721 676 315 lub 534 460 198
1 rok ago · by ·

Ubezpieczenie cargo – co należy wiedzieć?

Czy zastanawiałeś się kiedyś nad ryzykiem uszkodzenia towaru, którego transport zlecasz zewnętrznej firmie? Zapewne myślisz sobie teraz, że tacy przewoźnicy muszą mieć wykupione odpowiednie OC? To prawda, ale pamiętaj, że zapewniana w jego ramach ochrona nie jest idealna. Nierzadko wartość towaru jest tam wyliczana w oparciu o wagę, a przecież możesz zlecać przewozy rzeczy lekkich, jednak bardzo kosztownych. To tylko przykład sytuacji, w której ubezpieczenie OCP nie zapewnia odpowiedniej ochrony zlecającemu transport. Co w takim razie zrobić? Najlepiej zdecydować się na specjalne ubezpieczenie CARGO. Sprawdź już teraz, czym jest!

Ubezpieczenie CARGO daje poczucie bezpieczeństwa

Standardowe polisy OC przewoźnika są o tyle niekorzystne dla zleceniodawców, że niestety chronią tylko i wyłącznie interesy firmy odpowiedzialnej za transport. Ideą takich ubezpieczeń jest pokrycie strat, za które wyłączną odpowiedzialność ponosi ubezpieczony. W przypadku OC przewoźnika oznacza to sytuację, w której towar zostanie uszkodzony z winy takiej firmy lub kierowcy, odpowiedzialnego za transport. Co w takim razie w przypadku, gdy przekazane do przewozu rzeczy zostaną skradzione albo będą celem wandali, pomimo dobrego ich zabezpieczenia przez firmę transportową? Co w sytuacji, gdy ciężarówka z towarem zostanie zalana w wyniku powodzi albo uderzy w nią piorun i się spali? Niestety, w takich sytuacjach z OC przewoźnika nie będzie wypłacona nawet złotówka. To główny powód, dla którego jako zleceniodawca powinieneś ubezpieczać się na własną rękę, wykupując polisę CARGO. Wbrew pozorom koszty za polisy cargo nie muszą być wysokie.

Cargo ubezpieczenie - ochrona w transporcie krajowym i międzynarodowym

Jesteś zainteresowany? Nasza formularz pomoże Ci znaleźć najlepszą ofertę. Porównuj ze sobą polisy, które będą idealnie dopasowane do Twojej sytuacji i indywidualnych potrzeb. Przekonaj się, jakie to proste – jedyne co musisz zrobić, to wypełnić specjalny formularz, a nasz doradca przygotuje dla Ciebie najlepszą ofertę.

Ubezpieczenia CARGO – zakres ubezpieczenia

Polisa ta jest dedykowana tylko i wyłącznie osobom lub firmom zlecającym przewóz towarów o większej wartości. Zacznijmy od tego, że może ona zapewniać ochronę zarówno na terenie kraju, jak i przy transporcie międzynarodowym. Warto zwrócić na to uwagę, aby wybrać odpowiednią opcję.

ubezpieczenie cargo obraz

Pamiętaj, że transport to bardzo szerokie pojęcie i wcale nie musi oznaczać wyłącznie jednego środka transportu.

Ubezpieczenie CARGO może dotyczyć również:

transportu wodnego

transportu lotniczego

środka transportu kolejowego

Do tego dochodzi tzw. transport kombinowany, który również jest chroniony przez takie polisy. To popularne rozwiązanie przy przewozie towarów z odległych zakątków globu. Dobrym tego przykładem jest zamawianie w Chinach, gdzie produkty są np. wysyłane drogą morską do europejskiego portu, a później przeładowywane na ciężarówki i dalej przewożone drogami.

Jaką ochronę zapewnia ubezpieczenie CARGO?

Jeśli zlecasz przewóz różnych towarów, na pewno powinieneś się zainteresować taką polisę. Wiedziałeś jednak, że ochrona ta dedykowana jest również tym firmom, które same realizują transporty? Jeśli masz własną flotę i na własną odpowiedzialność przewozisz towary, ubezpieczenie CARGO również jest dla Ciebie!

Na pewno chciałbyś wiedzieć, w jakich sytuacjach będziesz mógł liczyć na odszkodowanie?

Zakres ochrony ubezpieczenia cargo obejmuje:

straty związane z kradzieżą towaru,

uszkodzenie ładunku w wyniku działania klęsk żywiołowych,

uszkodzenia towaru w wyniku wypadku lub kolizji drogowej wtedy, gdy winę za zdarzenie nie ponosi kierowca firmy transportowej,

straty powstałe w czasie załadunku lub rozładunku.

Już widać, że zakres ochrony jest dużo szerszy, niż przy zwykłym OC przewoźnika. Co więcej, są to polisy bardzo elastyczne. Bez problemu możesz je dopasowywać do indywidualnych potrzeb i negocjować ostateczne warunki.

Czy ubezpieczenie CARGO obejmuje ochroną tylko jeden, konkretny transport?

Odpowiemy przewrotnie na to pytanie – tak i nie…wynika to z faktu, że firmy ubezpieczeniowe proponują dwa rodzaje polis. Pierwsza z nich jest jednorazowa i faktycznie obejmuje tylko konkretny towar, np. planowany w najbliższym czasie transport. Jest to rozwiązanie dobre dla firm, które tylko okazjonalnie korzystają z usług logistycznych. Taka ochrona przyda się również wtedy, gdy zlecasz transport wyjątkowo wartościowego towaru.

Co jednak jeśli regularnie zlecasz przewozy? Wtedy możesz skorzystać z ubezpieczenia obrotowego. Może ono obejmować ochroną cały Twój towar i wszystkie związane z nim zlecenia transportowe. Tutaj umowa podpisywana jest na określony czas, np. 12 miesięcy. Jest tylko jedno „ale” – towary musi przewozić jedna, wskazana w polisie firma transportowa. Jeśli zlecisz przewóz komuś innemu, ubezpieczalnia nie będzie odpowiadać za ewentualne szkody.

Sprawdź też: Ubezpieczenia w logistyce – jakie ubezpieczenie dla firmy transportowej?

Kiedy warto skorzystać z ubezpieczenia Cargo?

W zasadzie każda sytuacja, w której zlecasz transport towarów o większej wartości, szczególnie na duże odległości, powinna zachęcać Cię do wykupienia takiej polisy. Choć nie jest obowiązkowa, to jednak istnieje wiele przesłanek, których pojawienie się powinno Cię skłonić do wyboru dodatkowej ochrony.

Zleceniodawcy bardzo często kupując ubezpieczenie CARGO, w przypadku:

gdy suma ubezpieczenia OC przewoźnika jest dużo niższa, niż wartość towaru,

gdy zlecasz transport kontenerowy, gdyż w takiej sytuacji trudno udowodnić przewoźnikowi, że towar został uszkodzony z jego winy,

gdy planujesz skorzystać z transportu kombinowanego, niezależnie od długości trasy,

gdy zakres odpowiedzialność przewoźnika w ramach jego OC jest bardzo okrojony,

kiedy istnieje duże ryzyko uszkodzenia towaru w trakcie załadunku lub rozładunku (często problem przy transporcie kombinowanym).

Warto zweryfikować wysokość odszkodowania z OC przewoźnika, zanim zlecisz transport!

Pamiętasz, jak wspominaliśmy o tym, że odszkodowania z OC przewoźnika są wypłacane na podstawie wagi uszkodzonego towaru? W wielu przypadkach okazuje się to bardzo niekorzystne dla osoby zlecającej transport. Jak to działa?

Do wyliczenia stosuje się tzw. jednostkę rozrachunkową SDR, która jest ogólnie przyjętym, międzynarodowym standardem. Ważne jest to, że SDR ma zmienną wartość, zależną od tego, w jakim konkretnie kraju doszło do szkody. Jeśli towar został uszkodzony na terenie Polski, kurs tej jednostki ustala Narodowy Bank Polski i na pewno będzie on inny, niż np. w Niemczech czy we Francji.

Każde OC przewoźnika określa limity wypłaty odszkodowania w przeliczeniu na kilogram. Jest to odpowiednio:

  • 2 SDR/kg dla transportu morskiego,
  • 8,33 SDR/kg dla transportu drogowego,
  • 7 SDR/kg dla transportu kolejowego oraz lotniczego.

Aby wyliczyć maksymalne odszkodowanie, jakie dostaniesz za dany transport, musisz powyższe wartości przemnożyć przez wagę swojego ładunku. Uzyskany wynik mnożysz następnie przez aktualny kurs SDR dla konkretnego kraju.

Czy warto kupić ubezpieczenie Cargo?

Jeśli nie chcesz obawiać się poniesienia strat związanych z uszkodzeniem, zaginięciem lub kradzieżą towaru nie z winy przewoźnika, zdecydowanie powinieneś zdecydować się na taką ochronę. Nawet jeśli ładunek nie jest dużo warty, wybierając firmę przewozową sprawdź, czy ewentualne straty będą w pełni pokryte z OC przewoźnika.

Tanie ubezpieczenia cargo

Jak już wiesz, ubezpieczenie cargo warto wykupić, choć nie jest obowiązkowe, ponieważ chroni prywatne mienie oraz ubezpiecza od utraty dużej sumy pieniędzy. Szukasz dobrej oferty na polisy cargo? Chcesz już teraz wyliczyć składkę? To bardzo proste – po prostu wypełnij wszystkie pola formularza, a znajdziemy dla Ciebie najlepszą ofertę. To nic nie kosztuje, a bez wychodzenia z domu możesz sprawdzić wiele opcji ochrony ładunku i wybrać tę, która najlepiej spełnia Twoje oczekiwania.

W przypadku ubezpieczenia CARGO możesz liczyć na pełne pokrycie strat, oczywiście w kwocie nie większej, niż wynosi suma ubezpieczenia. Tę natomiast dopasowuje się indywidualnie do konkretnych zleceń transportowych.

Nie zapomnij jednocześnie o tym, że polisy tego typu są sprzedawane w formie różnorodnych pakietów.

Na rynku najczęściej ubezpieczenia cargo znajdziesz ubezpieczenie w zakresie:

Podstawowym

Ochrona dotyczy większości zdarzeń losowych niemożliwych do przewidzenia, w tym kolizji drogowych, uszkodzeń w trakcie załadunku czy rozładunku bądź strat wynikających katastrof pogodowych.

Rozszerzonym

Do pakietu podstawowego firmy ubezpieczeniowe dodają ochronę związaną z kradzieżą czy aktami wandalizmu.

Pełnym

Który powinien obejmować wszystkie zdarzenia losowe oraz kradzieże.

Jednak nawet wybierając ubezpieczenie CARGO w pełnym zakresie, zawsze przeczytaj umowę przed jej podpisaniem. Firmy stosują mnóstwo klauzul, które wyłączają je z odpowiedzialności za konkretne zdarzenia. Zapoznaj się z tą listą i upewnij się, że polisa spełnia Twoje oczekiwania.

Jakie wyłączenia odpowiedzialności mogą się znaleźć na polisie?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, gdyż firmy ubezpieczeniowe bardzo indywidualnie podchodzą do tego tematu. Na pewno więc musisz dokładnie zapoznać się z regulaminem i dokładnych warunkach ubezpieczenia, zanim zdecydujesz się cokolwiek podpisać.

To, co na pewno znajdzie się na tej liście, to dość tajemniczo brzmiące pojęcie mówiące o rażącym niedbalstwie. Jeśli znajdziesz coś takiego w umowie, uważaj na ten zapis. Jest on tak nieprecyzyjny, że można pod niego „podpiąć” praktycznie wszystko. Jeśli dojdzie do wypadku z winy kierowcy i towar zostanie uszkodzony, a firma udowodni, że kierowca nie trzymał się swojego pasa ruchu, już może być podstawa do niewypłacenia odszkodowania.

Typowe zapisy dotyczą natomiast np. uszkodzenia towaru w wyniku aktu terroryzmu, wybuchu bomby czy działań wojennych. Ubezpieczalnie mogą także zwracać uwagę na to, jak przewoźnik zabezpiecza towar na czas transportu. Jeśli robi to niedbale lub w ogóle pomija tę kwestię, można nie dostać odszkodowania. To sprawia, że wybierając firmę transportową, powinieneś stawiać na przedsiębiorstwa doświadczone, cieszące się dobrą opinią na rynku.

Ile kosztuje ubezpieczenie CARGO?

Jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie nie ma, gdyż:

- firmy ubezpieczeniowe mają wolną rękę w ustalaniu składek,
- cena zależy od wybranego pakietu (podstawowy, rozszerzony lub pełny),
- koszt polisy jest mocno zależny od wartości ładunku, jaki jest z jej pomocą zabezpieczany.

Pamiętaj również o tym, że pojedyncza polisa CARGO może być bardzo kosztowna. Jeśli faktycznie organizujesz transporty bardzo rzadko, możesz się zdecydować na takie rozwiązanie. Jeżeli jednak planujesz spedycję regularnie, lepiej opłać polisę z góry na przykład na rok. Zdajemy sobie sprawę z tego, że ogranicza to możliwości zmiany przewoźnika, ale na pewno takie „hurtowe” ubezpieczenie CARGO będzie dużo tańsze.

Ubezpieczenie Cargo – formularz zgłoszeniowy

Wypełnij formularz, a nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i przedstawi najlepszą ofertę.

Osoba do kontaktu

Oferujemy również tanie ubezpieczenie OC dla ciągników siodłowych.
Sprawdź: Ubezpieczenie ciągnika siodłowego