Ubezpieczamy24.com

Świadectwo kierowcy – dokument dla kierowców spoza UE

Czym jest i kiedy jest niezbędne świadectwo kierowcy?

Świadectwo kierowcy to nic innego jak dokument, który potwierdza, że przewoźnik wykonujący przewóz zatrudnia kierowcę spoza Unii Europejskiej w sposób legalny i zgodny ze wszelkimi wymogami dotyczącymi przewozów drogowych na terenie wspólnoty. Jest to dokument, który musi mieć każdy kierowca bez obywatelstwa jednego z krajów Unii, chcący realizować przewóz towarów po drogach UE.

swiadectwo kierowcy obraz 1

Świadectwo kierownicy - kto je wydaje, jak je uzyskać i ile kosztuje?

W Polsce za wydawanie świadectw kierowcy odpowiedzialny jest Główny Inspektorat Transportu Drogowego. Na wydanie takiego dokument urząd ma miesiąc czasu, choć w niektórych sytuacjach może trwać to nawet dwa miesiące! Jeśli jesteś przedsiębiorcą, który chciałby zatrudnić obcokrajowca, to zapewne zastanawiasz się, jak uzyskać świadectwo kierowcy. Wystarczy, że złożysz odpowiedni wniosek na piśmie lub też elektronicznie. Do takiego wniosku koniecznie trzeba też dołączyć kilka dokumentów takich jak:

Ile trzeba zapłacić za wydanie świadectwa kierowcy?

To, ile zapłacisz za wydanie świadectwa kierowcy, zależy od tego, na jaki okres ma zostać wydany dokument:

  • do 12 miesięcy – zapłacisz 10 zł;
  • do 2 lat – zapłacisz 15 zł;
  • do 3 lat – zapłacisz 20 zł;
  • do 4 lat – zapłacisz 30 zł;
  • do 5 lat – zapłacisz 40 zł.

Świadectwo kwalifikacji zawodowej kierowcy - czy możliwa jest odnowa?

Istnieje możliwość przedłużenia świadectwa kierowcy. Wówczas trzeba o to wystąpić do GITD. Przedłużenie jest możliwe na 5 następnych lat, ale pamiętaj, że musisz za to zapłacić, tak samo jak w przypadku, gdy świadectwo jest wydawane pierwszy raz.

Jaką można dostać karę za brak świadectwa?

Posiadanie świadectwa kierowcy to obowiązek. Aby nie narazić się na karę, kierowca powinien mieć ten dokument przy sobie, gdy realizuje przewozy poza granicami Polski. Obowiązkowo musi też go okazać, jeśli będzie tego oczekiwał upoważniony funkcjonariusz służb. Niestety brak takiego świadectwa może wiązać się z otrzymaniem niemałej kary – nawet w wysokości 5 000 zł!

W jakich przypadkach możliwe jest odrzucenie wniosku o wydanie świadectwa kierowcy?

Może zdarzyć się tak, że dojdzie do odmowy wydania świadectwa kierowcy. Może za to odpowiadać brak licencji wspólnotowej. Odmowna decyzja może zdarzyć się też wtedy, gdy doszło do nielegalnego zatrudnienia kierowcy. Należy pamiętać też o tym, że organ decyzyjny może odrzucić wniosek, gdy znajdzie nieprawidłowe dane, błędy we wniosku lub nie zostanie dołączony do niego komplet dokumentów.

Co zrobić, gdy wniosek o świadectwo kierowcy zostanie odrzucony?

Otrzymałeś decyzję odmowną? W takim razie złóż wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy – masz na to 14 dni. Niepotrzebne jest uzasadnienie – wystarczy, że napiszesz ,,nie zgadzam się z wydaną decyzją”. Następnie czekaj na decyzję – rozpatrywanie wniosku może trwać nawet miesiąc. Gdy wniosek zostanie rozpatrzony, jednostka przekaże Ci swoją decyzją. Co gdy ponownie odrzuci Twój wniosek? W takim przypadku powinieneś się odwołać. 

Co ważne: nieodpowiednie używanie świadectwa przez przewoźnika może równać się różnym konsekwencjom. Jedną z możliwych jest np. cofnięcie świadectwa. Oprócz tego może dojść też do zawieszenia wydawania następnych świadectw. W najpoważniejszych przypadkach przewoźnicy tracą nawet licencje wspólnotowe. 

Świadectwo kierowcy - przedsiębiorco, nie zapominaj o innych obowiązkach!

Jako przedsiębiorca musisz pamiętać jeszcze o kilku innych ważnych obowiązkach. Chodzi tutaj m.in. o to, abyś trzymał wypis ze świadectwa w swojej firmie. Gdy z kolei dojdzie do zmiany danych znajdujących się w świadectwie, zobowiązany jesteś do poinformowania o tym fakcie GITD w ciągu 28 dni od wprowadzenia zmian. Co więcej, gdy skończysz współpracę z danym kierowcą, jego świadectwo powinieneś zwrócić do urzędu wraz z blankietami A i B.

Dlaczego warto mieć dobre ubezpieczenie transportowe obraz 3

Znajdź najlepsze ubezpieczenie transportowe

Jesteś kierowcą lub prowadzisz firmą transportową i chcesz zadbać o własne intetresy? Zastanawiasz się, jakie ubezpieczenie transportowe będzie dla Ciebie najkorzystniejsze? Jesteśmy specjalistami w tej dziedzinie. Znajdziemy dla Ciebie najlepszą polisę.
Wiadomość do eksperta

Sprawdź, jaką ofertę dla Ciebie przygotowaliśmy

Telefon do eksperta

Porozmawiajmy

Sprawdź też naszą ofertę na:
Co sądzisz o naszych treściach?

Dajemy z siebie wszystko, aby odpowiedzieć na Twoje pytania!

Wystaw nam notę!
post