Ubezpieczamy24.com

Jak ustalić zakres ubezpieczenia OCP? Jakie klauzule warto mieć?

Podczas kupowania ubezpieczenia OC dla przewoźnika drogowego bardzo ważne jest, aby przyjrzeć się jego zakresowi. Modyfikują go tzw. klauzule dodatkowe, które zależnie od potrzeb można dodawać, oczywiście odpowiednio za to dopłacając. Okazuje się, że wielu ubezpieczycieli ma ich nawet ponad 50, co sprawia, że łatwo się w tym pogubić. Które z nich są najważniejsze i przydadzą się praktycznie każdemu przewoźnikowi? Jak ustalić zakres ubezpieczenia OCP? Tego dowiesz się z poniższego artykułu – zapraszamy do lektury!

Dlaczego warto wykupić ubezpieczenie OCP

Czym jest ubezpieczenie OCP?

Warto na początek wyjaśnić, czym jest OC przewoźnika drogowego, często określane jako ubezpieczenie OCP lub ubezpieczenie OCPD.

Ubezpieczenie to jest przeznaczone dla wszystkich firm zajmujących się przewozem towarów, zarówno krajowym, jak i międzynarodowym. Co należy podkreślić, polisa ta jest nieobowiązkowa, ale obecnie stała się w zasadzie rynkowym standardem. Jej celem jest przede wszystkim ochrona przewożonego ładunku, ale także pojazdu oraz kierowcy. Do tego dochodzą odszkodowania za ewentualne straty wynikające z opóźnień w dostawie.

Dlaczego OCP stało się rynkowym standardem? Gdyż nie tylko chroni przedsiębiorcę, ale także jego klientów. Jeśli ładunek zostanie uszkodzony lub zniszczony, jego właściciel otrzyma odszkodowanie. Osoby zlecające przewóz towarów chcą czuć się bezpiecznie, dlatego coraz częściej weryfikują, czy dany przewoźnik ma takie ubezpieczenie. Jego brak zwykle oznacza skorzystanie z usługi konkurencji.

Jak ustalić zakres ubezpieczenia OCP? Jakie klauzule warto mieć? 7

Jaką ochronę zapewnia ubezpieczenie OCP?

Każdy przewoźnik jest w pełni odpowiedzialny za towar swojego klienta. Jeśli coś się z nim stanie w czasie pomiędzy przyjęciem, a zdaniem, będzie zobowiązany do pokrycia wszelkich, związanych z tym strat. W przypadku posiadania OCP odpowiedzialność tę przejmuje na siebie ubezpieczyciel. Firma ubezpieczeniowa wypłaca odszkodowania w sytuacji, gdy ładunek zostanie uszkodzony lub całkowicie zniszczony.

Należy tutaj podkreślić, że na rynku dostępne są oddzielne polisy OCP dla przewoźników działających tylko w transporcie krajowym lub międzynarodowym. Zakres ochrony można rozszerzyć, ale wymaga to włączenia do umowy klauzul dodatkowych, którym bliżej przyjrzymy się już za chwilę.

OCP w ruchu krajowym i międzynarodowym – jakie są różnice?

Jeśli przewoźnik realizuje transporty wyłącznie na terenie Polski, powinien wykupić OCP dla ruchu krajowego. W jego przypadku ubezpieczyciel ponosi odpowiedzialność za towar w zakresie zgodnym z przepisami ustawy Prawo przewozowe z dnia 15.11.1984 roku.

Przedsiębiorcy świadczący usługi transportowe również poza terenem Polski, powinni posiadać OCP dla ruchu międzynarodowego. Tutaj odpowiedzialność za towar jest zgodna z zapisami konwencji CMR i to niezależnie od tego, gdzie dojdzie do szkody.

Co wpływa na cenę ubezpieczenia OCP?

Podstawowym czynnikiem, mającym wpływ na cenę OCP, jest wysokość sumy gwarantowanej. To maksymalna kwota, jaką ubezpieczyciel może wypłacić w razie wystąpienia szkody całkowitej. Ważne jest więc to, aby odzwierciedlała on orientacyjną wartość najbardziej cennych ładunków transportowanych przez przewoźnika.

Do wyliczenia składki tego ubezpieczenia pod uwagę bierze się także:

Kolejna kwestia, która ma wpływ na cenę polisy OCP, są tzw. klauzule dodatkowe, na których teraz się skupimy. Każda z nich rozszerza zakres ochrony, ale oczywiście wiąże się z dodatkową opłatą.

Jak ustalić zakres ubezpieczenia OCP? Jakie klauzule warto mieć? 8

Jakie klauzule warto dodać do ubezpieczenia OCP?

Zaczniemy od listy tych klauzul, które w dzisiejszych czasach stały się standardem na rynku usług transportowych.

Jako przewoźnik powinieneś rozszerzyć OCP o klauzulę:

Każdy taki dodatek oznacza wyższą opłatę, ale naszym zdaniem jest to „must have” przewoźnika. O powyższe klauzule często upominają się sami klienci, a i dają one większe poczucie bezpieczeństwa firmie przewozowej. Powyższy zestaw stanowi pewnego rodzaju kompromis pomiędzy ceną OCP a zakresem ochrony.

Należy tu podkreślić, że przewoźnik powinien także odpowiednio chronić konkretne rodzaje ładunku. Niektóre z nich, w tym np. niebezpieczne czy szybko psujące się, są standardowo wyłączone z ochrony. Jeśli transportujesz takie towary, będziesz musiał dokupić związaną z nimi klauzulę.

Jednocześnie warto zapoznać się z całą listą możliwych do włączenia klauzul. Trzeba mieć na uwadze to, że każda firma przewozowa może działać na nieco innych zasadach. W efekcie pojawiają się różnice m.in. w zagrożeniach, jakimi musi się zmierzyć. Należy je kompleksowo przeanalizować i na tej podstawie odpowiednio rozszerzyć ochronę w ramach OCP.

O których klauzulach włączanych do OCP warto pomyśleć?

Przygotowaliśmy jeszcze listę klauzul które, choć nie są absolutnie niezbędne, tak naszym zdaniem warto się nad nimi pochylić.

Godne polecenia rozszerzenia polisy OCP dotyczą:

Przed podpisaniem OCP dokładnie przeczytaj umowę

Podpisując umowę OCP koniecznie zapoznaj się zarówno z nią, jak i z zapisami klauzuli, które postanowiłeś do niej włączyć. Wynika to z faktu, że wielu ubezpieczycieli stawia pewne warunki będące podstawą do wypłaty odszkodowania. Jeśli przewoźnik ich nie spełni, a dojdzie do szkody, firma ubezpieczeniowa może odmówić wzięcia na siebie odpowiedzialności za nią.

Pamiętaj także, aby zapoznać się z tzw. listą wyłączeń. Dotyczy zdarzeń, których wystąpienie także stanowi podstawę do ewentualnej wypłaty odszkodowania.

Lista wyłączeń

Im więcej klauzul tym wyższa musi być suma gwarancyjna

Z doświadczenia wiemy, iż wiele osób nie do końca zdaje sobie sprawę z tego, czego dotyczy suma gwarancyjna. Załóżmy więc, że wykupiłeś OCP na 100 tysięcy euro i włączyłeś do niego kilkanaście klauzul. Gdy dojdzie do szkody i zniszczeniu ulegnie towar o wartości tych 100 tysięcy euro, nie skorzystasz już z żadnej dodatkowej ochrony. Ubezpieczyciel np. nie zutylizuje na swój koszt pozostałości po szkodzie. Tylko dzięki temu masz pewność, że ubezpieczenie sprosta Twoim oczekiwaiom.

Wynika to z faktu, że klauzule stanowią składową sumy gwarancyjnej. W efekcie im więcej ich dokupisz, tym wyższa powinna być ta kwota. Koniecznie pamiętaj o tym, jeśli chcesz w pełni chronić swoją firmę, jak i współpracujących z nią klientów.

Ubezpieczenia dla firm transportowych

Tak naprawdę zawsze najlepiej ubezpieczać się z pomocą doświadczonych specjalistów. Znajdziesz ich na Ubezpieczamy24.com. Multiagencja ubezpieczeniowa dobierze zakres polisy OCP do charakteru działania Twojej firmy, zagrożeń oraz oczywiście budżetu, jakim dysponujesz. Dzięki temu zyskasz pewność posiadania pełnej, dopasowanej do potrzeb ochrony w ramach ubezpieczenia OC Przewoźnika.

Wypełnij formularz

Doświadczony pracownik przygotuje dla Ciebie świetną propozycję

Sfinalizuj polisę

Co sądzisz o naszych treściach?

Dajemy z siebie wszystko, aby odpowiedzieć na Twoje pytania!

Wystaw nam notę!
5/5 - (1 vote)