Trwały uszczerbek na zdrowiu
Trwały uszczerbek na zdrowiu to pojęcie ubezpieczeniowe oznaczające nieodwracalne, trwałe pogorszenie stanu zdrowia ubezpieczonego, które wynika z nieszczęśliwego wypadku lub choroby i prowadzi do utraty sprawności fizycznej lub psychicznej. W kontekście ubezpieczeń, trwały uszczerbek na zdrowiu jest podstawą do wypłaty odszkodowania, którego wysokość zależy od stopnia uszczerbku określonego w procentach. Prawo i praktyka rynkowa regulują to pojęcie poprzez tabele norm uszczerbku na zdrowiu, które są załącznikami do umów ubezpieczeniowych. W praktyce, ubezpieczyciel po zgłoszeniu roszczenia ocenia stopień uszczerbku na podstawie dokumentacji medycznej i ewentualnych badań.
Przykład praktyczny
Pan Jan uległ wypadkowi samochodowemu, w wyniku którego stracił palec u ręki. Zgłosił ten fakt do swojego ubezpieczyciela, który na podstawie tabeli uszczerbku na zdrowiu określił, że utrata palca to 5% trwałego uszczerbku. Na tej podstawie Pan Jan otrzymał odszkodowanie w wysokości odpowiadającej 5% sumy ubezpieczenia.Trwały uszczerbek na zdrowiu – jak przekłada się na procent sumy ubezpieczenia w NNW?
W ubezpieczeniach NNW wysokość wypłaty świadczenia jest bezpośrednio powiązana z procentem trwałego uszczerbku na zdrowiu. Za każdy procent uszczerbku ubezpieczyciel wypłaca określony procent sumy ubezpieczenia. Przykładowo, przy sumie ubezpieczenia 100 000 zł i 10% uszczerbku, wypłata wyniesie 10 000 zł.
- Całkowita utrata wzroku w obu oczach - zazwyczaj 100% sumy ubezpieczenia
- Utrata kończyny górnej w stawie barkowym - około 70-75% sumy ubezpieczenia
- Złamanie kości udowej z ograniczeniem ruchomości - 10-20% sumy ubezpieczenia
- Utrata palca wskazującego - około 15% sumy ubezpieczenia
- Złamanie nosa z zaburzeniami oddychania - 5-10% sumy ubezpieczenia
Warto zwrócić uwagę, że niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe stosują progresywną skalę wypłat - im wyższy procent uszczerbku, tym wyższy mnożnik sumy ubezpieczenia. Na przykład, przy 50% uszczerbku świadczenie może wynieść nie 50%, a nawet 150% sumy ubezpieczenia.
Sprawdź inne hasła
Ubezpieczenia
indywidualne
Poznaj ofertę ubezpieczeń komunikacyjnych (OC, AC, assistance), majątkowych, na życie i podróżnych.
Ubezpieczenia dla firm
Szukasz ubezpieczenia dla swojej firmy?
Wspieramy małe i średnie firmy oraz korporacje.
Co sądzisz o naszych treściach?
Dajemy z siebie wszystko, aby odpowiedzieć na Twoje pytania!
Aktualizacja: przez Andrzej Piwoński
Wystaw nam notę!
slownik