Ubezpieczamy24.com

Jak zabezpieczyć dom przed wyjazdem?

Zbliża się Twój wymarzony urlop? To dobra informacja, ale zanim się na niego udasz, przed opuszczeniem domu zadbaj o jego bezpieczeństwo. Niezależnie od tego, czy wybierasz się na wczasy kilkudniowe, czy kilkutygodniowe, powinieneś zabezpieczyć swój dobytek przed różnymi zagrożeniami. Chętnie podpowiemy Ci, jak tego dokonać. Zachęcamy do lektury!

Na jakie zagrożenia narażony jest Twój dom podczas urlopu?

Mając w planach wyjazd na urlop, który najczęściej nie trwa dłużej niż dwa tygodnie, bez obaw możemy zostawić dom bez opieki, aczkolwiek warto wykorzystać różne możliwości na jego zabezpieczenie, tym bardziej że większość z nas wyjeżdża na wakacje w sezonie letnim, a wówczas panuje wzmożona aktywność przestępców.
Jak zabezpieczyć dom przed wyjazdem obraz 1

Zapewne zdajesz sobie sprawę, jak dużym problemem są włamania i kradzieże. I chociaż jest ich znacznie mniej niż jeszcze kilkadziesiąt lat temu, to i tak musisz zrobić wszystko, aby uchronić swoje mieszkanie przed tym zagrożeniem.

Na uwadze musisz mieć także to, że włamania i kradzieże to niejedyne niebezpieczeństwa. Niebezpieczne mogą być także przepięcia elektryczne, zalania, pożary, czy silny wiatr. Na wypadek wystąpienia takich sytuacji warto zainstalować nowoczesne systemy odpowiadające za nadzór i ochronę mienia, ale także wykupić odpowiednie ubezpieczenie, poinformować sąsiada o wyjeździe czy przekazać klucze do domu zaufanej osobie. Więcej o sposobach na zabezpieczenie domu przed urlopem piszemy poniżej.

Jak prawidłowo zabezpieczyć dom przed urlopem?

Kilka dni przed wyjazdem na urlop często bywamy mocno poddenerwowani, a to wszystko dlatego, że chcemy, aby wszystko było dopięte na ostatni guzik. Kilkukrotnie dopakowujemy walizki, żeby sprawdzić się, czy na pewno wszystko, co potrzebne spakowaliśmy. Większość Polaków zdaje sobie również sprawę z tego, jak ważne jest posiadanie ubezpieczenia podczas urlopu, a wybór odpowiedniej oferty bywa czasochłonny. 

Do tego dochodzą jeszcze codzienne obowiązki domowe czy praca… To wszystko powoduje, że często zapominamy, by zatroszczyć się o bezpieczeństwo domu na czas naszej nieobecności. A z całą pewnością nie warto tego lekceważyć. Jak już dowiedziałeś się, istnieje wiele niebezpieczeństw, które mogą sprawić, że stracisz wszystko, na co pracowałeś przez całe swoje życie.

Zatem zanim wystartujesz na urlop i będziesz mógł oddać się beztroskiemu lenistwu na plaży, upewnij się, że odpowiednio zabezpieczyłeś swoje cztery kąty. Sprawdź, co warto zrobić, aby mieć spokojną głowę na wakacjach i nie martwić się o bezpieczeństwo domu.

1

Zainstaluj system alarmowy

Nadal nie zdecydowałeś się na zainstalowanie systemu alarmowego w swoim domu? Zbliżający się urlop jest więc idealną okazją, abyś to w końcu zrobił. Zrób to szczególnie jeśli masz dom jednorodzinny umieszczony w okolicy, w której ciężko o monitoring sąsiedzki. 

Gdy natomiast posiadasz już instalację alarmową w domu, przed wyjazdem koniecznie sprawdź jej sprawność. Skontroluj sposób działania czujek alarmowych, a także przyjrzyj się temu, czy centrala alarmowa wysyła powiadomienia do centrali firmy ochroniarskiej.

2

Zabezpiecz okna i drzwi

Statystyki policyjne mówią, że nawet 80% włamań do domów odbywa się poprzez sforsowanie okien. To oznacza, że abyś mógł spać spokojnie podczas urlopu, konieczne jest zainwestowanie w wysokiej jakości okna z systemem antywłamaniowym. 

Dobrym krokiem może być także montaż rolet antywłamaniowych. Ma to ogromne znaczenie szczególnie w przypadku mieszkań i domów położonych na parterze. Ostatnimi czasy chętnie wybierane są zewnętrzne rolety podtynkowe, które są najskuteczniejszym zabezpieczeniem okien.

Przed opuszczeniem domu i udaniem się na urlop warto także skontrolować, czy wszystkie okna i drzwi wejściowe (a także garażowe) są dokładnie zamknięte. Czy wiesz, że wystarczy dosłownie niewielka szczelina, aby intruz mógł w prostszy sposób dostać się do środka? Natomiast niedokładnie domknięte okno dachowe to przepis na zalanie i ogromne zniszczenia.

3

Odłącz urządzenia elektryczne i zakręć zawory

Chociaż złodzieje mogą stanowić największe niebezpieczeństwo dla stanu Twojego mieszkania, to musisz wiedzieć, że mogą zdarzyć się także awarie. Na szczęście przed nimi możesz się częściowo zabezpieczyć. Przede wszystkim pamiętaj, aby:

  • odłączyć urządzenia RTV i AGD (np. telewizor, pralka),
  • odłączyć od prądu lodówkę (wcześniej usuń z niej wszelką żywność),
  • zakręcić główny zawór gazowy,
  • zakręcić zawór wody.
4

Kup ubezpieczenie domu

Przezorny zawsze ubezpieczony. Pewnie nieraz spotkałeś się już z tym powiedzeniem. Prawda jest taka, że zakup ubezpieczenia domu nie spowoduje, że nie dojdzie do włamania. Zamiast tego jednak gdy zdarzy się taka przykra sytuacja, ubezpieczenie złagodzi jego skutki. Zanim więc udasz się na zasłużony urlop, upewnij się, czy masz wykupione ubezpieczenie domu. Ponownie zweryfikuj także jego warunki i szkody, które obejmuje. Warto, aby taki produkt zapewniał ochronę nie tylko przed włamaniami, ale także innymi nieprzewidzianymi wcześniej sytuacjami.

5

Nie chwal się urlopem

Rozumiemy, że możesz chcieć się podzielić swoim szczęściem z całym światem. Dzisiaj jest to proste, ponieważ wystarczy, że wrzucisz zdjęcie z wakacji na media społecznościowe i wszyscy już wiedzą, gdzie jesteś lub gdzie dopiero będziesz. 

Wydaje Ci się, że nie ma w tym nic złego? Otóż wygląda to w ten sposób, że dodając zdjęcia z drogi czy hotelu, pokazujesz, że nie ma Cię w domu, a Twoje mieszkanie stoi puste. 

Uwierz, że namierzenie, gdzie mieszkasz, nie jest wcale trudne. Nigdy nie wiesz, kto obserwuje Twoje konta w social mediach. Być może wśród Twoich obserwujących czy znajomych na Facebooku, czy Instagramie jest złodziej, który czeka tylko na taką okazję i gdy tylko taka się pojawi, przygotowuje się do włamania.

Jeśli koniecznie chcesz się pochwalić urlopem przed znajomymi, nie rób tego publicznie w mediach społecznościowych podczas wyjazdu. Poczekaj, aż wrócisz do swojego domu i dopiero wtedy to zrób. Jest to zdecydowanie bezpieczniejsza opcja. Pamiętaj również, aby nie opowiadać osobom, które dopiero co poznałeś o swoich planach wakacyjnych. 

6

Zmień miejsce położenia cennych rzeczy 

Wartościowe przedmioty takie jak np. biżuteria, gotówka, sztabki złota, dyski zewnętrzne z wrażliwymi danymi czy dzieła sztuki nie powinny być przechowywane w jednym miejscu. Jeśli masz cenne rzeczy, rozłóż je w kilku różnych miejscach. 

Najlepiej byłoby, gdybyś mógł to zrobić nie tylko w swojej nieruchomości, ale także w innym bezpiecznym miejscu. Jeśli posiadasz sejf, możesz schować je właśnie w nim i zamknąć. A jeśli nie, być może ktoś bliski zgodzi się przechować część przedmiotów? 

Inną opcją, która może się sprawdzić, jeśli masz ogródek, jest stworzenie „dziupli”. Umieść w niej część rzeczy i miej pewność, że będą one bezpieczne w razie wł

7

Poinformuj zaufanego sąsiada o wyjeździe

Żyjesz w dobrych relacjach z sąsiadami? Niedaleko Ciebie mieszka sąsiad, któremu zwyczajnie ufasz? W takim razie nie wahaj się poinformować go o swoim wyjeździe. Możesz także poprosić, aby był czujny i przekazał Ci informacje, gdy dostrzeże, że jacyś nieznajomi, podejrzani ludzie kręcą się blisko Twojej nieruchomości. Złodzieje często kilkukrotnie sprawdzają, czy ktoś przebywa w domu, czy też robią zdjęcia nieruchomości. 

Sąsiedzki monitoring może być najlepszym wariantem ochrony Twojego domu, więc nie rezygnuj z niego. Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że ten może się sprawdzić raczej tylko na starszych osiedlach, gdzie wśród mieszkańców stworzyła się społeczność. Niestety w przypadku tych młodszych często jest tak, że sąsiedzi się nie znają, ale jeśli jest inaczej i masz zaprzyjaźnionego sąsiada, skontaktuj się z nim przed wyjazdem i zapytaj, czy będzie sprawował pieczę nad Twoim mieszkaniem podczas nieobecności.

Jak zabezpieczyć dom przed wyjazdem obraz 2

Spędź wymarzony urlop ze spokojną głową

Pamiętaj, że bezpieczeństwo Twojego domu jest podstawą spokojnego urlopu. W końcu chyba nikt nie chciałby się dowiedzieć po powrocie z wakacji, że jego mieszkanie zostało okradzione, zalane czy spłonęło, prawda? Odpowiednio wcześniej zadbaj więc o kompleksowe ubezpieczenie swojego domu. Skontaktuj się z naszym agentem ubezpieczeniowym, który znajdzie dla Ciebie najkorzystniejszą ofertę produktu. Dzięki niemu będziesz mógł w pełni oddać się relaksowi, wiedząc, że Twoje mienie jest chronione. Wierzymy, że dzięki naszym wskazówkom wypoczniesz na 100%, a po powrocie nie zastaniesz żadnych przykrych niespodzianek, których obecność dosłownie w sekundę mogłaby zniszczyć efekty odpoczynku.
Wiadomość do eksperta

Sprawdź, jaką ofertę dla Ciebie przygotowaliśmy

Telefon do eksperta

Porozmawiajmy

Co sądzisz o naszych treściach?

Dajemy z siebie wszystko, aby odpowiedzieć na Twoje pytania!

Wystaw nam notę!
post