Ubezpieczamy24.com

Ubezpieczenie domku letniskowego – gdzie kupić i ile kosztuje?

Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne są ubezpieczenia. Zdecydowanie jednym z najczęściej wybieranych jest ubezpieczenie mieszkania i domu. Warto jednak wiedzieć, że można rozszerzyć polisę również o inne obiekty będące w naszym posiadaniu. Niewiele osób wie, że można ubezpieczyć np. altany na działce, czy domki wypoczynkowe. Jak ubezpieczyć domek letniskowy? Czy warto kupić takie ubezpieczenie? Koniecznie sprawdź to w naszym artykule!

Czym jest domek letniskowy? Definicja ubezpieczyciela

W prawie budowlanym nie spotkasz się z definicją domku letniskowego. Powszechnie uznaje się, że jest to nieruchomość na stałe związana z gruntem, która może być zamieszkana tylko przez część roku, np. tylko latem. Nie każdy wie jednak, że za domek letniskowy uznaje się zarówno budynki stworzone z drewna, jak i z cegły. Nawet przyczepy kempingowe na stałe ulokowane na działce można uznać za domek letniskowy. Taki obiekt o powierzchni do 35 m2 może powstać bez pozwolenia na budowę, jednak pamiętaj, że trzeba zgłosić fakt jego powstania. Pamiętaj także, że definicja domku letniskowego może się różnić w zależności od tego, gdzie zdecydujesz się kupić ubezpieczenie nieruchomości. 

ubezpieczenie domku letniskowego obraz 4
Najczęściej, aby budynek był uznany za domek letniskowy przez firmę ubezpieczeniową, musi:

Jaki jest zakres ochrony ubezpieczenia domku letniskowego?

Podstawowe ubezpieczenie domku letniskowego obejmuje ochronę elementów stałych. O jakich elementach mowa? Chodzi tutaj o mury, ściany działowe, fundamenty i oczywiście dach. Jednak to nie wszystko – mogą być rekompensowane także inne szkody, które mogą dotyczyć np.:

Rozszerzenie zakresu ubezpieczenia domku letniskowego

Pamiętaj również o możliwości rozszerzenia ubezpieczenia domku letniskowego. Jeśli pragniesz zabezpieczyć inne elementy miejsca wypoczynkowego lub inne obiekty obecne na działce, to wiedz, że możesz zabezpieczyć np.:

Ubezpieczenie domku na działce - od jakich zdarzeń możesz go ubezpieczyć?

Domki letniskowe często znajdują się na terenach zalesionych czy nad wodą. To sprawia, że są one bardzo narażone na rozmaite szkody. Twoje mienie jest narażone głównie na zdarzenia losowe, więc ubezpieczenie domku letniskowego to produkt, w który na pewno zainwestować. Mając taki produkt, możesz spać spokojnie. Gdy dojdzie do strat, otrzymasz odszkodowanie, które je pokryje w całości lub częściowo.
Ubezpieczenie domku letniskowego może chronić Twoje mienie od takich zdarzeń jak np.:

Przypomnijmy, że aby ubezpieczyć domek letniskowy, konieczne jest spełnienie wymagań ubezpieczyciela. Nie zawsze da się bowiem ubezpieczyć taki domek. Może być to niemożliwe, jeśli np. domek nie ma fundamentów.

Kiedy nie zostanie wypłacone odszkodowanie za szkody w domku letniskowym?

Zanim zdecydujesz się na konkretną ofertę ubezpieczenia domku letniskowego, koniecznie sprawdź, w jakich okolicznościach nie zostanie ono wypłacone. Przede wszystkim musisz zadbać o odpowiednie zabezpieczenie domku letniskowego. Obiekt musi być w pełni zgodny z prawem budowlanym, przechodzić regularnie kontrole instalacji, mieć szczelne okna, drzwi oraz dach, a ruchomości muszą być odpowiednio zabezpieczone. Równie ważne jest przestrzeganie przepisów przeciwpożarowych. Jeśli dojdzie do jakichś zaniedbań w tym zakresie, ubezpieczyciel może nie wypłacić pieniędzy. Jednak co na to praktyka? Kiedy nie dostaniesz odszkodowania? Oto najczęściej spotykane wyłączenia odpowiedzialności w ubezpieczeniu domu letniskowego:

Wszystkie wyłączenia znajdziesz w ogólnych warunkach ubezpieczenia. 

Czy warto kupić ubezpieczenie domu letniskowego?

Nierzadko można usłyszeć, że ubezpieczenie domku letniskowego jest niepotrzebne. Wielu osobom wydaje się bowiem że ten produkt nic nie zapewnia, a trzeba regularnie płacić składkę. Jednak nie do końca tak jest. Budowa domku letniskowego nie jest tania i pochłania mnóstwo czasu. To spory wydatek, a jednak taki obiekt jest narażony na wiele szkód. 

Wyobraź sobie, co by się stało, gdyby spadło na niego drzewo, doszło do jego pożaru czy zalania. Rozmiar strat byłby naprawdę ogromny, szczególnie gdy nie będzie Cię aktualnie w domku i nie zapobiegniesz rozprzestrzenianiu się zniszczeń. Częstym problemem takich domków są też kradzieże, a możesz ubezpieczyć również nieruchomości ruchowe. Z tego powodu, iż w domkach letniskowych przebywa się dość rzadko, głównie latem, jest to świetna okazja dla złodziei. I choć możesz tutaj stwierdzić, że na działce nie trzymasz żadnych wartościowych przedmiotów, więc nic nie stracisz w przypadku włamania i kradzieży, to jednak się mylisz. W końcu będziesz musiał zapłacić np. za wyłamane drzwi czy uszkodzone instalacje. Jeśli chcesz się uchronić przed pilnymi wydatkami, wykup ubezpieczenie domku letniskowego. A warto tym bardziej, że składka za polisę na domek rekreacyjny nie jest wysoka. 

Jak ubezpieczyć domek letniskowy?

Zazwyczaj ubezpieczenie domku letniskowego jest rozszerzeniem polisy mieszkaniowej. Co to oznacza? Aby móc ubezpieczyć taki obiekt rekreacyjny, musisz mieć umowę ubezpieczenia na swój dom lub mieszkanie. Wówczas będzie możliwość dodania domku letniskowego na listę pozostałego mienia do ubezpieczenia. Jednak czy to jedyna opcja?

Oczywiście nie! Innym rozwiązaniem jest zakup osobnego ubezpieczenia domku letniskowego. Z takim produktem nie spotkasz się zbyt często, ale to nie zmienia faktu, że są ubezpieczyciele, którzy proponują oferty dla takich nieruchomości. Nastaw się jednak na to, że wówczas stawianych jest kilka warunków. Przede wszystkim taka nieruchomość powinna być całoroczna. Obowiązkowo musi być wyposażona m.in. w centralne ogrzewanie, instalację elektryczną, wodno-kanalizacyjną i wentylację. Właściciel domu powinien także użytkować go na stałe. Jeśli te warunki zostaną spełnione, bez problemu możesz wykupić taką odrębną polisę lub zdecydować się na pierwszą opcję, czyli rozszerzenie polisy mieszkaniowej. 

Szkoda w domku letniskowym - jak ją zgłosić?

Jako właściciel domku letniskowego musisz obowiązkowo dbać o swoje mienie. Oczekują tego od ubezpieczonych wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe. Jednak mimo dbania o domek letniskowy, szkody mogą się zdarzyć. Jeśli dojdzie do ich powstania, od razu zgłoś je do firmy ubezpieczeniowej. Jesteś zobowiązany również do zrobienia wszystkiego, co w Twojej mocy, by uniknąć powiększania się szkody. Jeśli o to nie zadbasz, uzyskanie odszkodowania może być trudniejsze. 

Zanim uda Ci się otrzymać pieniądze z ubezpieczenia, firma przeprowadzi analizę, która ma na celu sprawdzenie, czy dopełniłeś wszystkich obowiązków i procedur związanych z przeglądami, kontrolami okresowymi czy pracami konserwatorskimi. Pamiętaj, że towarzystwo sprawdzi, czy nieruchomość spełnia wymogi prawa budowlanego. Sposób postępowania firmy ubezpieczeniowej zależy w dużej mierze od tego, do jakiej szkody doszło. Przykładowo, gdy zgłaszasz kradzież, na pewno potrzebne będą dokumenty mówiące o tym, że istniały odpowiednie zabezpieczenia. Z kolei gdy wybuchł pożar, firma zweryfikuje, czy nie miało miejsca złamanie prawa przeciwpożarowego. 

Ile kosztuje ubezpieczenie domku letniskowego?

Jesteś ciekaw, ile zapłacisz za ubezpieczenie domku letniskowego? Wiedz zatem, że jeśli zdecydujesz się na to, by było ono rozszerzeniem polisy mieszkaniowej, nie zapłacisz dużo. Najczęściej koszt ubezpieczenia rocznie zaczyna się od 80 zł. Jednak trudno dokładnie określić, ile Ty zapłacisz, ponieważ składka jest zależna od wartości danego mienia. Jeśli Twój domek letniskowy nie jest zaliczany do tych typowych, niewielkich, a zamiast tego jest dość ,,wypasiony”, ubezpieczenie może kosztować nawet kilkaset złotych. 

Na cenę ubezpieczenia domku letniskowego wpływa mnóstwo czynników. To nie tylko wartość obiektu, ale także np. zakres polisy. Jeśli chcesz, aby polisa była tania, możesz zdecydować się tylko na ubezpieczenie konstrukcji i elementów stałych od zdarzeń losowych. Natomiast gdy zależy Ci na bardziej rozbudowanej ochronie domku letniskowego (np. o kradzież z włamaniem i dewastację), zapłacisz więcej. 

Całkiem sporo zapłacisz, jeśli masz drewniany domek letniskowy całoroczny i chcesz go ubezpieczyć. Jak możesz się domyślić, drewno to łatwopalny materiał budowlany, więc jeśli dojdzie np. do pożaru, szkody czy zniszczenia spowodowane ogniem mogą być ogromne!

ubezpieczenie domku letniskowego obraz 2

Gdzie kupić ubezpieczenie domku letniskowego? 

Ubezpieczenie domku letniskowego znajdziesz w ofercie m.in. Generali, Link4 czy Uniqa. Warto jednak podkreślić, że w każdej z tych ofert jest możliwość jedynie rozszerzenia polisy dla domu lub mieszkania o ubezpieczenie domu letniskowego. Zanim jednak dokonasz zakupu polisy mieszkaniowej, sprawdź oferty od różnych ubezpieczycieli. Często bowiem okazuje się, że praktycznie taki sam produkt ubezpieczeniowy w każdym towarzystwie jest w innej cenie. Nie masz czasu na porównanie ofert każdego ubezpieczyciela? Na spokojnie - zrobimy to za Ciebie! Skontaktuj się z naszymi konsultantami, którzy po zapoznaniu się z Twoim potrzebami znajdą dla Ciebie najkorzystniejsze oferty, dzięki czemu wybór tej najlepszej będzie banalnie prosty. 
Wiadomość do eksperta

Sprawdź, jaką ofertę dla Ciebie przygotowaliśmy

Telefon do eksperta

Porozmawiajmy

Co sądzisz o naszych treściach?

Dajemy z siebie wszystko, aby odpowiedzieć na Twoje pytania!

Wystaw nam notę!
5/5 - (1 vote)