Ubezpieczamy24.com

Ubezpieczenie kabotażowe dla transportu kabotażowego

Wejście Polski do Unii Europejskiej otworzyło przed nami granice zachodnich państw, pozwalając m.in. na swobodny przepływ towarów. Jedną z korzyści jest możliwość wykonywania przez polskie firmy transportowe tzw. przewozów kabotażowych. Umożliwiły to przepisy z 1 września 2009 roku. To atrakcyjne rozwiązanie, które pozwala przewoźnikom uniknąć tzw. pustych transportów. Jednak jeśli chcesz świadczyć takie usługi, powinieneś zdecydować się na ubezpieczenie kabotażowe. Sprawdź, jakie wyróżniamy rodzaje ubezpieczenia kabotażu i na co zwrócić uwagę przy wyborze.

Co to jest transport kabotażowy?

Jest to transport, w którym to przewoźnik nie musi mieć zarejestrowanej działalności w kraju, w którym realizuje takie przewozy. W skrócie transport kabotażowy oznacza to, że polska firma może przewozić towary np. na terenie Niemiec, Francji czy Hiszpanii.

Więcej o transporcie kabotażowym, na czym polega oraz najważniejsze informacje z nim związane, znajdziesz na naszej podstronie: Transport kabotażowy – co to jest?

Transport kabotażowy ma jednak pewne ograniczenia i musimy ich przestrzegać:

transport kabotażowy musi być realizowany tym samym pojazdem, który był użyty do przewozu międzynarodowego,
można przewieźć maksymalnie 3 ładunki,
ostatni rozładunek musi się odbyć nie później, jak 7 dni po zakończeniu transportu międzynarodowego.

Transporty kabotażowe można ubezpieczać

Jesteś zainteresowany realizacją takich zleceń? W takim razie powinieneś wiedzieć, że można je ubezpieczyć – w tym celu musisz wykupić specjalne ubezpieczenie kabotażowe.

Nie jest to ubezpieczenie obowiązkowe, ale zdecydowanie polecamy podjęcie takiego kroku.

Ubezpieczenie kabotażowe obraz 2

Po pierwsze polisa ubezpieczeniowa zapewnia Ci odpowiednie bezpieczeństwo. Przewożony ładunek może mieć dużą wartość, a wystarczy nawet drobne zdarzenie, aby doszło do jego uszkodzenia. Mając ubezpieczenie, zabezpieczasz własne interesy, a i majątek Twojego klienta.

Oprócz tego fakt posiadania ubezpieczenia kabotażowego ułatwi Ci poszukiwanie zleceń. Wielu zleceniodawców właśnie od tego warunkuje ewentualne skorzystanie z usług konkretnego przewoźnika. Twoja firma będzie wzbudzała większe zaufanie, co na pewno pozytywnie przełoży się na zyski z prowadzenia biznesu.

Wybierz odpowiedni rodzaj ubezpieczenia kabotażowego

Zanim zdecydujesz się wykupić ubezpieczenie kabotażowe, koniecznie zwróć uwagę na jego rodzaj. Ubezpieczyciele oferują polisę:

Ubezpieczenie kabotażowe na terenie Niemiec

W tym przypadku ochrona ubezpieczeniowa jest zgodna z lokalnymi przepisami transportowymi.
Ubezpieczenie takie powinno:

opiewać na kwotę minimum 1,2 miliona euro, z czego przynajmniej 600 tysięcy euro to suma ubezpieczeniowa dla jednego zdarzenia,
być potwierdzone specjalnym certyfikatem, który kierowca powinien mieć przy sobie.

Pamiętaj, że polisa ta działa tylko i wyłącznie na terenie tego kraju. Realizując transporty kabotażowe w innych państwa UE, musisz kupić oddzielne ubezpieczenie.

Ubezpieczenie kabotażowe na terenie Unii Europejskiej, poza Niemcami

Druga polisa ma dużo bardziej ogólne działanie. Możesz z niej korzystać na terenie każdego kraju Unii Europejskiej, oczywiście z wyłączeniem Niemiec. W tym przypadku suma ubezpieczeniowa jest ustalana po prostu na takim samym poziomie, jak w przypadku transportu międzynarodowego. Dotyczy to zarówno kwoty łącznej, jak i maksymalnego odszkodowania wypłacanego przy jednym zdarzeniu. Oczywiście sumy te mogą być wyższe od minimalnych, zależnie od oferty konkretnego ubezpieczyciela.

Ubezpieczenia kabotażowe dla krajów UE nie wymagają wydawania dodatkowego zaświadczenia. Jeśli szukasz takiej polisy, możesz skorzystać z naszej pomocy. Wypełnij dostępny na stronie formularz, a doświadczony specjalista przygotuje dla Ciebie zestawienie najlepszych ofert. Dopasujemy polisę dla transportu kabotażowego do Twoich indywidualnych potrzeb. Z nami wykupisz solidne ubezpieczenie w przystępnej cenie!

Sprawdź też: Ubezpieczenie OCP – co to jest ubezpieczenie przewoźnika i ile kosztuje?

Co kraj to kabotażowy obyczaj

Taki rozdział wynika z faktu, że nasi zachodni sąsiedzi mają własne, odrębne przepisy związane z przewozami kabotażowymi. Jeśli zajmujesz się takimi transportami w różnych krajach UE, w tym na terenie Niemiec, będziesz musiał posiadać dwie osobne polisy.

Co wpływa na wysokość składki za ubezpieczenie kabotażowe?

koszt składki

Planując zakup ubezpieczenia kabotażowego, na pewno najbardziej będzie Cię interesowała wysokość składki. Nie da się określić jednoznacznie, jaka będzie to suma.

Koszt polisy za ubezpieczenie kabotażowe zależy od wielu indywidualnych czynników, do których zalicza się m.in.:

ilość samochodów wykorzystywanych do transportu,
rodzaj przewożonych ładunków,
roczny obrót firmy bądź ilość ton przewiezionych towarów,
zakres ochrony, dopasowywany indywidualnie do konkretnych potrzeb.

Z tego powodu, zanim podejmiesz decyzję o zakupie ubezpieczenia, powinieneś dokonać kalkulacji ofert wielu firm ubezpieczeniowych. Możemy Ci w tym pomóc – po prostu wypełnij dostępny na stronie formularz!

Na co powinieneś zwrócić uwagę kupując ubezpieczenie kabotażowe?

Kolejną ważną kwestią, którą musisz przeanalizować przed podpisaniem umowy, jest zakres ochrony ubezpieczenia. Pamiętaj, aby bardzo dokładnie przeczytać dostarczone Ci dokumenty, w tym wszystkie regulaminy. Jeśli masz jakieś wątpliwości, nie bój się dopytać, a najlepiej poradź się eksperta.

Dobrze dobrana polisa kabotażowa gwarantuje Ci bezpieczeństwo, dlatego zwróć szczególną uwagę na następujące kwestie:

czy ochrona obejmuje także pojazdy o masie poniżej 3,5 tony – ważne, jeśli wykorzystujesz je do transportu kabotażowego,
czy ubezpieczenie spełnia kryteria minimalnej sumy ubezpieczenia dla kraju, w którym wykonujesz przewozy,
czy suma ubezpieczeniowa jest odpowiednio wysoka – absolutnie nie powinna być niższa, niż wartość najdroższych ładunków, jakie zdarza Ci się wozić,
zakres obowiązków ubezpieczanego – to wymogi, które Twoja firma musi spełniać, aby w razie szkody móc otrzymać odszkodowanie,
czy polisa precyzyjnie, a nie orientacyjnie, określa limit franczyzy redukcyjnej.

Jeśli kupujesz ubezpieczenie obejmujące swym zasięgiem tylko Niemcy, koniecznie zwróć uwagę na wspomniany przez nas wcześniej certyfikat. Dowiedz się, czy spełnia on wymogi tamtejszych przepisów prawa.

W kwestii sumy ubezpieczeniowej zawsze zobowiązuj swoich klientów do podawania wartości towaru. Prośbę tę możesz połączyć z informacją o tym, jak duże jest Twoje ubezpieczenie kabotażowe.

Ubezpieczenie kabotażowe online

Transporty kabotażowe są bardzo atrakcyjną opcją dla wielu firm zajmujących się przewozami międzynarodowymi. To najlepszy sposób na zarobienie dodatkowych pieniędzy i ograniczenie zjawiskach kosztownych, pustych przewozów. Gdyby nie kabotaż kierowca po rozładowaniu towaru w kraju docelowym, wracałby do rodzimego państwa bez ładunku. Firma musiałaby zapłacić takiemu pracownikowi, a do tego ponieść koszty paliwa.

Jednak zajmowanie się transportem kabotażowym jest też dość ryzykowne. Każdy kraj ma nieco inne przepisy związane z tymi przewozami i czasem trudno jest uniknąć pomyłek. Niestety nawet drobna może wiązać się z poważnymi konsekwencjami finansowymi. To jeden z ważniejszych powodów, dla których warto kupić specjalne ubezpieczenie kabotażowe.

Jeśli szukasz najlepsze oferty, idealnie dopasowanej do Twoich potrzeb, skontaktuj się z nami już teraz.

Wypełnij formularz

Doświadczony pracownik przygotuje dla Ciebie świetną propozycję

Sfinalizuj polisę

Co sądzisz o naszych treściach?

Dajemy z siebie wszystko, aby odpowiedzieć na Twoje pytania!

Wystaw nam notę!
5/5 - (6 votes)

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *