Ubezpieczamy24.com

Jak zabezpieczyć ładunek przed kradzieżą?

Podczas przewozu towarów zawsze istnieje ryzyko jego kradzieży, która niestety staje się coraz częstszym przypadkiem – zwłaszcza wartościowy ładunek staje się wyjątkowo łakomym kąskiem dla złodziei. Dowiedz się, w jaki sposób można ochronić przewożone towary, unikając jednocześnie przykrych konsekwencji związanych z jego kradzieżą.

Czy istnieje sposób, by uchronić się przed kradzieżą ładunku?

Z ryzykiem kradzieży transportowanego towaru każdego dnia muszą mierzyć się różnorodne firmy na całym świecie. Profesjonalni złodzieje korzystają obecnie z takich sposobów, które mogą zwieść nawet ostrożne osoby – członkowie grup przestępczych podszywają się między innymi pod przewoźników bądź spedytorów, znikając następnie bez śladu. Niestety, w takiej sytuacji ich odnalezienie często jest niemożliwe, zaś cała wina za kradzież towaru spada na osobie, która w praktyce nie miała z nią nic wspólnego.

Przedsiębiorstwa, którym szczególnie zależy na ochronie ładunku przed kradzieżą, powinny poddać swoich kontrahentów dokładnej weryfikacji oraz przede wszystkim ubezpieczyć się na takie ryzyko.
Z pewnością pozwoli to zminimalizować ryzyko wystąpienia tej przykrej sytuacji, jednak należy pamiętać, że ofiarą złodziei można stać się tak naprawdę na każdym etapie transportu, na przykład podczas postoju.

Jak skutecznie zadbać o bezpieczeństwo towaru?

Warto uwzględnić kilka poniższych porad, dzięki którym prawdopodobieństwo kradzieży będzie znacznie niższe. Przede wszystkim należy pamiętać, że:

Ubezpieczenie OCP lub Ubezpieczenie CARGO

Ubezpieczenie OCP szczególnie warto kupić, jeśli przewozimy towary o dużej wartości. W razie uszkodzenia towaru, firma przewozowa może zbankrutować z uwagi na konieczność pokrycia strat.

Natomiast ubezpieczenie CARGO to zabezpieczenie dla firm zlecających przewóz ładunku o dużej wartości.  Polisa co prawda nie ochroni jej właściciela od zrabowania mienia, jednak uchroni go przed stratami finansowymi, które w takim przypadku potrafią być bardzo duże. Warto też dokładnie zapoznać się z warunkami umowy i wybrać ubezpieczyciela, który zagwarantuje bezpieczeństwo również w chwili, gdy do rabunku dojdzie z powodu rażącego niedbalstwa lub podczas postoju na niestrzeżonym parkingu.

Odpowiednie procedury bezpieczeństwa

Każdy kierowca powinien nie tylko dokładnie zapoznać się z procedurami dotyczącymi bezpieczeństwa, ale także ich sumiennie przestrzegać. Dotyczy to zarówno zasad ustalonych przez przewoźnika, jak i tych, które obowiązują w miejscach załadunku i rozładunku towaru. Warto też uczulić pracowników, by starali się zachować dyskrecję w kwestii tego co i dokąd przewożą oraz gdzie zamierzają stacjonować w ramach postoju.

Systemy zabezpieczeń i dobra logistyka

Poziom bezpieczeństwa znacząco podniesie przywiązywanie uwagi do trasy, która prowadzić będzie do punktu docelowego. Rozsądnym rozwiązaniem jest wybór tych najmniej ryzykownych, uwzględniając przy tym trasy awaryjne, przykładowo na wypadek ewentualnych zamkniętych przejazdów. Ryzyko kradzieży z pewnością będzie mniejsze, gdy pojazd w czasie postoju znajdować się będzie na strzeżonym i dobrze oświetlonym parkingu. Niezależnie jednak od tego, auto przewożące towar powinno być również wyposażone w sprawne systemy zabezpieczeń – solidne kłódki, alarm antykradzieżowy czy GPS.

Złodziejskie szajki stosują coraz wymyślniejsze metody oszustw i kradzieży, przez co nawet najbardziej ostrożne osoby często dają się złapać w ich zasadzkę. Dobrze jest więc raz na jakiś czas zapoznać się z informacjami na temat najpopularniejszych sposobów kradzieży wybieranych przez rabusiów, jak również chętnie wybieranymi przez nich terenami, na których bezwstydnie dokonują kradzieży oraz rodzajami towarów, będących dla nich wyjątkowo atrakcyjnymi.

Jak zabezpieczyć ładunek przed kradzieżą – podsumowanie

Jak zatem można wywnioskować z powyższego artykułu, podczas transportu ładunków należy zwracać uwagę na wiele kwestii, aby nie narazić się na duże straty oraz niepotrzebny stres. Przede wszystkim jednak warto zaopatrzyć się w kompleksową polisę w firmie ubezpieczeniowej, która pozwoli przedsiębiorcom spać spokojnie, bez obawy o ogromne koszty, jakie w razie kradzieży towaru będą musieli ponieść. Wszelkie dodatkowe środki ostrożności są zdecydowanie potrzebne i z pewnością mogą zniechęcić złodziei, jednak pamiętaj – ryzyko kradzieży będzie istnieć niezależnie od twoich starań.

Skorzystaj z naszej oferty

Od wielu lat, pomagamy firmom z branży TSL, oferując im najwyższej jakości produkty ubezpieczeniowe. Kompleksowo zajmiemy się ubezpieczeniem Twojej firmy. W tym i zabezpieczymy ją od ryzyka kradzieży ładunku. Zapraszamy do kontaktu. 

ubezpieczenie oc spedytora obraz 1
Co sądzisz o naszych treściach?

Dajemy z siebie wszystko, aby odpowiedzieć na Twoje pytania!

Wystaw nam notę!
5/5 - (1 vote)