Ubezpieczamy24.com

Transport kabotażowy – co to jest?

Jednym z ważniejszych rodzajów transportu towarów jest tzw. kabotażowy. Pojęcie to pojawiło się dawno temu i wzięło się od podróży włoskiego żeglarza o nazwisku Cabot. Marynarz odkrywał lądy, podróżując drogą morską od jednego portu do drugiego w obrębie jednego kraju. Tak właśnie narodził się transport kabotażowy, który obecnie jest dokładnie ujęty w przepisach prawa, m.in. unijnego. Czym jest przewóz kabotażowy i dlaczego warto się ubezpieczyć, zajmując się takim przewozem?

Na czym polega transport kabotażowy?

Transport kabotażowy występuje wtedy, gdy firma przewozi nieswoje towary na terenie innego kraju, niż sama jest zarejestrowana. Mamy tutaj na myśli wyłącznie przewozy zarobkowe. Warto podkreślić, że zgodnie z definicją takie transporty uznaje się za tzw. tymczasowe. Realizuje się je głównie pojazdami zarejestrowanymi poza granicami kraju „matki”, z którego dana firma pochodzi. Rozwiązanie to jest bardzo korzystne dla wielu przedsiębiorców. Przede wszystkim eliminuje problem tzw. pustych przewozów. Kierowcy działający na zlecenie takich firm mogą załadować towar w innym kraju i dostarczyć go do innego punktu w jego obrębie. Dzięki temu transport jest tańszy i dużo bardziej opłacalny.

Sprawdź też: Ubezpieczenie OCP – co to jest ubezpieczenie przewoźnika i ile kosztuje?

Przykład transportu kabotażowego

Jeśli definicja transportu kabotażowego jest niezrozumiała, przybliżmy ją poprzez przedstawienie prostego przykładu.

Załóżmy, że firma jest zarejestrowana na terenie Polski i sprzedaje swoje towary klientowi z Francji. Ciężarówka jest ładowana w naszym kraju i jedzie prosto do francuskiej lokalizacji, gdzie towar jest wyładowywany. Był to transport międzynarodowy, który kończy się z chwilą rozładunku.

W normalnej sytuacji pojazd musiałby wracać do Polski „na pusto”. Firma traci na paliwie i kosztach pracy kierowcy.

Teraz właśnie przydaje się transport kabotażowy. Spedytor odszukuje zlecenie na terenie Niemiec. Kierowca, jadąc do Polski, zajeżdża do niemieckiego klienta i ładuje jego towar. Następnie dostarcza go do innego punktu również w tym kraju. W ten sposób zrealizował transport kabotażowy. Spedytorzy starają się tak dobierać zlecenia transportowe, aby przewóz był jak najbardziej zbieżny z trasą powrotu kierowcy do swojego kraju. Gdy ciężarówka wróci do Polski i znów załaduje towar do Francji, rozpocznie kolejne zlecenie przewozu międzynarodowego.

Wylicz składkę ubezpieczenia kabotażowego!


Chcesz wykupić ubezpieczenie kabotażowe? W takim razie najlepiej już teraz skorzystaj z naszej pomocy.  

Ubezpieczenie kabotażowe możesz znaleźć i wykupić online. Po prostu wypełnij dostępny na stronie formularz – chroń swoje transporty i bez stresu prowadź firmę transportową!

Wypełnij formularz

Musisz tylko wypełnić specjalny formularz, który pozwoli nam przygotować dla Ciebie spersonalizowaną ofertę.

Czekaj na kontakt

Zatrudniamy najlepszych ekspertów z branży i bardzo dokładnie weryfikujemy rynek. Znajdziesz najlepszą opcję ubezpieczenia kabotażowego.

Podpisz polisę online

Polisa zapewni Ci maksymalną, dopasowaną do potrzeb ochronę, a do tego będzie się charakteryzowała atrakcyjną składką.

Przewozy kabotażowe w obrębie UE – jakie są przepisy?

Planujesz realizować transporty kabotażowe w obrębie Unii Europejskiej? W takim razie powinieneś znać podstawowe założenia przepisów normujących te przewozy. Pamiętaj, że łamiąc je, ryzykujesz bardzo poważnymi, dotkliwymi karami finansowymi i innymi konsekwencjami.

ue kabotaz

 Kabotaż w Europie: podstawowe zasady

transport kabotażowy może być zrealizowany tylko po całkowitym lub częściowym rozładowaniu towaru przewożonego w ramach transportu międzynarodowego,
kabotaż może być wykonany tylko z wykorzystaniem tego samego pojazdu, który realizował transport międzynarodowy,
przewozy kabotażowe można wykonywać w terminie do 7 dni od rozładunku towaru, przywiezionego w ramach transportu międzynarodowego.

Rodzaje transportu kabotażowego

rodzaje transportu kabotażowego obraz 1

W kwestii przepisów obowiązujących na terenie UE musisz pamiętać jeszcze o tym, że prawo rozróżnia dwa rodzaje takich przewozów. Wyróżniamy m.in.:

Transport kabotażowy w kraju rozładunku

Pierwsza opcja to transporty kabotażowe w kraju, który był celem przewozu międzynarodowego. Tutaj istotne jest ograniczenie – kabotaż może dotyczyć maksymalnie 3 przewozów ładunków. Co ważne, ostatni rozładunek musi być maksymalnie po 7 dniach od zakończenia transportu międzynarodowego.

Transport kabotażowy poza krajem, w którym wykonywany był wyładunek towaru

Nieco inne warunki są w drugiej opcji. Wspominaliśmy o niej w naszym przykładzie. Kierowca jechał z Polski do Francji, a wracając, dopiero na terenie Niemiec zrealizował transport kabotażowy. Tu warunki są nieco bardziej restrykcyjne. Po pierwsze ciężarówka musi „na pusto” wjechać do kraju, w którym będzie realizowany kabotaż. Od momentu przekroczenia granicy są maksymalnie 3 dni na rozpoczęcie przewozu, a maksymalnie po 7 musi się on zakończyć.

O czym należy pamiętać przy kabotażu?

Jednocześnie pamiętaj, że realizując przewozy kabotażowe, musisz dostosować się do przepisów transportowych konkretnego kraju. Dotyczy to m.in. kwestii czasu pracy kierowcy, maksymalnej wagi ładunku i obciążenia na osi, kwestii naliczania podatku VAT, itp. Przepisy te mają na celu ograniczenie zjawiska dyskryminacji lokalnych przewoźników. Gdyby ich nie było, firmy transportowe z krajów, gdzie kierowcy zarabiają mniej, mogłyby tworzyć nieuczciwą konkurencję.

Jakie dokumenty są potrzebne do transportu kabotażowego?

Jeśli chcesz zajmować się przewozami kabotażowymi, musisz pamiętać o kilku bardzo istotnych dokumentach. Wymóg ich posiadania wynika z przepisów Unii Europejskiej.

Licencja na transport międzynarodowy

Przede wszystkim konieczne jest posiadanie licencji na transporty międzynarodowe. Nie jest ona wymagana tylko w Polsce, ale jedynie w przypadku przewóz pojazdami o masie do 3,5 tony.

Potwierdzenie możliwości wykonywania zawodu

Odpowiednie i przede wszystkim ważne świadectwo musi mieć przy sobie kierowca – potwierdzenie możliwości wykonywania przez niego zawodu.

Na tym jednak nie koniec. Kierowca realizujący transporty kabotażowe musisz być przygotowany na kontrole, które prowadzone są w innych krajach UE. W czasie takiego sprawdzenia może być konieczne pokazanie:

listu przewozowego międzynarodowego CMR,

listów przewozowych dla każdego wykonanego transportu kabotażowego,

faktur rozliczających przewozy w ramach kabotażu.

Pamiętaj o pilnowaniu formalności związanych z przygotowaniem powyższych dokumentów. Muszą się tam znaleźć m.in. dane o przewoźniku oraz zlecającym transport. Uzupełniaj również wszystkie daty i dbaj o podpisy, które są wystawiane np. po zrealizowaniu transportu czy przyjęciu towaru. Na dokumentach musi być też dokładny opis towaru, jego masa, numer rejestracyjny pojazdu i inne dane techniczne.

Naliczanie podatku VAT przy transporcie kabotażowym

Koniecznie musisz znać zasady naliczania podatku VAT. Tak, jak wspominaliśmy wcześniej, w kwestiach rozliczeń należy stosować się do lokalnych przepisów kraju, w którym kabotaż jest realizowany. Oznacza to, że jako przewoźnik wystawiasz za taką usługę fakturę, ale bez naliczania podatku VAT. Płatnikiem w takim przypadku zawsze jest odbiorca i to on będzie musiał się rozliczyć. Przewoźnik musi natomiast rozliczyć się z tzw. VAT-UE. Zmusza to do złożenia specjalnego wniosku VAT-R. Pamiętaj, że formularz dostarczasz w Urzędzie Skarbowym kraju, w którym masz zarejestrowaną działalność!

Jakie kary grożą za nieprzestrzeganie przepisów i nielegalny kabotaż?

Zwracamy uwagę na to, abyś zawsze pilnował takich transportów i ściśle trzymał się związanych z nimi przepisów. Kary za ich złamanie są bardzo dotkliwe. Zalicza się do nich:

odebranie licencji pozwalającej na realizację transportów międzynarodowych w obrębie UE,

zawieszenie lub nawet całkowite cofnięcie licencji kierowcy,

utrata prawa do skorzystania z ochrony w ramach ubezpieczenia kabotażowego,

poważne kary finansowe.

Wysokość grzywny jest zależna od tego, w którym kraju dojdzie do złamania przepisów związanych z kabotażem. Dla przykładu na terenie Włoch jest to do 15 tysięcy euro, a w Hiszpanii do 18 tysięcy euro.

Ubezpieczenie kabotażowe – czy warto z niego skorzystać?

Czy wiesz, że zajmując się transportami kabotażowymi, możesz wykupić specjalne ubezpieczenie kabotażowe? Zdecydowanie polecamy skorzystanie z niego. Mając taką polisę, ograniczasz ryzyko związane z realizacją tego typu zleceń. W razie problemów możesz liczyć na pokrycie strat, zarówno własnych, jak i klienta, np. po uszkodzeniu towaru.

Pamiętaj, że nawet drobna pomyłka przy realizacji transportu może doprowadzić do poważnych szkód. Straty finansowe mogą być ogromne, a bez ubezpieczenia, będziesz musiał pokryć je z własnej kieszeni.

Na co zwracać uwagę, wybierając ubezpieczenie kabotażowe?

Pamiętaj, że każde ubezpieczenie kabotażowe może być inne i to Twoim zadaniem jest, aby dopasować ofertę do własnych potrzeb. Zdecydowanie odradzamy kupowania takich polis w ciemno, przed porządnym przeanalizowaniem rynku. Rozbieżności w ofertach są różne, zarówno pod kątem ceny, jak i przede wszystkim zakresu ochrony.

Dlaczego warto wykupić ubezpieczenie OCP

Poszukując ubezpieczenia kabotażowego, musisz w szczególności zwrócić uwagę na:

zakres ochrony oraz wysokość składki,
informacje związane z tym, jakie konkretnie pojazdy podlegają ubezpieczeniu – upewnij się, że polisa obejmuje wszystkie Twoje auta,
czy polisa w swoich warunkach jest zbieżna z zapisami ubezpieczenia OCP – przewoźnika,
zbieżność zakresu ochrony z odpowiedzialnością, jaka spoczywa na przewoźniku – pamiętaj, że w każdym kraju przepisy te są nieco inne i to do nich musisz dopasować ubezpieczenie,
wysokość sumy ubezpieczeniowej, upewniając się, że nie jest niższa, niż wartość ładunku – zalecamy niejako zmuszanie zleceniodawców do podawania wartości towaru (wielu tego nie robi), jeśli wiedzą, że jest ona wyższa, niż suma w ubezpieczeniu kabotażowym,
listę tzw. wykluczeń – to konkretne sytuacje, których wystąpienie zwalnia firmę ubezpieczeniową z odpowiedzialności – odszkodowanie nie zostanie wypłacone,
czy został wyraźnie określony limit franczyzy redukcyjnej.

To oczywiście tylko przykłady, gdyż ważnych kwestii, na które musisz zwrócić uwagę, jest dużo więcej! Z tego powodu zachęcamy do skorzystania z pomocy specjalistów. Wypełniając dostępny na stronie formularz, postawisz na wsparcie doświadczonych osób z branży ubezpieczeń kabotażowych.

Sprawdź też: Ubezpieczenie transportowe – produkty ubezpieczeniowe dla branży transportowej

Co sądzisz o naszych treściach?

Dajemy z siebie wszystko, aby odpowiedzieć na Twoje pytania!

Wystaw nam notę!
5/5 - (2 votes)

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *