Ubezpieczamy24.com

Sprawdzenie OC – jak sprawdzić czy samochód ma OC

Nawet bardzo ostrożni kierowcy nie są w stanie przewidzieć wszystkiego i czasem wystarczy dosłownie chwila nieuwagi, aby zostać ofiarą drobnej stłuczki czy poważnej kolizji drogowej. W wielu takich przypadkach dochodzi do ugody pomiędzy kierowcami, bez wzywania na miejsce zdarzenia Policji i tutaj na pewno wielu osobom może przydać się sprawdzenie OC pojazdu sprawcy. Zapewne część z Was nie miała pojęcia w ogóle o takiej możliwości. Dzisiaj pokażemy więc, jak prosto zweryfikować aktualność polisy ubezpieczeniowej oraz wyjaśnimy, kiedy taka opcja może się przydać

Numer polisy OC

Stosunkowo od niedawna mamy w Polsce nowe przepisy, które w znacznym stopniu zdjęły z kierowców obowiązek wożenia ze sobą wielu dokumentów. Jeszcze do niedawna w czasie kontroli drogowej Policja mogła zażądać okazania prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego auta oraz potwierdzenia zawarcia polisy OC. Brak któregokolwiek z tych dokumentów kończył się wystawieniem mandatu na kwotę 50 zł. Łącznie za brak dokumentów można było więc dostać nawet 150 zł kary.

Obecnie kierowcy mają obowiązek posiadania przy sobie jedynie prawa jazdy, a i to bardzo możliwe, że w niedalekiej przyszłości zostanie zniesione. To na pewno ogromna wygoda, ale i pewien problem, gdy dochodzi do drobnych stłuczek. Jakże często zdarzają się przecież drobne obcierki samochodów na parkingach pod marketami. W takich sytuacjach często nie wzywa się Policji. Szkoda na samochodach jest niewielka i można dogadać się między sobą na miejscu, a przyjazd Policji zawsze skończy się mandatem dla sprawcy.

Usługa ta przyda się również wtedy, gdy macie poważne podejrzenia co do tego, że sprawca kolizji lub stłuczki nie ma przy sobie dokumentu, bo auto nie zostało zwyczajnie ubezpieczone. Jak w takim razie wygląda sprawdzenie OC?

Sprawdzanie OC Online

sprawdzenie oc obrazek

Tak naprawdę mamy aż dwie możliwości na bardzo szybkie zweryfikowanie informacji o ubezpieczeniu konkretnego auta. Pierwszą z nich jest skorzystanie z internetowego narzędzia Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG). Jest to instytucja zrzeszająca wszystkie firmy ubezpieczeniowe. To ona jest odpowiedzialna między innymi za karanie tych kierowców, którzy unikają płacenia OC. UFG wypłaca również odszkodowanie ofiarom wypadków, których sprawcy nie mieli aktualnej polisy. W późniejszym czasie instytucja oczywiście wnosi o zwrot tych pieniędzy z kieszeni sprawcy.

Druga opcja na sprawdzenie OC to baza CEPiK, która istnieje już od dłuższego czasu i stale jest rozwijana. Mamy tutaj do czynienia z instytucją kontrolowaną przez państwo, która gromadzi w swojej bazie mnóstwo informacji na temat kierowców oraz ich samochodów. Dane te wykorzystywane są na przykład przez Policję, jak i przez wiele instytucji państwowych. Do bazy dostęp ma w zasadzie każdy, ale w przypadku zwykłych obywateli wyświetlane informacje są mocno ograniczone. W zupełności wystarczą one jednak do tego, aby zweryfikować OC sprawcy.

Cepik sprawdzenie OC

Baza CEPiK, pomimo ograniczonej funkcjonalności przy cywilnym jej wykorzystaniu, dostarcza więcej danych niż narzędzie UFG. W przypadku tego drugiego sprawdzimy tylko, czy w dniu wysłania swojego zapytania o ubezpieczenie, pojazd był ubezpieczony oraz w jakiej konkretnie firmie polisa jest zawarta. W przypadku bazy CEPiK nie zobaczymy danych o ubezpieczycielu, ale sprawdzimy ważność polisy, ważność badań technicznych, ilość właścicieli, historię rejestracji i zmiany właścicieli, markę, model i rok samochodu, a nawet przebieg zanotowany na ostatnim przeglądzie.

Sprawdzenie OC – dwie strony

Jeśli interesuje Was więc sprawdzenie OC, wystarczy, że zajrzycie pod jeden z poniższych adresów:

UFG.pl

W przypadku prostego narzędzia UFG

HistoriaPojazdu.gov.pl

Jeśli chcecie zajrzeć do bazy CEPiK.

Sprawdzenie OC pojazdu – potrzebne dane

Aby naprawdę szybko sprawdzić aktualność ubezpieczenia konkretnego samochodu, najlepiej skorzystać tak naprawdę z prostego narzędzia od UFG. Na stronie należy wypełnić formularz, podając  w nim po prostu numer rejestracyjny sprawdzanego pojazdu. Można także podać numer VIN, a więc numer nadwozia auta. Najczęściej znajdziemy go w kilku miejscach pojazdu, w tym chociażby na jednym ze środkowych słupków drzwi, pod maską w okolicach kielicha amortyzatora czy nierzadko bezpośrednio za przednią szybą w małym okienku.

Ponieważ baza CEPiK dostarcza więcej informacji, to dostęp do niej, choć publiczny, jest nieco ograniczony. Aby się tam dostać, trzeba będzie znać następujące dane o weryfikowanym pojeździe:

– numer nadwozia VIN;
– numer rejestracyjny samochodu;
– data pierwszej rejestracji pojazdu (w przypadku aut sprowadzonych jest to data pierwszej rejestracji za granicą).

UFG i CEPIK

cepik sprawdzenie oc online

Na pewno opcja na sprawdzenie OC będzie dla Was teraz bardzo atrakcyjna, ale zapewne zastanawiacie się również, po co w ogóle takie dane są gromadzone, prawda? Zgodnie z przepisami Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny wymaga od firm ubezpieczeniowych, aby te przekazywały do bazy informacje o nowych polisach OC maksymalnie w terminie do 14 dni od ich zawarcia. UFG wykorzystuje te dane przede wszystkim do sprawdzania, które pojazdy nie mają wykupionej polisy. W ostatnim czasie kontrole tego typu są coraz częstsze i dlatego stopniowo eliminuje się z dróg auta bez ochrony ubezpieczeniowej.

Z drugiej strony baza przydaje się samym firmom ubezpieczeniowym. Widzą one więcej danych, w tym między innymi mogą sprawdzić, czy auto już nie ma OC, aby uniknąć podwójnego ubezpieczenia. To także informacje o ewentualnych ostatnich wypłatach odszkodowania i wiele więcej. Dane te są naturalnie potrzebne teraz również po to, aby właśnie weryfikować aktualne polisy. Nie ma już obowiązku wożenia ze sobą potwierdzenia, a więc dzięki takiej bazie każdy może sprawdzić te informacje przez internet.

Oczywiście dane o OC trafiają również do bazy CEPiK, która w głównej mierze wykorzystywana jest przez organy ścigania, Policję oraz różne instytucje państwowe. Baza ta ma naturalnie o wiele szersze zastosowanie niż tylko weryfikowanie ubezpieczeń komunikacyjnych.

W spornych sytuacjach zawsze warto przeprowadzić sprawdzenie OC sprawcy kolizji. Co bardzo ważne, zarówno UFG, jak i CEPiK udostępniają specjalne aplikacje mobilne na smartfony. Dużo jeżdżąc samochodem, warto zawczasu pobrać któryś z tych programów. Są one darmowe i naprawdę proste w użyciu.

Ubezpieczenie OC do kiedy ważne

Korzystając z okazji, chcielibyśmy przypomnieć, że zgodnie z polskimi przepisami każdy właściciel pojazdu zarejestrowanego i poruszającego się po drogach publicznych (z drobnymi wyjątkami) ma obowiązek posiadania aktualnego ubezpieczenia OC. Dotyczy to przede wszystkim:

– samochodów osobowych i ciężarowych;
– motocykli i motorowerów;
– pojazdów rolniczych, w tym oczywiście ciągników;
– zarejestrowanych przyczep.

Brak aktualnego ubezpieczenia to proszenie się o problemy i to naprawdę poważne. Na przykład właściciele samochodów osobowych, którzy nie mają ubezpieczenia od ponad 14 dni, zapłacą karę w wysokości aż 4500 zł. 50% tej kwoty trzeba zapłacić, gdy polisa jest nieważna od 4 do 14 dni. Poniżej 4 dni kara wynosi 20% pełnej kwoty.

To jednak nic w porównaniu z konsekwencjami po spowodowaniu kolizji nieubezpieczonym autem. Sprawca pokrywa wszystkie koszty z własnej kieszeni. Może to dotyczyć nie tylko naprawy uszkodzonych pojazdów, ale także kosztów leczenia ofiar. Zadłużenie się w takiej sytuacji na setki tysięcy złotych wcale nie jest kompletnie nieprawdopodobną wizją.

Tanie ubezpieczenia OC/AC

Zakup polisy komunikacyjnej do auta wcale nie musi być kosztowny, nawet pomimo dużych podwyżek w ostatnim czasie. Zachęcamy do skorzystania z pomocy naszych agentów. Dzięki nam ubezpieczysz swoje auto, wybierając najtańszą z możliwych opcji, nierzadko oszczędzając nawet kilkaset złotych na jednej polisie.

Co sądzisz o naszych treściach?

Dajemy z siebie wszystko, aby odpowiedzieć na Twoje pytania!

Wystaw nam notę!
3/5 - (2 votes)

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *