Ubezpieczenie na wypadek nieszczęśliwego zdarzenia, poważnej choroby i związanej z nią niezdolnością do pracy, kalectwem czy nawet śmiercią, to chyba jedna z najistotniejszych spraw w życiu każdego człowieka. Warto więc wiedzieć, ile kosztuje ubezpieczenie na życie, od czego zależna jest wysokość składki oraz na co zwrócić uwagę, wybierając odpowiednią ofertę.
Polisy ubezpieczeniowe związane z naszym zdrowiem i życiem to zdecydowanie nie to samo, co ubezpieczenie komunikacyjne OC. W tym wypadku z powodzeniem możemy wyszukiwać ofertę najtańszą, gdyż odpowiednie warunki zabezpieczające gwarantowane są ustawami. W tym przypadku towarzystwa ubezpieczeniowe mają ogromną swobodę. Praktycznie w pełnym zakresie mogą modyfikować warunki, dopasowując je do własnych standardów. Zanim jednak do tego przejdziemy, czas sprawdzić, jakie kryteria mają największy wpływ na to, ile kosztuje ubezpieczenie na życie w konkretnym przypadku.
Ubezpieczenie na życie - co wpływa na wysokość składki?
Istnieje kilka elementów podstawowych, standardowych, które w przypadku każdej firmy ubezpieczeniowej mają podobny wpływ na wysokość składki. To, co w przypadku wyliczania tej kwoty zawsze będzie brane pod uwagę, to:
Wysokość sumy ubezpieczenia na życie
Jest to maksymalna kwota odszkodowania z polisy, jaką firma może wypłacić ubezpieczonemu. Nie oznacza to jednak, że zawsze dostaniemy tyle pieniędzy. Kwota w całości może być wypłacona rodzinie na przykład w przypadku naszej śmierci, ale jeśli na przykład złamiemy sobie rękę, to otrzymamy 2% sumy ubezpieczeniowej. Każda umowa zawiera bardzo długą listę z wyszczególnionymi przypadkami i wysokością odszkodowania przy ich wystąpieniu. W zależności od przypadku, czasem warto rozszerzyć sumę ubezpieczenia (aby właśnie na wypadek jakieś choroby) dostać więcej wypłaty świadczenia.
Opcjonalne pakiety zapisane w umowie
Firmy ubezpieczeniowe oferują pewne standardowe pakiety ubezpieczeniowe, które można rozszerzać o różne dodatki, za każdy odpowiednio dopłacając. To ile kosztuje ubezpieczenie na życie, będzie więc ostatecznie zależało od tego, jaki pakiet wybierzemy. Dodatkiem może być na przykład odszkodowanie na wypadek śmierci, poważnego zachorowania, czy za pobyt w szpitalu dłuższy niż 7 dni.
Czas obowiązywania polisy na życie
Czas trwania umowy ubezpieczenia na życie możemy zawrzeć na dowolny okres. W tym przypadku nie jest standardem to, że polisę zawieramy na 12 miesięcy. Termin obowiązywania jest płynny i może on sięgać nawet 30 lat. Nietrudno się domyślić, że im dłuższy jest ten okres, tym sumarycznie roczna cena ulega obniżeniu.
Wiek ubezpieczonego ma istotny wpływ na koszt ubezpieczenia na życie
Tutaj chyba nikt nie ma żadnych wątpliwości co do tego warunku. Brane są tutaj pod uwagę zwykłe statystyki, a więc osoba w wieku na przykład 25 lat jest mniej zagrożona zapadnięciem na poważną chorobę niż człowiek mający już 65 lat. W tym drugim przypadku składka na pewno będzie sporo wyższa.
Forma opłacania polisy na życie
Na to, ile kosztuje ubezpieczenie na życie, może mieć wpływ również to, jak spłacamy swoje zobowiązanie wobec firmy ubezpieczeniowej. Składka może być podzielona na raty, a więc możemy ją opłacić z góry za cały rok albo na przykład miesięcznie czy raz na kwartał. Rozdział na raty zawsze będzie generował dodatkowe koszty.
Ubezpieczenie na życie cennik
Zastanawiasz się, ile konkretnie kosztuje polisa na życie? Poniżej prezentujemy przykładowe ceny za ubezpieczenie na życie. Pamiętaj jednak, że poniższe ceny są tylko przybliżonymi wartościami i mogą się różnić w rzeczywistości. W zależności od wielu czynników, takich jak wiek, stan zdrowia, styl życia i suma ubezpieczenia, ceny mogą się różnić.
- Standardowe ubezpieczenie na życie - zaczynając od 50 PLN/miesiąc. Idealne dla osób w wieku 25-35 lat, prowadzących zdrowy styl życia i poszukujących podstawowej ochrony.
- Ubezpieczenie na życie z dodatkowym ubezpieczeniem zdrowotnym - od 100 PLN/miesiąc. Obejmuje standardowe ubezpieczenie na życie oraz dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne.
- Ubezpieczenie na życie z ochroną na wypadek inwalidztwa - od 150 PLN/miesiąc. Pomaga zabezpieczyć finansowo w przypadku utraty zdolności do pracy.
- Ubezpieczenie na życie z wariantem inwestycyjnym - zaczynając od 200 PLN/miesiąc. Obejmuje standardowe ubezpieczenie na życie oraz możliwość inwestowania części składki.
- Ubezpieczenie na życie dla seniorów - od 75 PLN/miesiąc. Dostosowane do osób w wieku 60 lat i starszych, zapewniające spokój na starość.
- Ubezpieczenie na życie z ochroną krytyczną - od 120 PLN/miesiąc. Oferuje dodatkową ochronę w przypadku poważnych chorób, takich jak nowotwory czy choroby serca.
Zawsze pamiętaj, że dobrze jest skonsultować się z doświadczonym doradcą ubezpieczeniowym, aby znaleźć najodpowiedniejszą dla siebie ofertę. Polisa na życie, która posiada szeroki zakres ochrony i dobrany indywidualnie może kosztować nieco więcej.
Ankieta medyczna to najważniejsze kryterium każdego ubezpieczenia na życie
Jak widać więc naprawdę trudno jednoznacznie określić, ile kosztuje ubezpieczenie na życie. Wszystko zależy od indywidualnych warunków, ale także od samej firmy ubezpieczeniowej. Stosują one własne, indywidualne standardy i podczas wyliczania składki niezwykle skrupulatnie przyglądają się wynikom tzw. ankiety medycznej. Co to jest?
Jest to swego rodzaju oświadczenie dotyczące stanu zdrowia ubezpieczającej się osoby. Ankiety takie zazwyczaj zawierają kilkanaście pytań, w których możemy być poproszeni o udzielenie odpowiedzi na to, czy palimy lub paliliśmy tytoń, nadużywamy alkoholu, mamy w rodzinie osoby, które chorowały na raka i tym podobne rzeczy. Kombinowanie z odpowiedziami to najgorsze, co można zrobić.
Nieprawdziwe informacje
Firma ubezpieczeniowa oczywiście może zajrzeć do naszej dokumentacji medycznej i sprawdzić te informacje. Choć faktycznie dość często tego nie robi. Fałszując te informacje, zaoszczędzimy jednak pozornie. Jeśli faktycznie coś nam się stanie, to prawda natychmiast wyjdzie na jaw. Zgodnie z regulaminem każdej ubezpieczalni, podanie nieprawdziwych danych, daje firmie pełne prawo do niewypłacenia odszkodowania.
Warto wspomnieć o jeszcze jednej rzeczy. Jeśli po wypełnieniu ankiety pojawią się wątpliwości, możemy zostać skierowani na dodatkowe badania diagnostyczne, w celu ich rozwiania. W takiej sytuacji za badanie oczywiście nie zapłacimy, gdyż finansuje je firma ubezpieczeniowa.
Ile kosztuje ubezpieczenie na życie na milion?
Decydując się na zakup polisy ubezpieczenia na życie, będziemy musieli zdecydować się na sumę ubezpieczenia . Pomijając już wszystkie dodatkowe opcje w takiej polisie, naprawdę warto zatrzymać się przy tym elemencie na trochę dłużej.
Wycena własnego życia i zdrowia to niestety nieco kontrowersyjna kwestia, ale będziemy musieli jakoś przez to przebrnąć. Naszym zdaniem warto brać tutaj pod uwagę swoją aktualną sytuację finansową, rodzinną oraz ewentualne plany na przyszłość. Jeśli nie mamy zbyt wiele oszczędności, spłacamy różne kredyty i zajmujemy się dużą rodziną, suma ubezpieczenia powinna być wyższa, aby w razie czego zapewniła nam ona godne życie. Osoby o lepszej, pewniejszej sytuacji finansowej, mogą decydować się na niższe wartości. Jest to smutne, gdyż oznacza, że osoby mniej zamożne powinny płacić więcej za swoje ubezpieczenie, niż zamożniejsi.
Ubezpieczenie na milion złotych jest chwytem marketingowym, który stale – i zarazem skutecznie przyciąga do zakupu, osób niezaznajomionych się z rynkiem ubezpieczeniowym. Przed podjęciem decyzji o zakupie ubezpieczenia, warto przeanalizować swoje możliwości finansowe i mierzyć siły na zamiary. Zakup ubezpieczenia na życie na milion złotych, to jednak dosyć spore obciążenie. Składka roczna na milion złoty, wynosi obecnie ok. 500 zł miesięcznie.
Koszty ubezpieczenia na życie - podsumowanie
Mamy nadzieję, że w miarę zrozumiale wyjaśniliśmy mechanizm wyliczania składki ubezpieczeniowej oraz kwestie związane z tym, na co powinno się zwracać uwagę. Aby jednak naprawdę dobrze rozeznać się na rynku, najlepiej skorzystać z naszej pomocy.
Doświadczeni eksperci dokładnie zaprezentują oferty różnych ubezpieczycieli, pomogą w doborze najlepszego pakietu i zaoferują najlepsze możliwe rozwiązania, idealnie dopasowane do konkretnych potrzeb. W tym przypadku nie można kierować się tylko i wyłącznie ceną, ale postaramy się znaleźć taką ofertę, która będzie najlepszym kompromisem pomiędzy wysokością składki a zakresem ochrony ubezpieczeniowej.
Przypominamy jednocześnie, że umowy takich ubezpieczeń nie są zawierane w formie online czy telefonicznie. Trzeba to zrobić osobiście, z racji powagi tej polisy, ale nie trzeba od razu wybierać się do siedziby firmy ubezpieczeniowej. Agent może odwiedzić klienta także w domu i tam na spokojnie wyjaśnić warunki i przekazać umowę do podpisania.
Najlepsze ubezpieczenia na życie
Sprawdź, jaką ofertę dla Ciebie przygotowaliśmy
Porozmawiajmy
Andrzej Piwoński to starszy specjalista w zakresie ubezpieczeń z wieloletnim doświadczeniem w branży. Od wielu lat przygotowuje jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Stale jest na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeń i dociekliwie sprawdza oferty, porównując je ze sobą. Dzięki temu jest w stanie dostarczyć naszym klientom najbardziej aktualnych i korzystnych rozwiązań ubezpieczeniowych. Zawsze podchodzi do swojej pracy z pełnym zaangażowaniem, szukając najlepszych ofert dla każdego naszego klienta indywidualnie.
Dajemy z siebie wszystko, aby odpowiedzieć na Twoje pytania!