Podczas kupowania ubezpieczenia OC dla przewoźnika drogowego bardzo ważne jest, aby przyjrzeć się jego zakresowi. Modyfikują go tzw. klauzule dodatkowe, które zależnie od potrzeb można dodawać, oczywiście odpowiednio za to dopłacając. Okazuje się, że wielu ubezpieczycieli ma ich nawet ponad 50, co sprawia, że łatwo się w tym pogubić. Które z nich są najważniejsze i przydadzą się praktycznie każdemu przewoźnikowi? Jak ustalić zakres ubezpieczenia OCP? Tego dowiesz się z poniższego artykułu – zapraszamy do lektury!
Czym jest ubezpieczenie OCP?
Warto na początek wyjaśnić, czym jest OC przewoźnika drogowego, często określane jako ubezpieczenie OCP lub ubezpieczenie OCPD.
Ubezpieczenie to jest przeznaczone dla wszystkich firm zajmujących się przewozem towarów, zarówno krajowym, jak i międzynarodowym. Co należy podkreślić, polisa ta jest nieobowiązkowa, ale obecnie stała się w zasadzie rynkowym standardem. Jej celem jest przede wszystkim ochrona przewożonego ładunku, ale także pojazdu oraz kierowcy. Do tego dochodzą odszkodowania za ewentualne straty wynikające z opóźnień w dostawie.
Dlaczego OCP stało się rynkowym standardem? Gdyż nie tylko chroni przedsiębiorcę, ale także jego klientów. Jeśli ładunek zostanie uszkodzony lub zniszczony, jego właściciel otrzyma odszkodowanie. Osoby zlecające przewóz towarów chcą czuć się bezpiecznie, dlatego coraz częściej weryfikują, czy dany przewoźnik ma takie ubezpieczenie. Jego brak zwykle oznacza skorzystanie z usługi konkurencji.
Jaką ochronę zapewnia ubezpieczenie OCP?
Każdy przewoźnik jest w pełni odpowiedzialny za towar swojego klienta. Jeśli coś się z nim stanie w czasie pomiędzy przyjęciem, a zdaniem, będzie zobowiązany do pokrycia wszelkich, związanych z tym strat. W przypadku posiadania OCP odpowiedzialność tę przejmuje na siebie ubezpieczyciel. Firma ubezpieczeniowa wypłaca odszkodowania w sytuacji, gdy ładunek zostanie uszkodzony lub całkowicie zniszczony.
Należy tutaj podkreślić, że na rynku dostępne są oddzielne polisy OCP dla przewoźników działających tylko w transporcie krajowym lub międzynarodowym. Zakres ochrony można rozszerzyć, ale wymaga to włączenia do umowy klauzul dodatkowych, którym bliżej przyjrzymy się już za chwilę.
OCP w ruchu krajowym i międzynarodowym – jakie są różnice?
Jeśli przewoźnik realizuje transporty wyłącznie na terenie Polski, powinien wykupić OCP dla ruchu krajowego. W jego przypadku ubezpieczyciel ponosi odpowiedzialność za towar w zakresie zgodnym z przepisami ustawy Prawo przewozowe z dnia 15.11.1984 roku.
Przedsiębiorcy świadczący usługi transportowe również poza terenem Polski, powinni posiadać OCP dla ruchu międzynarodowego. Tutaj odpowiedzialność za towar jest zgodna z zapisami konwencji CMR i to niezależnie od tego, gdzie dojdzie do szkody.
Sprawdź też: Dlaczego warto wykupić ubezpieczenie OCP?
Co wpływa na cenę ubezpieczenia OCP?
Podstawowym czynnikiem, mającym wpływ na cenę OCP, jest wysokość sumy gwarantowanej. To maksymalna kwota, jaką ubezpieczyciel może wypłacić w razie wystąpienia szkody całkowitej. Ważne jest więc to, aby odzwierciedlała on orientacyjną wartość najbardziej cennych ładunków transportowanych przez przewoźnika.
Do wyliczenia składki tego ubezpieczenia pod uwagę bierze się także:
- roczne wpływy netto przedsiębiorstwa z tytułu realizacji usług transportowych,
- zakres świadczonych usług transportowych – przewozy krajowe lub międzynarodowe,
- typ najczęściej przewożonych ładunków,
- ilość pojazdów we flocie,
- historia szkodowości, a więc liczba zdarzeń, w wyniku których konieczna była wypłata odszkodowania.
Kolejna kwestia, która ma wpływ na cenę polisy OCP, są tzw. klauzule dodatkowe, na których teraz się skupimy. Każda z nich rozszerza zakres ochrony, ale oczywiście wiąże się z dodatkową opłatą.
Jakie klauzule warto dodać do ubezpieczenia OCP?
Zaczniemy od listy tych klauzul, które w dzisiejszych czasach stały się standardem na rynku usług transportowych.
- opóźnienia dostawy,
- rabunku lub rozboju,
- CMR, w tym związaną z artykułami 2, 24 i 26 tej konwencji,
- nierozsądnego wyboru osób trzecich,
- szkód wyrządzonych przez emigrantów,
- czynności zabezpieczenia towaru, przesortowania go oraz rozładunku/załadunku,
- postojową,
- reprezentantów,
- odpowiedzialności od działania podwykonawców,
- wydania towaru osobie nieuprawnionej.
Każdy taki dodatek oznacza wyższą opłatę, ale naszym zdaniem jest to „must have” przewoźnika. O powyższe klauzule często upominają się sami klienci, a i dają one większe poczucie bezpieczeństwa firmie przewozowej. Powyższy zestaw stanowi pewnego rodzaju kompromis pomiędzy ceną OCP a zakresem ochrony.
Należy tu podkreślić, że przewoźnik powinien także odpowiednio chronić konkretne rodzaje ładunku. Niektóre z nich, w tym np. niebezpieczne czy szybko psujące się, są standardowo wyłączone z ochrony. Jeśli transportujesz takie towary, będziesz musiał dokupić związaną z nimi klauzulę.
Jednocześnie warto zapoznać się z całą listą możliwych do włączenia klauzul. Trzeba mieć na uwadze to, że każda firma przewozowa może działać na nieco innych zasadach. W efekcie pojawiają się różnice m.in. w zagrożeniach, jakimi musi się zmierzyć. Należy je kompleksowo przeanalizować i na tej podstawie odpowiednio rozszerzyć ochronę w ramach OCP.
O których klauzulach włączanych do OCP warto pomyśleć?
Przygotowaliśmy jeszcze listę klauzul które, choć nie są absolutnie niezbędne, tak naszym zdaniem warto się nad nimi pochylić.
- szkód w paletach, opakowaniach zwrotnych i kontenerach,
- nieterminowego dojazdu na załadunek towaru,
- uprzątnięcia bądź utylizacji pozostałości po szkodzie,
- składowania mienia, w tym czasowego,
- kosztów przeładunku i ewentualnej konieczności organizacji transportu zastępczego,
- podniesienia/wyciągnięcia środka transportu,
- artykułu 16, 21 i 23 konwencji CMR, w tym kwestii związanych ze zwrotem cła oraz innych podatków,
- wydania przesyłki bez pobrania zaliczenia,
- wypadku drogowego, do którego doszło z winy osoby trzeciej,
- badań technicznych,
- przekroczenia prędkości,
- szkód powstałych po spożyciu alkoholu bądź innych środków odurzających,
- szkód powstałych po spożyciu alkoholu bądź innych środków odurzających,
- ważności dokumentów.
Przed podpisaniem OCP dokładnie przeczytaj umowę
Podpisując umowę OCP koniecznie zapoznaj się zarówno z nią, jak i z zapisami klauzuli, które postanowiłeś do niej włączyć. Wynika to z faktu, że wielu ubezpieczycieli stawia pewne warunki będące podstawą do wypłaty odszkodowania. Jeśli przewoźnik ich nie spełni, a dojdzie do szkody, firma ubezpieczeniowa może odmówić wzięcia na siebie odpowiedzialności za nią.
Pamiętaj także, aby zapoznać się z tzw. listą wyłączeń. Dotyczy zdarzeń, których wystąpienie także stanowi podstawę do ewentualnej wypłaty odszkodowania.
Lista wyłączeń
- bardzo zły stan techniczny pojazdu,
- nieprawidłowe zabezpieczenie przewożonego ładunku,
- prowadzenie pojazdu przez osobę, która była pod wpływem alkoholu bądź innych środków odurzających,
- parkowanie auta z towarem w miejscach niestrzeżonych.
Im więcej klauzul tym wyższa musi być suma gwarancyjna
Z doświadczenia wiemy, iż wiele osób nie do końca zdaje sobie sprawę z tego, czego dotyczy suma gwarancyjna. Załóżmy więc, że wykupiłeś OCP na 100 tysięcy euro i włączyłeś do niego kilkanaście klauzul. Gdy dojdzie do szkody i zniszczeniu ulegnie towar o wartości tych 100 tysięcy euro, nie skorzystasz już z żadnej dodatkowej ochrony. Ubezpieczyciel np. nie zutylizuje na swój koszt pozostałości po szkodzie. Tylko dzięki temu masz pewność, że ubezpieczenie sprosta Twoim oczekiwaiom.
Wynika to z faktu, że klauzule stanowią składową sumy gwarancyjnej. W efekcie im więcej ich dokupisz, tym wyższa powinna być ta kwota. Koniecznie pamiętaj o tym, jeśli chcesz w pełni chronić swoją firmę, jak i współpracujących z nią klientów.
Ubezpieczenia dla firm transportowych
Tak naprawdę zawsze najlepiej ubezpieczać się z pomocą doświadczonych specjalistów. Znajdziesz ich na Ubezpieczamy24.com. Multiagencja ubezpieczeniowa dobierze zakres polisy OCP do charakteru działania Twojej firmy, zagrożeń oraz oczywiście budżetu, jakim dysponujesz. Dzięki temu zyskasz pewność posiadania pełnej, dopasowanej do potrzeb ochrony w ramach ubezpieczenia OC Przewoźnika.
Wypełnij formularz
Doświadczony pracownik przygotuje dla Ciebie świetną propozycję
Sfinalizuj polisę
Andrzej Piwoński to starszy specjalista w zakresie ubezpieczeń z wieloletnim doświadczeniem w branży. Od wielu lat przygotowuje jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Stale jest na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeń i dociekliwie sprawdza oferty, porównując je ze sobą. Dzięki temu jest w stanie dostarczyć naszym klientom najbardziej aktualnych i korzystnych rozwiązań ubezpieczeniowych. Zawsze podchodzi do swojej pracy z pełnym zaangażowaniem, szukając najlepszych ofert dla każdego naszego klienta indywidualnie.