Ubezpieczamy24.com

Na co zwrócić uwagę, kupując używany ciągnik siodłowy?

Podczas wyboru ciągnika siodłowego zdecydowanie należy kierować się potrzebami firmy – wyłącznie wtedy będzie on w stanie spełnić swoją rolę. Czym się kierować, wybierając używany ciągnik siodłowy? Lepszym wyborem będzie egzemplarz samodzielny, czy też wyposażony w naczepę? Na te i inne pytania odpowiedź poznasz w poniższym artykule.

Jak wybrać najlepszy ciągnik siodłowy? 

Decydując się na zakup ciągnika siodłowego należy mieć na uwadze lokalizację, na terenie której pojazd będzie się poruszał. Warto wiedzieć, że ciągniki poruszające się po krajowych drogach są innego typu niż pojazdy wykorzystywane do pokonywania tras poza jego granicami.

zakup używanego ciągnika siodłowego obraz 1

Jak wybrać odpowiedni ciągnik siodłowy? Samochody ciężarowe i ich parametry

Ciągnik siodłowy do małego i dużego przedsiębiorstwa – na co zwrócić uwagę?

Jednymi z różnic pomiędzy małą a dużą firmą jest fakt, że niewielkie przedsiębiorstwo posiada najczęściej niższy budżet oraz mniejszą flotę pojazdów. Duże przedsiębiorstwa muszą być natomiast wyposażone w pojazdy, które sprostają trudniejszym zadaniom. Zdarza się, że małe firmy posiadają na stanie wyłącznie jeden ciągnik siodłowy – powinien być on zatem uniwersalny, czyli wyposażony w silnik o dużej mocy, mieć regulowane kopyto oraz być dostosowany do restrykcyjnych norm spalania. 

Im większe przedsiębiorstwo, tym na bardziej różnorodne zadania musi być ono przygotowane. Niektóre zlecenia mogą obejmować drogi krajowe, inne zaś zagraniczne, w związku z tym każdy z ciągników powinien odpowiadać na konkretne potrzeby firmy. Jeżeli firma realizuje duże zlecenia, transportując ładunki o dużej masie, w jej flocie zdecydowanie musi znaleźć się pojazd wyposażony w większą ilość osi, wspomaganie hamulców oraz mocny silnik.

Ciągnik siodłowy z naczepą – jak wybrać najlepszy?

Często zdarza się, że sprzedawca oferuje zestaw, w którym znajduje się ciągnik wraz z naczepą. Zakup ten z pewnością będzie korzystny, jeżeli firma potrzebuje konkretnego rozwiązania do przewozu określonych ładunków. Jest to mniej kosztowny sposób na zagospodarowanie potrzeb przedsiębiorstwa, jednak warto jednocześnie zaznaczyć, że ciężko jest znaleźć naczepę, której parametry w pełni pokrywają potrzeby firmy. Z tego też względu, lepszym rozwiązaniem może okazać się oddzielny zakup ciągnika i naczepy. Zawsze można również zdecydować się na zakup używanego zestawu, jak i ciągnika lub wyłącznie samej naczepy.

Na co zwrócić uwagę, kupując używany ciągnik siodłowy? Podsumowanie

Używane pojazdy to dobra alternatywa dla zakupu nowych ciągników siodłowych – pod warunkiem jednak, że będą one spełniać pewne kryteria. Ich zaletą jest przede wszystkim fakt, że są one po prostu tańsze niż całkiem nowe auta. Posiadając ograniczony budżet, zakup używanego ciągnika będzie więc rozsądniejszy, gdyż można w ten sposób nabyć pojazd o naprawdę dobrych parametrach i w dodatku po korzystnej cenie. Ponadto, na nowe ciągniki siodłowe trzeba poczekać dłuższy czas, zaś używane dostępne są niemal od ręki.

Chcąc dokonać dobrego zakupu używanego ciągnika, warto zwrócić uwagę zwłaszcza na jego kwestie techniczne. Przede wszystkim, trzeba dokładnie sprawdzić stan silnika, przebieg auta, jego ogumienie i zawieszenie, a także historię eksploatacji interesującego modelu. Sprzedawca powinien zaś okazać wszelkie dokumenty, które związane są z konkretnym pojazdem. Należy też dokładnie sprawdzić stan kabiny i co istotne, zbadać dany ciągnik na wyspecjalizowanej stacji diagnostycznej.

Podsumowanie

Ciągnik siodłowy to narzędzie pracy, które powinno być niezawodne, aby zapewnić bezpieczeństwo kierowcy, innym kierowcom znajdującym się na drodze oraz transportowanym ładunkom. W związku z tym, wybór pojazdu nie powinien przebiegać powierzchownie i pospiesznie – zdecydowanie warto poświęcić więcej czasu lecz upewnić się, że wybrany model ciągnika będzie tym odpowiednim do wykonywania zadań powierzanych firmie.

Mamy nadzieję, że nasze wskazówki przydadzą Ci się w wyborze używanego ciągnika siodłowego. W razie czego, jeśli szukasz najlepszej oferty na ubezpieczenie ciągnika siodłowego, to koniecznie złóż zapytanie o naszą ofertę.

Co sądzisz o naszych treściach?

Dajemy z siebie wszystko, aby odpowiedzieć na Twoje pytania!

Wystaw nam notę!
3/5 - (2 votes)