Prowizja
Prowizja w kontekście ubezpieczeń to wynagrodzenie wypłacane pośrednikowi ubezpieczeniowemu, takiemu jak agent czy broker, za sprzedaż polisy ubezpieczeniowej. Prowizja jest zazwyczaj określana jako procent składki ubezpieczeniowej i stanowi główną formę wynagrodzenia dla pośredników. Jej wysokość może być regulowana przez umowy między towarzystwem ubezpieczeniowym a pośrednikiem, a także przez przepisy prawa dotyczące działalności ubezpieczeniowej, które mogą określać maksymalne stawki prowizji.
Prowizja pełni kluczową rolę w motywowaniu pośredników do aktywnego poszukiwania klientów i sprzedaży polis, co z kolei wspiera rozwój rynku ubezpieczeniowego. W praktyce, wysokość prowizji może różnić się w zależności od rodzaju ubezpieczenia, polityki towarzystwa ubezpieczeniowego oraz umowy z pośrednikiem.
Przykład praktyczny
Klient chce ubezpieczyć swój dom i kontaktuje się z agentem ubezpieczeniowym. Agent przedstawia mu ofertę polisy, a po jej zaakceptowaniu przez klienta, towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaca agentowi prowizję w wysokości 10% składki rocznej. Dzięki tej prowizji agent jest wynagradzany za swoją pracę i zachęcany do dalszego pozyskiwania klientów.Czy prowizja agenta wpływa na wysokość Twojej składki ubezpieczeniowej?
Wysokość prowizji agenta jest już wkalkulowana w cenę produktu ubezpieczeniowego i nie stanowi dodatkowego kosztu dla klienta. Towarzystwa ubezpieczeniowe uwzględniają koszty dystrybucji (w tym prowizje) w swoich taryfach składek. Warto jednak wiedzieć, że ten sam produkt może mieć różną cenę w zależności od kanału sprzedaży:
- Sprzedaż bezpośrednia przez internet często oferuje niższe składki, ponieważ nie występują koszty prowizji agencyjnej
- Multiagencje mogą oferować korzystniejsze ceny niż agenci wyłączni, gdyż konkurują między sobą i często negocjują lepsze warunki z ubezpieczycielami
- Brokerzy ubezpieczeniowi, działający w imieniu klienta, mogą wynegocjować niższe składki, mimo że również otrzymują prowizję
Od 2018 roku, zgodnie z ustawą o dystrybucji ubezpieczeń, agent ma obowiązek poinformować klienta o charakterze swojego wynagrodzenia oraz ujawnić, czy otrzymuje prowizję. Pozwala to na większą transparentność i świadomy wybór ubezpieczenia przez klienta.
Sprawdź inne hasła
Ubezpieczenia
indywidualne
Poznaj ofertę ubezpieczeń komunikacyjnych (OC, AC, assistance), majątkowych, na życie i podróżnych.
Ubezpieczenia dla firm
Szukasz ubezpieczenia dla swojej firmy?
Wspieramy małe i średnie firmy oraz korporacje.
Co sądzisz o naszych treściach?
Dajemy z siebie wszystko, aby odpowiedzieć na Twoje pytania!
Aktualizacja: przez Andrzej Piwoński
Wystaw nam notę!
slownik