721 676 315 lub 534 460 198
12 miesięcy ago · by ·

OC przewoźnika drogowego – co to jest?

Co to jest OC przewoźnika drogowego?

Ubezpieczenie OC przewoźnika drogowego zapewnia przede wszystkim ochronę na wypadek uszkodzenia towaru, ale i nie tylko. Pieniądze należą się przewoźnikowi także wtedy, gdy z jego winy dojdzie do opóźnień w dostawie i zleceniodawca wystąpi z tego powodu z roszczeniami. OC przewoźnika drogowego możemy znaleźć również pod terminem "ubezpieczenie OCP" lub "ubezpieczenie OCPD".

Należy jednak pamiętać, że OC przewoźnika drogowego obejmuje wszystkie te sytuacje, w których to do szkody doszło z winy dostawcy. Jeśli przewoźnik nie miał wpływu na dane zdarzenie, ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania. Pieniędzy nie dostanie się również wtedy, gdy zostanie udowodnione, iż do zdarzenia doszło w wyniku celowych działań lub w związku z poważnymi zaniedbaniami.

Czy ubezpieczenie OC przewoźnika drogowego jest obowiązkowe?

OC przewoźnika w ruchu krajowym i międzynarodowym nie jest obowiązkowe, ale warto z niego skorzystać. Po pierwsze firma jest lepiej zabezpieczona finansowo na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń. Po drugie buduje swój pozytywny wizerunek. Fakt posiadania OC zachęca wielu klientów do skorzystania z usług, gdyż wiedzą oni, iż w razie problemów mogą liczyć na odszkodowanie. Reasumując, każda odpowiedzialna firma transportowa powinna wykupić ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej przewoźnika na wypadek roszczeń na wypadek szkody w przewożonym towarze.

Sprawdź też: Ubezpieczenie cargo, a ubezpieczenie OCP – jaka jest różnica?

Polisa OCP – kto może wykupić?

Co do zasady polisę może wykupić każdy przedsiębiorca, który świadczy usługi transportowe i czerpie z tego korzyści majątkowe. Dotyczy to zarówno firm działających w obrębie kraju, jak i realizujących zlecenia na skalę międzynarodową. Jedyne różnice w przypadku powyższych firm dotyczą tego, jakich przepisów musi się trzymać przedsiębiorca. W przypadku transportu krajowego reguluje to Ustawa Prawa Przewozowego. 

OC przewoźnika drogowego - co to jest? 1

Jeśli usługi realizowane są na terenie innych krajów, należy kierować się Konwencją CMR, czyli Umowie Międzynarodowego Przewozu Drogowego Towarów. W obu tych przypadkach nie ma obowiązku kupowania OC przewoźnika. Warto jednak pamiętać, że dzięki niemu przedsiębiorca nie odpowiada własnym majątkiem za spowodowane przez niego (lub jego pracowników) szkody.

OCP przewoźnika drogowego można rozszerzyć

OC przewoźnika drogowego obraz 1

Jak w większości przypadków polis OC, tak i tutaj masz prawo rozszerzyć ochronę podstawową. W ofercie znajdziesz różnego rodzaju pakiety dodatkowe, których zakres zależy tylko i wyłącznie od konkretnej oferty firmy ubezpieczeniowej. Naturalnie wybór każdego z nich wiąże się z nieco wyższą składką roczną, ale pomimo tego warto je rozważyć.

Najpopularniejsze rozszerzenia ubezpieczenia OC przewoźnika

Do najciekawszych rozszerzeń, jakie oferują ubezpieczyciele, należy zaliczyć ochronę:

transportu zwierząt, leków, części samochodowych i wielu innych rzeczy,

przy transporcie ładunków wyjątkowo niebezpiecznych, np. paliw lub różnych substancji chemicznych,

na wypadek zaginięcia całego kontenera,

ładunku na wypadek kradzieży lub aktów wandalizmu,

przy szkodzie wynikającej z transportu szybko psującego się ładunku, przede wszystkim żywności.

Uwaga – ubezpieczenie OCDP ma zakres terytorialny

Jeśli zdecydujesz się na wykupienie polisy, musisz odpowiednio dobrać zakres jego działania. Ubezpieczyciele dzielą je na OCPD dla transportu krajowego oraz międzynarodowego. Co ważne, jeśli realizujesz zarówno zlecenia na terenie kraju, jak i międzynarodowo, powinieneś mieć oba pakiety.

Z drugiej strony nie musisz mieć dwóch pakietów OCPD, jeśli zlecenia przyjmujesz np. w Polsce, ale jeździsz z towarem zawsze poza granice kraju. W takim przypadku wystarczy ubezpieczenie o zasięgu międzynarodowym.

Musisz także pamiętać, że międzynarodowe OCPD nie będzie obejmowało wszystkich krajów na naszym kontynencie. Dotyczy ono w dużej mierze państw wspólnoty UE oraz całej zachodniej Europy. Podpisując umowę, koniecznie zwróć uwagę na to, jakie kraje obejmuje polisa. Zdarza się, że firma ubezpieczeniowa niektóre państwa traktuje jako „podwyższonego ryzyka”. Może to być np. Rosja, Ukraina czy Białoruś. Jeśli podróżujesz w tamtych kierunkach, będziesz musiał wykupić dodatkowe pakiety ochrony dedykowane pod konkretny kraj. Z oczywistych względów są one stosunkowo drogie.

Rodzaj OCPD zależy w dużej mierze od tego, jak prowadzisz swoją działalność. Podróżowanie poza granicami Polski wcale nie musi oznaczać, że potrzebujesz ochrony międzynarodowej. Np. jeśli odbierasz i zdajesz towar na terenie naszego kraju, ale częściowo przewozisz go zagranicznymi drogami, nie musisz kupować OCPD międzynarodowego.

Sprawdź też: Ubezpieczenia w logistyce – jakie ubezpieczenie dla firmy transportowej?

OCP i kabotaż – Ubezpieczenie OCPD może obejmować swym zasięgiem kabotaż

Zgodnie z prawem Unii Europejskiej transporty na terenie konkretnego kraju mogą wykonywać firmy zagraniczne, z państw wspólnoty. Jest to tzw. kabotaż. Jeśli masz firmę i pojazdy zarejestrowane w Polsce, ale wozisz towary np. po terenie Hiszpanii, to wykonujesz zlecenia kabotażowe.

kabotaż

W takim przypadku powinieneś skorzystać z dodatkowego pakietu w ubezpieczeniu OCPD, który obejmuje właśnie takie zlecenia. Oferuje go każda firma ubezpieczeniowa. Poszukiwania najlepszej oferty możesz zacząć już teraz. Po prostu skorzystaj z naszego kalkulatora i wypełnij dostępny na stronie formularz. Zespół naszych specjalistów prześledzi rynek i przygotuje dla Ciebie zestawienie najlepszych ofert firm ubezpieczeniowych. Nie musisz wychodzić z domu, aby znaleźć tanie OCPD o zakresie dopasowanym do Twoich potrzeb.

Ubezpieczenie OC zawodu przewoźnika drogowego pozwoli Ci uzyskać licencję transportową

Czy wiesz, że oprócz OCPD w ofercie ubezpieczycieli znajdziesz także OC zawodu przewoźnika drogowego? Jeśli wykonujesz zlecenia z wykorzystaniem pojazdów o masie DMC powyżej 3,5 tony, na pewno wiesz o konieczności posiadania licencji transportowej. Aby ją otrzymać, musisz spełnić kilka warunków, w tym wykazać się odpowiednim zabezpieczeniem finansowym. Prawo przewozowe wymaga, aby przewoźnik posiadał 9 tysięcy euro na pierwszy pojazd, oraz po 5 tysięcy euro na każdy kolejny.

To dużo pieniędzy, prawda? Nie musisz jednak zbierać takich funduszy – alternatywą jest OC zawodu przewoźnika drogowego. Suma ubezpieczeniowa przy tej polisie jest zależna od tego, ile masz pojazdów. Będzie to 9000 euro na pierwsze auto i 5000 euro na drugie oraz kolejne. Pieniądze te sumują się. Jeśli masz np. 3 samochody ciężarowe, ochrona w ramach tego OC będzie na łączną kwotę 19 tysięcy euro.

Wykupując taką polisę, nie będziesz już musiał wykazywać się odpowiednim majątkiem, aby uzyskać licencję transportową.

Sprawdź też: Ubezpieczenie do licencji transportowej – obowiązkowe OC wymagane do licencji transportowej

Co jest potrzebne do zawarcia umowy OCPD?

Jeśli chcesz wykupić takie ubezpieczenie, będziesz musiał udzielić kilku informacji. Do najważniejszych zalicza się kierunki transportu, rodzaj przewożonych towarów oraz rodzaj i wiek pojazdów. Wszystkie te informacje będziesz musiał wprowadzić do formularza, jeśli zdecydujesz się skorzystać z naszego kalkulatora ubezpieczeń OCPD.

OC przewoźnika drogowego - co to jest? 2

Ile kosztuje OCPD?

Wysokość składki będzie zależna od wielu czynników. Zalicza się do nich m.in.:

  • kierunki, w jakich realizujesz zlecenia transportowe,
  • wiek samochodów ciężarowych,
  • rodzaj towarów,
  • historia szkodowa, jeśli miałeś już wcześniej OCPD,
  • średnia wartość ładunków.

Na składkę może mieć także wpływ wewnętrzna polityka firmy. Jeśli np. promujesz kierowców za bezpieczną i ekonomiczną jazdę, możesz liczyć na przystępniejsze oferty.

Nie zajmujesz się transportem, a logistyką i spedycją? Dla Ciebie też znajdzie się specjalne OC

Przy okazji transportów warto wspomnieć również o OC spedytora. To specjalny pakiet dedykowany firmom zajmującym się planowaniem przewozów. Zajmują się one logistyką, a więc planowaniem transportu, jak i pakowaniem, znakowaniem czy konfekcjonowaniem towarów.

OC spedytora zapewnia ochronę w przypadku zdarzeń, uszkodzeń towaru, powstałych bezpośrednio z winy przedsiębiorcy. Jeśli ciekawi Cię taki pakiet, również możesz skorzystać z naszego kalkulatora. Wypełnij formularz i znajdź najlepszą, idealnie dopasowaną do potrzeb ofertę OC.

FAQ ubezpieczenie OC przewoźnika
– odpowiedzi na często zadawane pytania

OC przewoźnika drogowego - co to jest? 3

Zgłaszający się do nas klienci zawsze mają wiele pytań, z których część powtarza się regularnie. Z tego powodu wybraliśmy te najpopularniejsze, przygotowując krótkie FAQ, które na pewno rozwieje wiele Twoich wątpliwości związanych z OCPD.

Jaką ochronę zapewnia OCPD?

Ubezpieczyciel pokryje szkody związane z częściowym lub całkowitym uszkodzeniem towaru, które wynika bezpośrednio z winy przewoźnika.

Kto może skorzystać z OCPD?

Każda firma realizująca zlecenia transportowe i czerpiąca z tego tytułu korzyści majątkowe. OCPD dotyczy przewozów realizowanych w oparciu o licencję transportową, zarówno krajowych, jak i międzynarodowych.

Czy jest obowiązek zakupienia polisy OCPD?

Nie, prawo tego nie wymaga. Jest to ubezpieczenie dobrowolne.

Kiedy warto wykupić OC przewoźnika drogowego?

Warto zdecydować się na taką polisę, aby nie obawiać się utraty płynności finansowej w przypadku uszkodzenia towaru klienta. OCPD pozytywnie wpływa również na wizerunek biznesu, przyciągając do niego wielu nowych zleceniodawców. Firma wygląda dużo wiarygodniej, jeśli zabezpiecza interesy swoich klientów.

Jaki jest podstawowy zakres OCPD?

Każda firma ubezpieczeniowa powinna gwarantować:

  • wypłatę odszkodowania w sytuacji, gdy z winy przewoźnika transport nie zostanie zrealizowany na czas,
  • uregulowanie roszczeń zleceniodawców w związku z całkowitym lub częściowym uszkodzeniem towaru,
  • zwrot kosztów postępowań sądowych, związanych z roszczeniami klientów, jak i pracy ekspertów ustalających przyczyny zdarzenia,
  • zwrot kosztów za przechowywanie towaru, które było efektem np. awarii pojazdu i konieczności jego naprawy.

Sprawdź naszą ofertę i ciesz się tanim OCP

OC przewoźnika drogowego obraz 1

Prowadzisz firmę transportową i obawiasz się roszczeń finansowych związanych z uszkodzeniem towaru? Chcesz, aby Twój biznes wyglądał profesjonalnie i wiarygodnie? Postaw na OCPD! To ubezpieczenie wcale nie musi być kosztowne, o czym możesz się przekonać już teraz.

Skorzystaj z naszego formularza, wypełnij go i wyślij, a my zajmiemy się resztą. Poprzez kalkulator dostaniesz pełne zestawienie najlepszych ofert z rynku. Dopasujemy OCPD do Twojej sytuacji i potrzeb. Prześwietlimy oferty solidnych firm ubezpieczeniowych. Dzięki naszemu doświadczeniu tanio kupisz solidną polisę, która ułatwi Ci prowadzenie biznesu związanego z transportem towarów.