Chwila nieuwagi, pośpiech czy roztargnienie – naprawdę niewiele trzeba do tego, aby jako kierowca złamać jakiś przepis drogowy. Oczywiście grozi za to mandat, ale zdarzają się sytuacje, w których zostanie on wystawiony za coś, co w rzeczywistości nie zostało zrobione. To z tego powodu każdy z nas ma prawo nie przyjąć nałożonej kary i odwołać się od niej, oczywiście kierując sprawę do sądu. Jeśli uda się udowodnić własną rację, można uniknąć zapłacenia mandatu. Z sytuacją niesprawiedliwego nałożenia kary może spotkać się każdy, dlatego w artykule podpowiadamy, jak skutecznie odwołać się od mandatu drogowego!
Czym jest odwołanie od mandatu?
W każdym przypadku, gdy dostaniesz karę i uznasz, że została ona nałożona niesprawiedliwie, masz prawo odwołać się od niej. Dotyczy to nie tylko mandatów za złamanie przepisów drogowych, ale także wszystkich innych ich rodzajów. Odwołanie oznacza więc, że nie zgadzasz się z decyzją dotyczącą naliczenia kary i chcesz interweniować, udowadniając swoją niewinność.
W jakich sytuacjach mandat może być anulowany?
Musisz mieć świadomość tego, że odwołanie się od mandatu nie oznacza, że automatycznie zostanie on anulowany. Decyduje o tym sąd i musi mieć ku temu solidne podstawy.
- za wykroczenie, które w rzeczywistości nie zostało popełnione – np. w związku z brakiem legalizacji urządzenia, które użyto do pomiaru prędkości pojazdu,
- za złamanie przepisów wynikające z choroby psychicznej lub niepełnosprawności intelektualnej,
- za niezgodne z prawem działania, które jednak zostały wymuszone – np. obrona konieczna czy ratowanie życia innemu człowiekowi,
- gdy popełniono wykroczenie, w którego przypadku tylko sąd może zdecydować o ewentualnym ukaraniu.
Jak wygląda procedura odwoływania się od mandatu?
Tak naprawdę najlepiej, aby od mandatu odwołać się w momencie jego wręczenia, a więc poprzez odmowę przyjęcia – wtedy wniosek o skierowanie sprawy do sądu od razu złoży wystawiający mandat. Jednak warto mieć świadomość tego, że według przepisów ukarana osoba ma maksymalnie 7 dni na to, aby zgłosić swoje wątpliwości w tej kwestii. W tym celu musisz sam złożyć stosowny wniosek do sądu.
W kolejnym etapie wyznaczony zostanie termin rozprawy sądowej. Musisz się na niej stawić tylko wtedy, gdy dostaniesz stosowną informację o takim obowiązku.
Ile czasu trwają procedury związane z odwołaniem mandatu?
Na ewentualne odwołanie się od nałożenia kary masz maksymalnie 7 dni, ale niestety na tym kończą się ustawowe terminy. Sądy nie mają z góry nałożonych limitów czasowych, w których to muszą zająć się rozpatrzeniem wniosku. Z drugiej strony są one zobowiązane do tego, aby każdą sprawą zajmować się w możliwie najkrótszym czasie – można np. złożyć zażalenie na nadmierną opieszałość działania sądu.
Jednak pomimo tego nie da się jednoznacznie ocenić, ile przyjdzie czekać na ustosunkowanie się sądu do odwołania i wydanie wyroku w tej sprawnie. Może trochę to potrwać, dlatego najlepiej zachowaj wszystkie związane ze sprawą dokumenty, aby w razie potrzeby zawsze mieć je pod ręką.
Ile czasu trwają procedury związane z odwołaniem mandatu?
Na ewentualne odwołanie się od nałożenia kary masz maksymalnie 7 dni, ale niestety na tym kończą się ustawowe terminy. Sądy nie mają z góry nałożonych limitów czasowych, w których to muszą zająć się rozpatrzeniem wniosku. Z drugiej strony są one zobowiązane do tego, aby każdą sprawą zajmować się w możliwie najkrótszym czasie – można np. złożyć zażalenie na nadmierną opieszałość działania sądu.
Jednak pomimo tego nie da się jednoznacznie ocenić, ile przyjdzie czekać na ustosunkowanie się sądu do odwołania i wydanie wyroku w tej sprawnie. Może trochę to potrwać, dlatego najlepiej zachowaj wszystkie związane ze sprawą dokumenty, aby w razie potrzeby zawsze mieć je pod ręką.
Mandat został nałożony ponad 7 dni temu – czy można się odwołać?
Niestety odwołanie się od mandatu, który wystawiony został więcej niż 7 dni temu, jest niemożliwe. Co gorsza, w prawie nie ma żadnych wyjątków od tego, a więc nawet jeśli w Twoim życiu wydarzyło się coś, co nie pozwalało Ci się odwołać, to nie będzie to żadnym usprawiedliwieniem. Z tego powodu od razu zdecydowanie warto odwoływać się natychmiast po nałożeniu kary. Im szybciej to zrobisz, tym mniej czasu zajmie oczekiwanie na rozpatrzenie takiego wniosku.
Jednak pamiętaj, aby nie nadużywać tego prawa. Korzystaj z niego tylko wtedy, gdy masz absolutną pewność swoich racji i niesprawiedliwego nałożenia mandatu. Jeśli sąd nie przyzna Ci racji, nie tylko zapłacisz karę, ale także będziesz musiał pokryć koszty postępowania sądowego.
Jak odwołać się od mandatu drogowego - FAQ
Poniżej odpowiadamy na najczęstsze pytania zadawane przez użytkowników.
Mandat z fotoradaru – jak się od niego odwołać?
Choć najczęściej kierowcy otrzymują mandaty od policjantów, tak są sytuacje, w których przychodzą one pocztą, a więc po pewnym czasie od popełnienia wykroczenia. Chodzi tutaj o kary za przekroczenie prędkości, które to zarejestrowane zostało przez fotoradar.
W takim przypadku musisz napisać wniosek o odwołanie się od mandatu i przesłać go do organu odpowiedzialnego za jego nałożenie. W dokumencie należy podać jego numer, kwalifikację prawną dla popełnionego wykroczenia oraz datę nałożenia kary. Możesz go napisać własnoręcznie lub na komputerze i później wydrukować.
Jak krok po kroku wygląda procedura postępowania z odwołaniem mandatu?
Pierwszym krokiem jest oczywiście samo odwołanie się od wystawionego mandatu. W dalszej kolejności procedura wygląda następująco:
- wniosek kierowany jest do sądu rejonowego, odpowiedniego dla miejsca zamieszkania osoby, która go złożyła,
- sędzia ustala datę posiedzenia, a następnie informację tę przekazuje wnioskodawcy,
- odbywa się posiedzenie, podczas którego wniosek jest rozpatrywany, a następnie sąd wydaje decyzję – przychyla się do umorzenia mandatu lub wydaje postanowienie odmowne.
Warty podkreślenia jest fakt, że od wydanej przez sąd decyzji nie można już się odwołać.
Czy trzeba udać się do sądu na posiedzenie w sprawie odwołania mandatu?
Zazwyczaj obecność na takim posiedzeniu jest nieobowiązkowa, choć zdarzają się sytuacje, w których sąd będzie wymagać pojawienia się wnioskodawcy. W takim przypadku musi oczywiście odpowiednio go poinformować. Naturalnie osoba chcąca odwołać się od mandatu zawsze może dobrowolnie stawić się na posiedzeniu.
Czy za odwołanie się od mandatu trzeba zapłacić?
Samo złożenie wniosku odwoławczego jest bezpłatne. Wnioskodawca poniesie koszty sądowe w sytuacji, gdy po posiedzeniu sąd wyda decyzję odmową w zakresie odwołania mandatu.
Jak powinien wyglądać wniosek o odwołanie od mandatu?
Nie istnieje jedna, odgórnie ustalona forma takiego odwołania. W internecie, dostępnych jest jednak mnóstwo gotowych szablonów, z których zawsze można skorzystać. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby dokument taki wykonać samodzielnie.
Muszą znaleźć się w nim następujące informacje:
- dane osobowe wnioskodawcy,
- numer PESEL,
- aktualny adres zamieszkania,
- numer otrzymanego mandatu,
- dane sądu rejonowego, do którego wniosek powinien trafić,
- dokładny opisy sytuacji, jaka doprowadziła do nałożenia mandatu (należy tutaj uzasadnić, dlaczego wnioskuje się o odwołanie kary).
Do wniosku należy jeszcze dołożyć kserokopię mandatu.
Gdzie należy złożyć wniosek o odwołanie mandatu?
Gotowy wniosek należy oczywiście przekazać do sądu, w którym będzie on rozpatrywany – odpowiednio dla miejsca zamieszkania wnioskodawcy. Dokumenty można dostarczyć osobiście lub przesłać je pocztą, koniecznie listem poleconym.
Andrzej Piwoński to starszy specjalista w zakresie ubezpieczeń z wieloletnim doświadczeniem w branży. Od wielu lat przygotowuje jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Stale jest na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeń i dociekliwie sprawdza oferty, porównując je ze sobą. Dzięki temu jest w stanie dostarczyć naszym klientom najbardziej aktualnych i korzystnych rozwiązań ubezpieczeniowych. Zawsze podchodzi do swojej pracy z pełnym zaangażowaniem, szukając najlepszych ofert dla każdego naszego klienta indywidualnie.
Dajemy z siebie wszystko, aby odpowiedzieć na Twoje pytania!