Ubezpieczamy24.com

Przerejestrowanie samochodu w 2023 roku – ile kosztuje i jakie dokumenty są potrzebne?

Według prawa, nabywca staje się nowym właścicielem zakupionego samochodu w momencie podpisania umowy ze zbywcą i wniesienia opłaty za pojazd. Jednak, aby zostać właścicielem pojazdu oficjalnie jako pełnoprawny posiadacz, trzeba fakt zakupu zgłosić odpowiednim instytucjom. Czyli przerejestrować samochód na siebie. Sprawdź, jak to zrobić i w jakich sytuacjach wymagane jest przerejestrowanie samochodu.

Rejestracja samochodu – jak przebiega proces?

Zanim zarejestrujemy samochód osobowy, należy dopełnić zobowiązania skarbowe. Oznacza to zapłatę akcyzy lub podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC). Podatek ten obowiązuje nas, jeśli kupiliśmy samochód jeżdżący w Polsce od osoby prywatnej, nieprowadzącej działalności gospodarczej. 

przerejestrowanie samochodu obraz 6

Według Przepisów Skarbowych podatku nie zapłacimy, jeśli samochód pozyskujemy od dealera czy z komisu i otrzymujemy fakturę VATPCC o wysokości 2% wartości rynkowej auta obowiązuje więc w przypadku zakupu używanych pojazdów od osób fizycznych, gdy kwota przekracza 1000 zł.

Jeśli pojazd został sprowadzony z zagranicy, musimy zapłacić akcyzę. Dotyczy to samochodów osobowych i osobowo-towarowych o masie do 3,5 tony. Objęte obowiązkiem są także kampery i quady. W przypadku pickupów sytuacja może być dwojaka – niektóre z nich potraktowane zostaną jak samochody towarowe, inne jak osobowe. Akcyzę zapłacimy, jeśli pickup posiada zarówno pierwszy rząd siedzeń, jak i tylną kanapę.

Wysokość akcyzy zależy od wielkości samochodu. Pojazd o pojemności silnika nieprzekraczającej 2000 cm³ objęty jest podatkiem akcyzowym o wysokości 3,1% jego wartości rynkowej według systemu Eurotax. Jeśli pojemność silnika jest większa niż 2000 cm³, akcyza wyniesie już 18,6% wartości rynkowej.

Zapłata podatku od czynności cywilnoprawnych lub akcyzy wiąże się z otrzymaniem potwierdzenia. Jest to jeden z dokumentów, które są potrzebne do rejestracji samochodu. Formalności dopełnimy w lokalnym Wydziale Rejestracji Pojazdów.

Sprawdź też: Sprzedaż samochodu a OC – co musisz wiedzieć

Rejestracja pojazdu z Polski – dokumenty oraz koszty

Każdy zakupiony pojazd musi być zarejestrowany, aby nie było wątpliwości co do jego aktualnego właściciela. O nabyciu lub zbyciu pojazdu należy poinformować starostę w ciągu 30 dni od sfinalizowania transakcji. 

Rejestracji dokonamy przy pomocy odpowiednich dokumentów, potwierdzających legalność zakupu i stanowiących dowód własności. Dokumenty potrzebne do rejestracji pojazdu sprowadzonego z zagranicy są inne niż w przypadku samochodu nowego lub używanego, jeżdżącego w kraju. 

polska flaga

Potrzebne dokumenty do rejestracji

Dowód tożsamości (jeśli właścicielem jest osoba fizyczna) lub dokumentu z CEIDG/KRS (w przypadku osób prawnych)

Oryginał umowy kupna-sprzedaży, umowy darowizny, faktury lub innego dowodu własności pojazdu

Dotychczasowych tablic rejestracyjnych samochodu

Dotychczasowego dowodu rejestracyjnego z ważnym przeglądem technicznym lub dołączonym zaświadczeniem diagnostycznym

Karty pojazdu (otrzymanej od poprzedniego właściciela albo wydanej przez producenta lub importera)

Aktualnej polisy ubezpieczenia OC

Potwierdzenia wniesienia opłaty rejestracyjnej (komunikacyjnej i ewidencyjnej)

Wniosek rejestracji samochodu.

Te dokumenty są potrzebne w przypadku rejestracji samochodu nowego lub używanego, pochodzącego z Polski.

Koszty rejestracji samochodu z Polski

Rejestracja nowego lub używanego samochodu z Polski kosztuje łącznie 180,50 złotych. W cenie tej zawarty jest koszt tablic rejestracyjnych zwyczajnych (80 zł), dowodu rejestracyjnego (54 zł), nalepki kontrolnej (18,50 zł), nalepki legalizacyjnej (12,50 zł), pozwolenia czasowego (13,50 zł) oraz opłata ewidencyjna (2 zł). Jeśli kupujemy indywidualne tablice rejestracyjne, całkowity koszt wyniesie 1100,50 zł.

Wniosek o przerejestrowanie samochodu z Polski

Przerejestrowania pojazdu dokonujemy osobiście – w Wydziale Komunikacji muszą być obecni wszyscy właściciele samochodu, jeśli jest ich więcej niż jeden. Wniosek przyjmuje i rozpatruje starosta, właściwy ze względu na miejsce zamieszkania właściciela. Na zakończenie procesu rejestracji otrzymujemy od starosty dowód rejestracyjny, tablice rejestracyjne i nalepkę kontrolną, gdy jest potrzebna. Najpierw uzyskujemy decyzję o czasowej rejestracji pojazdu i pozwolenie czasowe na okres maksymalnie 30 dni. Dopiero po 2 lub 3 tygodniach dokument ten zostaje zastąpiony przez stały dowód rejestracyjny samochodu. Jeśli dane w nim zawarte będą w przyszłości wymagały zmiany (będą nieaktualne), należy zawiadomić o tym starostę w ciągu 30 dni od zmiany stanu faktycznego.

Rejestracja samochodu z zagranicy – dokumenty oraz koszty

Nieco innym zasadom podlega przerejestrowanie samochodu sprowadzonego z innego kraju. Polacy często kupują używane auta na przykład z Niemiec. W ciągu 30 dni po zakupie takiego pojazdu można swobodnie go użytkować, o ile posiada aktualne ubezpieczenie OC i tablice rejestracyjne. W tym czasie trzeba dopełnić formalności związanych z rejestracją. Jeśli polisa OC czy zielona karta jest już nieważna, należy wykupić krótkoterminowe ubezpieczenie na okres miesiąca. W przypadku, gdy samochód nie posiada tablic rejestracyjnych, nie można poruszać się nim po drogach – należy przetransportować go lawetą do miejsca zamieszkania nowego właściciela.

Przerejestrowanie auta z zagranicy jest bardziej kosztowne, niż rejestracja samochodu rodzimego. Oprócz podstawowych opłat rejestracyjnych, czeka nas wydanie dokumentu VAT-23 (dawniej również VAT-25), dokumentu potwierdzającego badanie techniczne, podatek akcyzowy oraz tłumaczenie dokumentów. Wszystko to generuje dodatkowe koszty. Zagraniczne dokumenty potrzebne do przerejestrowania samochodu muszą być przetłumaczone przez konsula lub tłumacza przysięgłego.

Akcyza musi zostać zapłacona w ciągu 14 dni od sprowadzenia samochodu. Zrobimy to w urzędzie celnym, składając uproszczoną deklarację wewnątrzwspólnotową (AKC-U). Jeśli chodzi o przegląd techniczny auta, powinny wystarczyć dokumenty zagraniczne potwierdzające jego dokonanie. W przypadku braków Wydział Komunikacji skieruje nas na badanie techniczne pojazdu na rodzimej stacji diagnostycznej.

Przerejestrowanie samochodu w 2023 roku - ile kosztuje i jakie dokumenty są potrzebne? 4
Potrzebne dokumenty do rejestracji

Dowód osobisty (gdy nowym właścicielem jest osoba fizyczna) lub odpisu z KRS (w przypadku osób prawnych)

Dowodu własności pojazdu (faktury VAT lub umowy sprzedaży, zamiany, dożywocia czy darowizny, a niekiedy prawomocnego orzeczenia sądu rozstrzygającego o zmianie własności)

Karty pojazdu (jeżeli ją wydano)

Świadectwa zgodności WE (lub świadectwa zgodności razem z orzeczeniem, które zawiera niezbędne do rejestracji i ewidencji dane o pojeździe), dopuszczenia jednostkowego pojazdu, świadectwa dopuszczenia indywidualnego WE pojazdu lub decyzji o uznaniu dopuszczenia jednostkowego pojazdu

Wniosku o rejestrację sprowadzonego samochodu

Dowodu odprawy celnej przywozowej (dotyczy pojazdów sprowadzonych spoza Unii Europejskiej)

Zaświadczenia o pozytywnej ocenie stanu technicznego samochodu (jeśli należy wykonać badanie)

Dokumentu potwierdzającego zapłatę akcyzy na terenie kraju lub potwierdzającego brak obowiązku zapłaty akcyzy, ewentualnie zaświadczenia o zwolnieniu z podatku akcyzowego, gdy pojazd pochodzi z terytorium Unii Europejskiej

Dokumentu potwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa (gdy w sprawie obecny jest pełnomocnik)

Przysięgłych tłumaczeń zagranicznych dokumentów na język polski

Sprawdź też: Tanie ubezpieczenia OC

Ile kosztuje przerejestrowanie samochodu z zagranicy

Nie wliczając cen tłumaczeń, które zależą od różnych czynników, całkowity koszt rejestracji samochodu z zagranicy można ustalić na 256 zł. Są to opłaty za: zwyczajne tablice rejestracyjne (80 zł), dowód rejestracyjny (54 zł), kartę pojazdu (75 zł), nalepkę kontrolną (18,50 zł), nalepkę legalizacyjną (12,50 zł) i pozwolenie czasowe (13,50 zł) oraz opłata ewidencyjna (2,50 zł). Tablice indywidualne kosztują 1000 złotych, co podniesie całkowity koszt rejestracji do 1176 zł.

Kara za nieprzerejestrowanie samochodu

1 stycznia 2020 roku nastąpiła niewielka, lecz ważna zmiana w przepisach dotyczących rejestracji pojazdów. Podobnie jak przedtem, wniosek o rejestrację lub zawiadomienie o zbyciu i nabyciu samochodu trzeba złożyć w ciągu 30 dni od dokonania transakcji. Dawniej przekroczenie tego czasu nie było jednak karane. Od 2020 roku za niedokonanie terminowej rejestracji auta przewidziana jest kara od 200 do 1000 złotych. Oczywiście dotyczy to osób, które samochód kupiły lub sprowadziły po 1 stycznia 2020 roku.

mandat karny
Sprawdź też: Kara za brak OC

Plany Ministerstwa Cyfryzacji – rejestracja samochodu online

Warto być na bieżąco ze zmianami w przepisach, aby nie pominąć nowości, które ułatwią lub utrudnią codzienne życie kierowcy. Wywiad dla “Rzeczpospolitej” z Markiem Zagórskim, ministrem cyfryzacji, dostarczył nam informacji na temat planowanych zmian w prawie o ruchu drogowym. Wkrótce będzie możliwa rejestracja samochodu online – opcja ta będzie dostępna najpierw dla dealerów aut. Cyfryzacji ma podlegać również zgłoszenie zbycia samochodu oraz prawo jazdy.

Elektroniczny dokument właściwie już istnieje. Problem leży w tym, że przepisy nie pozwalają jeszcze na prowadzenie samochodu bez fizycznego prawa jazdy. Za jazdę bez dokumentu przewidziany jest mandat o wysokości 50 zł – należy zlikwidować ten przepis, aby umożliwić kierowcom korzystanie wyłącznie z wersji elektronicznej.

Co sądzisz o naszych treściach?

Dajemy z siebie wszystko, aby odpowiedzieć na Twoje pytania!

Wystaw nam notę!
2.3/5 - (3 votes)

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *