Ubezpieczamy24.com

Jak dbać o samochód ciężarowy?

Ze względu na intensywną eksploatację, auta ciężarowe obciążone są wysokim ryzykiem występowania różnego rodzaju usterek. Wpływ na tą sytuację mają zwłaszcza długie trasy, jakie muszą pokonywać ich kierowcy oraz nierówne nawierzchnie, stanowiące mało korzystne warunki. Z tego też względu warto dowiedzieć się, jak prawidłowo dbać o samochód ciężarowy, aby mógł służyć on jak najdłużej.

Kontrola pojazdu przed wyruszeniem w trasę

Przed rozpoczęciem planowanej trasy warto poświęcić chwilę i skontrolować stan pojazdu – taki zabieg nie zabierze zbyt wiele czasu, za to potrafi zaoszczędzić sporo problemów, jakie mogą mieć miejsce na drodze. Co należy skontrolować? Przede wszystkim stan ogumienia. Popękane lub mocno zużyte opony zdecydowanie powinno zostać zgłoszone przełożonemu, którego obowiązkiem jest ich wymiana. Jest to jeden z kluczowych elementów odpowiadających za bezpieczeństwo podczas jazdy.

W drugiej kolejności należy określić poziom oleju silnikowego i stan żarówek. Brak świateł nie tylko stwarza zagrożenie na drodze, ale także naraża na bardzo surowe kary nakładane na kierowców ciężarówek przez władze, zwłaszcza w innych państwach. Korzystnym krokiem jest również kontrola pracy silnika, jeżeli tylko kierowca jest w stanie ocenić ją samodzielnie. W tym przypadku istotne jest sprawdzenie jego obrotów, reakcji na gaz oraz zweryfikowanie generowanych przez niego dźwięków. Stukanie lub inne niecodzienne odgłosy stanowią powód do niepokoju, który niezwłocznie należy zgłosić kierownictwu firmy.

Ostatnią rzeczą, na którą powinno zwrócić się uwagę przed wyruszeniem w trasę jest kontrola podłoża pod autem. Chociaż jest to jedno z najmniej wymagających zadań, niestety należy ono również do najczęściej pomijanych przez kierowców. Wystarczy jedynie zerknąć na miejsce, w którym stał zaparkowany pojazd – jeżeli będą znajdować się na nim plamy jakiejkolwiek cieczy, zgłoszenie tego faktu przełożonemu powinno być absolutnym obowiązkiem.

Dbanie o prawidłową jazdę

Właściwa eksploatacja ciężarówki jest niezwykle istotna, jeśli chodzi o kwestię dbania o użytkowany pojazd. Chociaż każde auto jest narażone na różnego rodzaju usterki, warto pamiętać, że samochody ciężarowe eksploatowane są w mniej standardowy sposób, przez co prawdopodobieństwo wystąpienia tego rodzaju zdarzenia jest w ich przypadku znacznie wyższe niż w przypadku aut osobowych czy nawet dostawczych. Zaniedbanie tej kwestii może więc prowadzić do uszkodzeń silnika, którego remont potrafi być bardzo kosztowny.

Chcąc zapobiegać poważnym usterkom, zdecydowanie lepiej unikać obciążania silnika, który się jeszcze dobrze nie rozgrzał. Jest to częsty błąd, popełniany przez kierowców ciężarówek. Wyczerpujące trasy, podczas których trzeba utrzymać dość szybkie tempo, następujące po długim postoju to niekorzystne połączenie dla silnika – przez niedostatecznie rozgrzany olej, staje się on wtedy bardziej podatny na występowanie usterek.

Szkodliwe jest również zbyt gwałtowne uruchamianie silnika, dlatego też podczas przemierzania ostatnich kilometrów odcinka danej trasy, najlepszym wyjściem będzie zmniejszenie jego mocy. Lepiej też unikać manewru wyprzedzania na niskich obrotach – w takiej sytuacji graniczne prędkości silnika osiągają wysokie wartości, przez co olej ulega rozrzedzeniu, czego następstwem może być między innymi szybsze zużycie pompy oleju.

Systematyczne kontrole mechaniki i badania techniczne

Naturalne jest, że przy przemierzaniu dużych odległości samochód ulega zużyciu. Ze względu na intensywną eksploatację, ciężarówki są szczególnie narażone na szybsze zużycie poszczególnych elementów ich konstrukcji. Ładunki o dużej wadze wpływają na układ hamulcowy, który przy każdym hamowaniu jest mocno obciążony, zaś nierówne nawierzchnie negatywnie odbijają się na zawieszeniu.

W związku z tym, regularne wizyty na stacjach kontrolnych w celu wykrycia ewentualnych uszkodzeń to niezbędna czynność, którą musi podejmować właściciel pojazdu ciężarowego. Oględziny i konieczne naprawy wykonywane przez profesjonalnych mechaników nie tylko pozwolą zachować ciężarówkę w jak najlepszym stanie przez długi czas, ale także zapewnią kierowcy tego i innych pojazdów na drodze większe bezpieczeństwo.

Kontrolę warto podejmować nie tylko w konkretnie wyznaczonych terminach, ale i po przejechaniu wyjątkowo długiej lub trudnej trasy. W tym celu można udać się do serwisu danej marki ciężarówki, gdzie często istnieje szansa na natychmiastową wymianę konkretnych części mechanicznych. Unikanie częstych wizyt kontrolnych często uzasadnione jest wysokimi kosztami, jakie trzeba ponieść przy wymianie danych elementów. Warto jednak pamiętać, że cena naprawy ciężarówki, w razie wystąpienia nagłej awarii na drodze, mogą być znacznie wyższe – zwłaszcza, gdy kierowca będzie w trasie za granicą.

Utrzymanie pojazdu ciężarowego w czystości

Oprócz kontroli stanu technicznego pojazdu, warto w swojej flocie również poświęcić uwagę kwestii estetyki pojazdów. Brudna flota pojazdów negatywnie wpływa na wizerunek marki. Tym bardziej, jeśli pojazdy są sygnowane logo i barwami marki. 

Poza wyglądem zewnętrznym pojazdów, warto również zwrócić uwagę swoim pracownikom na odpowiednie utrzymanie czystości wewnątrz pojazdu. Samochody ciężarowe często są leasingowane, a wszelkie szkody wewnętrzne jak np. uszkodzona tapicerka, wiąża się z dodatkowymi opłatami.

O jakie rodzaje ochrony powinien zadbać właściciel ciężarówki?

Dobre ubezpieczenie to podstawa, która będzie w stanie zapewnić właściwą ochronę właścicielowi ciężarówki.

ubezpieczenie oc spedytora obraz 1

Każdy posiadacz pojazdu jest zobowiązany do posiadania polisy OC, czyli podstawowego ubezpieczenia przeznaczonego dla kierowców. Polisa OC gwarantuje wypłatę odszkodowania osobom trzecim, które zostały poszkodowane w wyniku zdarzenia, jakie miało miejsce z winy kierowcy, dzięki czemu nie trzeba obawiać się o swoje finanse. Wiadomo jednak, że pojazdy ciężarowe potrzebują dodatkowej ochrony. 

Ze względu na ilość sytuacji, jakie mogą zdarzyć się podczas korzystania z samochodu ciężarowego, rozsądnym krokiem jest rozszerzenie podstawowej polisy o dodatkowe produkty. Jednym z nich jest AC, czyli Autocasco, którego posiadacze mogą liczyć na wypłatę odszkodowania również w przypadku uszkodzenia lub kradzieży auta. Biorąc pod uwagę wartość samochodu ciężarowego, ten rodzaj ubezpieczenia będzie niezwykle korzystny zwłaszcza wtedy, gdy dany pojazd jest niezbędnym narzędziem pracy.

Równie wartymi uwagi rodzajami ubezpieczenia są także Truck Assistance i NNW. Assistance doskonale sprawdzi się w awaryjnych sytuacjach – można z niego skorzystać między innymi wtedy, gdy pojazd na drodze nagle odmówi posłuszeństwa. Kierowca otrzyma wtedy pomoc w jego naprawie lub jeżeli zajdzie taka potrzeba, zostanie on bezpiecznie odholowany. NNW natomiast gwarantuje wypłatę rekompensaty kierowcy ciężarówki, gdy w wyniku zdarzenia na drodze dozna on uszczerbku na zdrowiu lub wypłatę odszkodowania jego rodzinie, jeżeli dojdzie do śmiertelnego wypadku.

Co sądzisz o naszych treściach?

Dajemy z siebie wszystko, aby odpowiedzieć na Twoje pytania!

Wystaw nam notę!
5/5 - (1 vote)