Sprawdzenie OC pojazdu – potrzebne dane
Aby naprawdę szybko sprawdzić aktualność ubezpieczenia konkretnego samochodu, najlepiej skorzystać tak naprawdę z prostego narzędzia od UFG. Na stronie należy wypełnić formularz, podając w nim po prostu numer rejestracyjny sprawdzanego pojazdu. Można także podać numer VIN, a więc numer nadwozia auta. Najczęściej znajdziemy go w kilku miejscach pojazdu, w tym chociażby na jednym ze środkowych słupków drzwi, pod maską w okolicach kielicha amortyzatora czy nierzadko bezpośrednio za przednią szybą w małym okienku.
Ponieważ baza CEPiK dostarcza więcej informacji, to dostęp do niej, choć publiczny, jest nieco ograniczony. Aby się tam dostać, trzeba będzie znać następujące dane o weryfikowanym pojeździe:
– numer nadwozia VIN;
– numer rejestracyjny samochodu;
– data pierwszej rejestracji pojazdu (w przypadku aut sprowadzonych jest to data pierwszej rejestracji za granicą).
UFG i CEPIK

Na pewno opcja na sprawdzenie OC będzie dla Was teraz bardzo atrakcyjna, ale zapewne zastanawiacie się również, po co w ogóle takie dane są gromadzone, prawda? Zgodnie z przepisami Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny wymaga od firm ubezpieczeniowych, aby te przekazywały do bazy informacje o nowych polisach OC maksymalnie w terminie do 14 dni od ich zawarcia. UFG wykorzystuje te dane przede wszystkim do sprawdzania, które pojazdy nie mają wykupionej polisy. W ostatnim czasie kontrole tego typu są coraz częstsze i dlatego stopniowo eliminuje się z dróg auta bez ochrony ubezpieczeniowej.
Z drugiej strony baza przydaje się samym firmom ubezpieczeniowym. Widzą one więcej danych, w tym między innymi mogą sprawdzić, czy auto już nie ma OC, aby uniknąć podwójnego ubezpieczenia. To także informacje o ewentualnych ostatnich wypłatach odszkodowania i wiele więcej. Dane te są naturalnie potrzebne teraz również po to, aby właśnie weryfikować aktualne polisy. Nie ma już obowiązku wożenia ze sobą potwierdzenia, a więc dzięki takiej bazie każdy może sprawdzić te informacje przez internet.
Oczywiście dane o OC trafiają również do bazy CEPiK, która w głównej mierze wykorzystywana jest przez organy ścigania, Policję oraz różne instytucje państwowe. Baza ta ma naturalnie o wiele szersze zastosowanie niż tylko weryfikowanie ubezpieczeń komunikacyjnych.
W spornych sytuacjach zawsze warto przeprowadzić sprawdzenie OC sprawcy kolizji. Co bardzo ważne, zarówno UFG, jak i CEPiK udostępniają specjalne aplikacje mobilne na smartfony. Dużo jeżdżąc samochodem, warto zawczasu pobrać któryś z tych programów. Są one darmowe i naprawdę proste w użyciu.