Jeśli jesteś kierowcą i jednocześnie właścicielem samochodu, na pewno masz świadomość obowiązku jego ubezpieczenia. Chodzi tutaj o polisę komunikacyjną OC, którą muszą mieć nie tylko auta osobowe, ale i ciężarowe. Osoby posiadające duże pojazdy dostawcze mają poważny dylemat z wyborem konkretnej oferty. Z racji intensywnej eksploatacji tych samochodów, pokonywania wielu kilometrów i nierzadko przewożenia niebezpiecznych ładunków, ceny ubezpieczeń OC mogą być kosztowne. Zastanawiasz się pewnie zatem, jak ubezpieczyć samochód ciężarowy i jednocześnie nie przepłacić. Najlepiej porównać ze sobą wiele ofert i skorzystać z wiedzy specjalistów!
Najlepsze ubezpieczenie OC na samochody ciężarowe
Pamiętaj, że nie musisz kontaktować się z każdym ubezpieczycielem oddzielnie. Możesz skorzystać z naszego kalkulatora, podając powyższe dane tylko raz. Narzędzie z pomocą naszych specjalistów wyliczy wysokość składki w różnych firmach ubezpieczeniowych, a wynik swojego działania przedstawi w formie przejrzystego zestawienia. Bez problemu wybierzesz ofertę najtańszą i odpowiednio dopasowaną do potrzeb.
Jak ubezpieczyć samochód ciężarowy? 3 kroki do polisy OC
Wypełnij formularz
Przygotuj dokumenty i uzupełnij wymagane pola w formularzu.
Czekaj na kontakt
Oczekuj na kontakt naszego specjalisty, który przedstawi niezobowiązująco ofertę.
Podpisz polisę online
Jeśli cena polisy jest dla Ciebie satysfakcjonująca - możemy zawrzeć umowę online. W całym procesie uzyskasz pomoc naszego specjalisty.
Dlaczego OC samochodu ciężarowego tyle kosztuje?
Kilkanaście tysięcy złotych za polisę OC dla pojazdu ciężarowego to nie żart – faktycznie zdarzają się takie oferty. Musisz jednak pamiętać, że nie biorą się one znikąd. Wiele towarzystw ubezpieczeniowych po prostu nie bardzo chce ubezpieczać takie samochody. Proponują więc zaporowe stawki na ubezpieczenie samochodu ciężarowego, które teoretycznie mają zniechęcić klientów do skorzystania z oferty.
Nie decyduj się na takie OC – zupełnie niepotrzebnie za nie przepłacasz
Czemu jednak firmy ubezpieczeniowe niechętnie ubezpieczają ciężarówki? Głównym problemem jest masa tych pojazdów. Gdy tak masywny samochód spowoduje wypadek, straty praktycznie zawsze są dużo większe, niż w podobnej sytuacji, ale z udziałem auto osobowych. Ciężarówka taranuje wszystko, co napotka na swojej drodze. Likwidowanie takiej szkody wiąże się z ogromnymi kosztami.
Do tego należy doliczyć fakt, jak kosztowne są części do pojazdów ciężarowych. To jest główny, ale nie jedyny powód, dla którego polisy OC dla tych samochodów potrafią być tak drogie.
Co wpływa na cenę OC ciężarówki?
Jest również kilka innych istotnych aspektów, które mają kluczowy wpływ na to, ile zapłacisz za ubezpieczenie ciężarówki. Do najważniejszych należy zaliczyć:
- ilość pokonywanych rocznie kilometrów,
- rodzaj przewożonych ładunków (szczególnie te niebezpieczne lub bardzo wartościowe mogą znacząco podnieść cenę OC),
- zakres pracy (przede wszystkim pod kątem tego, czy ciężarówka jest wykorzystywana w transporcie krajowym, czy międzynarodowym),
- markę, model oraz rocznik samochodu,
- staż za kierownicą głównego kierowcy pojazdu (cena może być dużo wyższa, gdy ciężarówką jeździ wielu kierowców).
Oczywiście do tego dochodzi historia ubezpieczeniowa, a więc to, jak wiele (i czy w ogóle) zdarzeń drogowych miało miejsce w ostatnich latach (zazwyczaj 5 do tyłu). W przypadku samochodów ciężarowych bierze się również pod uwagę miejsce ich rejestracji.
Co jest potrzebne do ubezpieczenia samochodu ciężarowego?
Zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego na stronach firm ubezpieczeniowych nie ma cennika polis OC? Wynika to z faktu, że oferty takie są przygotowywane indywidualnie. Ubezpieczyciel musi poznać konkretną sytuację i ocenić ryzyko podpisania umowy.
Określa ono szansę ewentualnego dojścia do szkody. To głównie od niego zależy wysokość składki.
Z tego powodu, jeśli chcesz ubezpieczyć swoją ciężarówkę, będziesz musiał podać m.in. takie dane, jak:
dokładne dane konkretnego pojazdu, nie tylko markę i model, ale także np. ładowność, pojemność silnika, wiek i numer VIN,
dane osoby ubezpieczającej (jeśli reprezentuje firmę, potrzebne będą również informacje związane z działalnością),
dane ewentualnych współwłaścicieli ciężarówki,
informacje o historii ubezpieczenia (ewentualnych szkodach z ostatnich lat),
informacje o tym, ilu kierowców korzysta z pojazdu i czy mają oni przypisany ten samochód na stałe,
rodzaju przewożonych ładunków,
deklarowaną, roczną ilość pokonywanych klientów.
Na podstawie tych informacji firma ubezpieczeniowa dokona wyliczenia składki.
Nie przepłacaj za OC samochodu ciężarowego
Chcesz kupić OC dla swojego auta ciężarowego? Mamy dla Ciebie bardzo dobrą informację – przy wyborze możesz kierować się ceną. Te polisy komunikacyjne są, zgodnie z przepisami, obowiązkowe, a więc ich zakres normuje prawo. Oznacza to, że niezależnie od wysokości składki ochrona (sumy ubezpieczeniowe) zawsze będą na takim poziomie.
To największy argument za tym, abyś skorzystał z naszego kalkulatora i porównał ze sobą wiele ofert. Im więcej ich sprawdzisz, tym większą masz pewność wyboru tej najlepszej. Z naszym narzędziem prześledzisz propozycje wszystkich znanych i cenionych firm ubezpieczeniowych. Dzięki temu na pewno tanio kupisz polisę OC dla swojej ciężarówki.
Dokupienie Auto Casco do polisy OC – czy warto przy ciężarówce?
Każdy ubezpieczyciel proponuje specjalne pakiety OC+AC, czyli Auto Casco. W przypadku samochodów ciężarowych zdecydowanie powinieneś rozważyć jego zakup. Pamiętaj, że pojazd ten jest Twoim narzędziem pracy. Jeśli np. spali się lub zostanie uszkodzony przez wandali, będziesz miał problem z realizacją zleconych transportów.
W takich sytuacjach priorytetem jest to, aby w jak najkrótszym czasie naprawić ciężarówkę. Koszty serwisu takich pojazdów bywają ogromne, ale dzięki AC będą one pokryte przez firmę ubezpieczeniową. Kupując polisę w pakiecie, możesz liczyć na atrakcyjniejszą cenę. Często firmy ubezpieczeniowe zaliczają do AC zniżki z OC. Odpowiednie oferty bez problemu znajdziesz z pomocą naszego kalkulatora – skorzystaj z niego już dziś.
Flota ciężarówek – czy warto ubezpieczyć ją w jednym miejscu?
Jeśli prowadzisz większą firmę transportową, na pewno posiadasz więcej, niż jedną ciężarówkę. Niezależnie od tego, czy kupiłeś je na własność, czy leasingujesz, zawsze masz obowiązek wykupienia dla nich ubezpieczenia OC. Ubezpieczyciele mają dla takich przedsiębiorców specjalne oferty – polisy flotowe. Skorzystanie z tej opcji może być bardzo opłacalne.
Korzyści płynące z wykupienia OC dla całej floty w jednym towarzystwie ubezpieczeniowym to m.in.:
- niższa cena w porównaniu do sumy kosztów, jakie poniósłbyś przy ubezpieczaniu każdej ciężarówki oddzielnie,
- jeden termin opłacania składki dla całej floty (mniejsze ryzyko przeoczenia jakiejś płatności),
- pewność jednej stawki ubezpieczenia dla wszystkich aut.
Zwróć jednak uwagę na limity. Większość ubezpieczycieli oferuje pakiety flotowe firmom, które mają określoną, minimalną liczbę pojazdów, na przykład 6.
Jeśli interesuje Cię ubezpieczenie floty samochodowej, składkę na nie również wyliczysz w naszym kalkulatorze. Skorzystaj z tego narzędzia już dziś!
Uważaj na koszty ubezpieczeń leasingowanych ciężarówek
Jeśli masz jakieś pojazdy ciężarowe w leasingu, musisz zapoznać się z warunkami umowy, zanim wykupisz polisę OC. Bardzo często leasingodawca z góry narzuca, która firma ubezpieczeniowa ma być odpowiedzialna za polisę komunikacyjną. Zazwyczaj masz prawo do zmiany, ale nie możesz zrobić tego samodzielnie. Musisz przedstawić swoją propozycję leasingodawcy. Polisę OC będzie Ci wolno wykupić dopiero wtedy, gdy wyrazi on na to zgodę.
Ile kosztuje ubezpieczenie OC samochodu ciężarowego?
Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, choć jesteśmy w stanie określić pewne aktualne minimum, z jakim musi się liczyć właściciel ciężarówki. Wiele zależy tutaj od rodzaju pojazdu. Warto pamiętać, że pojazd ciężarowy może być także autem o masie nieprzekraczającej 3500 kg. Tutaj stawki OC nierzadko zaczynają się już od 1000 zł. Sporo więcej trzeba zapłacić wtedy, gdy pod maską znajduje się silnik o pojemności powyżej 2 litrów. Około 2500-3000 tysięcy złotych to minimum.
Dużo więcej za OC muszą zapłacić właścicielem ciężarówek o masie powyżej 3,5 tony. Kilka tysięcy złotych to niestety standard, choć wiele zależy od sposobu eksploatacji pojazdu. Najwięcej płacą osoby, które wykorzystują takie samochody do realizacji zleceń transportowych, w tym przede wszystkim na trasach międzynarodowych.
Przejrzenie ofert wielu firm ubezpieczeniowych jest z tego powodu bardzo ważne. Tylko w ten sposób możesz znaleźć najtańszą polisę OC.
Gdzie szukać taniego ubezpieczenia samochodu ciężarówego?
Oczywiście w firmach ubezpieczeniowych! Pamiętaj, aby nigdy nie godzić się od razu na ofertę przedłużenia OC. Wcześniej zapoznaj się z propozycjami innych firm. Wbrew pozorom bardzo często składki u konkurencji są dużo niższe.
Możesz kontaktować się z każdym ubezpieczycielem osobiście, zbierać oferty i porównywać je ze sobą. Możesz oczywiście także korzystać z kalkulatorów dostępnych na stronach internetowych tych firm. Oba te sposoby oznaczają jednak ogromną stratę czasu. Alternatywą jest nasze narzędzie online, z którego pomocą szybko porównasz ze sobą wszystkie oferty dostępne na rynku.
Zacznij od rzetelnego wypełnienia formularza, a następnie zaczekaj na zestawienie. W razie potrzeby oferujemy swoje wsparcie związane z wyborem i zakupem OC.
Kalkulator ubezpieczenia OC ciężarówki – jak działa?
Czy wiesz, że zaledwie kilka prostych kroków dzieli Cię od tego, aby wyliczyć składkę OC dla swojej ciężarówki? Korzystanie z niego jest:
- bardzo wygodne i szybkie – nie musisz wychodzić z domu, porównujesz ze sobą oferty online, korzystając ze swojego komputera,
- precyzyjne – w formularzu podajesz wszystkie dane potrzebne do wyliczenia składki, dzięki czemu masz pewność, że przedstawione oferty są rzeczywiste, a więc ceny nie ulegną zmianie przy chęci skorzystania z jednej z nich,
- wyjątkowo proste – kalkulator przygotowaliśmy w taki sposób, aby korzystanie z niego nie sprawiało problemów i było wręcz intuicyjne.
Możesz przekonać się o tym już teraz. Skorzystanie z kalkulatora jest darmowe i do niczego nie zobowiązuje.
Kara za brak OC samochodu ciężarowego
To prawda, że jako właściciel ciężarówki musisz liczyć się z całkiem sporym wydatkiem na OC, szczególnie porównując ten koszt z autem osobowym. Jednak unikanie owego obowiązku do tylko pozorna oszczędność.
Zacznijmy może od kar, na jakie się narażasz. Po pierwsze za brak OC będziesz miał zatrzymany dowód rejestracyjny podczas zwykłej kontroli policyjnej. W takiej sytuacji zostanie wysłana informacja do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Jeśli tam potwierdzi się, że nie masz aktualnej polisy, dostaniesz kolejną karę, tym razem dużo wyższą. Kwota do zapłaty zależy od tego, jak długo nie opłacasz OC. W przypadku samochodów ciężarowych wygląda to następująco:
- brak OC do 3 dni – 1560 zł,
- brak OC powyżej 3, ale nie dłużej, jak od 14 dni – 3900 zł,
- brak OC powyżej 2 tygodni – kara maksymalna, 7800 zł.
Wciąż nie robi to na Tobie wrażenia? Jeszcze poważniejsze konsekwencje czekają Cię wtedy, gdy prowadząc ciężarówkę, spowodujesz wypadek lub kolizję. Gdy będą szkody, nie dostaniesz ani grosza od ubezpieczyciela! Oznacza to, że za ich usunięcie będziesz płacił ze swojej kieszeni. W skrajnych przypadkach mogą to być kwoty przekraczające milion euro. Czy jesteś gotowy na coś takiego? Jednak kolizja przy braku OC może sprawić, że zadłużysz się na resztę swojego życia.
Szansa na uniknięcie kary od OFG jest znikoma
Obecnie jest coraz mniejsza szansa na to, że Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny nie nałoży kary na właściciela nieubezpieczonego pojazdu. Wynika to z faktu, że UFG zaczęło bardzo dokładnie weryfikować swoje bazy danych. Obecnie kary nie są już nakładane wyłącznie w wyniku drogowej kontroli policyjnej. Możesz ją dostać bez tego, po prostu otrzymując stosowny list.
Oczywiście jest jeden skuteczny sposób na uniknięcie tej opłaty – wykupienie polisy OC. Wbrew pozorom, jako właściciel samochodu ciężarowego, nie musisz godzić się na bardzo wysokie składki. To prawda, że niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe żądają nawet kilkunastu tysięcy złotych za jedno ubezpieczenie OC takiego pojazdu. Możesz jednak porównać ze sobą oferty – pomoże Ci w tym nasz kalkulator ubezpieczenia komunikacyjnego. Dzięki temu narzędziu znajdziesz tanią, najlepszą obecnie na rynku polisę u unikniesz kary z UFG.
Sprawdź też:
- Czy warto kupić OC przewoźnika?
- Ubezpieczenie firmy transportowej
- Ubezpieczenie OCP – co to jest ubezpieczenie przewoźnika i ile kosztuje?
Andrzej Piwoński to starszy specjalista w zakresie ubezpieczeń z wieloletnim doświadczeniem w branży. Od wielu lat przygotowuje jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Stale jest na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeń i dociekliwie sprawdza oferty, porównując je ze sobą. Dzięki temu jest w stanie dostarczyć naszym klientom najbardziej aktualnych i korzystnych rozwiązań ubezpieczeniowych. Zawsze podchodzi do swojej pracy z pełnym zaangażowaniem, szukając najlepszych ofert dla każdego naszego klienta indywidualnie.
Dajemy z siebie wszystko, aby odpowiedzieć na Twoje pytania!