Ubezpieczamy24.com

Ubezpieczenie koparki – czy jest obowiązkowe?

Jedną z podstawowych maszyn wykorzystywanych przez większość firm budowlanych jest koparka. Często znajduje ona także zastosowanie w gospodarstwach rolnych, ułatwiając wiele prac ziemnych czy związanych z transportem ciężkich ładunków. Ich właściciele często zastanawiają się, czy na sprzęt ten należy wykupić OC komunikacyjne – w końcu mamy tutaj do czynienia z pojazdem mechanicznym, który teoretycznie powinien być ubezpieczony. W artykule wyjaśniamy, czy faktycznie ubezpieczenie koparki jest obowiązkowe i podpowiadamy, jakie rodzaje polis są przeznaczone dla koparek – sprawdź już teraz!

Ubezpieczenie OC koparki – czym jest?

Polisy OC dla koparek są dokładnie takie same, jak dla innych pojazdów mechanicznych. Główna różnica polega na tym, że w tym przypadku możesz wykupić ubezpieczenie na okres krótszy, niż standardowe 12 miesięcy. Popularne są m.in. polisy 3-miesięczne, które właściciele takiego sprzętu często kupują w momencie, gdy planują go eksploatować. Dzięki temu unikają ponoszenia kosztów utrzymania koparki w czasie, gdy stoi ona nieużywana. Jednak pamiętaj, że każde OC krótkoterminowe, a więc z umową na okres poniżej roku, nie ulega automatycznemu przedłużeniu. Jeśli chcesz z niego korzystać dłużej, musisz na własną rękę znaleźć kolejną ofertę lub przedłużyć obecną.

ubezpieczenie koparki obraz 2-min

Warto przy okazji podkreślić, że koparkę dobrze jest ubezpieczyć także na wypadek kradzieży czy zniszczenia w wyniki np. pożaru czy wypadku podczas pracy nią. Pamiętaj, że pojazdy tego typu są bardzo drogie, dlatego ich strata jest niezwykle kosztowna, a odpowiednie ubezpieczenie zapewni w takich sytuacjach odszkodowanie.

Czy dla koparki trzeba wykupić ubezpieczenie OC?

Przejdźmy teraz do głównego tematu, czyli obowiązku wykupienia ubezpieczenia OC dla koparki. Czy faktycznie taki istnieje?
Zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla pojazdów, które są zarejestrowane w Polsce i takich, które poruszają się po drogach publicznych.

Zatem wszystko zależy od sposobu eksploatacji maszyny. Przepisy wymagają, aby ubezpieczać każdy zarejestrowany pojazd mechaniczny. W tym przypadku nie mają one zastosowania, gdyż koparka zalicza się do pojazdów wolnobieżnych, a takich rejestrować nie trzeba. Jednak w prawie jest jeszcze jeden warunek związany z ubezpieczeniem OC – jest wymagane, gdy pojazd porusza się po drogach publicznych.

To właśnie ten drugi przepis ma tutaj zastosowanie. Jeśli koparka jest używana tylko na placach budowy, w polach, lasach i wszędzie poza drogami publicznymi (a do tego transportowana na lawecie), wykupienie dla niej OC jest nieobowiązkowe. Jeśli jednak pojazd ten porusza się na ulicach o własnych kołach, jego właściciel musi posiadać taką polisę. Co ważne, nie ma tutaj znaczenia, czy koparka jest użytkowana przez przedsiębiorcę, rolnika czy osobę prywatną, co także się zdarza.

Podsumowując, jeśli koparka porusza się po drodze publicznej to ubezpieczenie jest obowiązkowe, a dokładnie reguluje to ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych z 22 maja 2003 roku.

Brak OC koparki – jakie mogą być konsekwencje?

Bagatelizując kwestie wykupienia OC koparki, jeśli porusza się ona po drogach publicznych, narażasz się na poważne konsekwencje finansowe. Gdy taki pojazd spowoduje wypadek na drodze, szkody zostaną pokryte przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Jednak krótko po tym UFG zgłosi się do właściciela koparki o zwrot pieniędzy, a więc trzeba je będzie oddać z własnej kieszeni. Pamiętaj, że to wielka i ciężka maszyna budowlana, która w trakcie kolizji może doprowadzić do ogromnych szkód zarówno na mieniu, jak i w ludziach.

Jaki jest koszt zakupu polisy OC dla koparki?

Cena polisy OC dla koparki uzależniona jest od wielu czynników – na ich podstawie ubezpieczyciel szacuje ryzyko wystąpienia szkody i tym samym konieczności wypłaty odszkodowania. Najważniejsze aspekty, które bierze się pod uwagę, to marka i model pojazdu, moc jego silnika oraz historia ubezpieczeniowa (jeśli w ostatnich latach były szkody z OC, koszt ubezpieczenia może być wyższy).

Ceny znacząco różnią się więc pomiędzy poszczególnymi towarzystwami ubezpieczeniowymi. Z tego powodu szukając polisy, warto zapoznać się z możliwie największą liczbą ofert, aby wybrać tę najtańszą. My Ci w tym pomożemy – przeanalizujemy rynek polis OC za Ciebie i zaproponujemy odpowiednią opcję. Zapraszamy do kontaktu!

Z powyższego powodu obecnie za 3-miesięczne OC na koparkę możesz zapłacić od około 150 do nawet ponad 700 zł. To najlepszy dowód na to, że warto porównać wiele ofert ubezpieczeń OC, aby oszczędzać pieniądze!

Ubezpieczenie koparki - czy jest obowiązkowe? 7

Skorzystaj z pomocy naszego agenta

Jeśli już teraz chcesz dowiedzieć się, ile zapłacisz za ubezpieczenie maszyny, wypełnij formularz na naszej stronie, a nasi specjaliści przygotują dla Ciebie zestawienie najlepszych ofert.
Wiadomość do eksperta

Sprawdź, jaką ofertę dla Ciebie przygotowaliśmy

Telefon do eksperta

Porozmawiajmy

Czy dla koparki można kupić ubezpieczenie AC?

Właściciele samochodów na pewno doskonale kojarzą polisy AC, czyli Auto Casco. W ogromnym skrócie chronią one przed szkodami spowodowanymi osobiście, czyli np. obcierka podczas manewrowania na parkingu. Ubezpieczyciel wypłaci także odszkodowanie w momencie kradzieży auta, jego zniszczenia przez wandali, spalenia, zalania itp. Ubezpieczenie takie możesz wykupić również dla koparki i działa ono na identycznych zasadach.

Mając AC ubezpieczyciel wypłaci Ci odszkodowanie, jeśli koparka ulegnie zniszczeniu w wyniku zdarzeń losowych czy zostanie skradziona. Warto je posiadać szczególnie w przypadku, gdy eksploatujesz relatywnie nowy sprzęt budowlany lub po prostu z różnych powodów jego wartość rynkowa jest bardzo wysoka. Ceny Auto Casco, podobnie jak w opisanym wcześniej OC, uzależnione są od wielu czynników, które indywidualnie analizują firmy ubezpieczeniowe. W efekcie również i w tym przypadku przed zakupem polisy powinieneś przeanalizować wiele ofert. Specjaliści z naszej agencji pomogą Ci w tym i podpowiedzą, jak tanio oraz jednocześnie dobrze ubezpieczyć koparkę – zapraszamy do kontaktu!

Ubezpieczenie koparki od kradzieży - dlaczego warto?

Kradzież maszyny budowlanej, jaką jest koparka, może przynieść znaczne straty finansowe dla właściciela, a także opóźnić trwające prace. Chociaż pojazdy tego typu są z reguły mniej atrakcyjne dla przestępców w porównaniu do samochodów osobowych czy motocykli, to jednak nie brakuje przypadków, kiedy są one celem ataku złodziei. Szczególnie, jeśli maszyny są przechowywane w miejscach o niskim poziomie zabezpieczenia. 

Nawet jeśli nie chcesz kupować AC dla koparki, powinieneś chronić ją przed kradzieżą, inwestując w odpowiednie ubezpieczenie maszyn budowlanych. Niestety pojazdy budowlane także nierzadko padają łupem złodziei, szczególnie wtedy, gdy tymczasowo parkowane są na placach budowy, gdzie prowadzi się inwestycje. W przypadku braku polisy, jeśli sprzęt padnie łupem złodziei, stracisz ogromne pieniądze i jednocześnie na jakiś czas zostaniesz pozbawiony podstawowego narzędzia pracy. Mając ubezpieczenie szybko otrzymasz odszkodowanie i bez narażania finansów własnej firmy czy gospodarstwa rolnego wyposażysz się w nowych sprzęt.

Co zrobić, aby tanio ubezpieczyć koparkę?

Nie da się ukryć, że koszty utrzymania każdej koparki są bardzo wysokie, przez co właściciele tego sprzętu zwykle starają się szukać oszczędności w tym zakresie. Efektem tego jest m.in. chęć ubezpieczenia tego pojazdu budowlanego możliwie najtaniej, jak się da. Najlepszym sposobem na osiągnięcie takiego celu jest wspomniane przez nas wcześniej porównanie ofert od różnych ubezpieczycieli.

Im więcej przejrzysz propozycji dostępnych na rynku, tym większe będziesz mieć możliwości w zakresie znalezienia naprawdę bardzo taniego OC czy AC dla koparki. Wymaga to czasu, a i odpowiedniej wiedzy, aby wybrać taką polisę, która z jednej strony jest niedroga, a z drugiej gwarantuje szeroki poziom ochrony. Z tego powodu warto zdać się na wsparcie specjalistów – skontaktuj się z naszym doradcą ubezpieczeniowym, który wyszuka dla Ciebie OC i/lub AC dla koparki spełniające wszystkie Twoje oczekiwania!

Koparkę wygodnie ubezpieczysz online!

W dzisiejszych czasach wykupienie ubezpieczenia dla każdego pojazdu mechanicznego, w tym koparki, jest proste i zajmuje niewiele czasu. Możesz to zrobić bez wychodzenia z domu, wypełniając i wysyłając wszystkie dokumenty online – dokładnie tak samo opłacisz składkę wybranej polisy OC czy AC. Zapraszamy więc do kontaktu. Z nami wszystko załatwisz przez internet, a więc od przedstawienia swoich potrzeb w zakresie ubezpieczenia, aż po wybór konkretnej oferty, opłacenie polisy i dostawę związanych z nią dokumentów.

Sprawdź też naszą ofertę na:
Co sądzisz o naszych treściach?

Dajemy z siebie wszystko, aby odpowiedzieć na Twoje pytania!

Wystaw nam notę!
post