczeniowym lub na opiniach znajomych – to jeden z największych błędów, jakie można popełnić. Podpisując umowę, deklarujemy bowiem znajomość jej warunków – jeśli zawarte w niej definicje, obowiązki i zakres polisy nie będą odpowiadały naszym oczekiwaniom, nie dowiemy się tego bez wnikliwej lektury. Nie weźmiemy pod uwagę na przykład wykazu zdarzeń, które nie są objęte ochroną – wyłączeń odpowiedzialności. Możemy następnie zdziwić się, gdy doznamy szkód, a nie będziemy mogli otrzymać odszkodowania.

Nie kieruj się wyłącznie ceną przy ubezpieczeniu domu

Chociaż koszt polisy ubezpieczeniowej jest bardzo ważny, nie może być jedynym, na co patrzymy przed podjęciem decyzji. Wybór najtańszej oferty bardzo łatwo może się okazać nietrafiony – będzie to podstawowy pakiet, który bez dodatków zapewnia niewielką ochronę i najprawdopodobniej nie otrzymamy świadczenia w przypadku kryzysu. Zawsze warto dopłacić kilka-kilkanaście złotych za dodatkowe opcje umowy, które zabezpieczą nas przed najczęściej występującymi nieszczęśliwymi zdarzeniami.

Kiedy przysługują dodatkowe zniżki na ubezpieczenie domu?

Dużą zaletą wielu ubezpieczycieli jest elastyczność cenowa ofert – wielu z nas może skorzystać z atrakcyjnych zniżek, spełniając określone wymagania. Na przykład zabezpieczenia własne, takie jak alarm, drzwi antywłamaniowe czy monitoring, często pozwalają obniżyć cenę składki. 

Gdzie ubezpieczyć dom? Wybierz najlepszą firmę ubezpieczeniową 7

Oczywiście zależy to od warunków charakterystycznych dla firmy ubezpieczeniowej lub konkretnej oferty. Zniżki dostaniemy też, korzystając z usług zakładu, w którym mamy już inne produkty ubezpieczeniowe. Warto więc mieć ubezpieczenia na życie, samochód i mieszkanie w jednej firmie – o ile będzie to dla nas korzystne.

Ostateczna decyzja powinna zależeć od ceny i zawartości polisy mieszkaniowej. Kompleksowe ubezpieczenie, które zapewni nam największą ochronę posiadłości, powinno obejmować wyposażenie mieszkania – za niewielką dopłatą zabezpieczymy ruchomości na wypadek kradzieży z włamaniem, zdarzeń losowych, zalania czy spalenia. Aby nie pomylić się w wyborze, przyjrzyjmy się jeszcze najczęstszym błędom, które popełniają osoby wykupujące ubezpieczenie mieszkania.

Zobacz, gdzie ubezpieczyć dom i które ubezpieczenie mieszkania będzie najlepsze

Znajdziesz u nas najlepsze oferty na ubezpieczenie mieszkania i domu. Wypełnij nasz formularz, dobierz zakres ubezpieczenia i oblicz wysokość składki w przeciągu kilkunastu minut. Zakres ochrony możesz indywidualnie dopasować do swoich potrzeb. Ubezpieczenie domu może być szybkie i przyjemne. Masz pytania, co do ubezpieczeń nieruchomości? Skontaktuj się z naszym agentem.

gdzie ubezpieczyć dom obraz 2

Częste błędy popełniane podczas ubezpieczenia domu

Zbyt wąski zakres ubezpieczenia domu to jeden z najczęstszych błędów. Dlaczego dodatki są tak ważne? Podstawowy zakres polisy mieszkaniowej jest bowiem na tyle wąski, że w praktyce niewiele osób będzie mogło otrzymać odszkodowanie w przypadku wystąpienia nieszczęścia. Minimalna ochrona obejmuje wyłącznie mury: ściany, sufity i podłogi mieszkania. Jeśli zdarzy się sytuacja wymieniona w OWU jako zdarzenie losowe, które ubezpieczyciel bierze pod uwagę podczas wypłaty świadczenia, będą się liczyły tylko uszkodzenia nieruchomych części mieszkania. 

Wyposażenie – urządzenia RTV, AGD i inne wartościowe przedmioty znajdujące się w domu – nie będzie podlegać odszkodowaniu. To one zaś często generują duże straty w przypadku pożaru, zalania lub uderzenia pioruna. Ubezpieczenie, które będzie je chronić, możemy zwykle nabyć za cenę podobną do podstawowego – to zaniedbanie wynika więc z tego, że klienci nie zadają sobie trudu, by należycie porównać oferty, a ubezpieczenie wykupują tylko dlatego, że jest wymagane przez bank jako warunek otrzymania kredytu.

Czasem lepiej wybrać szeroki zakres ochrony

Oprócz ubezpieczenia mieszkania i znajdujących się w nim sprzętów, ważne są także inne formy ochrony. Przydatne może być na przykład ubezpieczenie assistance, które zapewni nam pomoc techniczną w razie sytuacji awaryjnych, takich jak np. zepsucie się samochodu w trakcie podróży. Wystarczy zadzwonić na infolinię firmy, aby otrzymać szybkie wsparcie fachowców – naprawę lub zastępczy transport. Inną wartościową opcją jest ubezpieczenie od oc w życiu prywatnym – jeśli przypadkowo uszkodzimy cudze mieszkanie lub nieumyślnie spowodujemy uszczerbek na zdrowiu innej osoby, to nasz ubezpieczyciel wypłaci jej odszkodowanie w naszym imieniu.

Niedoubezpieczenie mieszkania lub domu

Zawierając umowę ubezpieczeniową, nie bez powodu musimy podać rzeczywistą wartość ubezpieczanego mienia. Zaniżając ją, aby otrzymać niższą cenę składki, doprowadzamy do niedoubezpieczenia mieszkania. Jest to sytuacja, w której suma ubezpieczenia jest niższa, niż prawdziwa wartość jego przedmiotu. Różnicę kwot zapłacimy z własnej kieszeni, gdy zdarzy się szkoda całkowita – ubezpieczyciel wypłaci nam odszkodowanie zgodne z sumą ubezpieczenia zawartą w umowie. Świadczenie może łatwo nie wystarczyć na pokrycie wszystkich szkód, jeśli nieruchomość była niedoubezpieczona. Dlatego zaniżanie wartości mieszkania jest ryzykowne i należy go bezwzględnie unikać.

Błędne informacje o stanie faktycznym domu

Jakie jeszcze informacje będziemy musieli podać, zawierając umowę z ubezpieczycielem? Konieczne będzie wypisanie obecnych w mieszkaniu zabezpieczeń antywłamaniowych, których liczba ma wpływ na wysokość składki. Również w tym przypadku niektórzy klienci podają informacje niezgodne z prawdą, aby uzyskać niższą cenę ubezpieczenia. Celowe wprowadzenie firmy w błąd może skończyć się nie tylko mniejszym świadczeniem, ale całkowitym jego brakiem – ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania, jeśli informacje o zabezpieczeniach zawarte w umowie są nieprawdziwe. Jeśli chcemy maksymalnie zabezpieczyć się przed włamaniem i jego skutkami, zainstalujmy system alarmowy lub zdajmy się na ochronę ubezpieczyciela, płacąc odpowiednio wyższą składkę.

Nieinformowanie firmy ubezpieczeniowej o zmianach

Kolejnym przypadkiem, w którym na szkodę klienta działają nieprawidłowe informacje w umowie, jest brak aktualizacji danych po wprowadzeniu różnych zmian. Każde przedłużenie polisy powinno wiązać się z podaniem najświeższych informacji – również w czasie jej trwania warto poinformować zakład ubezpieczeń o zmianach, które mają wpływ na wartość domu. W praktyce oznacza to remonty, zakup nowego sprzętu AGD lub RTV lub wymianę drzwi i okien. Jeśli umowa pozostanie bez zmian, suma ubezpieczenia może okazać się zbyt niska w stosunku do rzeczywistej wartości mieszkania – ponownie narażamy się wtedy na niewystarczające odszkodowanie.

Brak przeglądów stanu technicznego budynku

Każdy właściciel mieszkania powinien dysponować aktualnymi zaświadczeniami o dokonanych przeglądach. Sprawdzanie stanu technicznego instalacji gazowej, elektrycznej lub przewodów kominowych jest bowiem obowiązkowe. Ubezpieczyciel może zażądać wglądu w dokumentację, aby upewnić się, że szkoda nie powstała w wyniku zaniedbania przeglądów. Brak ważnych zaświadczeń oznacza naszą odpowiedzialność za uszkodzenia lub ich rozmiar – nie otrzymamy wówczas odszkodowania. Może się bowiem zdarzyć, że w starej instalacji elektrycznej powstanie zwarcie lub zapali się sadza w przewodzie kominowym, a dopilnowanie kontroli pozwoliłoby uniknąć tej sytuacji.

Niezależnie od tego, czy ubezpieczamy mieszkanie czy dom, kupując polisę, dopilnujmy, by wszystkie podawane przez nas informacje były aktualne, a warunki wypłaty odszkodowania spełnione. Dzięki temu nie zostaniemy bez wsparcia finansowego w przypadku niezależnej od nas szkody – jeden błąd może całkowicie pozbawić nas ochrony lub zmniejszyć wysokość świadczenia.

Gdzie ubezpieczyć dom? Wybierz najlepszą firmę ubezpieczeniową 8

Nadal nie wiesz, gdzie ubezpieczyć dom? Sprawdź naszą ofertę.

Porównaj ofertę w wielu towarzystwach za pomocą naszego specjalisty, który posiada doświadczenie w doborze najlepszych ofert ubezpieczeniowych. Jeśli zastanawiasz się wciąż gdzie ubezpieczyć swój dom lub mieszkanie, skontaktuj się z nami. Z pewnością będziesz zadowolony z naszej oferty. Polisę w formie elektronicznej, możesz dostać jeszcze tego samego dnia.

Co sądzisz o naszych treściach?

Dajemy z siebie wszystko, aby odpowiedzieć na Twoje pytania!

Wystaw nam notę!
5/5 - (1 vote)

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *