Ubezpieczamy24.com

Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania?

Zakres ochrony polisy na ubezpieczenie mieszkania

Wiele towarzystw ubezpieczeniowych ma dziś w swojej ofercie takie polisy. Pamiętaj, że każda z nich ma indywidualnych charakter. Firmy stosują różne kryteria, wyłączają swoją odpowiedzialność w niektórych kwestiach, a i oferują różne sumy ubezpieczeniowej.

Niezależnie jednak od tego, ubezpieczenie mieszkaniowe swym zakresem obejmuje praktycznie zawsze takie zdarzenia, jak:

pożary i zalania,

szkody powstałe w wyniku silnych porywów wiatru,

kradzieże, włamania oraz akty wandalizmu,

szkody związane z uderzeniem pioruna,

uszkodzenia powstałe w wyniku przepięć w instalacji elektrycznej.

To sporo, ale w wielu przypadkach zdecydowanie za mało. Ofertę na ubezpieczenie mieszkania i domu powinieneś dostosować do własnych potrzeb. Przykładów nie trzeba szukać daleko. Podstawowa polisa chroni od zalania, ale jeśli będzie ono efektem nieszczelności w dachu czy uszkodzonej rury w mieszkaniu. Okazuje się jednak, że firma często nie wypłaci odszkodowania, gdy rura pęknie u sąsiada nad nami, zalewając sufit czy ściany.

Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania? 7

Oblicz składkę ubezpieczenia mieszkania

Jeśli są Państwo zainteresowani ubezpieczeniem mieszkania lub domu zapraszamy do obliczenia składki. 

Poszerzone ubezpieczenie mieszkania i domu oferowane przez towarzystwa

Powyższa sytuacja to tylko przykład zdarzenia, z jakim spotkać może się wiele osób. Oczywiste jest, że przed zalaniem z winy sąsiada nie muszą się chronić np. właściciele domów jednorodzinnych. Każdą polisę trzeba więc dopasować do własnych potrzeb, dobierając odpowiednie pakiety ubezpieczeniowe.

Co oferują ubezpieczyciele? Możliwości jest wiele, a do popularniejszych należy zaliczyć:

ubezpieczenie konstrukcji całego budynku, w tym związanego z nią wyposażenia, np. okien czy drzwi,

ochronę sprzętu AGD i RTV znajdującego się w mieszkaniu,

ubezpieczenie komputerów,

ochronę cennych przedmiotów, w tym biżuterii i dzieł sztuki.

Oprócz tego firmy ubezpieczeniowe mogą proponować tzw. pakiety assistance. To pokrycie kosztów związanych z koniecznością wynajęcia specjalisty. Może to być np. interwencja elektryka czy hydraulika. Oczywiście nie ma co liczyć na pieniądze wtedy, gdy zatrudniamy takie osoby np. z racji wykonywanego remontu.

Warto również rozważyć ochronę prawną. W trudnych sytuacjach może przydać się wsparcie prawnika, który pomoże rozwiązać wiele problemów.

Jak dobrze ubezpieczyć mieszkanie – nie płać za ochronę, której nie potrzebujesz

To, ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania w głównej mierzy zależy od wybranego zakresu ochrony. Pamiętaj, że nie sztuką jest kupić ubezpieczenie domu w najwyższym możliwym pakiecie. Problem polega na tym, że zazwyczaj nie ma to żadnego sensu. Mieszkasz w bloku? Szansa, że za szkody będą odpowiedzialne dzikie zwierzęta, jest praktycznie zerowa, prawda? Masz dom w centralnej Polsce? Zapewne nie będziesz potrzebował ochrony na wypadek powodzi (chyba że mieszkasz na brzegu małej rzeczki).

To tylko przykłady, które pokazują, że w powyższych sytuacjach osoba ubezpieczona płaciłaby za coś, co jest jej kompletnie niepotrzebne.
Dobieraj pakiety do potrzeb i koniecznie zwróć uwagę na sumę gwarancyjną.

To także istotny element.
Jest to maksymalna kwota, jaką firma ubezpieczeniowa może wypłacić w danym roku. Suma gwarancyjna powinna mniej więcej odzwierciedlać wartość nieruchomości wraz z całym jej wyposażeniem. Postaram się możliwie najprecyzyjniej wyliczyć tę kwotę i dobrać pod nią sumę gwarancyjną.

Nie zawsze dostaniesz odszkodowanie

Nie bez powodu każdy powtarza, że przed podpisaniem umowy trzeba ją bardzo dokładnie przeczytać. W przypadku ubezpieczeń nie tylko tych mieszkaniowych jest to szczególnie istotne. Firmy ubezpieczeniowe stosują bowiem tzw. klauzule wyłączeń. Są to sytuacje, za których wystąpienie ubezpieczalnia nie ponosi odpowiedzialności.

ubezpieczenie mieszkania obrazek 12

Dużo z tych wyłączeń chroni te firmy przed zwykłym niedbalstwem lub zapominalstwem mieszkańców nieruchomości. Jeśli np. spali Ci się pokój, bo nie wyłączyłeś żelazka, mogą być problemy z otrzymaniem odszkodowania. To samo tyczy się przypadku, w którym do mieszkania wszedł włamywacz i okaże się, że zapomniałeś zamknąć drzwi wejściowych.

To jednak nadal nie wszystko. Firma ubezpieczeniowa może mieć również pewne warunki. Ubezpieczasz mieszkanie przed pożarem? Sprawdź, czy nie musisz zainstalować czujnika dymu. Chcesz chronić się przed złodziejami? Jest duża szansa, że firma będzie wymagać antywłamaniowych drzwi oraz okien.

Nie czytając umowy, nie będziesz miał o tym pojęcia. Gdy dojdzie do zdarzenia, możesz zostać z niczym, gdyż zgodnie z umową ubezpieczalnia odmówi wypłaty odszkodowania.

Sprawdź też: Gdzie ubezpieczyć dom?  Wybierz najlepszą firmę ubezpieczeniową 

Koszt ubezpieczenia mieszkania 2020

Czas przejść do kwestii kluczowej – ile to wszystko kosztuje? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Jeśli chcesz sprawdzić to już teraz, możesz skorzystać z naszego prostego kalkulatora. Bez wychodzenia z domu poznasz orientacyjną cenę i szybko porównasz ze sobą wiele ofert.

Cena uzależniona jest od indywidualnych ustaleń firmy. Ubezpieczyciel wylicza sobie ryzyko podpisania umowy, stosując wewnętrzne kryteria. Są jednak rzeczy, które na pewno wpłyną na podniesienie składki ubezpieczenia mieszkania. Do tych najważniejszych zalicza się:

wysokość sumy gwarancyjnej, która będzie oczywiście pochodną wartości nieruchomości i jej wyposażenia,

ryzyko wystąpienia konkretnego zdarzenia (np. ubezpieczenie od powodzi będzie droższe na tych terenach, gdzie zagrożenie wystąpienia takiej klęski jest wysokie),

okolicę – ważne z punktu widzenia włamań, kradzieży i wandalizmu (jeśli mieszkasz w okolicy, która źle wygląda w policyjnych statystykach, na pewno zapłacisz więcej),

typ nieruchomości,

zamieszkiwane piętro w przypadku budynków wielorodzinnych,

prowadzenie działalności gospodarczej w wydzielonej części nieruchomości mieszkalnej.

Koszt ubezpieczenia mieszkania zależy od zakresu ochrony

Pamiętaj, że cena składki zależy również od zakresu ubezpieczenia. Za każdą dobraną opcję dodatkowo zapłacisz więcej, tak samo, jak za podniesienie sumy gwarancyjnej. Bardzo dużo kosztuje niestety ubezpieczenie cennych rzeczy, w tym przede wszystkim dzieł sztuki.

Na powyższe kwestie nie masz większego wpływu. Wyjątkiem jest sytuacja, w której dopiero kupujesz mieszkanie. Teoretycznie możesz poszukiwać nieruchomości w spokojnej okolicy, z mieszkaniem na wyższym piętrze, najlepiej w stosunkowo nowym budynku. Takie warunki sprawią, że za polisę zapłacisz trochę mniej.

Masz jednak większy wpływ na cenę. Możesz ją obniżyć, decydując się na pakiet ubezpieczeń w jednej firmie, np. mieszkania, na życie i NNW. Mniej zapłacisz również, nie dzieląc składki na raty, a i montaż systemów antywłamaniowych i przeciwpożarowych również będzie pozytywnie odbierany przez ubezpieczalnię.

Od kiedy działa ubezpieczenie mieszkania

Praktycznie wszystkie polisy tego typu zaczynają „działać” po prostu od dnia podanego w umowie. Najczęściej jest to kolejny dzień po jej podpisaniu. Oczywiście trzeba pamiętać o terminowym opłaceniu składki. Jeśli dojdzie do zdarzenia i okaże się, że składka nie została opłacona w momencie jego występowania, firma może nie wypłacić odszkodowania.

Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania? 8

Jest tylko jeden wyjątek od tej reguły, ubezpieczenie od powodzi. Firmy zabezpieczają się przed klientami, którzy chcieliby wykupić polisę w momencie, gdy np. fala powodziowa zbliża się do konkretnego miejsca. Tutaj trzeba liczyć się z tym, że umowa będzie obowiązywać dopiero po 30 dniach od jej podpisania.

Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania – przykładowe ceny

ubezpieczenie mieszkania przykładowe ceny

Jak już wspomnieliśmy, nie da się określić jednoznacznie, ile kosztują tego typu polisy. Wszystko zależy od konkretnych warunków. Z tego powodu przygotowaliśmy kilka przykładów, bazując na konkretnej sytuacji mieszkańca Warszawy. Poniższe zestawienie na pewno choć trochę przybliży Ci, z jakimi kosztami trzeba się liczyć. Pamiętaj, że ubezpieczenia w stolicy są stosunkowo drogie w skali kraju. Jeśli mieszkasz w małej miejscowości w innym regionie, stawki mogą być diametralnie inne.

Dla naszego przykładu sprawdzamy ubezpieczenie mieszkania, które:

jego mieszkańcami jest rodzina wychowująca małe dziecko,

ma charakter własnościowy,

jest w budynku istniejącym od 2009 roku,

akres ochrony obejmuje mury, całe wyposażenie, kradzież oraz zdarzenia losowe.

Brakuje nam tylko metrażu, który ma ogromne znaczenie dla wysokości składki. Przyjrzymy się więc trzem przypadkom, w których takie mieszkanie ma kolejność 60, 80 oraz 100 mkw.

Polisa dla mieszkania w Warszawie o powierzchni 60 mkw

ubezpieczenie mieszkania obrazek 8

Polisa

Zakres

Składka

Proama

 • dewastacja
 • przepięcie
 • wandalizm
 • kradzież z włamaniem
 • powódź

Jednorazowa: 207 zł
W 2 ratach: 252 zł

Inter Polska

 • rzepięcie
 • dewastacja
 • wandalizm
 • rabunek
 • All Risks
 • Oc w życiu prywatnym
 • assistance

Jednorazowa: 828 zł
W 2 ratach: brak

Obecnie w tym przypadku najniższą składkę proponuje Proama, czyli 207 zł. Czy to dużo? Najdroższa opcja dotyczy firmy Inter Polska, gdzie składka opiewa na sumę aż 828 zł. To uzmysławia, jak ważne jest dokładne prześwietlenie możliwie największej liczby ofert. Około 600 zł oszczędności na jednej tylko polisie to naprawdę dużo.

W pewnym sensie wynika to z zakresu ochrony. W Inter Polska jest on dużo szerszy, co jednak wcale nie oznacza, że będzie on potrzebny każdemu. Co jednak warte podkreślenia, w najdroższej opcji jest ochrona przed powodzią, której w najtańszej zabrakło.

Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania 80 m2 w Warszawie?

W tym przypadku firmy nie zmieniły się w stosunku do sytuacji właściciela nieruchomości o powierzchni 60 mkw. Dalej to Proama oferuje najtańszą opcję, natomiast Inter Polska jest najdroższym rozwiązaniem. Przykład ten pokazuje jeszcze większe dysproporcje w składkach. Mamy tutaj odpowiednio 232 do 1054zł, co daje aż 822 zł różnicy pomiędzy firmami! Naturalnie nadal zakres ochrony się różni, a podane przez nas ceny dotyczą płatności jednorazowej. Przy ratach kwoty te odpowiednio rosną.

Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania 100 m2 w Warszawie?

Również przy mieszkaniu o powierzchni 100 mkw. mamy rozstrzał pomiędzy tanią firmą Proama a drogą Inter Polska. Ponownie widzimy tutaj wzrost różnicy. Tania opcja to 264 zł, a droga 1243 zł co daje już ponad 1000 zł różnicy! Co warte zauważenia, składka dla taniej polisy rośnie dużo mniej wraz z większym metrażem, niż przy droższej opcji od Inter Polska.

Nie przepłacaj za ubezpieczenie mieszkania

Na przykładzie powyższych danych doskonale widać, jak duże są różnice pomiędzy firmami ubezpieczeniowymi. Ochrona mieszkania jest bardzo ważna, ale nigdy nie podpisuj pierwszej umowy, na którą trafisz! Wyszukanie tańszej i lepszej oferty nie musi być uciążliwe. Co ważne, nie trzeba nawet ruszać się ze swojego domu. Wszystko to załatwisz z naszą pomocą!

Już teraz skorzystaj z prostego kalkulatora. W kilka chwil prześwietlisz wiele ofert, porównasz ceny i zakres ochrony, a następnie dopasujesz zestaw do potrzeb. Nie czekaj, skorzystaj z naszego narzędzia już dziś!

Co sądzisz o naszych treściach?

Dajemy z siebie wszystko, aby odpowiedzieć na Twoje pytania!

Wystaw nam notę!
5/5 - (1 vote)

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *