Ubezpieczamy24.com

Przed czym chroni ubezpieczenie od ryzyk cybernetycznych?

Dla kogo jest ubezpieczenie od ryzyk cybernetycznych?

Przechowywanie i zarządzanie danymi w formie cyfrowej to bez wątpienia ogromna wygoda, ale też pewne zagrożenie z tego względu, że wrażliwe informacje klientów są pożądane przez cyberprzestępców. Zrobią oni wszystko, aby je pozyskać, dlatego każda firma, która przechowuje czy też zarządza danymi elektronicznymi, obowiązkowo powinna zastanowić się nad ubezpieczeniem od ryzyk cybernetycznych

Ten produkt kierowany jest szczególnie dla takich działalności jak m.in. sklepy internetowe, produkcja, handel, usługi prawne, transport, czy oczywiście branża IT. Właściwie nie ma branży, która byłaby w pełni odporna na zagrożenia cybernetyczne – dlatego każda organizacja korzystająca z komputerów i Internetu powinna zadbać o swoje bezpieczeństwo.

ubezpieczenie od ryzyk cybernetycznych obraz 1

Co obejmuje, a czego nie obejmuje ubezpieczenie od ryzyk cybernetycznych?

Być może jeszcze nie miałeś styczności z kradzieżą czy też, chociażby naruszeniem bezpieczeństwa danych elektronicznych. W związku z tym możesz nie wiedzieć, z jakimi stratami to się wiąże i w jakim stopniu negatywnie może wpłynąć na całą działalność. 

Tego typu incydenty szybko prowadzą do utraty reputacji i zaufania klientów, a poza tym powodują duże koszty finansowe związane z naprawą skutków po ataku. Jeżeli chcesz zapewnić sobie ochronę w takich sytuacjach, poznaj bliżej ubezpieczenie od ryzyk cybernetycznych, które uchroni Twoją firmę przed koniecznością pokrycia wydatków z własnych środków. Pieniądze, które uzyskasz z polisy, będziesz mógł przeznaczyć na: 

  • obsługę prawną związaną z incydentem,
  • pokrycie kar i oceny PCI,
  • rekompensatę utraty zysku, 
  • roszczenia (np. odszkodowania, zadośćuczynienia), które są kierowane do Ciebie i powstały np. w wyniku naruszenia prywatności, 
  • na odzyskanie utraconych informacji, na przykład w wyniku ataku typu ransomware,
  • naprawę uszkodzonych systemów IT lub eliminację złośliwego oprogramowania z sieci firmowej,
  • poinformowanie klientów o zaistniałych naruszeniach bezpieczeństwa.

Nie musisz mieć żadnych wątpliwości co do tego, czy ubezpieczenie od ryzyk cybernetycznych to rozsądna inwestycja. Dzięki niemu zredukujesz potencjalne straty. Musisz jednak wiedzieć, że nie jest to idealny produkt, a dokładniej mamy na myśli to, że w pewnych sytuacjach ochrona ubezpieczeniowa nie będzie działała. Chodzi tutaj o:

  • incydenty cybernetyczne lub naruszenia bezpieczeństwa, które miały miejsce przed zawarciem umowy ubezpieczeniowej,
  • zdarzenia wywołane celowo przez pracowników lub osoby mające wewnętrzną wiedzę o firmie,
  • sytuacje, w których przedsiębiorstwo świadomie zignorowało wykryte luki w zabezpieczeniach – brak reakcji na znane zagrożenia może skutkować brakiem odszkodowania w razie ataku,
  • awarie infrastruktury wynikające z czynników zewnętrznych, które nie są bezpośrednio związane z celowym działaniem cyberprzestępców.

Dobierając ubezpieczenie, warto szczegółowo zapoznać się z wyłączeniami, aby świadomie zarządzać ryzykiem i mieć pełną wiedzę o zakresie ochrony.

Sprawdź też ➡️ Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie firmy?

Główne zagrożenia cybernetyczne

Praktycznie każda firma jest narażona na liczne niebezpieczeństwa w cyfrowym świecie. Czy jesteś świadomy, jakie zagrożenia cybernetyczne są najbardziej powszechne? Musisz wiedzieć, że poważna awaria infrastruktury IT, wywołana np. atakiem hakerskim może nawet zmusić Cię do zamknięcia biznesu. Najczęściej występującymi zagrożeniami są:

  • złośliwe oprogramowanie (malware) istnieją programy stworzone w celu infekowania urządzeń, takich jak komputery i smartfony, w celu wyrządzenia szkód lub uzyskania nieautoryzowanego dostępu,
  • phishing – atak polegający na podszywaniu się pod zaufane osoby lub instytucje w celu wyłudzenia danych logowania, informacji poufnych lub zmuszenia ofiary do podjęcia określonych działań,
  • ataki DoS i DDoS – polegają na przeciążeniu systemu lub sieci za pomocą ogromnej liczby żądań, co uniemożliwia normalne funkcjonowanie usług online,
  • naruszenia bezpieczeństwa danych – mogą przybierać różne formy, od wycieku danych w wyniku błędu pracownika, przez zgubienie dokumentów, aż po celowe kradzieże danych przez hakerów lub nieuczciwych pracowników.
  • ataki polegające na manipulacji pracownikami w celu uzyskania dostępu do systemów firmy – przykładem jest podszywanie się pod współpracownika lub klienta w celu wyłudzenia haseł czy poufnych informacji.

Czy warto skorzystać z ubezpieczenia od ryzyk cybernetycznych?

Uważamy, że jak najbardziej warto skorzystać z ubezpieczenia od ryzyk cybernetycznych, a żeby to udowodnić, przedstawiamy kilka najważniejszych zalet tego produktu.

1

Uniwersalna ochrona dla każdej branży

Cyberprzestępstwa dotykają firmy niezależnie od ich wielkości czy sektora. Skutki finansowe i wizerunkowe mogą być dotkliwe zarówno dla dużych korporacji, jak i mniejszych przedsiębiorstw. Właściwie dobrane ubezpieczenie zapewnia ochronę i wsparcie w szybkim reagowaniu na incydenty.

2

Extra wsparcie dla zabezpieczeń systemowych

Żadne nawet zaawansowane zabezpieczenia nie gwarantują pełnego bezpieczeństwa. Cyberprzestępcy nieustannie szukają luk w systemach, które mogą wynikać z opóźnionych aktualizacji lub błędów ludzkich. Dodatkowo zdarza się, że zamiast atakować systemy bezpośrednio, wykorzystują techniki socjotechniczne, manipulując użytkownikami w celu uzyskania dostępu do danych lub systemów.

3

Rozszerzenie standardowej ochrony ubezpieczeniowej firmy

Zazwyczaj przedsiębiorcy doskonale wiedzą, jak ważne są ubezpieczenia dla firm. Jednak nie każdy prowadzący własny biznes wie, że standardowa ochrona ubezpieczeniowa nie posiada w pakiecie ochrony przed skutkami incydentów cybernetycznych ani naruszeń danych. To poważna luka, którą warto wypełnić specjalnym ubezpieczeniem cybernetycznym, które gwarantuje ochronę przed zagrożeniami związanymi z działalnością w środowisku cyfrowym.

4

Zabezpieczenie finansowe przy naruszeniu danych osobowych

Firmy przetwarzające dane osobowe są narażone na ryzyko kar administracyjnych, kosztów odszkodowań, działań naprawczych oraz przestojów w działalności. Polisa cybernetyczna chroni przed finansowymi skutkami tych incydentów, wspierając proces zarządzania sytuacją kryzysową i informowania osób dotkniętych wyciekiem danych.

5

Wsparcie dla zespołów IT

Ubezpieczenie cybernetyczne działa komplementarnie do działań zespołów IT, oferując dodatkową warstwę ochrony przed nowymi, nieznanymi zagrożeniami. W przypadku przestoju działalności wynikającego z cyberataku polisa pokrywa także utracone zyski, wspierając firmę w szybkim powrocie do normalnego funkcjonowania.

6

Zagrożenia pośrednie – nie musisz być bezpośrednim celem

Twoja firma nie musi być głównym celem ataku, aby odczuć jego skutki. Problemy mogą wynikać z incydentów u dostawców usług, takich jak hosting, chmura czy serwery, a także z e-maili od klientów lub partnerów. Ubezpieczenie chroni również przed tego rodzaju zagrożeniami.

Czy warto zainwestować w ubezpieczenie od ryzyk cybernetycznych? Przelicz to sam!

Nadal masz wątpliwości, czy decyzja o wzięciu ubezpieczenia od ryzyk cybernetycznych to dobry krok? Zatem przelicz, czy warto zainwestować w ten produkt, postępując zgodnie z naszymi poniższymi wskazówkami: 

  1. Oszacuj wartość strat za jeden dzień przerwy w działalności Twojej firmy – uwzględnij utracone przychody, niezrealizowane zamówienia lub usługi, a także koszty wynikające z zatrzymania produkcji.
  2. Pomnóż tę kwotę przez liczbę dni potrzebnych na pełne przywrócenie funkcjonowania firmy i wyeliminowanie przyczyn awarii, aby uniknąć powtórzenia sytuacji w przyszłości.
  3. Dodaj potencjalne straty wynikające z utraty danych, np. danych Twoich klientów.
  4. Uwzględnij koszty naprawy wizerunku Twojej firmy.
  5. Policz, ile będzie kosztowało odzyskanie pozycji na rynku po kryzysie, a następnie dodaj tę kwotę do całości.

Jeżeli jesteś zdecydowany na skorzystanie z ubezpieczenia od ryzyk cybernetycznych, zachęcamy do nawiązania kontaktu z naszą firmą – nasi doradcy wyszukają dla Ciebie najatrakcyjniejsze rozwiązanie dostosowane do Twojej sytuacji.

Sprawdź też ➡️ Ubezpieczenie dla firm i pracowników

ubezpieczenia cybernetyczne obraz 2

Ubezpieczenie od ryzyk cybernetycznych dla firm

Jeżeli jesteś zdecydowany na skorzystanie z ubezpieczenia od ryzyk cybernetycznych, zachęcamy do nawiązania kontaktu z naszą firmą – nasi doradcy wyszukają dla Ciebie najatrakcyjniejsze rozwiązanie dostosowane do Twojej sytuacji.
Wiadomość do eksperta
Telefon do eksperta

Podsumowanie artykułu

Podsumowując, ubezpieczenie od ryzyk cybernetycznych to narzędzie, które pozwala firmom skutecznie zarządzać zagrożeniami w cyfrowym środowisku. Chroni przed stratami finansowymi, wspiera działania naprawcze i pomaga utrzymać zaufanie klientów. Decyzja o jego zakupie powinna być poprzedzona analizą ryzyka oraz dokładnym dopasowaniem polisy do specyfiki działalności.

Co sądzisz o naszych treściach?
Dajemy z siebie wszystko, aby odpowiedzieć na Twoje pytania!
Aktualizacja: przez Andrzej Piwoński
Wystaw nam notę!
post