Ubezpieczamy24.com

Tanie ubezpieczenia OC

Ostatnie lata nie były zbyt łaskawe dla kierowców pod kątem cen składek za obowiązkowe polisy komunikacyjne. Prawdziwie tanie ubezpieczenia OC już za nami i raczej trudno liczyć na to, że kiedyś w przyszłości stawki powrócą do dawnych wartości. Nie oznacza to jednak, że coroczne opłacanie polisy musi wiązać się z poważnym zaciskaniem pasa. Co więcej, rok 2019 wyraźnie pokazuje, że to raczej koniec podwyżek, a więc można oddychać już swobodnie. Jak w takim razie kształtują się obecnie te ceny i czy naprawdę wciąż można stosunkowo tanio wykupić polisę?

Najtańsze ubezpieczenia OC

Oficjalne dane za rok 2018 mówią nam o tym, że wtedy kierowcy w skali całego kraju musieli średnio za ubezpieczenie swojego auta zapłacić 1032 zł. Styczeń 2019 roku pokazał wyraźnie, że rynek mocno się już ustabilizował. Średnia stawka za OC dla całego kraju wyniosła bowiem 1028 zł. Warto tutaj pamiętać o jednej, bardzo ważnej kwestii. Dane statystyczne biorą pod uwagę wszystkich kierowców bez wyjątku.

Ostatnie podwyżki na rynku polis komunikacyjnych najmocniej dotknęły niestety osoby z krótkim stażem za kierownicą i w wieku do 25-26 lat. To właśnie takie osoby są dla firm ubezpieczeniowych grupą największego ryzyka. Statystycznie powodują najwięcej wypadków, a więc i niestety muszą najwięcej za swoje OC płacić. Często osoby te kupują bardzo stare samochody nawet za kilkaset złotych i w efekcie okazuje się, że roczna składka za polisę potrafi przewyższyć wartość całego pojazdu.

Wracając jednak do tematu, najważniejsze jest to, że rynek się wyraźnie ustabilizował. Firmy ubezpieczeniowe przestały generować już straty na tych polisach, a to właśnie one były głównym powodem podwyżek, na masową wręcz skalę. Wciąż jednak mamy na rynku naprawdę tanie ubezpieczenia OC. Są bowiem takie obszary w Polsce, gdzie najniższa cena za ubezpieczenie jest znacznie poniżej 400 zł!

Sprawdź też: Najtańsze ubezpieczenia OC

ubezpieczenia oc obrazek 3

Ubezpieczenia online OC/AC

Sprawdź ofertę

Tanie ubezpieczenia OC? Wiele zależy od regionu

Wpływ na wysokość składki polisy komunikacyjnej ma mnóstwo elementów. Niestety nie da się nawet zebrać ich w jedną sensowną całość. Wszystko to z tego powodu, że firmy ubezpieczeniowe mają pełną dowolność w ustalaniu własnych kryteriów wyliczania tej stawki. O ile suma ubezpieczenia zawsze musi być na pewnym minimalnym poziomie, ustalanym przez ustawę, tak cena jest już kwestią indywidualną.

Niewątpliwie ogromny wpływ na cenę ma doświadczenie za kierownicą oraz liczba lat bezszkodowej jazdy. Inna ważna sprawa to region. Tak, nie przesłyszeliście się. Ubezpieczalnie mają dostęp do rozbudowanych danych statystycznych związanych z wypadkami. Wyraźnie widać na nich, że w jednych regionach ilość wypadków jest mniejsza, a w innych dużo większa. Na tej podstawie szacuje się ryzyko i jeśli mieszkacie w takim „niebezpiecznym” regionie, musicie liczyć się z wyższą ceną za OC.

Tanie ubezpieczenia OC dla dużych miast

Chcecie wiedzieć, jak to wygląda w praktyce? Mamy uśrednione dane dotyczące wysokości składek, jak i dane o najniższych składkach za OC dla dużych miast, które dotyczą pierwszych dni lutego 2019 roku. Stawki w danych miastach kształtowały się następująco:

Gdańsk

(1236 zł);

Wrocław

(1180 zł);

Bydgoszcz

(1128 zł);

Kielce

(1116 zł);

Warszawa

(1109 zł);

Naprawdę tanie ubezpieczenia OC mieli natomiast mieszkańcy:

Białegostoku

(350 zł);

Katowic

(367 zł);

Krakowa

(400 zł);

Rzeszowa

(412 zł);

To oczywiście tylko przykłady, gdyż kiedy jedno miasto jest na liście tych najdroższych, to jednocześnie mamy tam również takie osoby, które za OC płacą niewiele.

Przykład? Średnia cena OC w Warszawie była wysoka i wynosiła 1109 zł. Jednocześnie jednak najtańsza polisa w tym mieście kosztowała 406 zł. To aż 700 zł różnicy! Wyraźnie widać, że kryteria, które biorą pod uwagę firmy ubezpieczeniowe, są niezwykle zróżnicowane. Jednocześnie jednak jest to najlepszy dowód na to, że warto porównywać oferty z różnych firm. Tylko tak można bowiem kupić naprawdę tanie ubezpieczenie OC.

Pamiętaj, że OC jest obowiązkowe, a kary są wysokie!

Przede wszystkim jednak przestrzegamy Was wszystkich przed próbą unikania opłacenia kolejnej składki dla polisy komunikacyjnej od odpowiedzialności cywilnej. Zgodnie z polskimi przepisami jest ona obowiązkowa. Ubezpieczony musi być każdy pojazd mechaniczny, niezależnie od stanu i od tego, czy jest w ogóle użytkowany. W myśl ustawy ubezpieczeniu obowiązkowemu podlegają wszystkie zarejestrowane pojazdy mechaniczne.

Jeśli podczas kontroli policyjnej wyjdzie na jaw, że nie mamy polisy, to dostaniemy mandat i zostanie zatrzymany dowód rejestracyjny. To jednak bardzo łagodny wyrok. Niewiele później do naszych drzwi zapuka Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Jeśli OC jest nieaktualne od więcej, niż 14 dni, dostaniemy karę w wysokości aż 4500 zł. Dotyczy to pojazdów osobowych, a właściciele ciężarówek muszą się liczyć z jeszcze surowszą karą.

Jak widać, jest to kwota prawie czterokrotnie większa, niż nawet najwyższa średnia cena za polisę w naszym kraju. Biorąc natomiast pod uwagę tanie ubezpieczenia OC, mamy tu już nawet kilkunastokrotną różnicę! Czy w takim razie naprawdę opłaca się ryzykować?

Sprawdź: Kara za brak OC w 2019 roku

Spowodowałeś wypadek i nie masz OC? Zapłacisz z własnej kieszeni!

jazda bez oc mandat

Jeśli wysokość kar dalej Was nie przekonuje do zakupu polisy, to być może przekona Was świadomość odpowiedzialności, która spadnie na Was po wypadku drogowym. Polisy OC są po to, aby chronić kierowcę przed jego błędami w czasie prowadzenia auta. Jeśli spowodujecie wypadek, to w normalnej sytuacji z Waszej polisy będą pokryte koszty związane ze szkodami na ludziach, jak i na mieniu.

Kiedy jednak nie opłaciliście polisy, możecie nabawić się długów nawet na całe życie. UFG pokryje koszty, ale następnie zgłosi się po ich zwrot do sprawcy wypadku. Wyobraźcie sobie, że zgodnie z przepisami minimalna suma ubezpieczenia dla OC to 5 milionów euro dla szkód dotyczących ludzi oraz milion euro dla szkód związanych z mieniem. Te kwoty wcale nie są mocno zawyżone. W skrajnych przypadkach to naprawdę mogą być takie sumy i będziecie musieli zapłacić za to sami.

Sprawdź: Jazda bez OC

Tanie ubezpieczenie OC – legalne sposoby

Nie macie większego wpływu na miejsce swojego zamieszkania i nie wymażecie tak po prostu ze swojej historii kolizji, które były Waszym dziełem. Nie oznacza to jednak, że za ubezpieczenie zawsze trzeba bardzo dużo płacić. Oto kilka ciekawych rozwiązań, dzięki którym możecie obniżyć wysokość składki. Pamiętajcie, że tanie ubezpieczenia OC najłatwiej znaleźć, poprzez porównanie wielu ofert. Możemy w tym pomóc! Wystarczy skontaktować się z naszym agentem. Po zebraniu potrzebnych danych przygotuje on zestawienie ofert i pomoże w wyborze ten najatrakcyjniejszej.

oc dla młodych kierowców

Tanio ubezpieczenie OC dla młodego kierowcy

Jesteś młodym kierowcą i szukasz taniego OC? Doskonale trafiłeś.


Oblicz OC/AC

Jak zwiększyć swoje szanse na kupno taniego OC?

Współwłaściciel z dużymi zniżkami – Jeśli jesteś młodym kierowcą lub masz na koncie stłuczki, zawsze możesz znaleźć współwłaściciela dla swojego auta. Jeśli ma on zniżki i będzie dopisany w dowodzie rejestracyjnym, możesz z nich skorzystać;
Czasem lepiej kupić „słabsze” auto – Duży wpływ na wysokość składki ma pojemność silnika w aucie. Jeśli chcesz płacić mniej, powinieneś rozważyć opcję zakupu samochodu z nieco mniejszą jednostką napędową;
Kupuj w pakiecie – Jeżeli akurat ubezpieczasz mieszkanie czy swoje życie, zapytaj o polisę OC dla auta. Bardzo często zakup w pakiecie oznacza atrakcyjne rabaty;
Zapłać za OC z góry – Choć każda firma ubezpieczeniowa oferuje ratalne płatności za OC, to warto zdecydować się na płatność z góry. Raty są wygodne, ale praktycznie zawsze podnoszą ostateczną cenę;
Ubezpieczając się online, możesz zyskać – Podpisanie umowy przez internet w wielu firmach promowane jest dodatkowym rabatem. Co więcej, ubezpieczalnie często wypuszczają różnego rodzaju kupony rabatowe. Istnieje wiele serwisów, na których możesz śledzić takie promocje.

Porównując oferty zawsze znajdziesz tanie ubezpieczenia OC

Przypominamy jednak, że najlepszy sposób na to, aby zapłacić możliwie najniższą cenę za polisę, to przejrzenie jak największej liczby ofert z rynku. Wybranie tej naprawdę taniej staje się wtedy dziecinnie proste. Chcielibyśmy podkreślić, że nie trzeba obawiać się kupowania niedrogich polis. Tanie ubezpieczenie OC, jak i to bardzo kosztowne, musi opiewać na taką samą, minimalną sumę ubezpieczeniową. Jest to regulowane prawnie i dlatego nie ma tak naprawdę znaczenia, co konkretnie się wybierze.

Z tego powodu zapraszamy do kontaktu z naszą firmą. Doświadczony agent przygotuje zestawienie ofert od największych ubezpieczycieli, podpowie najlepszą opcję i przeprowadzi przez cały proces formalny.

Co sądzisz o naszych treściach?

Dajemy z siebie wszystko, aby odpowiedzieć na Twoje pytania!

Wystaw nam notę!
5/5 - (1 vote)

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *