Laptopy cieszą się dziś ogromną popularnością, gdyż są mobilne i jednocześnie swoją wydajnością spokojnie dorównują stacjonarnym odpowiednikom. Choć są solidnie wykonane, tak niestety dotykają je różne usterki, z których wiele wynika z winy samych użytkowników. Upadek komputera z wysokości, obicie go czy zalanie to bardzo częste zdarzenia, które w wielu przypadkach kończą się poważnymi awariami. Czy wiesz, że można się zabezpieczyć na wypadek ich wystąpienia? Wystarczy wykupić ubezpieczenie laptopa i w artykule wyjaśniamy, co obejmuje oraz ile kosztuje – sprawdź!
Jak ubezpieczyć laptopa?
Traktujesz swojego laptopa jak przysłowiowe oczko w głowie, troszcząc się o niego na każdym możliwym kroku? Dbasz o to, aby go nie zarysować, regularnie czyścisz oraz oddajesz do serwisu na konserwację wnętrza? To doskonale, gdyż takimi działaniami na pewno znacząco wydłużysz jego żywotność. Niestety pomimo tego wszystkiego jest pewna rzecz, na którą nie masz wpływu – przypadki losowe.
Wystarczy chwila nieuwagi, aby np. zrzucić laptopa z biurka czy wylać na niego kubek świeżo zaparzonej kawy. Efektem tego mogą być poważne uszkodzenia komputera, w tym nawet takie, które są nieopłacalne w naprawie. Jeśli używasz notebooka w miejscach publicznych czy dużo z nim podróżujesz, musisz liczyć się także z ryzykiem kradzieży. Gdy do niej dojdzie, tracisz nie tylko sprzęt, ale także zapisane na nim dane, które niekiedy mają ogromną wartość – zarówno finansową, jak i sentymentalną.
- przedłużyć gwarancję u producenta lub sprzedawcy,
- zabezpieczyć sprzęt w ramach polisy mieszkaniowej,
- kupić oddzielne, dedykowane ubezpieczenie dla komputera (rozwiązanie dla właścicieli firm i osób prywatnych).
Skorzystaj z pomocy naszego agenta
Sprawdź, jaką ofertę dla Ciebie przygotowaliśmy
Porozmawiajmy
1. Przedłużenie gwarancji na laptopa
Nowy sprzęt elektroniczny, w tym laptopy, zazwyczaj objęty jest 2-letnią gwarancją producenta (w przypadku zakupu na firmę nierzadko okres ten wynosi tylko 12 miesięcy). Jeśli w tym czasie dojdzie do awarii nie z winy użytkownika, producent usunie ją bezpłatnie we własnym serwisie lub wymieni urządzenie na nowe. W przypadku niektórych marek notebooków istnieje możliwość przedłużenia gwarancji o dodatkowy rok – taką ofertę odpłatnie ma m.in. Huawei.
Zupełnie inaczej wygląda sytuacja w przypadku przedłużenia gwarancji, ale w ramach oferty zaproponowanej przez sprzedawcę. Nierzadko kupując laptopa można dopłacić nawet za dodatkową 3-letnią ochronę, która obowiązuje od momentu zakończenia gwarancji producenta. Jest to po prostu ubezpieczenie od firmy prowadzącej współpracę ze sklepem. Niestety zwykle jego zakres jest mocno ograniczony.
Przede wszystkim tego typu polisy ubezpieczeniowe zwykle nie obejmują wszystkich usterek. Do tego zazwyczaj naprawy z tych ubezpieczeń realizowane są z udziałem własnym – oznacza to, że część związanych z nimi kosztów musi pokryć ubezpieczony. Jeśli więc chcesz skorzystać z takiej oferty, koniecznie zapoznaj się z jej warunkami przed podpisaniem umowy. Upewnij się, że dana polisa ubezpieczeniowa faktycznie jest opłacalna.
2. Ubezpieczenie laptopa w ramach polisy mieszkaniowej
Jeśli jesteś właścicielem domu lub mieszkania, koniecznie powinieneś ubezpieczyć taką nieruchomość. Ubezpieczenia na mieszkanie i dom w podstawowej formie obejmują mury, ale można je rozszerzyć o wyposażenie pomieszczeń, w tym sprzęt elektroniczny. Przy takim rozszerzeniu ochroną objęty będzie m.in. Twój laptop, a do tego wszystkie inne cenne urządzenia, które posiadasz.
Zwykle wykupienie takiej polisy jest bardzo opłacalne, ale pamiętaj, że jej warunki mogą być bardzo różne – zależne od oferty ubezpieczyciela. Zapoznaj się więc z nimi zanim podpiszesz umowę i pamiętaj, że zazwyczaj zakres tego ubezpieczenia podlega negocjacji.
3. Dodatkowe ubezpieczenie laptopów dla firm i osób prywatnych
Jeśli prowadzisz działalność gospodarczą, zapewne musisz dużo pieniędzy inwestować w wyposażenie biurowe. Największe koszty związane są z zakupem komputerów, w tym laptopów, dlatego warto objąć ochroną ten majątek. Właściciele firm (ale i też osoby prywatne) mają możliwość wykupienia dedykowanego ubezpieczenia dla firmowego sprzętu elektronicznego, w tym właśnie komputerów. Obowiązuje tutaj identyczna zasada, jak przy polisach mieszkaniowych – zakres ochrony może być bardzo różny, dlatego należy zweryfikować go przed podpisaniem umowy.
Warto jednocześnie dodać, że w wielu przypadkach takie ubezpieczenie może być zakwalifikowane jako zabezpieczenie przychodu firmy. Daje to prawo do kwalifikacji związanych z nim wydatków jako kosztów podatkowych.
- ubezpieczyciela oraz ubezpieczonego,
- dokładnego zakresu ochrony,
- wysokości składki ubezpieczeniowej.
Jaki jest koszt ubezpieczenie laptopa?
Wysokość składki za ubezpieczenie laptopa jest zmienna, zależna jest od wielu czynników. Najważniejszym jest w tym przypadku zakres ochrony, a więc to, czy zdecydujesz się na podstawową polisę czy dobierzesz do niej różne pakiety dodatkowe. Co bardzo istotne, nawet przy podobnym zakresie ochrony, ceny mogą znacząco różnić się od siebie zależnie od ubezpieczyciela. Pamiętaj więc, aby przed wyborem konkretnego ubezpieczenia bardzo dobrze rozejrzeć się na rynku. Skontaktuj się z nami, a uzyskasz profesjonalne wsparcie w znalezieniu oraz wyborze takiej polisy!
Jednocześnie pamiętaj o tym, aby przed podpisaniem umowy ubezpieczenia laptopa dobrze zapoznać się z jej zapisami. Firmy ubezpieczeniowe często stosują różne wyłączenia od odpowiedzialności – w przypadku niektórych rodzajów szkód nie będziesz mógł ubiegać się o odszkodowanie.
Jeśli jesteś zainteresowany szacunkowymi cenami za ubezpieczenie laptopa, to z reguły zaczynają się od ok. 100 zł rocznie, najczęściej jednak jest to kwota kilkuset złotych (w przypadku ubezpieczenia indywidualnego, z szerokim zakresem ochrony).
Ubezpieczenie laptopa – przed jakimi zagrożeniami może chronić?
- Uszkodzenia mechaniczne, takie jak pęknięcie ekranu, uszkodzenie obudowy, czy inne problemy wynikające z codziennego użytkowania.
- Kradzież, co obejmuje sytuacje, gdy laptop zostanie zabrany z domu, biura lub innych miejsc.
- Uszkodzenia wynikające z przepięć w instalacji elektrycznej, które mogą uszkodzić wewnętrzne komponenty urządzenia.
- Awaria sprzętu, np. usterka dysku twardego czy problem z kartą graficzną.
- Zdarzenia losowe, takie jak zalania, upadek sprzętu czy niewielkie pożary, które choć rzadkie, mogą poważnie uszkodzić laptopa.
Wybierając ubezpieczenie, należy dokładnie zapoznać się z jego zakresem, aby upewnić się, że obejmuje ono ochronę przed tymi zagrożeniami, które są najbardziej istotne dla Twojej sytuacji.
Czy ubezpieczyciel zawsze wypłaci odszkodowanie za uszkodzenie laptopa?
Musisz mieć świadomość tego, że wykupując ubezpieczenie laptopa podpisujesz umowę, w której znajduje się wykaz ciążących na Tobie obowiązków. Jeśli nie dostosujesz się do nich, a dojdzie do szkody, ubezpieczyciel będzie mógł odmówić wypłaty odszkodowania.
- działanie celowe, a więc np. zalanie komputera z premedytacją,
- przechowywanie urządzenia w złych warunkach (np. w bardzo wilgotnym pomieszczeniu),
- używanie lub przechowywanie materiałów wybuchowych w pobliżu laptopa.
Oprócz tego ubezpieczyciel nigdy nie odpowiada za szkody, które powstały w związku z działaniami wojennymi, zamieszkami czy aktami terrorystycznymi. Z kolei w przypadku ochrony przed przepięciami musisz posiadać potwierdzenie, że instalacja elektryczna w Twoim domu czy mieszkaniu jest sprawna i spełnia wymagane przepisami standardy techniczne.
Limity odpowiedzialności i okres karencji w ubezpieczeniu laptopa
Wyłączenia z odpowiedzialności firmy ubezpieczeniowej to pierwsza kwestia, o której musisz pamiętać. Druga związana jest z samymi warunkami umowy. W większości przypadków na ochronę przed zdarzeniami losowymi przewidziany jest tzw. okres karencji. Jeśli w tym czasie dojdzie do szkody, ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania. Przykładem jest zalanie laptopa w wyniku powodzi – ochrona przed takimi zdarzeniami może zaczynać się np. dopiero po upływie 14 czy nawet 30 dni od podpisania umowy.
Zwróć także uwagę na limity odpowiedzialności – to ważne szczególnie dla szkód całkowitych (np. kradzież), gdzie odszkodowanie powinno w całości pokryć wartość utraconego laptopa. W umowie ubezpieczenia znajdziesz jednak zakresy kwotowe dla takiej ochrony. Np. maksymalna kwota odszkodowania w przypadku kradzieży może wynosić 4000 zł i gdy dojdzie do takiego zdarzenia, nie otrzymasz więcej pieniędzy nawet jeśli laptop był warty więcej.
Gdzie kupić ubezpieczenie laptopa?
Sprawdź, jaką ofertę dla Ciebie przygotowaliśmy
Porozmawiajmy
Andrzej Piwoński to starszy specjalista w zakresie ubezpieczeń z wieloletnim doświadczeniem w branży. Od wielu lat przygotowuje jakościowe treści w oparciu o dokumenty OWU i własne doświadczenia. Stale jest na bieżąco z nowościami na rynku ubezpieczeń i dociekliwie sprawdza oferty, porównując je ze sobą. Dzięki temu jest w stanie dostarczyć naszym klientom najbardziej aktualnych i korzystnych rozwiązań ubezpieczeniowych. Zawsze podchodzi do swojej pracy z pełnym zaangażowaniem, szukając najlepszych ofert dla każdego naszego klienta indywidualnie.
Dajemy z siebie wszystko, aby odpowiedzieć na Twoje pytania!