Ubezpieczamy24.com

Podatek od zakupu samochodu – kto musi zapłacić?

Niebawem masz w planach zakup pojazdu? Wiedz zatem, że może się to wiązać z koniecznością opłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych. Jeśli zdecydujesz się nabyć samochód z salonu lub komisu, właściwie nie musisz martwić się dodatkowymi obowiązkami względem fiskusa. Wówczas wystarczy, że opłacisz zakup, a następnie otrzymasz fakturę VAT (lub VAT-marża). Sprawa wygląda nieco inaczej, gdy kupujesz auto od osoby prywatnej, nieprowadzącej działalności gospodarczej. To właśnie wtedy masz obowiązek zapłaty podatku od zakupu samochodu. Dowiedz się więcej na ten temat z naszego artykułu!

Podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) - co to?

Podatkiem od czynności cywilnoprawnych (w skrócie PCC) nazywamy opłatę skarbową za auto lub inny przedmiot umowy, która występuje w przypadku transakcji zawieranych między osobami nieprowadzącymi działalności gospodarczych. Trudno jednoznacznie stwierdzić, ile wynosi taki podatek, ponieważ jest on zależy m.in. od typu umowy cywilnoprawnej, czy przedmiotu umowy. Jeśli chodzi o umowy zamiany, do opłacenia PCC zobowiązane są obie strony czynności, w przypadku umów sprzedaży – kupujący, z kolei w przypadku umów darowizny – osoby obdarowane. Warto podkreślić, że transakcje kupna-sprzedaży mogą dotyczyć różnych rzeczy, nie tylko rzeczy ruchomych takich jak np. samochód. Mogą one dotyczyć też nieruchomości (np. mieszkań) czy praw majątkowych.

Kiedy trzeba zapłacić podatek od kupna auta?

Nierzadko zdarzają się sytuacje, że decydując się na zakup auta, trzeba zapłacić podatek PCC. Jednak nie zawsze tak jest. W jakich sytuacjach nie trzeba go opłacać, a kiedy jest to konieczne?

Gdy decydujesz się na zakup pojazdu od podmiotu niebędącego podatnikiem VAT, będziesz musiał zapłacić podatek PCC. Co to dokładnie oznacza? Nic innego jak to, że podatek ten jest obowiązkowy przy zakupie auta używanego od osoby prywatnej. 

Kto jest zwolniony z podatku od kupna samochodu? Nie będziesz musiał płacić podatku za kupno samochodu, gdy jego wartość rynkowa nie przekracza 1000 zł. Tego podatku nie trzeba płacić również wtedy, gdy pojazd spełniający wymagania związane z niepełnosprawnością nabywa na własny użytek osoba niepełnosprawna. Obowiązek ten nie istnieje również w przypadku pojazdów zakupionych za granicą, nierejestrowanych w Polsce.

W jakim terminie trzeba opłacić podatek od kupna samochodu?

ubezpieczenie majątkowe obraz 5

Masz na to 14 dni od zawarcia umowy. Aby opłacić podatek od kupna samochodu, powinieneś wypełnić formularz PCC-3 i podać wymagane dane, czyli m.in. NIP lub PESEL, opis pojazdu, rok produkcji, marka, model, przebieg, numer nadwozia. Prawidłowo wypełniony formularz powinieneś złożyć w centrum obsługi w urzędzie skarbowym, drogą elektroniczną lub wysłać pocztą. Natomiast jeśli chodzi o kwotę podatku od kupna pojazdu, to tę powinieneś wpłacić na konto bankowe urzędu lub w kasie urzędu w miejscu zamieszkania. Pamiętaj także, że jeśli kilka osób jest współwłaścicielami auta, konieczne jest także wypełnienie formularza PCC-3/A.

Jak obliczyć wysokość podatku od zakupu samochodu?

Przede wszystkim wiedz, że wysokość podatku PCC od zakupu używanego auta wynosi 2% jego wartości rynkowej.  Do obliczenia wysokości PCC konieczna jest więc wartość rynkowa samochodu, którą wskazuje podatnik. Warto przyłożyć się do tej kwestii i rzetelnie wycenić auto, ponieważ urząd skarbowy ma prawo zakwestionować wskazaną wartość rynkową. Urzędnicy weryfikują aktualne wartości rynkowe różnych modeli pojazdów. Gdy uznają, że wartość rynkowa jest za niska, będziesz musiał to wyjaśnić.

Podczas ustalania ceny rynkowej, należy wziąć pod uwagę m.in.:

  • ceny innych pojazdów, ale mających tę samą markę, model, typ i rok produkcji;
  • czas, miejsce i cechy przedmiotów;
  • sytuację na rynku.

Jakie są kryteria wyceny samochodu?

podatek od zakupu samochodu obraz 2-min

Podczas wyliczania wartości samochodu pomocne mogą okazać się kalkulatory internetowe, które podpowiedzą, jaka może być cena danego samochodu na podstawie marki, modelu i roku produkcji. Oczywiście nie powinieneś kierować się tylko informacjami z takich kalkulatorów, ale na start mogą być jak najbardziej przydatne. Co musisz wziąć pod uwagę, ustalając cenę rynkową? Najważniejsza jest marka i model, przebieg i rocznik pojazdu, ale również  zużycie, stan techniczny czy wyposażenie auta.

Brak zapłaty podatku od kupna samochodu - co za to grozi?

Jeśli nie opłacisz podatku od kupna auta, grozi Ci kara za wykroczenie skarbowe. W związku z tym, jeśli zwyczajnie zapomnisz o tym obowiązku, jak najszybciej przyznaj się do błędu, złóż w urzędzie skarbowym oświadczenie (tzw. czynny żal), w którym przyznasz się do błędu i zobowiążesz się do zapłaty należności wraz z ustawowymi odsetkami. Jednak możesz ponieść inne konsekwencje, gdy to pracownicy skarbówki odkryją, że nie opłaciłeś podatku za samochód. Wówczas możesz otrzymać karę za opóźnienia, która jest zależna od wysokości płacy minimalnej w danym roku. Może być ona niemała – od 1/10 płacy minimalnej do nawet jej 20-krotności! Warto wiedzieć, że już od 1 lipca wynosi ona 3600 zł.

ubezpieczenie samochodu w leasingu obraz 2

Zakup pojazdu - o co jeszcze musisz zadbać?

Choć w dzisiejszym artykule skupiliśmy się na formalnościach po zakupie auta związanych z podatkiem PCC, to jednak musisz wiedzieć, że masz znacznie więcej obowiązków po zakupie pojazdu - musisz np. go zarejestrować i ubezpieczyć. Gdy podjąłeś decyzję o kupnie używanego auta, całkiem spora szansa na to, że jest ono ubezpieczone. Jednak taka polisa nie odnowi się automatycznie, zatem najlepszym wyjściem będzie rezygnacja z przejętej umowy i znalezienie innego ubezpieczenia. Jeśli chcesz to zrobić teraz, zachęcamy do kontaktu z naszymi specjalistami.
Wiadomość do eksperta

Sprawdź, jaką ofertę dla Ciebie przygotowaliśmy

Telefon do eksperta

Porozmawiajmy

Co sądzisz o naszych treściach?
Dajemy z siebie wszystko, aby odpowiedzieć na Twoje pytania!
Aktualizacja: przez Andrzej Piwoński
Wystaw nam notę!
post