Ubezpieczamy24.com

Jakie ubezpieczenie turystyczne?

Karta EKUZ – czy chroni skutecznie w Europie?

Przewrotnie zacznijmy może od tego ubezpieczenia, które teoretycznie należy się każdej osobie zatrudnionej na terenie Polski.

karta ekuz

Jeśli pracujesz i odprowadzasz składki do NFZ, możesz postarać się o wydanie tzw. karty EKUZ. Jest to ochrona medyczna na terenie całej Unii Europejskiej (i kilku dodatkowych krajów), która teoretycznie powinna zapewniać Ci spokój. Nic jednak bardziej mylnego!

Ograniczenia karty EKUZ

W ramach EKUZ możesz korzystać w innych krajach jedynie z tych świadczeń, które są tam dostępne bezpłatnie. Co gorsza, taka ochrona nie gwarantuje Ci absolutnie pierwszeństwa w dostępie do opieki medycznej. W praktyce oznacza to, że na przykład jeśli doznasz poważnego wypadku w górach, możesz być pociągnięty do zapłacenia kosztów związanych z transportem helikopterem. Zapewne nie musimy Ci udowadniać, że koszty będą tutaj bardzo wysokie, prawda?

Wykupienie dodatkowej polisy zawsze jest więc absolutną podstawą, nawet wtedy, gdy podróżujesz w obrębie Unii Europejskiej. W takim razie jakie ubezpieczenie turystyczne wybrać?

ubezpieczenie turystyczne 2

Planujesz podróż i nie chcesz się martwić?

Sprawdź ofertę

Suma gwarancyjna w ubezpieczeniu turystycznym

Swoje poszukiwania powinieneś zacząć przede wszystkim od weryfikacji polisy pod kątem wysokości sumy ubezpieczeniowej. Czym ona jest?

Jakie ubezpieczenie turystyczne? 10

To po prostu maksymalna kwota, jaką firma ubezpieczeniowa może wypłacić w ramach konkretnego świadczenia, w tym przypadku opieki medycznej.

Sugerowane kwoty dla sumy gwarancyjnej

Teoretycznie oczywiście im wyższa będzie to kwota, tym lepiej. Z drugiej jednak strony pamiętaj, że przepłacanie za zbyt duże ubezpieczenie również nie ma większego sensu. Tutaj polecamy kierować się sugerowanymi kwotami przeciętnej sumy ubezpieczeniowej, zależnej od regionu świata, do którego się wybierasz. 

Kraje Starego Kontynentu

Suma ubezpieczeniowa w okolicach 30 tysięcy euro.

Kraje poza Europą

Suma ubezpieczeniowa w okolicach 60 tysięcy euro.

Stany Zjednoczone, Kanada i Australia

Przynajmniej 100 tysięcy euro.

W tym ostatnim przypadku zdecydowanie polecamy rozejrzeć się za polisami, które nie wprowadzają limitów świadczeń. W takiej opcji firma zapłaci po prostu tyle, ile w danym przypadku będzie trzeba. USA słyną z bardzo nowoczesnej, ale jednocześnie i najdroższej na świecie służby zdrowia. Tam nawet niepozorny wypadek może skończyć się niestety bardzo dużymi kosztami.

Musisz dodatkowo dokładnie sprawdzić, jakie ubezpieczenie wybrać w momencie, gdy cierpisz na chorobę przewlekłą. Ponieważ ryzyko wystąpienia groźnej sytuacji jest większe, firma ubezpieczeniowa naliczy niestety wyższą składkę. Jeśli zataisz swoją chorobę przewlekłą i coś złego stanie się na Twoim urlopie, ubezpieczyciel będzie miał prawo odmówić wypłaty świadczenia. Solidnie powinny dodatkowo przeczytać regulamin polisy kobiety w ciąży. Niektóre firmy ubezpieczeniowe również od takich osób wymagają wpłaty nieco wyższej składki.

Pakiet ubezpieczenia turystycznego z NNW i OC

Do tej pory skupialiśmy się wyłącznie na ochronie medycznej. W czasie wakacji grozi Ci jednak więcej nieprzyjemnych sytuacji, niż tylko wypadek lub choroba. ​

ubezpieczenie podróżne obrazek

Wystarczy przecież, że wysiadając z autokaru na parkingu uszkodzisz w stosującym gdzieś obok samochodzie lusterko. Co wtedy? Oczywiście będziesz musiał pokryć właścicielowi wszystkie straty. Tutaj do gry wchodzi OC, a więc ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Świadczenie wypłacane jest wtedy, gdy z własnej winy poczynisz jakieś szkody.

Kolejny ważny pakiet, który warto dokupić (często nie ma go w polisie podstawowej), jest NNW. To dodatkowa ochrona na wypadek doznania trwałego uszczerbku na zdrowiu lub nawet śmierci. W tym pierwszym przypadku ubezpieczony otrzymuje po prostu odszkodowanie. Wylicza się je na podstawie sumy ubezpieczeniowej. W każdym regulaminie można znaleźć tabelkę, która dokładnie prezentuje, ile procent tej sumy będzie wypłacone przy konkretnym zdarzeniu. Gdyby w wyniku wypadku ubezpieczony zmarł, wtedy ubezpieczalnia wypłaca całą sumę gwarancyjną, oczywiście na konto najbliższej rodziny.

Na co uważać kupując ubezpieczenie turystyczne

ubezpieczenie podróżne obrazek 3

Wybór odpowiedniej sumy ubezpieczenia oraz skonfigurowanie pakietu NNW i OC – to nadal nie wszystkie kwestie, o których trzeba pamiętać w przypadku tych polis. Wakacje bowiem dla wielu osób wiążą się oczywiście ze spożywaniem alkoholu. Nie ma w tym nic złego, ale z punktu widzenia ubezpieczyciela wypadek osoby będącej pod wpływem, może być podstawą do nieuznania roszczenia klienta.

Klauzula alkoholowa w ubezpieczeniu turystycznym

Będąc na urlopie nie trzeba się jednak ograniczać, wystarczy odpowiednio zabezpieczyć się na wypadek takiej sytuacji. Praktycznie każda firma ubezpieczeniowa stosuje klauzulę alkoholową, którą jednak da się wyłączyć z umowy, poprzez dopłacenie do składki. Wtedy ubezpieczyciel pokryje koszty leczenia czy transportu medycznego, nawet wtedy, gdy do wypadku dojdzie po alkoholu. Jeśli nie jesteś totalnym abstynentem, to naprawdę powinieneś zwrócić na to uwagę.

Ubezpieczenie bagażu w pakiecie ubezpieczenia turystycznego

Przy okazji pamiętaj, że polisa tego typu może chronić nie tylko Ciebie, ale także Twój majątek. Polecamy tutaj szczególnie wykupienie dodatkowego pakietu ubezpieczenia bagażu. Możesz go stracić na lotnisku, może paść on łupem złodzieja, a i zawsze jest szansa, że podczas transportu coś zostanie uszkodzone. Ubezpieczyć możesz również swoje urządzenia elektroniczne, jak i specjalistyczny sprzęt (na przykład narty – sprawdź Ubezpieczenie na narty, profesjonalne aparaty fotograficzne, rower, itp.).

Ubezpieczenie sportów ekstremalnych

Kolejna istotna kwestia dotyczy osób uprawiających sporty ekstremalne. Nie każdy jeździ przecież na wakacje tylko po to, aby wypoczywać na plaży albo zwiedzać zabytki i urokliwe miejsca okolicy. Narciarstwo, skoki ze spadochronem, pływanie na desce surfingowe, snowboard…to tylko przykłady sportów ekstremalnych. Pamiętaj o tym, że standardowa polisa ubezpieczeniowa nie daje w tym przypadku ochrony. Jeśli na przykład złamiesz sobie nogę zjeżdżając na nartach, firma może odmówić wypłaty odszkodowania.

Powinieneś więc zawczasu wykupić odpowiedni pakiet opcjonalny, rozszerzający ochronę. Każda firma ubezpieczeniowa podchodzi do tego inaczej, a więc warto negocjować warunki cenowe, zakres ochrony oraz sumę ubezpieczeniową.

Jakie ubezpieczenie turystyczne do pracy za granicą

Czas zająć się teraz pewnym wyjątkowym przypadkiem. Nie każdy wyjeżdża bowiem do innego kraju po to, aby w nim wypoczywać.

Jakie ubezpieczenie turystyczne? 11

Sporo osób jedzie zająć się pracą sezonową, pozostając na terenie obcego państwa przez kilka tygodni czy nawet miesięcy. Wtedy również powinno się wykupić ubezpieczenie turystyczne, choć będzie miało ono nieco inną firmę.

Klasyczna polisa tego typu zapewnia ochronę, gdy to wypadku dojdzie w ramach zwykłej turystyki. Jeśli jednak chcesz pracować w innym kraju, musisz o tym poinformować firmę ubezpieczeniową. Zostanie Ci zaproponowana dodatkowa ochrona. Pamiętaj o tym, że w przypadku niektórych firm będziesz musiał zadeklarować, czy Twoja praca jest umysłowa, czy może fizyczna.

Praca fizyczna to taka, która opiera się przede wszystkim na sile ludzkich mięśni, ale także dotyczy zręcznościowych prac manualnych. Warto wiedzieć, że do tej kategorii zalicza się również wolontariat oraz odbywanie praktyk zawodowych.

W przypadku pracy umysłowej mamy najczęściej do czynienia z tzw. posadą za biurkiem. Siła nie jest tutaj zbyt istotna, człowiek wykorzystuje przede wszystkim swój intelekt. Do tej kategorii zalicza się oczywiście również między innymi prowadzenie konferencji oraz różnego rodzaju szkoleń.

Jakie ubezpieczenie turystyczne – co najbardziej wpływa na cenę?

Oferty firm ubezpieczeniowych w pewnych miejscach mogą być ze sobą zbieżne, ale na pewno zawsze będą się one różnić ceną. Wynika to z tego, że każdy ubezpieczyciel stosuje własne kryteria, według których ocenia ryzyko podpisania umowy z konkretnym klientem. Ocena ta jest kwestią indywidualną, ale istnieje kilka standardowych aspektów, które zawsze mają duży wpływ na wysokość składki. Zalicza się do nich przede wszystkim:

Charakter urlopu

Najmniej zapłacisz za standardową polisę turystyczną. Jeśli zamierzasz uprawiać dodatkowo ekstremalne sporty lub pracować, cena na pewno będzie wyższa.

Pakiety dodatkowe

Z oczywistych względów, im więcej pakietów dokupisz, tym wyższa będzie łączna składka.

Wiek ubezpieczonego

Zasada jest tutaj prosta – im młodsza osoba, tym niższa kwota składki. U starszych osób ryzyko choroby lub doznania wypadku jest po prostu większe.

Docelowy kraj wyjazdu

Wyjazd do Francji na pewno będzie mniej ryzykowny, niż chociażby do Iranu czy Afganistanu. Cel podróży, a więc kraj i kontynent mają więc duży wpływ na cenę polisy.

Czas pobytu

Im dłuższy wyjazd, tym wyższa będzie cena polisy.

Jak widzisz, nie da się jednoznacznie określić, ile może kosztować polisa. Najprostsza ochrona to często wydatek rzędu zaledwie 2-3 zł dziennie. Wszystko jednak zależy od tego, czego oczekujesz od takiego ubezpieczenia. Pamiętaj również o tym, że oferty firm ubezpieczeniowych mogą się od siebie diametralnie różnić. Jeśli chcesz znaleźć najlepsze i najtańsze ubezpieczenie turystyczne, zawsze możesz skorzystać z naszej pomocy. Przygotowaliśmy specjalny kalkulator, dzięki któremu szybko wyliczysz składkę. Dodatkowo pracują u nas doświadczeni agenci – dopasujemy zakres polisy do indywidualnych potrzeb i upewnimy się, że zapewni ona maksymalną ochronę!

Sprawdź też: Ubezpieczenia na wyjazd za granicę

Jakie ubezpieczenie turystyczne polecacie

Znalazłeś już idealne ubezpieczenie turystyczne? Nie rozpędzaj się w takim razie i nie podpisuj umowy w ciemno! Zawsze na koniec dokładnie zapoznaj się z warunkami polisy. Każda firma ubezpieczeniowa przygotowuje tzw. OWU. Jest to dokument zawierający Ogólne Warunki Umowy, który powinieneś rzetelnie przeczytać. Znajdziesz tam wszelkie szczegóły związane z tym, jak zgłaszać ewentualne szkody, za co firma jest odpowiedzialna a za co nie, jakie są wyłączenia i wiele więcej.

Bardzo często to właśnie tutaj możesz znaleźć tajemnicę zaskakująco niskiej ceny polisy ubezpieczeniowej. Oczywiście tak samo jak nie zawsze to co tanie musi być najgorsze, tak i drogie oferty wcale nie muszą okazać się najlepsze.

Jakie ubezpieczenie turystyczne najlepsze

Jakie ubezpieczenie turystyczne? 12

Wciąż nie wiesz, jakie ubezpieczenie turystyczne wybrać? Doskonale rozumiemy Twój problem! Na rynku działa mnóstwo firm ubezpieczeniowych. Każda z nich proponuje wiele pakietów i opcji dodatkowych, a i w każdym przypadku warunki będą się od siebie różniły. Dodatkowo powinieneś dokładnie przeczytać wszystkie warunki, zanim podejmiesz ostateczną decyzję. 

Nie ryzykuj więc – już dziś zgłoś się do nas. Po prostu wypełnij formularz, w którym podasz wszystkie dane niezbędne do przygotowania najlepszego pakietu ubezpieczeniowego. Porównamy oferty, odpowiednio je skonfigurujemy i zaprezentujemy Ci wszystkie te, które idealnie sprostają Twoim oczekiwaniom. Z naszą pomocą będziesz naprawdę bezpieczny na wakacjach!

Powiązane tematy:

Ubezpieczenie podróżne

Co sądzisz o naszych treściach?

Dajemy z siebie wszystko, aby odpowiedzieć na Twoje pytania!

Wystaw nam notę!
post

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *