Ubezpieczamy24.com

Wartość rzeczywista pojazdu

Wartość rzeczywista pojazdu to kwota, jaką pojazd mógłby osiągnąć na rynku w momencie bezpośrednio przed wystąpieniem szkody. Uwzględnia ona zużycie, wiek, przebieg oraz ogólny stan techniczny pojazdu. W kontekście ubezpieczeń, wartość rzeczywista jest kluczowa przy ustalaniu wysokości odszkodowania w przypadku szkody całkowitej lub kradzieży. Prawo nie precyzuje dokładnie, jak obliczać tę wartość, ale praktyka rynkowa opiera się na analizie cen rynkowych podobnych pojazdów oraz specjalistycznych katalogach wartości.

Przykład praktyczny

Klient zgłasza kradzież samochodu. Ubezpieczyciel, aby ustalić wysokość odszkodowania, określa wartość rzeczywistą pojazdu na podstawie jego stanu sprzed kradzieży, uwzględniając wiek, przebieg i ceny rynkowe podobnych modeli. Na tej podstawie wypłacane jest odszkodowanie.

Wartość rzeczywista pojazdu – dlaczego odszkodowanie nie wystarczy na zakup nowego auta?

Otrzymane odszkodowanie za szkodę całkowitą rzadko pozwala na zakup nowego, analogicznego pojazdu, co wynika z kilku istotnych czynników ekonomicznych i prawnych. Ubezpieczyciele wypłacają odszkodowanie według wartości rzeczywistej, która jest zawsze niższa od ceny zakupu nowego auta. Dodatkowo, na rynku motoryzacyjnym występuje stała tendencja wzrostu cen nowych pojazdów - średnio o 5-7% rocznie.

  • Nowy samochód traci około 15-20% wartości już w pierwszym roku użytkowania
  • Po 4 latach eksploatacji wartość pojazdu spada średnio do 50-60% ceny początkowej
  • Ubezpieczyciel odlicza od odszkodowania wartość pozostałości (wraku), którą właściciel może sprzedać
  • Inflacja i rosnące ceny części zamiennych powodują, że za otrzymane odszkodowanie można kupić tylko auto starsze lub o niższym standardzie

Rozwiązaniem tego problemu może być wykupienie dodatkowego ubezpieczenia GAP, które pokrywa różnicę między wartością rzeczywistą a fakturową pojazdu lub stałą sumą ubezpieczenia. Warto też rozważyć ubezpieczenie AC z opcją "nowy za stary" dla aut do 3 lat.

Sprawdź inne hasła

Ubezpieczenia
indywidualne

Poznaj ofertę ubezpieczeń komunikacyjnych (OC, AC, assistance), majątkowych, na życie i podróżnych.

Ubezpieczenia
dla firm

Szukasz ubezpieczenia dla swojej firmy? Wspieramy małe i średnie firmy oraz korporacje.
Co sądzisz o naszych treściach?
Dajemy z siebie wszystko, aby odpowiedzieć na Twoje pytania!
Aktualizacja: przez Andrzej Piwoński
Wystaw nam notę!
slownik