Ubezpieczamy24.com

Jakie dokumenty powinien posiadać przewoźnik?

Jeśli działasz jako przewoźnik drogowy, powinieneś pamiętać o tym, że wykonując transporty musisz mieć przy sobie komplet dokumentów. Dotyczą one nie tylko prowadzonej działalności, ale także posiadanych uprawnień zawodowych oraz transportowanych towarów. Duża część z nich powinna znajdować się dobrze zabezpieczona w siedzibie firmie, ale są również takie, które należy przekazać kierowcy odpowiedzialnemu za przewóz ładunku. Brak nawet jednego z nich to ryzyko wysokiej kary finansowej, jaką może nałożyć m.in. ITD podczas kontroli drogowej. Z tego powodu w artykule podpowiadamy, jakie dokumenty są obowiązkowe dla przewoźnika – poznaj je już teraz!

Jakie dokumenty musi posiadać kierowca przewożący ładunek?

Zaczniemy od towarowych transportów drogowych i dokumentów, które w tym przypadku kierowca zawsze musi posiadać przy sobie. Zalicza się do nich:

jakie dokumenty powinien posiadać przewoźnik obraz 2-min

Do tego pamiętaj o dokumentach związanych z transportowanym towarem. List przewozowy jest obowiązkowy, ale dodatkowo dobrze, jeśli kierowca ma w pojeździe faktury VAT związane z ładunkiem.

Sprawdź też: Ubezpieczenie odpowiedzialności materialnej kierowcy zawodowego – co to jest?

Jakie dokumenty musi mieć kierowca przewożący ludzi?

Najważniejszym dokumentem, który w tym przypadku musi posiadać kierowca, jest zezwolenie na realizację krajowego lub międzynarodowego przewozu osób. Dodatkowo jeśli przejazdy mają charakter regularny, niezbędny jest również aktualny rozkład jazdy. Co ważne, jest on obowiązkowy także wtedy, gdy przewóz ma charakter prywatny, ale wykonywany jest na trasach międzynarodowych. Kolejny wymagany dokument to kopie umów związanych z realizowanym przewozem osób. Jeśli transporty mają charakter okazjonalny, potrzebne będzie również zezwolenie na ich wykonywanie (może być kopia, ale z poświadczeniem o zgodności z oryginałem).

Transport szczególny – o jakich dokumentach należy pamiętać?

Zdarza się także, że kierowca realizuje zlecenie związane z tzw. transportem szczególnym. Zalicza się do nich m.in. przewóz materiałów niebezpiecznych, gdzie obowiązkowe jest posiadanie świadectwa ADR oraz odpowiednich, związanych z nim instrukcji.

Inne popularne rodzaje transportów szczególnych dotyczą takich towarów, jak:

Sprawdź też: Transport HDS – co to jest i do czego służy?

Dokumenty, które trzeba mieć w pojeździe realizując przewozy międzynarodowe

Wspomniane wcześniej dokumenty dla kierowcy zajmującego się przewozem towarów w przypadku transportów międzynarodowych trzeba uzupełnić o kilka dodatkowych. Podstawą jest oczywiście zezwolenie na wykonywanie takich zleceń, w tym kabotaż, jeśli jest planowany.

Oprócz tego kierowca musi obowiązkowo posiadać międzynarodowy list przewozowy, czyli CMR. Zawarte są w nim szczegółowe informacje na temat zlecającego transport, odbiorcy towaru oraz przewoźnika. Co ważne, musi być on sporządzony w 3 identycznych egzemplarzach.

Do powyższych dokumentów dochodzą jeszcze:

Jakie dokumenty firma przewozowa musi trzymać w swojej siedzibie?

Choć opisaliśmy już sporo dokumentów, tak ich lista niestety wciąż nie jest kompletna. Powyższe powinien posiadać przy sobie kierowca, natomiast jest jeszcze wiele takich, które muszą być przechowywane w siedzibie przewoźnika. Podstawą są certyfikaty związane z kompetencjami zawodowymi oraz zezwolenia (koniecznie oryginały) na wykonywanie zawodu w branży przewozów drogowych.

jakie dokumenty powinien posiadać przewoźnik obraz 1-min

Do tego przewoźnik musi mieć w swojej siedzibie:

W całym tym gąszczu pamiętaj, że dokumenty te należy przechowywać w bezpiecznym miejscu i stale je aktualizować. Do tego niezbędne jest, aby śledzić aktualne przepisy prawa w tym zakresie, aby móc odpowiednio się do nich dostosowywać.

Jak długo przewoźnik musi przechowywać dokumenty w siedzibie?

Zgodnie z przepisami przewoźnik ma obowiązek przechowywania dokumentów swoich pracowników przez cały okres ich zatrudnienia. Oczywiście musisz pamiętać o tym, że niektóre z nich muszą być regularnie wymieniane, gdyż dość szybko tracą ważność. Dotyczy to m.in. wyników badań lekarskich oraz psychologicznych, które należy odnawiać okresowo.

Do tego należy dodać jeszcze jeden obowiązek. Jeśli jako przewoźnik będziesz mieć kontrolę w siedzibie swojej firmy lub takiej zostanie poddany kierowca w czasie realizacji transportu, otrzymasz stosowne, związane z tym dokumenty. Zgodnie z przepisami musisz przechowywać je przez okres minimum roku. Niestety choć nierzadko dokumentacja ta jest niezwykle rozbudowana i zabiera mnóstwo miejsca, tak trzeba ją przechowywać. Za ewentualny jej brak przewidziane są bardzo dotkliwe kary finansowe.

Pamiętaj o skrupulatnym archiwizowaniu dokumentów związanych z działalnością przewoźnika

Niestety jak widzisz, lista dokumentów, które jako przewoźnik musisz posiadać jest długa. Za brak chociaż jednego z nich możesz dostać wysoką karę finansową, dlatego warto skrupulatnie podchodzić do spraw biurowych. Przechowuj całą dokumentację w bezpiecznym miejscu i dbaj o to, aby regularnie ją aktualizować. Porządek w dokumentach jest ważny, gdyż pozwoli Ci uniknąć wielu komplikacji w czasie prowadzenia działalności gospodarczej.

ubezpieczenia korporacyjne obraz 2

Zabezpiecz swój transport i firmę

Zapraszamy Cię do współpracy z naszą multiagencją ubezpieczeniową. Oferujemy nie tylko szeroką gamę ubezpieczeń dostosowanych do potrzeb branży transportowej, ale również pełne wsparcie i doradztwo w zakresie zarządzania ryzykiem.
Wiadomość do eksperta

Sprawdź, jaką ofertę dla Ciebie przygotowaliśmy

Telefon do eksperta

Porozmawiajmy

Co sądzisz o naszych treściach?

Dajemy z siebie wszystko, aby odpowiedzieć na Twoje pytania!

Wystaw nam notę!
post