Ubezpieczamy24.com

Ubezpieczenie działalności gospodarczej

Czy zdajesz sobie sprawę z tego, że prowadząc własną firmę spoczywa na Tobie ogromna odpowiedzialność? Życie przynosi różne niespodzianki, nie zawsze tylko te pozytywne i dlatego warto być przygotowanym na wszystko, wykupując ubezpieczenie działalności gospodarczej. Firmy ubezpieczeniowe oferują dość szerokie pakiety, które nierzadko elastycznie można dopasować do potrzeb. Jeśli chcesz wiedzieć, dlaczego warto zdecydować się na taką ochronę, nie zamykaj tej strony. Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

Po co jest ubezpieczenie działalności gospodarczej?

Sens kupowania takiej ochrony najłatwiej wytłumaczyć na prostych przykładach. Załóżmy więc, że prowadzisz zakład szewski i na schodach do Twojego warsztatu klient się poślizgnął i złamał nogę. W takiej sytuacji będzie mógł on ubiegać się o odszkodowanie od Ciebie, jako od właściciela posesji. To pierwszy przypadek, w którym przyda się dodatkowe ubezpieczenie.

Inna sytuacja może dotyczyć Twoich własnych pracowników. Nieszczęśliwy zbieg okoliczności i na terenie zakładu pracy dochodzi do wypadku, w którego efekcie uszczerbku na zdrowiu doznaje pracownik. Ponownie jesteś za niego odpowiedzialny i bez ubezpieczenia pokrycie kosztów może być ogromnym problemem.

Przykładów mogłoby być tak wiele, że dałoby się na ten temat napisać książkę, ale mamy nadzieję, że to uzmysłowiło Ci, że naprawdę warto mieć dodatkową ochronę. Jest to po prostu polisa, która chroni Cię od odpowiedzialności finansowej za różne nieprzewidziane zdarzenia. Musisz jednak pamiętać, że ubezpieczenie jest w tym przypadku pojęciem bardzo ogólnym. Polisy mogą być różne i zawsze należy je dopasować do potrzeb. Sprawdźmy więc, co ciekawego można znaleźć na rynku.

Ubezpieczenie firmy i jej wyposażenia

Ubezpieczenie działalności gospodarczej 4

Prowadzenie wielu firm wiąże się z inwestowaniem w bardzo nowoczesny sprzęt. Nie trzeba mieć od razu wielkiego zakładu produkcyjnego, aby dysponować maszynami wartymi fortunę. Narzędzia do pracy są bezcenne dla każdego przedsiębiorcy, nawet jeśli jest to tylko komputer i telefon.

Każdy przedsiębiorca na pewno stara się je odpowiednio chronić. Montujemy solidne drzwi, zakładamy nowoczesne zamki czy inwestujemy w alarmy oraz czujki przeciwpożarowe. Każde z tych rozwiązań może jednak zawieść, ale wtedy z pomocą przychodzi ubezpieczenie działalności gospodarczej dla mienia.

Odpowiednio dopasowana polisa uchroni cenny dobytek firmowy przed kradzieżą, działalnością wandali, spaleniem, zalaniem czy przed przepięciami w sieci energetycznej. Co więcej, mienie chronione jest również przed jego nieumyślnym uszkodzeniem. Zatrudniony pracownik może omyłkowo zrobić coś źle i uszkodzić maszynę przemysłową wartą setki tysięcy złotych. Chyba nie chcesz ryzykować takiej straty, prawda?

Co mogę ubezpieczyć?

W zasadzie wszystko, co jest Ci niezbędne do prawidłowego funkcjonowania firmy. Zaczynając od komputerów, drukarek czy ploterów, a kończąc na pojazdach budowlanych, maszynach przemysłowych, wózkach widłowych i wiele więcej. Co ważne, możesz ubezpieczyć także oprogramowanie wykorzystywane w firmie. Jeśli zatrudniasz pracowników, warto objąć ochroną również ich mienie. Ludzie zostawiają w szatniach cenne rzeczy i zawsze jest ryzyko dokonania jakiejś kradzieży.

Sprawdź też: Ubezpieczenie firmy

Ubezpieczenie dla przedsiębiorców

Nasi agencji przygotują zestawienie atrakcyjnych ofert, opierając się na Twoich potrzebach. Mamy duże doświadczenie i zawsze oferujemy kompleksowe wsparcie naszym klientom. Do tego gwarantujemy przygotowanie zestawienia na podstawie ofert wszystkich największych i najlepszych towarzystw ubezpieczeniowych.

Czy oc działalności gospodarczej jest obowiązkowe

ubezpieczenie działalności gospodarczej obrazek 4

Pamiętaj, że cały czas poruszamy się w kategoriach ubezpieczeń nieobowiązkowych, fakultatywnych, które możesz, ale nie musisz mieć. Wspomnieliśmy już o tym, że ubezpieczenie działalności gospodarczej może dotyczyć mienia, ale na tym opcje się nie kończą. Kolejnym możliwym rozwiązaniem jest OC, a więc odpowiedzialność cywilna. O co dokładnie chodzi?

Przykład sytuacji, w której OC może być potrzebne, zaprezentowaliśmy na początku. Klient wchodząc do budynku, będąc już na terenie firmy, złamał sobie nogę. Odpowiedzialność cywilna ma jednak dużo większy zakres. Może to dotyczyć bowiem nie tylko szkód na osobach trzecich, ale także na mieniu. Jeśli zajmujesz się instalowaniem telewizji satelitarnej w domu, możesz przypadkowo uszkodzić jakieś mienie w domu swojego klienta. Uszkodzeniu z Twojej winy może ulec również instalacja elektryczna, samochody, urządzenia i wiele więcej rzeczy.

Takie ubezpieczenie działalności gospodarczej, a więc OC, chroni Cię finansowo przed konsekwencjami Twoich błędów. Musisz jednak pamiętać o tym, że polisa ma pewne wyłączenia. O odszkodowanie możesz ubiegać się wtedy, gdy zdarzenie było efektem przypadku, nieszczęśliwego wypadku lub zbiegu okoliczności. O co chodzi? Wróćmy do przykładu klienta, który przewrócił się na schodach i złamał nogę. Jeśli byłaby zima i osoba ta przewróciłaby się dlatego, że nie odrzuciłeś śniegu lub nie posypałeś schodów, to zdarzenie było z Twojej winy i odszkodowanie się nie należy. Naturalnie nikomu nie trzeba chyba tłumaczyć tego, że OC nie zadziała także wtedy, gdy ubezpieczyciel udowodni umyślne doprowadzenie do szkody.

Kiedy ubezpieczenie firmy jest obowiązkowe

Do tej pory skupialiśmy się na polisach kompletnie nieobowiązkowych. Większość firm można prowadzić bez ubezpieczenia, ryzykując tym samym własnym majątkiem, nie tylko tym związanym z biznesem, ale także prywatnym. Są jednak pewne branże, dla których ubezpieczenie jest obowiązkowe. To zawody, które po prostu wiążą się z ogromną odpowiedzialnością. Ubezpieczenie działalności gospodarczej będzie potrzebne jeśli:

  • świadczysz usługi komornicze, rachunkowe lub prawne;
  • jesteś rzeczoznawcą majątkowym;
  • świadczysz usługi medyczne;
  • jesteś zarządcą nieruchomości.

Warto więc zawsze upewnić się, że Twój zawód oraz związany z nim biznes, nie generuje obowiązku wykupienia dodatkowej polisy. Kwestie te są normowane prawnie i unikanie ubezpieczenia w takich przypadkach wiąże się z bardzo wysokimi karami, o czym warto pamiętać.

Naturalnie, podobnie jak wcześniej, obowiązkowe ubezpieczenie działalności gospodarczej również nie zapewnia pełnej ochrony. Jeśli szkoda była efektem działania umyślnego, odszkodowanie nie będzie się należało. W przypadku powyższych zawodów umyślne działanie na szkodę wiąże się jednak nie tylko z odpowiedzialnością finansową, ale także karną! Polisa chroni przed błędami zależnie od rodzaju prowadzonej działalności.

Ubezpieczenie działalności gospodarczej ile kosztuje

Rynek ubezpieczeń tego typu jest niesamowicie rozbudowany. Nie normują go w zasadzie żadne przepisy, a więc tylko od ubezpieczyciela zależy zakres ochrony, suma ubezpieczeniowa czy wyłączenia zdejmujące odpowiedzialność z firmy ubezpieczeniowej.

Znalezienie oferty atrakcyjne cenowo i dobrze dopasowanej do potrzeb jest więc zadaniem trudnym. Jeśli chcesz porządnie ubezpieczyć swój biznes i to za rozsądne pieniądze, zgłoś się do nas już dziś.

Co sądzisz o naszych treściach?

Dajemy z siebie wszystko, aby odpowiedzieć na Twoje pytania!

Wystaw nam notę!
5/5 - (1 vote)

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *