Ubezpieczamy24.com

Rodzaje ubezpieczeń transportowych

Pakiety ubezpieczeniowe to podstawa funkcjonowania każdego przedsiębiorstwa transportowego. Działanie w tej branży wiąże się bowiem z ogromnym ryzykiem. Przewoźnik jest odpowiedzialny za towar swojego klienta od momentu jego przyjęcia, aż do rozładunku w docelowym punkcie dostawy. Rynek ubezpieczeniowy oferuje takich firmom wiele rodzajów ubezpieczeń. Korzystanie z nich zapewnia przedsiębiorcy spokój, gdyż w razie uszkodzenia ładunku, nie musi on pokrywać strat z własnej kieszeni. Do tego posiadanie niektórych polis może mieć wpływ na wizerunek firmy. Wzbudza ona większe zaufanie, przyciągając do siebie klientów.

Jakie rodzaje ubezpieczeń transportowych oferuje rynek? Tego dowiesz się z poniższego wpisu. Skorzystaj z podpowiedzi ekspertów z branży ubezpieczeniowej. Możesz już teraz zgłosić się do nas, a znajdziemy dla Ciebie najlepsze, dopasowane do potrzeb ubezpieczenie. Pomożemy w załatwieniu formalności i zadbamy, aby prowadzenie biznesu było dużo bezpieczniejsze.

Ubezpieczenia dla firm transportowych – najważniejsze rodzaje

Firmy działające w szeroko pojętej branży transportowej mają wiele opcji na ubezpieczenie swojej działalności.
Do najważniejszych i jednocześnie cieszących się największą popularnością ubezpieczeń należy zaliczyć:

Warto przy tym podkreślić, że każda firma transportowa jest prawnie zobowiązania do wykupienia polisy OC komunikacyjnego. Muszą nim być objęte wszystkie pojazdy znajdujące się we flocie. Z kolei powyżej wymienione polisy są dobrowolne, choć obecnie ich posiadanie coraz częściej staje się standardem w tej branży.

Ubezpieczenie OC przewoźnika drogowego

Zgodnie z przepisami przewoźnikiem jest zarówno firma zajmująca się transportem towarów w celach zarobkowych, jak i przewozem osób. Jest to więc każda firma świadcząca szeroko pojęte usługi przewozowe. OCP, czyli OC przewoźnika, dedykowane jest właśnie wszystkim przedstawicielom tej branży. Co obejmuje takie ubezpieczenie?

Ideą ochrony w ramach OCP jest finansowe zabezpieczenie przewoźnika przed skutkami nienależytego lub całkowitego niewykonania przez niego umowy. Co to oznacza? Przede wszystkim chodzi tutaj o straty związane z uszkodzeniem, zniszczeniem lub nawet zagubieniem towaru. Firma transportowa jest odpowiedzialna za ładunek od chwili jego przyjęcia do zdania. Jeśli jego wartość jest duża, nawet drobne uszkodzenia mogą wiązać się z nieprzyjemnymi konsekwencjami finansowymi dla przedsiębiorcy. Warto pamiętać, że w branży tej może dochodzić do wielu całkowicie nieprzewidywalnych sytuacji i szansa uszkodzenia towaru jest dość duża.

Ubezpieczenie OC przewoźnika drogowego jest dedykowane dla firm transportowych zarejestrowanych na terenie Polski, które zajmują się przewozami krajowymi, międzynarodowymi lub obydwoma jednocześnie.

Kiedy można dostać odszkodowanie z ubezpieczenia OCP?

Zakres ochrony w ramach OCP zależy od konkretnego pakietu wykupionego przez ubezpieczonego. Jednak w swojej podstawowej formie, na wypłatę odszkodowania można liczyć najczęściej, gdy:

doszło do strat w wyniku opóźnienia realizacji umowy/dostawy – może to mieć związek np. z trudnymi warunkami atmosferycznymi, z jakimi kierowca musiał zmagać się na drodze,

trzeba pokryć koszty pracy ekspertów, np. osób odpowiedzialnych za ustalenie wielkości strat oraz przyczyn ich wystąpienia,

chcesz zapobiec szkodom – ubezpieczyciel może pokryć koszty związane z wydatkami na zapobieganie szkodom, np. szybkie podstawienie kolejnej ciężarówki, która zastąpi pojazd zepsuty,

ponosisz koszty sądowe, wynikające np. ze sporu między Twoją firmą a klientem,

musisz dodatkowo płacić za przechowywanie ładunku, np. w wyniku awarii pojazdu transportującego.

Tak jak wspomnieliśmy, jest to tylko podstawowy zakres ochrony w ramach OCP. Możesz go rozszerzyć, dopasowując do własnych potrzeb. Ubezpieczyciele proponują np. dodatkowe pakiety zabezpieczające towary wysokiego ryzyka, takie jak materiały wybuchowe, tytoń czy alkohol. Ochronę można rozszerzyć także o szkody wynikające z kradzieży czy aktów wandalizmu.

Jeśli chcesz znaleźć najlepsze, idealnie dopasowane do potrzeb OCP, najlepiej już dziś zgłoś się do nas. Pomożemy Ci w wyszukaniu odpowiedniej polisy, bardzo dokładnie analizując rynek. Zapewniamy kompleksowe wsparcie – zapraszamy do kontaktu!

Na co zwrócić uwagę kupując ubezpieczenie OCP?

Jeśli planujesz zakup ubezpieczenia OCP, zanim wybierzesz konkretną ofertę, powinieneś zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów umowy. Zalicza się do nich:

Wysokość sumy gwarancyjnej

To maksymalna kwota odszkodowania, która powinna być równowartością najdroższych ładunków, jakie przewozisz.

Zasady parkowania

Wymagania ubezpieczyciela dotyczące tego, gdzie powinni parkować kierowcy odpowiedzialni za transport (np. w związku z przerwą) oraz jak zabezpieczać towar.

Zasięg terytorialny

Polisy OCP dzieli się na dedykowane dla transportu krajowego oraz międzynarodowego.

Wyłączenia odpowiedzialności

To zwykle rozbudowana lista z sytuacjami, których wystąpienie zdejmuje z ubezpieczyciela odpowiedzialność za powstałe szkody.

Warto wyjaśnić zasięg terytorialny. Najważniejszy jest w tym przypadku punkt dostawy. Potrzebujesz OCP międzynarodowego jeśli dowozisz towar np. na teren Niemiec, ale odbierasz go z Polski. W takich sytuacjach nie ma obowiązku posiadania dodatkowo OCP krajowego. To samo dotyczy sytuacji, gdzie punkt odbioru i dostawy są w obcych krajach, ale trasa przebiega przez Polskę.

Ile trzeba zapłacić za OCP?

Jednoznaczne określenie ceny OCP jest niemożliwe, gdyż ubezpieczyciele stosują indywidualne kryteria wyliczania składki. Jeśli chcesz poznać aktualne stawki, najlepiej już dziś skorzystaj z naszej pomocy. Wypełnij dostępny na stronie formularz, a zespół specjalistów przygotuje zestawienie, prezentując najlepsze oferty z rynku!

Ubezpieczenie OC dla spedytora

Za efektywne funkcjonowanie transportu odpowiedzialne są firmy spedycyjne, dla których dedykowane są oddzielne ubezpieczenia OC. Polisa dla spedytora ma przede wszystkim chronić przed skutkami nierzetelnego wykonania obowiązków wynikających z umowy. W zakresie podstawowym są to m.in. szkody wyrządzone w sposób umyślny, finansowe, związane z opóźnieniami, a także ewentualną utratą mienia. Pełne ubezpieczenie gwarantuje również firmom spedycyjnym bezpłatny dostęp do usług prawnych, gdy są potrzebne np. w związku z toczącym się sporem sądowym.

Ubezpieczenie Cargo

Pakiety z ubezpieczeniem CARGO zapewniają pełną ochronę mienia, które znajduje się pod opieką firmy przewozowej. Warto tutaj podkreślić, że dotyczy nie tylko towarów przewożonych transportem drogowym, ale także kolejowym, morskim czy lotniczym. Dziś bardzo często dla zwiększenia rentowności i przyspieszenia realizacji usług, łączy się te rodzaje transportu, a ubezpieczenie CARGO będzie działać przy każdym z nich.

Warto dodać, że polisa ta chroni zarówno na wypadek zniszczenia czy uszkodzenia ładunku, jak i jego kradzieży. Zabezpiecza ona nie tyle samego przewoźnika, co jego klienta, czyli właściciela towaru. Co ważne, może on na własną rękę wykupić takie ubezpieczenie.

Ochrona dla pracowników

Prowadząc firmę transportową, na pewno jesteś świadom tego, jak wiele zagrożeń czyha na Twoich pracowników. Kierowcy każdego dnia narażeni są na niebezpieczne sytuacje drogowe, a do tego niestety zdarza się, że padają ofiarą różnych złodziei, co czasem kończy się tragicznie. Jednak trudne warunki pracy mają również np. osoby odpowiedzialne za załadunek, rozładunek i ogólną obsługę magazynu.

To właśnie dla nich wszystkich dedykowana jest specjalna polisa. Ochrona pracowników obejmuje przede wszystkim zdarzenia, w których efekcie zatrudnione osoby poniosą śmierć. Odszkodowania wypłacane są także wtedy, gdy pracownik dozna trwałego, poważnego uszczerbku na zdrowiu. W razie potrzeby ochronę można rozszerzyć, obejmując nią zdarzenia, przez które zatrudniony będzie czasowo niezdolny do pracy.

Ubezpieczenia transportowe - ile kosztują?

Trudno tak naprawdę jednoznacznie określić, jakie koszty wiążą się z wykupieniem konkretnej polisy dedykowanej dla branży transportowej. Ubezpieczenia OCP, CARGO, dla spedytora oraz związane z ochroną pracowników są wyceniane na podstawie indywidualnych kryteriów określonych przez konkretnego ubezpieczyciela. Jest ich wiele, w tym np. wielkość przedsiębiorstwa, jego roczne obroty, kierunki transportu czy rodzaj przewożonych ładunków.

Najlepsze ubezpieczenia dla firm transportowych

Chcesz sprawdzić, ile dokładnie będzie kosztowało ubezpieczenie transportowe, którym jesteś zainteresowany? W takim razie wystarczy, że wypełnisz na naszej stronie specjalny formularz. Określisz w nim swoje oczekiwania, a zespół naszych specjalistów prześwietli rynek, wybierze najlepsze oferty i przygotuje zestawienie.

Wypełnij formularz

Doświadczony pracownik przygotuje dla Ciebie świetną propozycję

Sfinalizuj polisę

Sprawdź też: Ubezpieczenia w logistyce –  jakie ubezpieczenie dla firmy transportowej?

Co sądzisz o naszych treściach?

Dajemy z siebie wszystko, aby odpowiedzieć na Twoje pytania!

Wystaw nam notę!
5/5 - (1 vote)