Ubezpieczamy24.com

Grupowe ubezpieczenie na życie – wady i zalety

Grupowe ubezpieczenia na życie – korzystna oferta dla firm i przedsiębiorstw

Zacznijmy od tego, że jako osoba prywatna nie masz szans na znalezienie tak taniej polisy, jaką może Ci zaproponować pracodawca. Jak sama nazwa wskazuje, jest to ubezpieczenie grupowe, a więc oferowane wielu osobom jednocześnie. Oferty te są kierowane wyłącznie do przedsiębiorców, którzy chcą włączyć takie polisy do pakietu socjalnego dla pracowników.

Niska cena wynika właśnie z masowości. Pracodawca staje się dla ubezpieczyciela źródłem wielu nowych klientów. Np. w fabrykach nierzadko pracują nawet setki ludzi i bardzo możliwe, że wiele z tych osób zdecyduje się na polisę. To przekłada się na niższą cenę i dlatego składki za grupowe ubezpieczenia na życie są tak niskie.

Z drugiej strony musisz pamiętać o tym, jak duże ryzyko ponosi ubezpieczyciel. Nie ma on wpływu na to, kto podpisze umowę. Co więcej, prawdopodobnie będą to ludzie z różnych grup wiekowych, a więc o bardzo zróżnicowanych potrzebach. Efektem tego są niestety dość przeciętne warunki takich umów.

Co właściwie daje ubezpieczenie grupowe na życie?

grupowe ubezpieczenie na życie

Z naszego doświadczenia wiemy, że najczęściej w pakiecie znajdzie się ochrona ubezpieczonego na wypadek:

śmierci,

poważnego zachorowania,

nieszczęśliwego wypadku,

konieczności dłuższego pobytu w szpitalu.

Czasem grupowe ubezpieczenie na życie gwarantuje odszkodowanie w razie śmierci członka najbliższej rodziny, np. żony czy męża. Niezbyt imponujące są również sumy ubezpieczeniowe. Z naszych obserwacji wynika, że są to przeciętnie kwoty mieszczące się w zakresie od 50 do 100 tysięcy złotych.

Ubezpieczenie grupowe na życie - wady

W zasadzie dwie podstawowe wady już opisaliśmy – to niewielki zakres ochrony oraz stosunkowo niska suma ubezpieczeniowa.

Istotną wadą jest również praktycznie zero elastyczności takiej umowy. W wielu zakładach pracy pracownik nie ma żadnej możliwości doboru pakietów ochrony do własnych potrzeb. Czasem zdarza się, że można wybrać spośród 2-3 pakietów (oczywiście każdy z nich będzie miał inną składkę miesięczną). To i tak najczęściej bardzo mało. Co gorsza, pakiety te są przygotowywane głównie pod kątem potrzeb najliczniejszej grupy wiekowej. Jeśli więc masz np. 50 lat, a w firmie pracuje mnóstwo ludzi młodych, polisa może być bardziej dopasowana do ich, niż do Twoich potrzeb.

Minusem jest także czas trwania umowy. Możesz korzystać z ubezpieczenia tak długo, jak długo jesteś zatrudniony w firmie. Najczęściej dostaniesz opcję kontynuacji polisy po zwolnieniu się z pracy, ale już na warunkach indywidualnych, co wiąże się z dużo wyższą składką.

Podsumowując, największymi minusami grupowych ubezpieczeń na życie jest:

ograniczony zakres ochrony,

brak elastyczności umowy,

niska suma ubezpieczeniowa,

czas trwania umowy.

Ubezpieczenie grupowe na życie - zalety

Zdecydowanie największą zaletą jest bardzo atrakcyjna składka, przeciętnie w okolicach 30 zł. Co więcej, kwota ta jest automatycznie potrącana z każdego wynagrodzenia, a więc nie musisz o tym w ogóle pamiętać.

W niektórych firmach spotkasz się z bardziej elastycznymi ubezpieczeniami grupowymi. Oznacza to, że masz większe możliwości dopasowania zakresu ochrony do potrzeb. Zdarza się to jednak rzadko, a i nawet wtedy opcji wyboru najczęściej nie ma zbyt dużo.

Zalety tych polisy docenią najbardziej osoby zatrudnione w solidnych firmach. Tam nierzadko pojawiają się dodatkowe, bardzo ciekawe korzyści. Zalicza się do nich m.in.:

- możliwość dokupienia taniego ubezpieczenia NNW, zdrowotnego oraz emerytalnego,
- partycypację pracodawcy w opłacaniu składki (oznacza to, że firma częściowo finansuje ubezpieczenie grupowe swoim pracownikom).

Warto wspomnieć jeszcze o ważnej korzyści z punktu widzenia pracodawcy. Pomijamy tutaj fakt, że takie firmy po prostu lepiej prezentują się na rynku i efektywniej przyciągają nowych pracowników. Jeśli pracodawca oferuje grupowe polisy na życie, zwolniony jest z obowiązku wypłaty odprawy pośmiertnej, gdy któraś z ubezpieczonych osób umrze.

Podsumowując, największymi zaletami grupowych ubezpieczeń na życie jest:

Niska składka ubezpieczenia,

W solidnych firmach, dostępne ciekawe korzyści ubezpieczeniowe,

Dobry pracodawca, najczęściej wynegocjuje dobre warunki ubezpieczenia dla swoich pracowników.

Nowoczesne firmy oferują coraz lepsze grupowe ubezpieczenia na życie

Grupowe ubezpieczenie na życie - wady i zalety 4

Świat idzie do przodu i ostatnie lata bardzo dynamicznie zmieniały trendy na rynku pracy. Dawniej pracy było dużo mniej niż chętnych do niej osób. To spowodowało przejęcie rynku przez pracodawców. Mogli oni dowolnie żonglować spływającymi do nich ofertami, przez co szacunek do samego pracownika był marny. Obecnie pracowników jest mniej, niż wakatów i w efekcie sytuacja odwróciła się o 180 stopni.

Sprawiło to, że wielu pracodawców szuka dzisiaj sposobów na to, aby przyciągnąć do siebie jak najlepszych ludzi. Widać to przede wszystkim w rozbudowujących się pakietach socjalnych. 

Polisy na życie jako pozapłacowa forma motywacji pracownika

Proste i niezbyt ciekawe, grupowe ubezpieczenie na życie nierzadko jest poważnie rozbudowywane.
Z czym można się spotkać w takich firmach, które motywują pracownika dodatkową ochroną? To między innymi:

Wypłata pełnej kwoty odszkodowania od razu po szkodzie i to bez opodatkowania.

Możliwość objęcia ubezpieczeniem członków najbliższej rodziny, w tym dziecim

Dostęp do kompleksowego pakietu ochrony, którego celem jest ułatwienie pracownikowi powrót do zdrowia w razie zapadnięcia na poważną chorobę (to m.in. specjalne assistance domowe).

Możliwość dodatkowego ubezpieczenia nieruchomości.

Atrakcyjność grupowych ubezpieczeń na życie może rosnąć!

Obecna sytuacja na rynku pracy sprawia, że z roku na rok grupowe ubezpieczenia na życie są coraz atrakcyjniejsze. Oczywiście wielu pracowników nadal nie ma co liczyć na tak duże przywileje, ale sytuacja ta systematycznie się poprawia.

Eksperci prognozują nawet, że w najbliższych latach standardem może się stać nawet całościowe pokrywanie składek grupowej polisy przez pracodawcę. Co więcej, bardzo możliwe, że opłaci on także inne opcje ubezpieczenia, jakie proponuje w swoim pakiecie socjalnym.

Choćbyśmy się bardzo starali, osobie prywatnej nigdy nie uda się znaleźć tak taniej polisy na życie. Jeśli pracodawca oferuje ubezpieczenie na niezłych warunkach, koszt identycznego pakietu w opcji indywidualnej może być nawet 3-krotnie wyższy!

Grupowe i indywidualne ubezpieczenie na życie – porównanie

grupowe ubezpieczenie na życie obraz

Czas na krótkie podsumowanie, w którym postaramy się zaprezentować najważniejsze różnice pomiędzy polisami grupowymi, a indywidualnymi. W przejrzysty sposób pokazuje to poniższa tabela.

Grupowe ubezpieczenie na życie

Indywidualne ubezpieczenie na życie

Miesięczny koszt w granicach 30 do 50 zł.

Miesięczna składka przeważnie niższa.

Umowa obowiązuje do momentu, aż pracownik nie zwolni się z firmy.

Umowa trwa zazwyczaj rok z możliwością przedłużenia na kolejny, ale jest też opcja ubezpieczenia się na dłużej, nawet do 30 lat.

Konieczność przystania na warunki ubezpieczenia zaproponowane przez pracodawcę.

Pełna elastyczność w dopasowaniu ochrony do potrzeb.

Rzadko kiedy ubezpieczyć może się ktoś poza samym pracownikiem.

Do jednej polisy można dodać nawet 9 innych osób.

50 do 100 tysięcy złotych to średnia wysokość sumy ubezpieczeniowej.

W niektórych firmach suma ubezpieczeniowa opiewa nawet na 2 miliony złotych.

Ubezpieczenie tylko dla pracowników firm, które oferują takie pakiety.

Na taką polisę może zdecydować się każdy.

Chcesz skorzystać z grupowego ubezpieczenia na życie? Dokładnie przeczytaj umowę!

Oferta przygotowana przez Twojego pracodawcę wydaje Ci się atrakcyjna? Nigdy nie podchodź do takich polis z nadmiernym hurraoptymizmem, a i nie daj się ponieść obietnicom, jakie zostały Ci przedstawione. Jeśli chcesz mieć pewność, że pieniądze na ubezpieczenie nie będą się marnować, koniecznie dokładnie przeczytaj umowę przed jej podpisaniem.

Przede wszystkim zwróć uwagę na listę tzw. wyłączeń. Są to specjalne zapisy, a w zasadzie konkretne sytuacje, których wystąpienie zwalnia ubezpieczalnię od odpowiedzialności. Oznacza to, że jeśli stanie się coś złego, co mieści się w zakresie wyłączenia, firma ubezpieczeniowa nie wypłaci ani grosza odszkodowania. Wyłączenia mogą być różne i zależą od konkretnej oferty, dlatego nie możemy Wam ich zaprezentować. Z tego powodu zalecamy skrupulatne czytanie wszystkich regulaminów.

Czy warto zdecydować się na grupowe ubezpieczenie na życie?

Na to pytanie musicie odpowiedzieć sobie sami. W przypadku nowoczesnych firm, którym bardzo zależy na pracownikach, zakres ochrony w takich polisach może być bardzo szeroki. Dostajecie solidne ubezpieczenie, mnóstwo dodatków, a do tego płacicie bardzo niską składkę. Takich ofert nigdy nie znajdziecie w katalogu ubezpieczeń indywidualnych. Tutaj rozważenie podpisania umowy jest naprawdę godne polecenia.

Jeśli natomiast ochrona jest bardzo podstawowa, a suma ubezpieczeniowa wyjątkowo niska, zastanówcie się poważnie, czy warto. Czasem lepiej dołożyć kilkanaście złotych do miesięcznej składki, zyskując solidne, indywidualne ubezpieczenie na życie.

Indywidualne ubezpieczenia na życie - sprawdź oferty

Masz propozycję ubezpieczenia grupowego, ale chciałbyś ją zestawić z ofertami indywidualnymi? To bardzo proste i aby to zrobić, nie musisz nawet wychodzić z domu. Po prostu wypełnij formularz, który dla Ciebie przygotowaliśmy. Dzięki wprowadzonym przez Ciebie danym będziemy mogli przejrzeć oferty dostępne na rynku pod kątem Twoich potrzeb. Przygotujemy dla ciebie przejrzyste zestawienie najlepszych opcji ubezpieczenia na życie. Jeśli zdecydujesz się na któreś, cały proces składania wniosku o polisę będziesz mógł zrealizować online! Skorzystaj z naszej pomocy – z nami znajdziesz najlepsze i jednocześnie tanie ubezpieczenie na życie.

Ubezpieczenie grupowe pracowników

Jeśli chcesz zaproponować swoim pracownikom grupowe ubezpieczenie na życie, nie idź na łatwiznę! Postaraj się, aby zakres ochrony w jak największym stopniu spełniał ich potrzeby. Może być to trudne, jeśli zatrudnia osoby z bardzo różnorodnych grup wiekowych. W takiej sytuacji powinieneś przeprowadzić w firmie ankietę. Wypytaj pracowników o to, czego oczekują od takiej polisy na życie. Mając zebrane informacje, łatwiej będzie Ci wypracować najlepszy kompromis. 

grupowe ubezpieczenie na życie obraz 3

Grupowe ubezpieczenia na życie - sprawdź ofertę dla swoich pracowników

Im lepiej dopasujesz polisę do potrzeb tych osób, tym bardziej zyskasz w ich oczach. Pamiętaj, że zadowolony pracownik jest wydajniejszy, a do tego wykazuje się większym przywiązaniem do firmy, w której pracuje. Skontaktuj się z nami i dobierzemy najlepszy zakres ochrony i niską składkę. 

Sprawdź też:

Co sądzisz o naszych treściach?

Dajemy z siebie wszystko, aby odpowiedzieć na Twoje pytania!

Wystaw nam notę!
5/5 - (1 vote)

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *