Ubezpieczamy24.com

Ubezpieczenia w transporcie – jakie wyróżniamy?

Działając w branży transportowej, należy bardzo poważnie podchodzić do kwestii ubezpieczeń. Są bardzo ważne, gdyż zapewniają bezpieczeństwo zarówno przewoźnikowi, jak i jego klientowi. Warto pamiętać o tym, że ryzyko różnego rodzaju wypadków w transporcie jest ogromne, a każdy z nich może zakończyć się uszkodzeniem przewożonego towaru. Bez polisy ubezpieczeniowej wszelkie straty firma transportowa pokryje z własnej kieszeni. Dobrze jest więc wiedzieć, jakie są rodzaje ubezpieczeń w transporcie, aby wybrać to, które będzie najlepiej dopasowane do potrzeb. Najważniejsze ubezpieczenia w transporcie wymieniamy w poniższym artykule – sprawdź, czego dotyczą i wybierz polisę, która pozwoli Ci bezpiecznie prowadzić biznes!

Ubezpieczenia CARGO – czym są?

Jest to dość unikalna polisa ubezpieczeniowa, gdyż choć związana z branżą transportową, tak przeznaczona nie dla przewoźników, a ich klientów. Jeśli więc zlecasz transport towarów i chcesz go dodatkowo chronić przed różnymi zagrożeniami, możesz wykupić ubezpieczenie CARGO. Opcja ta jest godna polecenia także wtedy, gdy przewozy realizujesz pojazdami własnymi lub wypożyczanymi.

ubezpieczenie cargo
Zakres ochrony w tym przypadku jest szeroki i obejmuje m.in. szkody wynikające z:
  • wypadków komunikacyjnych,
  • kradzieży lub aktów wandalizmu,
  • wystąpienia różnych klęsk żywiołowych,
  • błędów popełnionych w czasie załadunku czy rozładunku.

Polisy ubezpieczeniowe OCPD – podstawa funkcjonowania przewoźników

Skrót OCPD pochodzi od ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej przewoźnika drogowego. Jest to więc polisa przeznaczona dla wszystkich firm świadczących usługi transportowe. Należy podkreślić, że jest nieobowiązkowa, ale zdecydowanie warto ją mieć. Zapewnia ochronę na wypadek uszkodzenia towarów, a więc zabezpiecza interesy zarówno przewoźnika, jak i jego klienta. Ubezpieczenie OCPD,  w nomenklaturze transportowej nazywane jest również jako ubezpieczenie OCP, czy też ubezpieczenie OC przewoźnika drogowego. 

ubezpieczenie ocpd obrazek 1

Obecnie ubezpieczenia OCPD w zasadzie stały się standardem na rynku. Osoby zlecające transporty bardzo często weryfikują, czy dana firma transportowa posiada taką polisę. Jej brak negatywnie wpływa na wizerunek przedsiębiorstwa, zniechęcając do skorzystania z jego usług, ograniczając możliwości zachowania konkurencyjności. OCPD zapewnia ochronę w razie uszkodzenia lub zniszczenia towaru w transporcie.

Ubezpieczenie OC Spedytora

Polisę te powinien tak naprawdę posiadać każdy spedytor, choć w świetle prawa jest ona nieobowiązkowa. Jej celem jest ochrona klientów takich firm przed niewykonaniem lub nierzetelnym zrealizowanie zlecenia transportowego. Ubezpieczenia OC Spedytora zapewniają ochronę wszystkim przedsiębiorstwom związanym z logistyką transportu, niezależnie od tego, czy świadczą usługi o charakterze krajowym czy międzynarodowym.

ubezpieczenie oc spedytora obraz 1

W dzisiejszych czasach coraz więcej klientów takich firm jako jeden z warunków podjęcia współpracy stawia właśnie posiadanie tej polisy. To z tego powodu, choć ubezpieczenie OC Spedytora jest nieobowiązkowe, tak powoli staje się standardem w branży. Zwiększa wiarygodność przedsiębiorstwa, zapewniając mu duże możliwości rozwoju.

Ubezpieczeni powinni być także pracownicy firm transportowych

Jeśli prowadzisz firmę transportową i zatrudniasz ludzi, powinieneś pomyśleć zarówno o bezpieczeństwie swoim, jak i ich. Przeznaczone dla pracowników ubezpieczenia są także dostępne dla osób zatrudnionych w transporcie. Są to różnego rodzaju polisy OC, które zabezpieczają zarówno kierowców, jak i wszystkich innych związanych z tą branżą.

Ubezpieczenie zawodowe OC dla przewoźnika drogowego

Od wielu lat w Polsce obowiązują przepisy, które nakładają pewne obowiązki na osoby świadczące usługi przewoźnika drogowego. Z racji wysokiego ryzyka w tej branży, musi on dysponować odpowiednim kapitałem zabezpieczającym jego działalność. Obecnie wymagane jest 9000 euro w przypadku pierwszego pojazdu ciężarowego oraz 5000 euro na każdy kolejny.

Przewoźnik może mieć te pieniądze zabezpieczone w gotówce lub w formie gwarancji bankowej. Jednak istnieje alternatywa – to ubezpieczenie OC zawodowe dla przewoźnika drogowego. Zgodnie z obecnymi przepisami może ono stanowić zabezpieczenie finansowe.

Polisy ubezpieczeniowe Truck Assistance

Warto pamiętać o tym, że pojazdy ciężarowe są podstawowym narzędziem pracy w branży transportowej. Ich awarie nierzadko uniemożliwiają zrealizowanie zlecenia transportowego na czas, narażając przewoźnika zarówno na straty finansowe, jak i wizerunkowe. Z tego powodu w branży tej warto mieć także ubezpieczenie Truck Assistance, które jest odpowiednikiem polisy Assistance, znanej właścicielom pojazdów osobowych. Dzięki niemu w razie awarii w trasie kierowca może liczyć na wsparcie pomocy drogowej. Jeśli będzie taka możliwość, naprawa zostanie wykonana na miejscu, a w innych sytuacjach pojazd będzie odholowany.

Dopasowane do potrzeb ubezpieczenia w transporcie

Jeśli więc chcesz zmniejszyć ryzyko związane z prowadzeniem działalności w branży transportowej, powinieneś zdecydować się na wykupienie odpowiednich ubezpieczeń. Za pomocą naszych specjalistów, wybierzesz nie tylko polisy dopasowane do potrzeb, ale także możliwie najtańsze. Przekonaj się już dziś, jakie to proste i kompleksowo ubezpiecz swoją firmę!

Co sądzisz o naszych treściach?

Dajemy z siebie wszystko, aby odpowiedzieć na Twoje pytania!

Wystaw nam notę!
5/5 - (1 vote)