Co kryje się pod pojęciem transportu kabotażowego?
Na początek warto podkreślić, że kabotaż dotyczy wyłącznie transportu towarów i to realizowanych w celach zarobkowych. Obejmuje sytuacje, w których dany przewoźnik świadczy usługę przewozową na terenie kraju innego, niż ma zarejestrowaną działalność.
Najłatwiej wytłumaczyć to na podstawie prostego przykładu. Załóżmy, że zarejestrowana w Polsce firma przewiozła ładunek z tego kraju do Niemiec. Tam z kolei przyjęła zlecenie transportowe, w ramach którego odbiera towar i dostarcza go w punktach ulokowanych na terenie Niemiec. Tym samym zrealizowała transport kabotażowy.
Bardzo istotne jest to, że taka usługa ma charakter wyłącznie tymczasowy i jest w pewnym stopniu limitowana przepisami prawa. Jej celem jest przede wszystkim ograniczenie zjawiska tzw. pustych przejazdów, przez które przewoźnicy narażeni są na wysokie straty finansowe. W przypadku naszego regionu transportami kabotażowymi może zajmować się każdy przewoźnik mający działalność zarejestrowaną w UE bądź kraju należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG).
Jak ciekawostkę warto dodać, że sama nazwa kabotaż wzięła się od nazwiska włoskiego podróżnika Giovanniego Cabota. W XV wieku odkrywał nowe lądy, żeglując wzdłuż ich linii brzegowych i przemieszczając się pomiędzy portami w tym samym kraju.