Ubezpieczamy24.com

ubezpieczenie cargo obraz
Ile zarabia kierowca samochodu ciężarowego obraz 1
Ubezpieczenie CARGO 8

Ubezpieczenie CARGO - ładunków w transporcie krajowym i międzynarodowym

Czy zastanawiałeś się kiedyś na ryzykiem uszkodzenia towaru?

Ubezpieczenie CARGO chroni w przypadku powstania szkody lub utraty towaru w transporcie. Nawet, jeśli Twój przewoźnik posiada ubezpieczenie OCP to pamiętaj, że zapewniana w jego ramach ochrona ubezpieczeniowa nie zawsze jest idealna.

Nierzadko wartość towaru jest tam wyliczana w oparciu o wagę, a przecież możesz zlecać przewozy rzeczy lekkich, jednak bardzo kosztownych. Najlepiej w takiej sytuacji zdecydować się właśnie na ubezpieczenie ładunku.

5/5

Na polisie za ubezpieczenia samochodów ciężarowych zaoszczędziłem w tym roku kilkanaście tysięcy. Rodzina zachwycona, a ja osobom które nie są zdecydowane polecam bo nawet nie byłem świadom ile kasy w błoto niepotrzebnie czasem wydaje. Polecam.

Wojciech Speed TRUCK

Co to jest ubezpieczenie CARGO?

Cargo to ubezpieczenie mienia zarówno w transporcie, jak i komunikacji. Zabezpiecza towar przewożony samochodami, koleją, samolotami bądź drogą morską. Ochroną ubezpieczeniową obejmuje jego uszkodzenie, zniszczenie, zagubienie bądź też ewentualną kradzież.

Co do samego charakteru ubezpieczanego towaru, ubezpieczenie CARGO w transporcie jest dość elastyczne. Może obejmować towary na różnych etapach produkcji – od surowców, przez półprodukty, aż do gotowych wyrobów. To oznacza, że niezależnie od tego, czy transportujesz drewno, stal, komponenty elektroniczne czy gotowe produkty konsumenckie, ubezpieczenie CARGO może zapewnić Ci niezbędną ochronę.

Czy warto kupić ubezpieczenie Cargo?

Jeśli nie chcesz obawiać się poniesienia strat związanych z uszkodzeniem, zaginięciem lub kradzieżą towaru nie z winy przewoźnika, zdecydowanie powinieneś zdecydować się na taką ochronę. Nawet jeśli ładunek nie jest dużo warty, wybierając firmę przewozową sprawdź, czy ewentualne straty będą w pełni pokryte z OC przewoźnika.

transport międzynarodowy obraz 2

Dla kogo ubezpieczenie CARGO?

Ubezpieczenia cargo dedykowane są zarówno osobom, które transportują ładunki na własną rękę, jak i zlecają wykonanie tego zadania przewoźnikom. Nie ma tutaj znaczenia również to, czy przewóz ma charakter krajowy, czy międzynarodowy.

Ogromną zaletą ubezpieczeń cargo jest z pewnością to, że mogą chronić towary nowe lub używane. Do tego w większości przypadków składka za polisę jest bardzo atrakcyjna biorąc pod uwagę ryzyko strat, jakie można ponieść w wyniku uszkodzenia lub zniszczenia transportowanego ładunku.

Przy ubezpieczeniu cargo polegasz na sobie i płacisz za własną ochronę.

Ubezpieczenie Cargo – formularz zgłoszeniowy

ubezpieczenie cargo

Wypełnij formularz, a nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i przedstawi najlepszą ofertę.


Osoba do kontaktu

Ubezpieczenie mienia w transporcie krajowym i międzynarodowym

Przed wykupieniem polisy warto zapoznać się z warunkami ubezpieczenia i porównać ze sobą oferty. Wyłączenia odpowiedzialności dostępne są w OWU (ogólnych warunkach ubezpieczenia) i najlepiej wybrać odpowiedni pakiet indywidualnie do zapotrzebowania.

Jesteś zainteresowany? Nasza formularz pomoże Ci znaleźć najlepszą ofertę. Porównuj ze sobą polisy, które będą idealnie dopasowane do Twojej sytuacji i indywidualnych potrzeb. Przekonaj się, jakie to proste – jedyne co musisz zrobić, to wypełnić specjalny formularz, a nasz doradca przygotuje dla Ciebie najlepszą ofertę.

Gwarantujemy kompleksową obsługę w zakresie polis dla samochodów ciężarowych, która obejmuje m.in.:
Kto odpowiada za zabezpieczenie ładunku obraz 1

Jaki jest zakres ubezpieczenia CARGO?

Ubezpieczenie kierowane jest do osób, chcących zabezpieczyć transport towarów i uchronić się od strat finansowych. Ryzyko wystąpienia niemiłych incydentów w transporcie towaru jest niestety duże. Zakres ubezpieczenia CARGO zależy od wybranej ochrony, ale najczęściej obejmuje:

W przypadku ubezpieczenia CARGO możesz liczyć na pełne pokrycie strat, oczywiście w kwocie nie większej, niż wynosi suma ubezpieczenia. Tę natomiast dopasowuje się indywidualnie do konkretnych zleceń transportowych. Nie zapomnij jednocześnie o tym, że polisy tego typu są sprzedawane w formie różnorodnych pakietów.

Na rynku najczęściej ubezpieczenie mienia w transporcie znajdziesz ubezpieczenie w zakresie:

Podstawowym

Ochrona dotyczy większości zdarzeń losowych niemożliwych do przewidzenia, w tym kolizji drogowych, uszkodzeń w trakcie załadunku czy rozładunku bądź strat wynikających katastrof pogodowych.

Rozszerzonym

Do pakietu podstawowego firmy ubezpieczeniowe dodają ochronę związaną z kradzieżą czy aktami wandalizmu.

Pełnym

Który powinien obejmować wszystkie zdarzenia losowe oraz kradzieże.

Skontaktuj się z nami, dobierzemy dla Twojej firmy najlepszy zakres ubezpieczenia.

Czego nie obejmuje ubezpieczenie CARGO?

Trzeba zaznaczyć, że nie wszystkie zagrożenia i szkody zawsze są pokrywane z polisy cargo. Wyłączenia z polisy mogą obejmować straty wynikające z naturalnego zużycia towaru, opóźnień, wad produktu czy niewłaściwego ładunku. Dodatkowo, niektóre polisy nie obejmują strat spowodowanych działaniami osoby, która miała interes w bezpieczeństwie ładunku. Również sytuacje takie jak wojny czy strajki mogą nie być pokryte, chyba że zostały dodatkowo ubezpieczone (możliwe jest rozszerzenie ochrony przez klauzule dodatkowe) Pamiętaj, że różne firmy ubezpieczeniowe mogą oferować różne warunki ubezpieczenia. Dlatego zawsze zalecamy dokładne zapoznanie się z warunkami oferowanej polisy (OWU), aby zrozumieć, co jest objęte ochroną, a co nie. Ubezpieczenie powinno być dostosowane do Twoich indywidualnych potrzeb i wymagań, dlatego zawsze jesteśmy do dyspozycji, aby pomóc Ci wybrać najodpowiedniejszą opcję.

Ubezpieczenie CARGO + ubezpieczenie OC przewoźnika - czy warto mieć dwie polisy?

Choć obie te polisy chronią mienie w transporcie, tak zakres odpowiedzialności ubezpieczyciela w każdej z nich jest mocno odmienny. Odpowiedzialność Cywilna Przewoźnika, czyli ubezpieczenie OCP obejmuje tylko te szkody dotyczące towaru, do których doszło bezpośrednio z winy osób zajmujących się transportem. Oznacza to np. uszkodzenie ładunku w konsekwencji wypadku drogowego. Jego odpowiedzialność regulują przepisy o przewozie krajowym i konwencja CMR

Co jednak gdy powodem będzie np. pożar lub zalanie związane z intensywnymi opadami deszczu? Uzyskanie odszkodowania w takiej sytuacji będzie niemożliwe. Co więcej, sama forma jego wyliczania może okazać się niekorzystna. Zależy ono bowiem nie od faktycznej straty, a więc rzeczywistej wartości towaru, ale od jego wagi.

W przypadku ubezpieczenia OCP – ochrona ubezpieczeniowa obejmuje wyłącznie interesy przewoźnika, zabezpieczając jego firmowe finanse. Dopiero ubezpieczenie cargo zapewnia pełne bezpieczeństwo właścicielowi towaru. Odszkodowanie będzie wypłacone z tej polisy nawet wtedy, gdy towar zostanie skradziony lub uszkodzony w wyniku działania siły wyższej.

Ubezpieczenie cargo a OC przewoźnika – jaka jest różnica?

Standardowe polisy OC przewoźnika są o tyle niekorzystne dla zleceniodawców, że niestety chronią tylko i wyłącznie interesy firmy odpowiedzialnej za transport. Ideą takich ubezpieczeń jest pokrycie strat, za które wyłączną odpowiedzialność ponosi ubezpieczony.

W przypadku OC przewoźnika oznacza to sytuację, w której towar zostanie uszkodzony z winy takiej firmy lub kierowcy, odpowiedzialnego za transport. Co w takim razie w przypadku, gdy przekazane do przewozu rzeczy zostaną skradzione albo będą celem wandali, pomimo dobrego ich zabezpieczenia przez firmę transportową?

Co w sytuacji, gdy ciężarówka z towarem zostanie zalana w wyniku powodzi albo uderzy w nią piorun i się spali? Niestety, w takich sytuacjach z OC przewoźnika nie będzie wypłacona nawet złotówka i przewożony ładunek pójdzie na straty. To główny powód, dla którego jako zleceniodawca powinieneś ubezpieczać się na własną rękę, wykupując polisę CARGO. Wbrew pozorom koszty za polisy cargo nie muszą być wysokie.

Ubezpieczenie kierowane dla firm i osób zlecających przewozy wartościowych towarów

Polisa ta jest dedykowana tylko i wyłącznie osobom lub firmom zlecającym przewóz towarów o większej wartości. Zacznijmy od tego, że może ona zapewniać ochronę zarówno na terenie kraju, jak i przy transporcie międzynarodowym. Warto zwrócić na to uwagę, aby wybrać odpowiednią opcję.

Pamiętaj, że transport to bardzo szerokie pojęcie i wcale nie musi oznaczać wyłącznie jednego środka transportu.

Ubezpieczenie CARGO może dotyczyć również:

Do tego dochodzi tzw. transport kombinowany, który również jest chroniony przez takie polisy. To popularne rozwiązanie przy przewozie towarów z odległych zakątków globu. Dobrym tego przykładem jest zamawianie w Chinach, gdzie produkty są np. wysyłane drogą morską do europejskiego portu, a później przeładowywane na ciężarówki i dalej przewożone drogami.

Jaką ochronę zapewnia ubezpieczenie CARGO?

Jeśli zlecasz przewóz różnych towarów, na pewno powinieneś się zainteresować taką polisę. Wiedziałeś jednak, że ochrona ta dedykowana jest również tym firmom, które same realizują transporty? Jeśli masz własną flotę i na własną odpowiedzialność przewozisz towary, ubezpieczenie CARGO również jest dla Ciebie!

Na pewno chciałbyś wiedzieć, w jakich sytuacjach będziesz mógł liczyć na odszkodowanie i co obejmuje ubezpieczenie cargo?

Zakres ochrony ubezpieczenia cargo obejmuje:

Już widać, że zakres ochrony jest dużo szerszy, niż przy zwykłym OC przewoźnika. Co więcej, są to polisy bardzo elastyczne. Bez problemu możesz je dopasowywać do indywidualnych potrzeb i negocjować ostateczne warunki.

Czy ubezpieczenie CARGO obejmuje ochroną tylko jeden, konkretny transport?

Odpowiemy przewrotnie na to pytanie – tak i nie…wynika to z faktu, że firmy ubezpieczeniowe proponują dwa rodzaje polis. Pierwsza z nich jest jednorazowa i faktycznie obejmuje tylko konkretny towar, np. planowany w najbliższym czasie transport. Jest to rozwiązanie dobre dla firm, które tylko okazjonalnie korzystają z usług logistycznych. Taka ochrona przyda się również wtedy, gdy zlecasz transport wyjątkowo wartościowego towaru.

Co jednak jeśli regularnie zlecasz przewozy? Wtedy możesz skorzystać z ubezpieczenia obrotowego. Może ono obejmować ochroną cały Twój towar i wszystkie związane z nim zlecenia transportowe. Tutaj umowa podpisywana jest na określony czas, np. 12 miesięcy. Jest tylko jedno „ale” – towary musi przewozić jedna, wskazana w polisie firma transportowa. Jeśli zlecisz przewóz komuś innemu, ubezpieczalnia nie będzie odpowiadać za ewentualne szkody.

ubezpieczenie cargo obraz

Kiedy warto skorzystać z ubezpieczenia Cargo?

W zasadzie każda sytuacja, w której zlecasz transport towarów o większej wartości, szczególnie na duże odległości, powinna zachęcać Cię do wykupienia takiej polisy. Choć nie jest obowiązkowa, to jednak istnieje wiele przesłanek, których pojawienie się powinno Cię skłonić do wyboru dodatkowej ochrony.

Zleceniodawcy bardzo często kupując ubezpieczenie CARGO, w przypadku:

Warto zweryfikować wysokość odszkodowania z OC przewoźnika, zanim zlecisz transport!

Pamiętasz, jak wspominaliśmy o tym, że odszkodowania z OC przewoźnika są wypłacane na podstawie wagi uszkodzonego towaru? W wielu przypadkach okazuje się to bardzo niekorzystne dla osoby zlecającej transport. Jak to działa?

Do wyliczenia stosuje się tzw. jednostkę rozrachunkową SDR, która jest ogólnie przyjętym, międzynarodowym standardem. Ważne jest to, że SDR ma zmienną wartość, zależną od tego, w jakim konkretnie kraju doszło do szkody. Jeśli towar został uszkodzony na terenie Polski, kurs tej jednostki ustala Narodowy Bank Polski i na pewno będzie on inny, niż np. w Niemczech czy we Francji.

Każde OC przewoźnika określa limity wypłaty odszkodowania w przeliczeniu na kilogram. Jest to odpowiednio:

  • 2 SDR/kg dla transportu morskiego,
  • 8,33 SDR/kg dla transportu drogowego,
  • 7 SDR/kg dla transportu kolejowego oraz lotniczego.

Aby wyliczyć maksymalne odszkodowanie, jakie dostaniesz za dany transport, musisz powyższe wartości przemnożyć przez wagę swojego ładunku. Uzyskany wynik mnożysz następnie przez aktualny kurs SDR dla konkretnego kraju.

Jakie wyłączenia odpowiedzialności mogą się znaleźć na polisie?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, gdyż firmy ubezpieczeniowe bardzo indywidualnie podchodzą do tego tematu. Na pewno więc musisz dokładnie zapoznać się z regulaminem i dokładnych warunkach ubezpieczenia, zanim zdecydujesz się cokolwiek podpisać.

To, co na pewno znajdzie się na tej liście, to dość tajemniczo brzmiące pojęcie mówiące o rażącym niedbalstwie. Jeśli znajdziesz coś takiego w umowie, uważaj na ten zapis. Jest on tak nieprecyzyjny, że można pod niego „podpiąć” praktycznie wszystko. Jeśli dojdzie do wypadku z winy kierowcy i towar zostanie uszkodzony, a firma udowodni, że kierowca nie trzymał się swojego pasa ruchu, już może być podstawa do niewypłacenia odszkodowania.

Typowe zapisy dotyczą natomiast np. uszkodzenia towaru w wyniku aktu terroryzmu, wybuchu bomby czy działań wojennych. Ubezpieczalnie mogą także zwracać uwagę na to, jak przewoźnik zabezpiecza towar na czas transportu. Jeśli robi to niedbale lub w ogóle pomija tę kwestię, można nie dostać odszkodowania. To sprawia, że wybierając firmę transportową, powinieneś stawiać na przedsiębiorstwa doświadczone, cieszące się dobrą opinią na rynku.

Ile kosztuje ubezpieczenie CARGO?

Jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie nie ma, gdyż:

Pamiętaj również o tym, że pojedyncza polisa CARGO może być bardzo kosztowna. Jeśli faktycznie organizujesz transporty bardzo rzadko, możesz się zdecydować na takie rozwiązanie. Jeżeli jednak planujesz spedycję regularnie, lepiej opłać polisę z góry na przykład na rok. Zdajemy sobie sprawę z tego, że ogranicza to możliwości zmiany przewoźnika, ale na pewno takie „hurtowe” ubezpieczenie CARGO będzie dużo tańsze.

Sprawdź też:

Kalkulator ubezpieczenia cargo - oblicz składkę

 Szukasz dobrej oferty na polisy cargo? Chcesz już teraz wyliczyć składkę? To bardzo proste – po prostu wypełnij wszystkie pola formularza, a znajdziemy dla Ciebie najlepszą ofertę. To nic nie kosztuje, a bez wychodzenia z domu możesz sprawdzić wiele opcji ochrony ładunku i wybrać tę, która najlepiej spełnia Twoje oczekiwania.

Kup ubezpieczenie
i odbierz od 200 do 1000 zł

Prowadzisz firmę transportową i szukasz najlepszej oferty na ubezpieczenie? Kupując ubezpieczenie na ciągnik siodłowy lub samochód ciężarowy, otrzymasz od 200 do 1000 zł zwrotu na konto – dzięki temu zyskasz nie tylko spokój, ale także dodatkowy budżet na swoje potrzeby.