Ubezpieczamy24.com

Jak sprawdzić numer IMEI telefonu z Androidem lub iOS?

Każdy telefon ma przypisany unikatowy kod, który nosi nazwę IMEI, co oznacza International Mobile Equipment Identity. Ten kilkunastocyfrowy kod jest sposobem na zidentyfikowanie konkretnego urządzenia. Możesz potrzebować go, gdy np. Twój smartfon zostanie skradziony (znając go, możesz zablokować smartfon). Wiele osób jednak nie wie, jak sprawdzić numer IMEI swojego smartfona z Androidem lub iOS. Na szczęście nie jest to wcale skomplikowane, co udowodnimy w dzisiejszym poradniku. Zachęcamy do przeczytania i zdobycia informacji, dlaczego warto znać numer IMEI telefonu

Czym jest numer IMEI?

Numer IMEI telefonu składa się z piętnastu cyfr, które są unikalne dla każdego urządzenia. Możemy porównać go do numeru seryjnego, który identyfikuje konkretnego producenta. IMEI jest natomiast międzynarodowym identyfikatorem. W celu wyświetlenia numeru IMEI na telefonie najczęściej wystarczy znaleźć odpowiednią opcję w menu bądź skorzystać z kombinacji klawiszy. Zdecydowanie warto znać numer IMEI, ponieważ jest to sposób na rozpoznanie sprzętu i zdobycie wielu cennych informacji na jego temat takich jak producent, model, data produkcji czy chociażby dane pierwszego właściciela. Co więcej, w numerze IMEI został zaszyfrowany również numer seryjny, który jest nadawany przez producenta. Przekonaj się, do czego może przydać się numer IMEI.
Jak sprawdzić numer IMEI telefonu obraz

Do czego może być potrzebny IMEI?

Na co pozwala numer IMEI? Ten głównie jest wykorzystywany do identyfikacji konkretnego urządzenia. Nie ma żadnego sposobu na zmianę tego numeru. Dawniej z numerów IMEI korzystali głównie producenci do rozpoznania telefonu, np. podczas obsługi gwarancyjnej. 

Baza numerów IMEI przydaje się również organom ścigania. Jeśli ktoś ukradnie Twój telefon, zgłosisz taki incydent, a złodziej posłuży się Twoim smartfonem, może mieć ogromne problemy. 

Zdecydowanie warto dodać, że kradzież (czy też zgubienie) telefonu należy zgłosić również producentowi czy operatorowi telekomunikacyjnemu. Co to może dać? Przede wszystkim w sposób zdalny zablokują urządzenie, co spowoduje, że stanie się ono bezużyteczne. 

Do czego możesz użyć wiedzy na temat numeru IMEI smartfona? Przyda Ci się ona, gdy będziesz planował zakup nowego smartfona na rynku wtórnym. Jaką masz wówczas pewność, że używany smartfon oferowany w bardzo atrakcyjnej cenie nie jest objęty ratami? Nie warto wierzyć sprzedającemu na słowo, a zamiast tego lepiej sprawdzić, czy dany egzemplarz został nabyty na raty. 

Pamiętaj, że jeśli tego nie zrobisz, a okaże się, że telefon jest na raty i są one niepłacone, operator może zablokować taki telefon, przez co ten będzie bezużyteczny. W sieci znajdziesz stronę stworzoną specjalnie do tego celu, czyli weryfikacji numeru IMEI, gdzie dowiesz się więcej na temat statusu telefonu na raty.

imei jak sprawdzić

Jak sprawdzić IMEI w telefonie?

Teraz już wiesz, że każdy telefon i smartfon ma własny indywidualny numer IMEI. Ten oczywiście znajdziesz w samym urządzeniu, ale nie tylko. Jest dostępny również na dokumentach dotyczących telefonu czy chociażby na opakowaniu. Oto miejsca, w których sprawdzisz numer IMEI:

Numer IMEI a system Android – jak go sprawdzić?

Nie musisz się obawiać, że sprawdzenie IMEI w smartfonie z Androidem przysporzy Ci problemów, ponieważ jest to naprawdę proste. Jedyne co musisz zrobić to przejść do dialera, czyli miejsca, z którego dzwonisz do swoich najbliższych i nie tylko. Wpisz na klawiaturze *#06# i od razu poznasz numer IMEI telefonu.

Jak sprawdzić numer IMEI telefonu z Androidem lub iOS? 6

Chociaż powyższy sposób na sprawdzenie IMEI w telefonie z Androidem jest banalnie prosty, nie jest jedyny. Jeśli chcesz zdecydować się na inną metodę, zwyczajnie wyszukaj go w ustawieniach telefonu. Najnowsze modele smartfonów zawierają nie tylko numer IMEI, ale także numer seryjny sprzętu.

Numer IMEI a iPhone – jak go sprawdzić?

Poznanie numeru IMEI iPhona również nie jest trudnym zadaniem i z pewnością każdy sobie z tym poradzi. Jeśli chcesz sprawdzić numer IMEI w telefonie Apple, przejdź do klawiatury, z której możesz wybierać numery i wpisz kod *#06#. Efektem będzie pojawienie się kodu IMEI w iPhone. Istotne jest to, że wpisanie wspomnianej komendy nie wymaga potwierdzania zieloną słuchawką (dotyczy to smartfonów również z innymi systemami operacyjnymi).

Uniwersalny kod sposobem na sprawdzenie IMEI

Jak zatem możesz zauważyć, istnieje uniwersalny kod, który umożliwia ekspresowe poznanie kodu IMEI. Wystarczy dosłownie chwila i wpisanie kodu *#06#, aby poznać ten piętnasto cyfrowy kod. Dodatkowo powinieneś wiedzieć, że ta metoda działa nie tylko na najnowszych smartfonach takich jak np. iPhone 15, ale również na znacznie starszych telefonach takich jak np. Nokia 3210.

Poznaj kod IMEI i zabezpiecz się na wypadek kradzieży

Po przeczytaniu naszego artykułu wiesz już, dlaczego warto znać numer IMEI. Jego znajomość przyda Ci się szczególnie wtedy, gdy zgubisz lub ktoś ukradnie Twój smartfon. Możesz solidnie dbać o to, aby ten nie został skradziony, ale wystarczy chwila nieuwagi (np. otwarty plecak) i możesz stracić cenne urządzenie. 

Dzisiejsze smartfony nie kosztują mało, a poza tym utrata telefonu to ryzyko, że złodziej dostanie się dodanych wrażliwych, np. konta bankowego, co może skutkować dodatkowymi problemami w postaci kradzieży pieniędzy. 

Być może nawet nie zdajesz sobie z tego sprawy, ale w Twoim smartfonie znajduje się mnóstwo ważnych informacji, dlatego zadbaj o stosowanie odpowiednich blokad ekranu. Warto zdecydować się na ustawienie PINu i jednocześnie zabezpieczenia biometrycznego. Zadbaj również o to, aby do każdej strony czy aplikacji mieć inne hasło dostępu, by zmniejszyć ryzyko włamania przez złodzieja.

ubezpieczenie telefonu obraz 1-min

Gdzie możesz kupić ubezpieczenie od telefonu?

Dodatkowo warto zdecydować się na ubezpieczenie smartfona, czyli produkt gwarantujący zwrot kosztów naprawy lub wymiany sprzętu, gdy dojdzie do jego dewastacji, kradzieży lub uszkodzenia. To propozycja zwłaszcza dla osób, które są posiadaczami kosztownymi smartfonów. Wykupując taką ochronę, nie musisz się obawiać niespodziewanych wydatków związanych z utratą smartfona. Już dzisiaj zadbaj o to, aby Twój sprzęt był właściwie chroniony. Jeśli chcesz, abyśmy w tym pomogli, zachęcamy do kontaktu. Pomożemy w doborze najlepszej ochrony.
Wiadomość do eksperta

Sprawdź, jaką ofertę dla Ciebie przygotowaliśmy

Telefon do eksperta

Porozmawiajmy

Co sądzisz o naszych treściach?

Dajemy z siebie wszystko, aby odpowiedzieć na Twoje pytania!

Wystaw nam notę!
post