Ubezpieczamy24.com

Ile zarabia kierowca samochodu ciężarowego?

Dzięki istnieniu skomplikowanej sieci transportowej, która oplata cały świat, możliwe jest utrzymanie stabilności tzw. łańcuchów dostaw. Są one kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania współczesnych gospodarek. Ważną częścią całej tej branży jest transport drogowy, w którym wykorzystywane są przede wszystkim pojazdy ciężarowe. Obsługują je oczywiście kierowcy wykonujący wyjątkowo ciężką i często niewdzięczną pracę. Nierzadko odbywają trwające tygodniami kursy, pracują pod presją czasu i do tego ponoszą odpowiedzialność za przewożony ładunek. Czy wszystkie te trudy są im odpowiednio wynagradzane, a więc ile zarabia kierowca samochodu ciężarowego? Tego dowiesz się z poniższego artykułu – zapraszamy do lektury!

Jak wygląda praca kierowcy ciężarówki?

Osobom kompletnie niezwiązanym z branżą transportową może się wydawać, że praca kierowcy ciężarówki jest stosunkowo lekka. Podróżuje po kraju lub nawet świecie z jednego punktu do drugiego. Oprócz tego musi załadować towar, rozładować go oraz odpowiednio zabezpieczyć na czas przewozu. Teoretycznie także wydaje się, że w najlepszej sytuacji są kierowcy pracujący w transporcie międzynarodowym. Jeżdżą po świecie, mogą podziwiać piękne widoki, a podczas pauzy zwiedzać ciekawe miejsca.

Niestety rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej, gdyż praca kierowcy potrafi być zarówno ciężka, jak i wyjątkowo niewdzięczna. Przede wszystkim pamiętaj, że osobom takim dość często doskwiera samotność. Jeśli wyjeżdżają w wielodniowe trasy, są kompletnie sami w kabinie, a kontakty z rodziną ograniczają się do telefonicznych lub internetowych. Nierzadko jest to nawet powodem do rozpadu związków małżeńskich.

Problemem są także spartańskie warunki życia codziennego kierowców. Pracują w niewielkiej szoferce, która jednocześnie jest dla nich sypialnią, kuchnią i nierzadko jadalnią. Miejsca jest mało i można czuć się klaustrofobicznie, co z pewnością nie wpływa zbyt dobrze na samopoczucie.

Kierowcy nie mają także swobodnego dostępu do łazienki. Codzienna higiena osobista musi być wykonywana w miejscach publicznych, np. na stacjach benzynowych mających toalety z kabinami prysznicowymi właśnie dla takich osób. Pamiętaj także, że wielogodzinna praca siedząca w ciężarówce jest wyjątkowo niekorzystna dla zdrowia. Łatwo o nadwagę, a do tego przede wszystkim mocno obciążony jest kręgosłup. Z tego powodu kierowcy ciężarówek powinni regularnie ćwiczyć, aby zachować odpowiednią sprawność fizyczną oraz ograniczyć ryzyko wystąpienia przedwczesnych problemów zdrowotnych.

Mamy nadzieję, że teraz rozumiesz, z jakiego powodu kierowca ciężarówki powinien być dobrze wynagradzany. Jednak czy faktycznie osoby takie mogą liczyć na wysokie zarobki?

Ile w Polsce zarabiają kierowcy ciężarówek?

Przejdźmy do konkretów, a więc kwestii związanych z tym, ile zarabiają kierowcy zatrudnieni w polskich firmach transportowych. Podanie średniej niestety nie gwarantuje realnego poglądu na sytuację. Obecnie wynosi ona około 5000 zł brutto, ale pamiętaj o tym, jak jest ona wyliczana. Bierze się tutaj pod uwagę całą branżę. Jeśli jeden kierowca zarabia wyjątkowo dużo, automatycznie zawyża średnie dochody nawet kilku innych osób. Najwięcej zarabiają bowiem ludzie pracujący w branży transportu międzynarodowego. W przypadku krajowego sytuacja wygląda natomiast zdecydowanie gorzej.

Dużo bardziej miarodajna jest mediana – to najczęściej pojawiająca się wartość w całym zbiorze danych. Mediana dla polskich kierowców wynosi zdecydowanie mniej niż średnia, gdyż 3900 zł brutto. Około połowa osób dostaje wynagrodzenie właśnie na tym poziomie. Niestety aż 25% kierowców zarabia mniej, a kolejne tyle więcej.

Czy ta mediana jest dużą kwotą? Raczej nie biorąc pod uwagę to, w jakich warunkach pracują kierowcy i z czym mierzą się każdego dnia.

Od czego zależą zarobki kierowcy ciężarówki?

kierowca samochodu ciężarowego obraz 1

Nietrudno się domyślić, że staż prac jest podstawowym czynnikiem wpływającym na wysokość wynagrodzenia kierowcy ciężarówki. Im dłuższy, tym oczywiście na lepsze pieniądze można liczyć. Minęły już na szczęście czasy tzw. kilometrówek – kierowca był rozliczany przede wszystkim na podstawie ilości przejechanych kilometrów.

Jednak na zarobki osób pracujących w tym zawodzie wpływają również takie rzeczy, jak:

Należy tutaj podkreślić, że średnie dochody kierowców ciężarówek nieco obniżyły nowe przepisy unijne. Od pewnego czasu nie można zaliczać do wynagrodzenia brutto m.in. diet wypłacanych na poczet noclegów w trasie. Ostatnio płaca jednak wyraźnie wzrosła, co wynika z kryzysu na rynku pracy. Jak pokazują statystyki, polskie firmy przewozowe potrzebują około 100 tysięcy kierowców. Podnoszą więc pensje, zachęcając do podjęcia zatrudnienia i jednocześnie starając się zatrzymać obecnych pracowników.

Na chwilę obecną najwyższe pensje kierowców w Polsce opiewają na 10 000 – 12 000 zł brutto. Są to osoby z przynajmniej 10-letnim doświadczeniem, które realizują dość skomplikowane przewozy kabotażowe. Do tego otrzymanie takich pieniędzy w zasadzie zawsze wiąże się z wypracowaniem maksimum możliwych nadgodzin.

Ile zarabiają kierowcy ciężarówek w Niemczech i innych krajach zachodniej UE?

Nie da się ukryć, że na tle zachodu Europy, zarobki kierowców w Polsce nie prezentują się zbyt ciekawie. W Niemczech na przykład, po przeliczeniu na złotówki, średnie wynagrodzenie to aż 18 000 zł. Mediana waha się natomiast w granicy 13 000 zł, czyli blisko 4-krotnie więcej, niż u nas! To jeden z powodów, dla których w Polsce zaczyna brakować kierowców. Przez tak ogromne dysproporcje w pensjach wiele osób po prostu zatrudnia się w firmach transportowych u zachodniego sąsiada.

Dobrze zarabiają także kierowcy w Szwecji oraz we Francji – średnia to 13 tys. zł, a mediana około 10 tysięcy złotych. Z kolei niższe od polskich stawki mają kierowcy m.in. w Czechach oraz na Słowacji.

Biorąc pod uwagę czynniki mające wpływ na wynagrodzenie osób pracujących w tej branży, to są one podobne do tych obowiązujących w Polsce. Z kolei zupełnie inny, bardziej atrakcyjny, jest system premiowy. Co więcej, premie nie są brane pod uwagę podczas wyliczania średniej i mediany zarobków kierowców na zachodzie UE. Oznacza to, że realnie ich dochody są znacznie wyższe.

ile zarabia kierowca ciężarówki w USA?

Czas opuścić nasze unijne podwórko i wybrać się daleko poza jego granice, na teren Stanów Zjednoczonych. Tam realia branży transportowej są zdecydowanie inne, niż w Polsce czy UE. Ilość potencjalnych kierowców została bowiem w pewnym stopniu zredukowana przepisami. Osoby chcące pracować w tym zawodzie muszą przejść niezwykle wnikliwe badania medyczne. Wymaga się od tych ludzi doskonałego wręcz stanu zdrowia. To z kolei przekłada się na bardzo wysokie zarobki.

Średnio kierowcy ciężarówek w USA zarabiają aż 20 000 zł, oczywiście po przeliczeniu z dolara. Najwięcej zarabiające osoby związane z tą branżą dostają nawet 28 000 zł miesięcznie. To głównie ludzie jeżdżący w długich trasach – realizujący przewozy międzystanowe lub międzynarodowe. Warto tutaj podkreślić, że w Stanach Zjednoczonych nie ma tak rozbudowanego systemu premiowego, jak w Europie.

Co jeszcze warto wiedzieć o zarobkach kierowców ciężarówek?

ciagniki siodlowe

Przede wszystkim musisz mieć świadomość tego, że przed rozpoczęciem pracy kierowcy, osoba taka musi sporo w siebie zainwestować. Oznacza to, że zatrudnia się, już na starcie będąc na sporym minusie. Musi bowiem posiadać m.in.:

Wszystko to łącznie oznacza konieczność poniesienia kosztów na poziomie 10-15 tysięcy złotych. Jest to poważny wydatek szczególnie dla osób młodych, które dopiero rozpoczynają karierę zawodową i nie mają jeszcze oszczędności.

Jeśli Ty także chcesz zostać kierowcą ciężarówki, teraz może być na to najlepszy moment. Z powodu kryzysu na rynku pracy firmy transportowe oferują coraz wyższe stawki swoim pracownikom. Do tego, mierząc się z niedoborem kierowców, są skłonne nawet zapłacić za załatwienie wszystkich powyższych formalności. Naturalnie musisz mieć świadomość tego, że pomimo podwyżek dysproporcje pomiędzy zarobkami kierowców w Polsce, a na zachodzie Europy wciąż są druzgocące.

Ubezpieczenia branży transportowej

Zapewniamy najlepszą ochronę dla firm z branży transportowej. Oferujemy profesjonalne podejście oraz szeroki zakres ochrony. Zapraszamy do kontaktu.

ubezpieczenie oc spedytora obraz 1
Co sądzisz o naszych treściach?

Dajemy z siebie wszystko, aby odpowiedzieć na Twoje pytania!

Wystaw nam notę!
5/5 - (1 vote)