Ubezpieczamy24.com

Jak zachować się na miejscu kolizji?

Zdarzenia określane mianem kolizji drogowych z pewnością są mniej poważne w konsekwencjach, niż wypadki. Jednak pomimo tego zawsze są bardzo stresujące zarówno dla ofiar, jak i oczywiście sprawców. Okazuje się, że wiele osób nie ma pojęcia, jak prawidłowo zachować się, gdy dojdzie do takiej sytuacji. Wynika to nie tylko z niewiedzy, ale często właśnie stresu. Z tego powodu, na wszelki wypadek, warto odświeżyć sobie pewne zachowania. Sprawdź, co zrobić, gdy znajdziesz się na miejscu kolizji drogowej!

Co zrobić po kolizji drogowej?

Oczywiście łatwo o tym pisać, a trudniej zastosować się w rzeczywistości, ale…po kolizji drogowej najważniejsze jest to, aby zachować spokój. Nerwy oraz stres są bowiem najgorszym doradcą i to one często prowadzą do robienia nierozsądnych lub po prostu kompletnie niepotrzebnych rzeczy. Jeśli będziesz ofiarą takiego zdarzenia, pamiętaj, aby nie osądzać nikogo w tym momencie – doprowadzi to tylko do zaognienia całej sytuacji. Podobnie zachowuj się, będąc sprawcą kolizji, a więc unikaj szukania kozłów ofiarnych i zwalania winy na innych. Na to wszystko ewentualnie przyjdzie czas później.

Na początek zawsze upewnij się, czy nikt nie ucierpiał poważnie w zdarzeniu, a jeśli są ranni, koniecznie wezwij pogotowie. W takiej sytuacji, gdy straty dotyczą jedynie pojazdów, najlepiej usunąć wszystkie z drogi, aby nie blokowały ruchu. Pamiętaj, że stojące na środku jezdni auta stwarzają zagrożenie dla innych, poruszających się nią osób.

Jeśli dane auto jest uszkodzone tak bardzo, że nie da go się nawet zepchnąć na pobocze, ustaw w odpowiedniej odległości trójkąt ostrzegawczy. Przepisy wskazują, aby na zwykłych drogach było to około 30-50 metrów od uszkodzonego samochodu. Na autostradach i drogach ekspresowych trzeba zachować dużo większy odstęp – mniej więcej 100 m. Na trasach szybkiego ruchu najlepiej także nie siedzieć w pojazdach, tylko wysiąść z nich u udać się za barierki.

Czy po kolizji drogowej trzeba wzywać Policję?

Wezwanie Policji jest obowiązkowe w przypadku wszelkich zdarzeń drogowych, w których wyniku ucierpieli ludzie. Jeśli są ranne osoby, musisz zadzwonić po stosowne służby. W pozostałych przypadkach nie ma takiej potrzeby.

Jak zachować się na miejscu kolizji? 4

Policję wzywa się także wtedy, gdy uczestnicy kolizji drogowej nie potrafią dojść do porozumienia. Aby otrzymać odszkodowanie z OC, należy ustalić sprawcę zdarzenia i wypełnić odpowiednie dokumenty. Gdy żadna z osób nie uznaje się za winną, trzeba wezwać policjantów, którzy przeanalizują sytuację i na tej podstawie wskażą sprawcę. Pamiętaj, że w takiej sytuacji nałożą oni mandaty i naliczą punkty karne – czasem dostają je także ofiary. Oczywiście od ich decyzji zawsze można się odwołać, kierując sprawę do sądu.

Są jednak pewne wyjątki od powyższych sytuacji. Policję należy bowiem wezwać na miejsce kolizji drogowej zarówno wtedy, gdy są ofiary w ludziach, jak i kiedy:

Oświadczenie po kolizji drogowej – co powinno się w nim znaleźć?

Na początek ważna uwaga – jeśli jesteś ofiarą kolizji drogowej, nigdy samodzielnie nie spisuj oświadczenia po takich zdarzeniu. Choć nie ma takiego obowiązku, tak najlepiej, jeśli zrobi to sprawca. W przeciwnym wypadku zawsze istnieje ryzyko, że w przyszłości wyprze się on treści zawartej w takim dokumencie. Pamiętaj, że jego własnoręczny podpis to za mało – sąd zawsze może obalić prawdziwość takiego oświadczenia.

Dla własnego spokoju warto zawsze mieć w aucie wydruk ze wzorem takiego dokumentu. W przeciwnym wypadku będziesz musiał przygotować go samodzielnie. W oświadczeniu koniecznie muszą znaleźć się następujące informacje:

Pamiętaj, że na oświadczeniu muszą podpisać się wszyscy uczestnicy zdarzenia, łącznie ze sprawcą. Dokument powinien być przygotowany w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach.

Jesteś ofiarą kolizji drogowej? Jak najszybciej zgłoś się do ubezpieczyciela

Pamiętaj, że ofiarom kolizji drogowych przysługuje odszkodowanie z polisy OC sprawcy, które ma pokryć np. koszty naprawy pojazdu. Aby uzyskać pieniądze, musisz mieć oświadczenie z podpisem sprawcy oraz danymi jego ubezpieczalni. Skontaktuj się z firmą ubezpieczeniową i zgłoś, że doszło do takiego zdarzenia. Pamiętaj, że przedsiębiorstwa te wymagają natychmiastowego zgłoszenia, dlatego zrób to jeszcze w tym samym dniu.

Jeśli natomiast chcesz ubiegać się o odszkodowanie z AC, możesz to zrobić w przeciągu 7 dni od zdarzenia. Po tym terminie ubezpieczyciel może odmówić przyjrzenia się sprawie i wypłaceniu pieniędzy.

Ubezpieczenia samochodu OC/AC

Jeśli potrzebujesz kompleksowego ubezpieczenia komunikacyjnego, koniecznie sprawdź naszą ofertę. Zapewniamy najlepsze polisy OC/AC!

ubezpieczenie komunikacyjne obrazek
Co sądzisz o naszych treściach?

Dajemy z siebie wszystko, aby odpowiedzieć na Twoje pytania!

Wystaw nam notę!
5/5 - (1 vote)