Ubezpieczamy24.com

Koszt ubezpieczenia samochodu

Idealny kierowca to taki, który jest w średnim wieku, nigdy w swojej karierze nie spowodował żadnego wypadku, a do tego posiada w miarę nowy samochód. Tak w ogromnym skrócie wygląda kandydat idealny na klienta firmy zajmującej się ubezpieczeniami komunikacyjnymi OC. Tak naprawdę jednak na koszt ubezpieczenia samochodu ma wpływ mnóstwo różnorodnych czynników, w dużej mierze indywidualnych dla konkretnego ubezpieczyciela. Bardzo trudne byłoby omówienie ich wszystkich, ale postaramy się nieco przybliżyć temat i pokazać kilka z tych elementów, które mają zdecydowanie największy wpływ na wysokość składki.

 

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu?

koszt ubezpieczenia samochodu

Bardzo istotnym wyznacznikiem ceny zakupu polisy jest oczywiście doświadczenie kierowcy, a konkretniej to, ile lat jeździ on już swoim samochodem bez spowodowania kolizji. Na tej podstawie wyliczane są zniżki za bezszkodową jazdę, które mogą sięgać nawet 70%. Zazwyczaj przyjmowało się, że 5-6 lat jazdy bez szkody to zniżki maksymalne, ale obecnie wiele zależy tutaj od samej firmy ubezpieczeniowej.

Drugim bardzo ważnym czynnikiem jest wiek kierowcy. Koszt ubezpieczenia samochodu w przypadku kierowcy świeżo upieczonego będzie dość wysoki z dwóch powodów. Po pierwsze nie mógł on jeszcze zdobyć doświadczenia, a więc nie posiada żadnych zniżek. Po drugie, jednak gdy kierowcą jest osoba poniżej 26 roku życia, to zalicza się do grupy statystycznej, która powoduje na drogach najwięcej kolizji. W efekcie taki kierowca ma jeszcze zwyżki do podstawowej ceny polisy bez zniżek. Brak szkód w ostatnich latach oraz wiek średni kierowcy są najczęściej najbardziej punktowane na rynku i takie osoby płacą najmniej.

Koszt ubezpieczenia samochodu z więcej niż jednym właścicielem

Co w przypadku aut posiadających wielu właścicieli? Z reguły firma ubezpieczeniowa bierze pod uwagę zniżki tej osoby, która ma ich najwięcej. Z drugiej jednak strony badana jest historia wypadkowa każdego ze współwłaścicieli i jeśli znajdzie się coś negatywnego, to cena automatycznie idzie w górę. Więcej zapłacimy również za młodego współwłaściciela. Jeśli do auta zarejestrujemy swoje dziecko poniżej 26 roku życia, to musimy liczyć się ze znaczną podwyżką składki polisy.

W bardzo łatwy sposób można jednak sprawdzić to, jak koszt ubezpieczenia samochodu zmieni się przy więcej niż jednym właścicielu pojazdu. Wystarczy zajrzeć na naszą stronę i skorzystać z prostej porównywarki cen ubezpieczeń, która opiera swoje działanie na ofertach wszystkich najpopularniejszych dzisiaj firm ubezpieczeniowych. To najszybszy i najwygodniejszy sposób na wyszukanie możliwie najtańszego ubezpieczenia.

Koszt ubezpieczenia samochodu, a miejsce rejestracji

Dwie osoby w takim samym wieku, z takimi samymi zniżkami i nawet z identycznymi samochodami z tego samego rocznika mogą zapłacić różne wysokości składek tylko dlatego, że ich auta zarejestrowane są w innych lokalizacjach. Tak, to również wpływa na koszt ubezpieczenia samochodu i to w wielu przypadkach bardzo wyraźnie.

Firmy ubezpieczeniowe bardzo skrupulatnie posiłkują się różnymi danymi statystycznymi do wyliczania wysokości składki i jedną z nich jest właśnie ryzyko pojawienia się szkody w danej lokalizacji. Jeśli dana osoba mieszka na wsi czy w małym miasteczku, gdzie ryzyko szkody jest niewielkie, to automatycznie składka będzie sporo niższa. Mieszkaniec dużego miasta bądź regionu o bardzo złych statystykach wypadkowych spotka się z ceną o wiele wyższą.

Koszta ubezpieczenia samochodu, a jego wiek

koszt ubezpieczenia samochodu obrazek 2

Niestety musimy również pamiętać o tym, że na koszt ubezpieczenia samochodu ma również wpływ wiek samego pojazdu. Choć wiele osób uważa ten wyznacznik za mocno niesprawiedliwy, to jednak dla większości firm ubezpieczeniowych starszy pojazd oznacza gorszy jego stan techniczny, a co za tym idzie większe ryzyko spowodowania wypadku na drodze.

Koszt ubezpieczenia samochodu pojemność silnika

Podobnie podchodzi się do pojemności silników. Im większe oraz mocniejsze, tym wyższa będzie składka, gdyż według ubezpieczycieli zachęca to do agresywniejszej jazdy.

Nie trzeba jednak być skazanym na bardzo wysokie składki. Wiele firm nie podchodzi tak rygorystycznie do kwestii wyliczania kwoty za ubezpieczenie, a do tego oferuje wiele ciekawych rabatów marketingowych. Zachęcamy do odpowiedzenia naszej strony.

Oblicz składkę OC/AC

Przejrzysty kalkulator ubezpieczeń OC oraz AC pozwoli na wyszukanie najtańszej oferty w kilka chwil. Kalkulator pozwala również porównywać oferty ubezpieczeniowe, jak i daje możliwość wygodnego zakupu polisy online. Oblicz składkę OC już teraz!

Być może zainteresuje Cię również nasz artykuł: Najtańsze ubezpieczenia OC

Co sądzisz o naszych treściach?

Dajemy z siebie wszystko, aby odpowiedzieć na Twoje pytania!

Wystaw nam notę!
5/5 - (1 vote)

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *