Czy oc działalności gospodarczej jest obowiązkowe

Pamiętaj, że cały czas poruszamy się w kategoriach ubezpieczeń nieobowiązkowych, fakultatywnych, które możesz, ale nie musisz mieć. Wspomnieliśmy już o tym, że ubezpieczenie działalności gospodarczej może dotyczyć mienia, ale na tym opcje się nie kończą. Kolejnym możliwym rozwiązaniem jest OC, a więc odpowiedzialność cywilna. O co dokładnie chodzi?
Przykład sytuacji, w której OC może być potrzebne, zaprezentowaliśmy na początku. Klient wchodząc do budynku, będąc już na terenie firmy, złamał sobie nogę. Odpowiedzialność cywilna ma jednak dużo większy zakres. Może to dotyczyć bowiem nie tylko szkód na osobach trzecich, ale także na mieniu. Jeśli zajmujesz się instalowaniem telewizji satelitarnej w domu, możesz przypadkowo uszkodzić jakieś mienie w domu swojego klienta. Uszkodzeniu z Twojej winy może ulec również instalacja elektryczna, samochody, urządzenia i wiele więcej rzeczy.
Takie ubezpieczenie działalności gospodarczej, a więc OC, chroni Cię finansowo przed konsekwencjami Twoich błędów. Musisz jednak pamiętać o tym, że polisa ma pewne wyłączenia. O odszkodowanie możesz ubiegać się wtedy, gdy zdarzenie było efektem przypadku, nieszczęśliwego wypadku lub zbiegu okoliczności. O co chodzi? Wróćmy do przykładu klienta, który przewrócił się na schodach i złamał nogę. Jeśli byłaby zima i osoba ta przewróciłaby się dlatego, że nie odrzuciłeś śniegu lub nie posypałeś schodów, to zdarzenie było z Twojej winy i odszkodowanie się nie należy. Naturalnie nikomu nie trzeba chyba tłumaczyć tego, że OC nie zadziała także wtedy, gdy ubezpieczyciel udowodni umyślne doprowadzenie do szkody.
Kiedy ubezpieczenie firmy jest obowiązkowe
Do tej pory skupialiśmy się na polisach kompletnie nieobowiązkowych. Większość firm można prowadzić bez ubezpieczenia, ryzykując tym samym własnym majątkiem, nie tylko tym związanym z biznesem, ale także prywatnym. Są jednak pewne branże, dla których ubezpieczenie jest obowiązkowe. To zawody, które po prostu wiążą się z ogromną odpowiedzialnością. Ubezpieczenie działalności gospodarczej będzie potrzebne jeśli:
- świadczysz usługi komornicze, rachunkowe lub prawne;
- jesteś rzeczoznawcą majątkowym;
- świadczysz usługi medyczne;
- jesteś zarządcą nieruchomości.
Warto więc zawsze upewnić się, że Twój zawód oraz związany z nim biznes, nie generuje obowiązku wykupienia dodatkowej polisy. Kwestie te są normowane prawnie i unikanie ubezpieczenia w takich przypadkach wiąże się z bardzo wysokimi karami, o czym warto pamiętać.
Naturalnie, podobnie jak wcześniej, obowiązkowe ubezpieczenie działalności gospodarczej również nie zapewnia pełnej ochrony. Jeśli szkoda była efektem działania umyślnego, odszkodowanie nie będzie się należało. W przypadku powyższych zawodów umyślne działanie na szkodę wiąże się jednak nie tylko z odpowiedzialnością finansową, ale także karną! Polisa chroni przed błędami zależnie od rodzaju prowadzonej działalności.