Ubezpieczamy24.com

Ubezpieczenie GAP – co to jest i czy warto kupić?

Kupujesz nowe auto na kredyt lub planujesz wziąć je w leasing? Powinieneś mieć świadomość, że szybka utrata wartości samochodów w takim przypadku stanowi poważne zagrożenie. Jeśli bowiem np. w czasie spłaty kredytu pojazd zostanie skradziony lub ulegnie szkodzie całkowitej, odszkodowanie z AC może okazać się zbyt niskie. Na szczęście przed takimi sytuacjami możesz się chronić, wykupując ubezpieczenie GAP. Sprawdź już teraz, czym jest GAP oraz jaki zakres ochrony zapewnia, aby przekonać się, czy jest to rozwiązanie dla Ciebie – zapraszamy do lektury!

znak zapytania ikona 1

Ubezpieczenie GAP – co to jest?

Ubezpieczenie GAP zapewnia ochronę na wypadek zbyt mocnej straty wartości samochodu. Skrót GAP po rozwinięciu to Guaranteed Asset Protection co w bezpośrednim tłumaczeniu oznacza gwarantowaną ochronę aktywów. Warto podkreślić na początek, że jest to polisa całkowicie nieobowiązkowa. Jeśli kupujesz auto na kredyt lub chcesz je leasingować, będziesz zobowiązany do wykupienia OC oraz AC, ale bez GAP – jednak warto je dokupić.

Jest ważne w momencie, gdyby doszło do szkody całkowitej pojazdu leasingowanego lub wziętego w kredyt. Samochody bardzo szybko tracą na wartości i jeśli do takiego zdarzenia dojdzie np. po roku od zakupu, mogą pojawić się problemy. Może bowiem dojść do sytuacji, w której wartość rynkowa pojazdu będzie już niższa, niż m.in. pozostała do spłaty kwota z kredytu bankowego. Wtedy oczywiście otrzymasz odszkodowanie z AC, ale będzie ono niewystarczające do spłaty całego zobowiązania finansowego – nadwyżkę pokryjesz z własnej kieszeni, będąc stratnym.

Ubezpieczenie GAP pokrywa właśnie powyższą różnicę. Oznacza to, że ubezpieczyciel wypłaci kwotę ponad uzyskane odszkodowanie z AC tak, aby w całości pokryć wartość kredytu lub zobowiązania wynikającego z umowy leasingu.

Ubezpieczenie GAP – rodzaje

Jeśli zdecydujesz się na wykupienie ubezpieczenia GAP, będziesz musiał dopasować jego wersję do własnych potrzeb. Wybór jest dość szeroki, gdyż dostępne są 4 rodzaje ubezpieczeń GAP. Różnią się one przede wszystkim metodą naliczania ewentualnego odszkodowania.

GAP fakturowy

Jest to opcja zdecydowanie najkorzystniejsza dla ubezpieczonego, ale jednocześnie najbardziej kosztowna. W tym przypadku bowiem ubezpieczyciel bierze pod uwagę wartość rynkową pojazdu w momencie, gdy doszło do szkody całkowitej. Następnie kwotę tę odejmuje od ceny na fakturze jego zakupu.

GAP casco

Ta polisa opiera się na ubezpieczeniu AC. Jeśli dojdzie do szkody całkowitej, ubezpieczyciel bierze wysokość odszkodowania z tej polisy. Kwota ta jest następnie odejmowana od ceny z faktury za auto, a różnica wypłacana.

GAP finansowy

Niewątpliwie jest to opcja najczęściej wybierana przez osoby decydujące się na leasing samochodu. W przypadku tego ubezpieczenia odszkodowanie obejmuje bowiem różnicę pomiędzy kwotą uzyskaną z AC w ramach szkody całkowitej, a pozostałym do spłaty zobowiązaniem dla leasingu.

GAP indeksowy

W tym przypadku mamy do czynienia z pewną stałą wielkością odszkodowania. Zawsze stanowi ono bowiem równowartość 20-30% wartości pojazdu z dnia, w którym doszło do szkody. Opcja popularna pośród firm decydujących się na krótką umowę leasingową, zwykle 2-3-letnią.

Ubezpieczenie GAP – co to jest i czy warto kupić? 4

Ile kosztuje ubezpieczenie GAP?

Koszt ubezpieczenia GAP zależny jest od bardzo wielu czynników. Niewątpliwie najwyższy jest zazwyczaj w przypadku polisy fakturowej, natomiast najniższy przy wariancie finansowym. Duży wpływ na cenę mają również takie aspekty, jak:

  • wartość rynkowa samochodu w momencie jego zakupu na kredyt lub wzięcia w leasing,
  • okres obowiązywania polisy ubezpieczeniowej,
  • typ pojazdu, np. osobowy lub ciężarowy.

Oczywiście są to czynniki główne, ale należy pamiętać o tym, że ubezpieczyciel może dokonać wyceny także na podstawie innych, indywidualnie określonych wytycznych. Niemniej jednak zazwyczaj roczny koszt ubezpieczenia GAP waha się w widełkach od około 0,4 do 1,2% wartości pojazdu.

Ubezpieczenie GAP i wypłata odszkodowania

Polisa GAP obejmuje tylko te zdarzenia, których efektem jest szkoda całkowita samochodu, a więc np. poważny wypadek czy kradzież. Jeśli do niej dojdzie, przede wszystkim koniecznie trzymaj się terminów. Na zgłoszenie zdarzenia masz maksymalnie 7 dni od momentu jego wystąpienia lub chwili, gdy się o tym dowiedziałeś. Bardzo istotne jest to, że musisz umożliwić pracę rzeczoznawcy ubezpieczyciela – zjawi się na miejscu, aby potwierdzić zasadność wypłaty odszkodowania oraz ustalić jego wysokość.

ubezpieczenie gap obraz 2

Zgłoszenie szkody najlepiej dokonywać pisemnie, wypełniając specjalny formularz. Można wysłać go drogą elektroniczną lub tradycyjną pocztową. Bardzo ważne jest to, aby do wniosku o wypłatę odszkodowania dołączyć ksero dowodu rejestracyjnego, jak i oświadczenie firmy, w której wykupione było OC lub AC, że do szkody faktycznie doszło.

W większości przypadków odszkodowania z polis GAP wypłacane są w terminie do 30 dni od zgłoszenia. W wyjątkowych sytuacjach ubezpieczyciel ma prawo wydłużyć ten termin o 14 dni, oczywiście informując o tym ubezpieczonego.

Jakie wyłączenia z odpowiedzialności stosują ubezpieczyciele w polisach GAP?

Musisz pamiętać o tym, że w umowach polis GAP ubezpieczyciele stosują różne zapisy, które chronią ich przed odpowiedzialnością za niektóre zdarzenia. 

Zazwyczaj odszkodowanie nie zostanie wypłacone, jeśli do szkody całkowitej doszło:

Naturalnie pamiętaj, że są to tylko przykładowe wyłączenia z odpowiedzialności. Może być ich więcej, dlatego, zanim podpiszesz umowę ubezpieczenia GAP, powinieneś wnikliwie zapoznać się z jej zapisami.

znak zapytania ikona 1

Czy warto kupić ubezpieczenie GAP?

Jeśli chcesz wziąć fabrycznie nowe auto na kredyt lub leasingować, zdecydowanie powinieneś zastanowić się nad ubezpieczeniem GAP. Pojazdy najwięcej tracą na wartość w okresie pierwszych 2-3 lat od momentu opuszczenia salonu. Jeśli właśnie wtedy dojdzie do szkody całkowitej, może to spowodować, że po prostu będziesz stratny. Wartość rynkowa samochodu w momencie zdarzenia będzie już znacznie niższa od kwoty, która pozostała do uregulowania w banku czy u leasingodawcy. W efekcie dostaniesz zbyt niskie odszkodowanie z OC lub AC, aby w pełni zamknąć umowę kredytową bądź leasingową. Różnicę tę, a więc stratę, powinno pokryć ubezpieczenie GAP.

Czy ubezpieczenie GAP jest wyłącznie dla nowego pojazdu?

Niewątpliwie polisy GAP kojarzone są głównie z samochodami nowymi, branymi w leasing lub na kredyt. Jednak w rzeczywistości z ubezpieczenia tego mogą skorzystać również właściciele pojazdów używanych. Warunkiem w takim przypadku zazwyczaj jest to, aby auto miało stosunkowo wysoką wartość rynkową. W większości przypadków ubezpieczyciele oferują GAP właścicielom samochodów maksymalnie 5-letnich. Wszystko zależy od konkretnej oferty.

Co warto jeszcze podkreślić, czasem z polis tych można skorzystać, kupując na kredyt inny rodzaj pojazdu, np. motor, skuter czy quad.

Ubezpieczenie GAP - podsumowanie

Ubezpieczenie GAP zapewnia ochronę od straty finansowej przed utratą wartości pojazdu. Polisa ta szczególnie jest przydatna dla samochodów osobowych oraz ciężarowych, które zostały zakupione na kredyt lub w leasingu. Koszt ubezpieczenia GAP wynosi do 1% wartości pojazdu w skali roku. 

Ubezpieczenie GAP – najczęściej zadawane pytania

Poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania związane z polisą GAP

1

Gdzie sprzedawane są ubezpieczenia GAP?

Choć korzystając z klasycznych kalkulatorów ubezpieczeń, nie znajdziesz tam GAP, tak oferuje je wielu ubezpieczycieli. Najlepiej więc zdecyduj się na wsparcie naszej firmy – znajdziemy dla Ciebie najlepszą polisę, idealnie dopasowaną do konkretnych potrzeb, w tym przede wszystkim wartości samochodu.

2

Ile czasu obowiązuje ochrona w ramach polisy GAP?

Choć większość ubezpieczeń zawieranych jest na okres 12 miesięcy, tak w przypadku GAP jest to kwestia dość elastyczna. Umowa może trwać zarówno rok, jak i nawet kilka lat. Zależy to przede wszystkim od długości finansowania, czyli okresu, na jaki wzięty jest kredyt bądź leasing.

3

Czy kupując auto na kredyt lub leasingując je, trzeba mieć ubezpieczenie GAP?

Zdecydowanie polisy GAP są nieobowiązkowe i tylko od Ciebie zależy, czy leasingując lub kupując auto na kredyt, zainwestujesz w takie ubezpieczenie. Jednak pomimo tego polecamy jego wybór. Polisa ta zapewnia Ci wysoki poziom bezpieczeństwa w przypadku wyboru jednej z powyższych form finansowania pojazdu.

4

Na co zwrócić uwagę przy wyborze polisy GAP?

Przede wszystkim musisz zdecydować się na jeden z 4 rodzajów polisy GAP. Powinieneś dobrać ją do sytuacji oraz indywidualnych potrzeb. Jeśli potrzebujesz wsparcia w wyborze, najlepiej skorzystaj z pomocy doświadczonego pośrednika – zapraszamy do kontaktu.

5

Jakie są różnice pomiędzy ubezpieczeniem AC, a GAP?

Główna różnica polega na tym, że polisa AC zawierana jest tylko na rok i jedynie w tym okresie bierze pod uwagę wartość pojazdu z dnia podpisania umowy. Po przedłużeniu umowy na kolejne 12 miesięcy kwota maksymalnego odszkodowania będzie już niższa, gdyż spadnie cena rynkowa samochodu.

Z kolei ubezpieczenia GAP zawierane są nawet na wiele lat i przez cały ten okres pod uwagę brana jest wartość auta z faktury zakupu.

6

Jakie pojazdy można objąć ubezpieczeniem GAP?

Tak naprawdę każdy pojazd może być objęty ochroną w ramach ubezpieczenia GAP. Dotyczy to nie tylko aut, gdyż wielu ubezpieczycieli proponuje polisy także właścicielom motocykli czy quadów. Do tego wcale nie muszą to być pojazdy nowe – mogą być także używane, zwykle maksymalnie 5-letnie.

7

Na jakich warunkach zawierane są ubezpieczenia GAP?

Pod tym kątem wszystko zależy od oferty konkretnej firmy ubezpieczeniowej. Często polisę GAP można brać dla samochodów:

  • w określonym wieku maksymalnym, np. do 3 lat,
  • o masie nieprzekraczającej 3500 kg,
  • o wartości poniżej określonej kwoty, np. 250 tysięcy złotych.
8

Czy ubezpieczenie GAP można wypowiedzieć?

Można to zrobić, ale tylko w początkowym okresie. W przypadku osób prywatnych, ubezpieczenie GAP wolno wypowiedzieć w terminie do 30 dni od podpisania umowy. Z kolei, gdy ubezpieczonym jest przedsiębiorca, czas ten ulega skróceniu do 7 dni.

Co sądzisz o naszych treściach?

Dajemy z siebie wszystko, aby odpowiedzieć na Twoje pytania!

Wystaw nam notę!
5/5 - (1 vote)